Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

mtb.

dar asa cum mi-am luat role agresive si nu le-am folosit decat ca sa ma plimb cu ele asa si cu bicla, nu ma duc sa ma dau pe munte :laugh:

aia-i bicla ta, dark?

am gugaluit dutch bicycle, credeam ca-s alea cu roti mici. de fapt sunt asa zisele "de dama". nu? cand eram mica am avut o bicicleta pegas comoda http://www.tohan.ro/page8.html (inca mai e, la tara, singura problema o are la lant si nu mi-am batut capul s-o rezolv) si inainte s-o cumpar pe asta pe care o am m-am gandit sa-mi iau tot comoda. numai ca mi s-a raspuns la mailul "nene, unde gasesc d-astea ca imi place frana de picior" prin "comoda nu mai avem dar va recomandam http://www.tohan.ro/page11.html ". eh, acum regret oarecum ca nu mi-am cumparat de aia.

o sa-i fac zilele astea o poza bicicletei mele ca ma mandresc cu eaaaaaaaaa sunt pioniiiiiiiiiiier :) yeah.

 

pai intrebam pentru ca topicul se adreseaza celor care se dau cu moto si se mai dau sau nu din cand in cand si cu bicla.

 

era cineva pe aici care zicea ca are bițigla kawasaki (referitor la istoria motoțiclei :P)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

pai intrebam pentru ca topicul se adreseaza celor care se dau cu moto si se mai dau sau nu din cand in cand si cu bicla.

Topicul se adreseaza oricui de pe acest forum care are ceva de spus in legatura cu pedalatul. Of, iar va ginditi la prostii :laugh:

 

Cu dumneaei ma dau de 14 ani, mi-a luat-o taica-meu cind am intrat la liceu:

post-24366-1210189728_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie asa ceva mi se pare interesant.De fapt m-am gandit la asa caracteristici la o bicicleta inainte sa stiu ca exista de serie.

 

Trek din seria Urban.

post-11022-1210192917_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie asa ceva mi se pare interesant.De fapt m-am gandit la asa caracteristici la o bicicleta inainte sa stiu ca exista de serie.

 

Trek din seria Urban.

Adica ce caracteristici?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma pricep la poze, nu gluma :)

am uitat sa-i fac poza cat am fost afara si cu mobilu' in subsol asta a iesit (am dat un auto-adjust ca altfel eu nu vedeam mai nimic):

 

 

Cu dumneaei ma dau de 14 ani, mi-a luat-o taica-meu cind am intrat la liceu:

foarte tare, caline! si? te mai dai cu ea de cand ai motor? ca tu n-ai raspuns :laugh:

 

Adica ce caracteristici?

pai cred ca arata ca un mtb, fara suspensii si cu cauciucuri de strada(?)

Editat de fannyflint
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai cred ca arata ca un mtb, fara suspensii si cu cauciucuri de strada(?)

 

Cam asa ceva.Cadru de Al,ghidon normal,frane pe disc si cauciucuri subtiri de strada.

 

He,he a mea are cadrul galben si jantele negre.

Editat de Dan_06
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De cind am luat motoru' am mers doar odata cu ea, vreo 15 min, si atunci accidental. De fapt nu mai merg cu bicla de vreo 2 ani, da' mi-e dor oleaca. Lenea, recunosc :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82
mtb.

dar asa cum mi-am luat role agresive si nu le-am folosit decat ca sa ma plimb cu ele asa si cu bicla, nu ma duc sa ma dau pe munte :(

aia-i bicla ta, dark?

am gugaluit dutch bicycle, credeam ca-s alea cu roti mici. de fapt sunt asa zisele "de dama". nu? cand eram mica am avut o bicicleta pegas comoda http://www.tohan.ro/page8.html (inca mai e, la tara, singura problema o are la lant si nu mi-am batut capul s-o rezolv) si inainte s-o cumpar pe asta pe care o am m-am gandit sa-mi iau tot comoda. numai ca mi s-a raspuns la mailul "nene, unde gasesc d-astea ca imi place frana de picior" prin "comoda nu mai avem dar va recomandam http://www.tohan.ro/page11.html ". eh, acum regret oarecum ca nu mi-am cumparat de aia.

o sa-i fac zilele astea o poza bicicletei mele ca ma mandresc cu eaaaaaaaaa sunt pioniiiiiiiiiiier :D yeah.

 

pai intrebam pentru ca topicul se adreseaza celor care se dau cu moto si se mai dau sau nu din cand in cand si cu bicla.

