Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

mi-am permis sa fac niste corecturi cu rosu :D

Ca sa faci coborari pe munte trebuie sa ajungi cumva sus, o varianta ar fi telecabina :) sau telegondola. E cea mai mare placere sa te dai la vale jumatate de ora dupa ce ai urcat toata ziua pana sus... sau doar sa cobori :grinbandit:

185046_2235422780557_1339672675_n.jpg

 

De altfel, concursurile de XC nu mi se par mare smecherie. Acolo se duc mai ales cei care n-au alta alternativa sau obsedatii. Daca nu pedalezi la primele locuri nu cred ca mergi la concurs ci doar n-ai alternativa mai buna ca sa pleci de acasa (parerea mea)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ca sa faci coborari pe munte trebuie sa ajungi cumva sus. E cea mai mare placere sa te dai la vale jumatate de ora dupa ce ai urcat toata ziua pana sus...

 

 

De altfel, concursurile de XC nu mi se par mare smecherie. Acolo se duc mai ales cei care n-au alta alternativa sau obsedatii. Daca nu pedalezi la primele locuri nu cred ca mergi la concurs ci doar n-ai alternativa mai buna ca sa pleci de acasa (parerea mea)

Concursurile de XC sunt pentru pasionatii de XC asa cum turneele de sah sunt pentru pasionatii de sah. Sunt destule extrem de placute si de usoare, gen Bucsani sau Comana, altele dificile gen "On top of the world" (urcare din Sinaia la Babele sau chiar pe Vf. Omul), altele intermediare (gen Predeal), si nu trebuie sa fii maniac ca sa dai o tura de 30-50 km prin munti cu bicicleta pe un traseu verificat, marcat si cu puncte de alimentare (apa, fructe, energizante, ciocolata) pe traseu. Pentru mine obsedati sunt aia de fac 2-300km pe zi sau maniacii de fac Transalpina si Transfagaraseanul intr-o singura zi (da, au facut cativa turul complet), nu cei care fac maxim 80-100 km intr-o zi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Pentru mine obsedati sunt aia de fac 2-300km pe zi sau maniacii de fac Transalpina si Transfagaraseanul intr-o singura zi (da, au facut cativa turul complet), nu cei care fac maxim 80-100 km intr-o zi.

am inteles bine? TA+TF in aceeasi zi cu bicicleta??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@frigider marfă trotineta. Trebuia totuși să mai fi pus încă vreo 5-600lei și îți făceam rost de un table top cu ata 55, stăteai mai lejer în cadru dacă tot vrei să te dai prin oraș. Prin mai dacă îmi revin cu, coloana și vin cu mașina la bucale aduc și bicicleta poate te agit puțin prin skatepark :D

 

Până atunci mai scapă de pinioanele alea să rămână numai două că restul atârnă aiurea. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

haideti bre lasati omul sa se bucure de jucarie .......

cadrul se poate schimba daca il deranjeaza la mers cu o investitie de 300 - 500 lei ! daca bicla' este echipata bine ca sa ai ce muta pe cadrul nou !! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, TA + TF in aceeasi zi cu bicicleta. Unii abia le fac cu motocicleta :D

 

Uite si traseul:

http://www.bikemap.net/route/1976077#lat=45.437097083695&lng=24.132015&zoom=9&maptype=ts_terrain

Hai las-o.... Am mai vazut eu biciclisti pe TA si TF dar ma gandeam ca ii duce cineva sus cu masina si ei doar coboara :D

Bine, erau si unii care mai urcau..

 

@frigider marfă trotineta. Trebuia totuși să mai fi pus încă vreo 5-600lei și îți făceam rost de un table top cu ata 55, stăteai mai lejer în cadru dacă tot vrei să te dai prin oraș. Prin mai dacă îmi revin cu, coloana și vin cu mașina la bucale aduc și bicicleta poate te agit puțin prin skatepark :D

 

Până atunci mai scapă de pinioanele alea să rămână numai două că restul atârnă aiurea. ;)

Ti-am zis ca vreau sa-mi iau, trebuia sa-mi zis :P

Faptul e oricum consumat, is multulmit de ce am luat, eu am vrut-o 'mica'. :)

 

De pinioane nu stiu ce sa zic..initial si eu vroiam sa aiba cat mai putine viteze dar acum...vedem la vara daca le folosesc pe toate.

 

Vino sanatos:D poate am ce-nvata de la tine.

