Sari la conținut

Coturi Tobe Dnepr


bubaq
 Share

Postări Recomandate

Intrebarea e simpla: unde-mi fac si eu coturi pentru tobe? Mi-am luat tobe de m72 cu coturi si nu se potrivesc (puteti sa faceti misto nu ma supar), unghiul de iesire din chiulasa e mai mare la nipru si nu are rost sa ma apuc sa trag de ele pentru ca le stric cromul si e mare pacat. deci exista 2 variante: sa fac coturi de inox insa ma tem ca o sa coste exagerat de mult adica cam 5 milioane, sau sa prelungesc coturi originale de nipru cu 2 bucati de teava si dupa aia sa le vopsesc/cromez (prefer a 2-a varianta) insa nu cunosc pe nimeni care sa sudeze. Aveti sugestii?

(sint din bucuresti).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la mine sunt din inox si dat fiind faptul ca au fost facute cu ani in urma meseriasul a sudat coturile din mai multe bucatele apoi a slefuit frumos si arata foarte bine...nu pot costa 5 mil....

si arata chiar foarte bine! asa zic si eu nu are cum costa 5 mil acum depinde de ce meserias dai.

P.S

coturile de pe respectiva le-am vazut in citeva imagini luate de pe le intruniri moto, si de atunci am zis ca omul a avut o ideee buna, si uite ca si tine.NU STIAM CA ASTA E NIPRA TA, te invidiez!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ah trebuia sa intrebi ca-ti spuneam, nici nu m-am gandit. Coturile nu se potrivesc intre ele la M72, Ural sau Nipru.

Parerea mea este sa tragi de alea originale si sa le cromezi dur dup-aia.

Pe de alta parte inoxul este bun la tobe, dai un pic cu Cif si se curata, orice crom decorativ dispare repede.

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 metru de teva lustruita de inox de 40 m-a costat 36RON. Daca e suficient de mare raza indoiturii, se poate indoi teva, fara sa trebuiasca sa sudezi. Daca insa trebuie sa sudezi, un cot de 90 de grade e in jur de 20-30RON. Mergi, le sudezi la cineva si finisezi tu. Nu costa o avere si parerea mea e ca merita. Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut bubaq,vezi ca are teava de inox la italoinox,targoviste,orice diametru,m-ar interesa si pe mine o bucata ,poate facem o combinatie si luam o teava de 6m ca nu da mai putin

Ar fi buna o combinatie, insa dupa ce aflu si unde sa indoi teva de inox.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca se pot compara coate la 90 de grade de inoz orice marime nu te chinui sa indoi teava ca nu reusesti.

unde?

cine ar putea indoi teava de inox ar fi cei care fac balustrade sau cei care fac esapamente la comanda.

am gasit unu in oras da avea presa nu aparat de roluit si lasa cute nedorite.

 

salut bubaq,vezi ca are teava de inox la italoinox,targoviste,orice diametru,m-ar interesa si pe mine o bucata ,poate facem o combinatie si luam o teava de 6m ca nu da mai putin

 

ma bag si eu daca gasiti teva de inox, daca mai e loc si mai ramine!

daca e subtire tare in perete(1mm) nu va iesi nici cum! ori unde ai duce-o!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi pe la depozitele de fier ca au si inox de obicei, sau la magazine specializate care vand toata gama de inox (tevi table etc pt. instalati). Am vazut astfel de magazine in Sibiu si la noi in Pitesti, cred ca exista si in Oradea.

De obicei instalatiile de la carmangeri (in special industria alimentara sunt realizate din inox) deci exista coate si diferite racorduri din inox gata realizate (T, L etc).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Cluj la Italinox se poate cumpara si juma de metru de teava. Nu trebuie luat 6. Coturile de 90 pot fi folosite si pt alte unghiuri daca nu e taiata teava fix perpendicular. Cu indoitul este intr-adevar dificil. La Cluj eu nu am gasit pe nimeni sa faca treaba asta.

 

P.S. /index.php?...5661&st=230

Aci vedeti un esapament la care cotul a fot facut folosind coturi de 90 si teava taiate in unghiul necesar.

 

Si aci e un cot indoit. Teava are perete de aprox 2mm si diametru ext de 30.

post-11450-1209563590_thumb.jpg

Editat de Mikulaish
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...