 

era cineva pe aici care zicea ca are bițigla kawasaki (referitor la istoria motoțiclei :D)

NU NIMIC FANNYFLINT... DE-AIA AS VREA... Mountain-Cycle shockwave 9.5 ...dar e cam scumpa pt. fatza mea :D de fapt, costa cam cat o motocicleta la mana a doua, din italia (4000 euro...) sau mai stii peste ce S-H DAI?! :lol: apropo' de Kawasaki , "cred" ca bicicleta mea e Kawasaki , ca scrie pe ea exact ca pe motoarele KAWASAKI , KAWASAKI team green , MX-26 :) n-am idee ce si cum inseamna si la ce ar trebui sa fie folosita , dar are un cadru mai ciudat , de fapt DE-ASTA AM LUAT-O :lol: ca ma cam saturasem de cadre "normale"... momentan e echipata DOAR de strada , single-speed , de fapt o folosesc numai prin oras ... nu ma prea atrage dementeala prin toate coclaurile si rapile , si down-hill-uri muuult prea periculoase pentru firavul de mine :lol: imi place mult cadrul , in rest nimic deosebit ... SHOCKWAVE-ul ala 9.5 mi-ar place mult , cadrul ... ca mai mult ca sigur ar ajunge sa fie echipat si el cu cauciucuri de strada slick , si alte de-astea :laugh: ... PENTRU MINE DESIGNUL E TOTUL , SCOPUL BICICLETEI MAI PUTIN!

 

uite un shock-wave in actiune :P "in mediul lui" : http://www.zapiks.com/Shockwave-9-5-MountainCycle--1.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie dintotdeauna mi-au placut bicicletele asa-numite "de drum", cursiere sau "de oras" cum li se spune la noi. Imi placea sa-i dau ca dementul de fiecare data cind prindeam drum bun si vale :) Nu mai merg pt. ca m-am lenevit si pt. ca nu prea mai am cu cine (singur te plictisesti repede).

Ma si uitam la ciclism (Turul Frantei), dar de cind Armstrong si Ullrich s-au retras mi se pare un fel de meci de divizia C :laugh:

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cadru de aluminiu rulz. a mea n-are (obviously) si stau la 9. in prima zi am reusit s-o urc pe scari pana acasa. a doua zi am coborat pe scari cu ea (nu incape in lift). seara, obosita, transpirata, am zis ca in fata blocului o las daca nu reusesc s-o bag cumva la subsol, nu mai aveam putere s-o urc 9 etaje. nu-mi pasa nici daca urma sa mi-o fure cineva, eram lesinata. am avut noroc.

mi s-a parut mie ca bicla aia n-are frane normale dar nu am stiut ca exista si cu frane pe disc. anyway, what's the difference?

 

calineeeeeeee, rusinicaaaaaaaaaa. da' daca ai deschis threaduu' banuiesc ca ti-e dor sa te mai dai. lasa leneaaaaaaaaaaa!

 

dracusoare, cat de des?

 

4000 de euro o bicicleta????????? de 1000 de euro auzisem dar chiar atat??????????? am vazut o motocicleta superba aici cu 1500 euro, sa fii nebun sa dai atat pe o bicla. NEBUN! complet.

dark, de asta ai: http://www.marchisiobici.it/bici/old/kawas...ULL_18V_ALU.jpg ? e faina.

am vazut filmuletul, nu ma vad ever coborand printre pietroaie pe bicla.

 

voi purtati casca? mi se pare atat de aiurea casca de biciclist, ce-ti protejeaza? crestetul capului? mai e si urata. sau n-am vazut eu vreuna frumoasa.

 

eu nu ma uit la ciclism, nu rezist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cadru de aluminiu rulz. a mea n-are (obviously) si stau la 9. in prima zi am reusit s-o urc pe scari pana acasa. a doua zi am coborat pe scari cu ea (nu incape in lift). seara, obosita, transpirata, am zis ca in fata blocului o las daca nu reusesc s-o bag cumva la subsol, nu mai aveam putere s-o urc 9 etaje. nu-mi pasa nici daca urma sa mi-o fure cineva, eram lesinata. am avut noroc.

mi s-a parut mie ca bicla aia n-are frane normale dar nu am stiut ca exista si cu frane pe disc. anyway, what's the difference?

