Sari la conținut

Ce Motor Enduro Imi Iau De 2500euro?


Postări Recomandate

vreau un motor de enduro. usurica, nu chiar inalta(am 1.82 si vreo 90kile). 4 timpi obligat. ceva sa merg si prin oras cu ea. intretinerea mai ieftina. ce sfaturi imi dati? o bag la un enduro mediu. nici soft, nici hard. pe la mijloc. ma gandeam la un lc4, yamaha wr 400(parca asa se scrie), sau huswarna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreau un motor de enduro. usurica, nu chiar inalta(am 1.82 si vreo 90kile). 4 timpi obligat. ceva sa merg si prin oras cu ea. intretinerea mai ieftina. ce sfaturi imi dati? o bag la un enduro mediu. nici soft, nici hard. pe la mijloc. ma gandeam la un lc4, yamaha wr 400(parca asa se scrie), sau huswarna.

Daca vrei un funduro iti recomand un bmwf650.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreau un motor de enduro. usurica, nu chiar inalta(am 1.82 si vreo 90kile). 4 timpi obligat. ceva sa merg si prin oras cu ea. intretinerea mai ieftina. ce sfaturi imi dati? o bag la un enduro mediu. nici soft, nici hard. pe la mijloc. ma gandeam la un lc4, yamaha wr 400(parca asa se scrie), sau huswarna.

 

Sau Suzuki DRZ 400, eventual varianta supermoto. Gasesti unul bun in banii astia. E mai usurica decat alde LC4, F650 si altele de genul.

Yamaha si Husqvarna sunt in general mai scumpe si mai pretentioase la intretinere (din auzite).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau Suzuki DRZ 400, eventual varianta supermoto. Gasesti unul bun in banii astia. E mai usurica decat alde LC4, F650 si altele de genul.

Yamaha si Husqvarna sunt in general mai scumpe si mai pretentioase la intretinere (din auzite).

da si tu un exemplu... ca asa pot sa zic si io ca cu 5000 de euro iti poti lua mercedes g klass

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da si tu un exemplu... ca asa pot sa zic si io ca cu 5000 de euro iti poti lua mercedes g klass

 

Pai, eu din ce m-am uitat pe mobile.de acum ceva timp la aceasta concluzie am ajuns. Si e si normal, Husqvarnele (de enduro TE si WRE) si Yamahalele de enduro (WR) sunt din alta clasa fata de DRZ: atat ca utilizare, cat si ca intretinere si ca pret.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un drz400 e 4000e nou noutz e um motor foarte fiabil il gasesti si second la un pret bunicel(sau dr 250 sau 350 dar sunt cam vechiutze

sau yamaha wr400 e brutal si merge de rupe suspensie extraordinara ...la altceva nu te mai gandii restul sunt cazane prea mari pentru mers prin padure

numa bine :D

Editat de solo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce ziceti de un dr 650 ? eu asta vreau sa imi iau...este mai vechiut modelul dar din auzite este fiabiabil :)

Atunci mai bine un XT600, si te incadrezi in pretu asta. E un motor ideal pt. cam ce ai vrea tu sa faci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia un LC4 si ala esti. Ce naiba, ai piese aduse in RO in 5-7 zile de la comanda, il repari tu daca e ceva, si merge de rupe.

Intretinere mai ieftina nu e, la toate e la fel.

Bafta!

 

Bai e fun LC4... dar sa o dai si in "intretinere ieftina".. come on man...

 

La nici o moto nu mai faci revizia la 5000 km. E adevarat, cu nici una nu mai pleci la dakar asa cum e echipata si sa mai ai si sanse sa termini (eventual sa si castigi)... dar totusi. E ready to race, dar asta costa.

 

ai putea sa e uiti (pe langa BMW-ul mai sus mentionat) si la un Suzuki XF 650 cunoscut si ca Freewind.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau ar mai fi Suzuki DR 650, fabricat dupa '96.

 

@melciu:Intradevar 5000km e mai putin decat la alte marci, depinde si cati km faci pe an. Eu cum fac mai putin de 5000, oricum schimb uleiul+filtrele dupa un an, si cred ca asa faci si cu un F650 la un an, chiar dc nu ai ajuns la intervalul de km de schimbat.

 

Sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau ar mai fi Suzuki DR 650, fabricat dupa '96.

 

@melciu:Intradevar 5000km e mai putin decat la alte marci, depinde si cati km faci pe an. Eu cum fac mai putin de 5000, oricum schimb uleiul+filtrele dupa un an, si cred ca asa faci si cu un F650 la un an, chiar dc nu ai ajuns la intervalul de km de schimbat.

 

Sanatate!

 

Da, asta nu luasem in considerare... in plus de asta mai depinde si de varsta moto si de locul unde faci revizia. La unul nou in garantie la care esti obligat sa faci in anumite locuri, astia nu au preturi... au amenzi. Daca nu te mai arde garantia, poti sa faci si o revizie mai ieftina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Eu am un LC4 620SuperCompetition 1998.....sunt super multumit de el....merge de rupe....are multa mai multa forta decat alte moto de genul lui...In skimb,e putin mai scumpa intretinerea,uleiul se skimba la 1000 km(1.4L ulei) dar sunt mai multe tipuri de LC4,la restu',se skimba mai rar uleiul....are 2 fitre de ulei...ambele costa 25 euro si trebuiesc skimbate cam la al 2-lea skimb....plus ca mai cade dupa el una alta.....dar...crede-ma...merita efortul...dak il intreti-i cum trebuie probleme majore nu vor aparea...de cele minore nu o sa scapi!!!!Merita...cerede-ma...Aaa...si benzina....dak mergi frumos cu el,nu ia mult dar dak ii dai sa rupa.....se simte consumul....si...ink cva....cu aceasta jucarie......nu prea ai cum sa mergi lejer...nu-i place nici ei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai recomandati omului F650 sau Freewind, ca nu sunt pentru ce vrea el sa faca.

A zis clar omul: enduro mediu.

In banii si cerintele astea se incadreaza: KTM LC4 (1993-1998), Suzuki DR 650 R (1992-1994), Suzuki DR 650 RE (1994 - 1999), Yamaha XT 600E (1994-1999), si cu putin noroc Yamaha WR 400 F (1998-2000) sau Honda XR 600 (1999+).

Suzuki DR-Z sub 2800 de euro (in afara) nu am vazut, din pacate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...