 

haideti bre lasati omul sa se bucure de jucarie .......

cadrul se poate schimba daca il deranjeaza la mers cu o investitie de 300 - 500 lei ! daca bicla' este echipata bine ca sa ai ce muta pe cadrul nou !! :peace:

Cred ca trebuie sa-mi pun in semnatura:

''eu am vrut-o asa de mica''

 

Dar..mi-e sa nu se inteleaga altceva :laugh:

 

Ref schimbat-ai dreptate, dar nu se va schimba nimic! E perfecta asa cum e :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca mergi la un magazin de bicle iti vor spune ca da este mai mic decat ai tu nevoie dar este mai bine asa pentru portiuni tehnice de traseu si mai greu pentru viteza ...... daca vreau viteza ma dau cu motorul sau cu masina !! cu bicla vreau distractie frate !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa vezi ce inseamna viteza pe bicicleta: pe un forestier pe care mergeam cu motocicleta (FZ6, nu vreun enduro) cu 60-70 imi clantaneau dintii pe bicicleta la 40; la fel, pe coborarea de la Urlati la 40 pe camp aveam senzatii tari, iar curbele pe strada in oras (90 de grade) abia le luam cu 55 pe bicicleta, aplecat de ziceai ca vreau sa pun genunchiul jos. Fara genunchiere, fara geaca cu protectii si manusi cu titan :) Bicicleta e un Cube cu furca Manitou R7 reglata corect, nu DHS cu furca blocata.

 

De-atunci vreau sa trec la MTB la roti de 29", las manevrabilitatea pe stabilitate.

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) uite ce poti face cu un dhs ! in spatele camerei subsemnatul .......

de la 7'40 devine interesant :)

 

ps. eu eram pe un DHS marimea S la cadru

 

 

aia mica rosie :) post-18663-0-48128700-1361145121_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu drumul ala, l-am coborat de 2 ori vara trecuta, o data dupa concursul de urcare pe platou si o data dupa ce am urcat acest drum pe bicicleta. La vale e usor pe orice bicicleta cu rotile rotunde, sa te vad la deal. De asemenea pe mine m-au depasit niste tipi pe cursiera cand eu aveam peste 50 km/h pe MTB, m-au depasit si pe moto si motivul e destul de simplu: pe bicicleta auzi zgomotul de motor daca vine cineva din fata, pe motocicleta nu. Asta inseamna ca pe bicicleta poti sa intri tare in curbe si sa le tai, pe moto risti sa te faci afis pe una din camionetele alea cu numar bulgaresc de tot fac drumuri toata ziua la deal si la vale. Un tembel din ala m-a bagat in sant cu bicicleta cand a iesit pe contrasens venind din fata de a ajuns cu bara pe marginea mea a drumului (si eu eram deja in rigola de scurgere, aproape m-a sters pe picior).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate: ori pe traseul de concurs al urcarii (ocolit destul de mult) ori pe partie, dar pe partie doar cu bicicleta de downhill full-suspension. Bicicletele mele sunt de XC, nici una de downhill, cred ca rupeam cadrul pe-acolo. Am coborat de la Cabana Susai spre Azuga pe forestier si am coborat o portiune din partia de la Predeal (ultima bucata), dar cea mai tare coborare (pedalat la vale pe foaia cea mai mare cu pinionul cel mai mic) a fost pe un forestier pe langa Nasaud cu niste caini de stana dupa noi: am alergat vreo 10 km cu viteza peste 40-50 km/h (top speed 58 pe ciclocomputer).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei coborare intensa de albastresti discurile urca la Ranca, Pasul Urdele si coboara spre Obarsia Lotrului. Asfalt excelent, drumul nu e prea circulat si prinzi ceva viteza, doar sa poti sa controlezi bicicleta la viteza mare, preferabil cu cauciucuri de sosea. Dupa aia umbli sa iti cumperi cursiera ca sa te dai si mai tare :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am ratat-o anul trecut, am lucrat in week-endul in care s-a facut tura. Amicii care au fost au prin 90 la ora pe portiunea aia, cu gume de off-road :D

P1110091.JPG

284441_4427896706273_1741464129_n.jpg

 

 

Eu mai vizitez asfaltul cu bicla doar ocazional, cand n-am alta legatura.



Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am un singur tel cu bicla anul asta : Sinaia - Cuibul Dorului - Bolboci - Padina - Omu - retur pe la Babele -Piatra Arsa - Cuibul Dorului ....... traseu de 1 zi ! chestia e ca pe traseul asta cari bicla in spate doar pe portiuni scurte , sunt doar vreo 3 sectoare grele ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai din Sinaia ( zona primarie ) pana la bariera mai sus de Cuibul Dorului faceam pe vremuri la picior cam 2,5 - 3 ore , cu bicla si mers pe jos estimez cu marje de eroare la 2 ore pana sus la bariera iar de acolo pe drumul forestier in stanga catre Zanoaga si asa mai departe pana la hotel Pestera iar de acolo pe la Cascada Padina ( pe aici e de carat bicla in spate )si in sus spre Omu ......

 

adevarat , pretul la telecabina iti cam taie cheful asa ca mai bine platesti un Jeep sa te urce pana la Babele ca poate iesi la 100 lei in loc de 120 in plus daca sunteti mai multi chiar iesiti bine pretul la Jeep !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...