 

 

4000 de euro o bicicleta????????? de 1000 de euro auzisem dar chiar atat??????????? am vazut o motocicleta superba aici cu 1500 euro, sa fii nebun sa dai atat pe o bicla. NEBUN! complet.

dark, de asta ai: http://www.marchisiobici.it/bici/old/kawas...ULL_18V_ALU.jpg ? e faina.

am vazut filmuletul, nu ma vad ever coborand printre pietroaie pe bicla.

 

voi purtati casca? mi se pare atat de aiurea casca de biciclist, ce-ti protejeaza? crestetul capului? mai e si urata. sau n-am vazut eu vreuna frumoasa.

 

eu nu ma uit la ciclism, nu rezist.

 

Din fericire eu stau la 1.Hmm cum sa nu incapa in lift.Eu am bagat o data in lift 2 biciclete(lift normal).

 

Diferenta e ca franeaza mai bine si banuiesc eu ca pe ploaie mai ales sunt mult mai eficiente.Sa ne gandim numai la fapul ca daca treci printr-o baltoaca se uda suprafata de franare si nu prea mai ai frane,asta la o bicicleta cu frane normale.

 

Eu am vazut si bicicleta KTM,full suspension binenteles si logic portocalie.Pretul tot asa vreo 4000 eu.

 

Eu oricum pt. ca am capul mic arat ridicol chiar si cu o casca moto open-face.La ce cazaturi am tras eu cu bicicleta ma mir ca nu m-am lovit la cap,in schimb niste genunchiere ar fi fost bune.Si am cazut in oras nu pe downhill.Sunt casti de bicla de downhill si care seamana foarte mult cu o casca de enduro-cross.

 

La ciclism ma enerveaza comentatorii aia.O data pot sa jur ca erau beti,comentau total aiurea si faceau misto de ciclisti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tovarasi, nu cadru de aluminiu rulz. cadru de carbon rulz. da, sa fim intelesi. apoi, exista biciclete de peste 10.000 de euro, dar astea sunt numai pentru prostii aia de alearga in turul frantei sau in turul italiei, stiti, chestiile alea de pe eurosport, comentate de cei doi radu. eu am 2.000 de euro bagati in bicicleta si nu regret nicio centima, pentru ca stiu ce face fiecare euro bagat in ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ciclism ma enerveaza comentatorii aia.O data pot sa jur ca erau beti,comentau total aiurea si faceau misto de ciclisti.

Turul Frantei are 21 de etape. Se transmit citeva ore din fiecare. Majoritatea sint etape de plat, terne, cistigate de cele mai multe ori de niste nulitati care astfel ating apogeul pseudo-carierei lor de pseudo-ciclisti, in urma unor evadari epuizante , dupa citeva etape urmind sa abandoneze. Acum te intreb: cum ai putea sa comentezi altfel asa ceva? "Si acum il avem in imagine pe ciclistul Nimeni care... pedaleaza pe bicicleta lui marca... X... care are.... pedale si... roti.... si.... merge pe un... drum.... cu pomi pe margine". Well, cite ore te-ai uita la asa ceva? Nu e un meci de fotbal, in care timp de doar o ora jumatate 22 de oameni alearga dupa o minge, trebuie sa compensezi cumva faptul ca e static.

Poate mai iau peste picior pe unul-altul (cu mentiunea ca una e sa glumesti, alta sa fii rautacios sau chiar rau), dar daca imi poti numi tu un comentator care sa fie o alternativa viabila pt. asa un sport... nu mai zic nimic.

Apropo, Radu Naum e cel mai bun comentator sportiv din Romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82
cadru de aluminiu rulz. a mea n-are (obviously) si stau la 9. in prima zi am reusit s-o urc pe scari pana acasa. a doua zi am coborat pe scari cu ea (nu incape in lift). seara, obosita, transpirata, am zis ca in fata blocului o las daca nu reusesc s-o bag cumva la subsol, nu mai aveam putere s-o urc 9 etaje. nu-mi pasa nici daca urma sa mi-o fure cineva, eram lesinata. am avut noroc.

mi s-a parut mie ca bicla aia n-are frane normale dar nu am stiut ca exista si cu frane pe disc. anyway, what's the difference?

 

calineeeeeeee, rusinicaaaaaaaaaa. da' daca ai deschis threaduu' banuiesc ca ti-e dor sa te mai dai. lasa leneaaaaaaaaaaa!

 

dracusoare, cat de des?

 

4000 de euro o bicicleta????????? de 1000 de euro auzisem dar chiar atat??????????? am vazut o motocicleta superba aici cu 1500 euro, sa fii nebun sa dai atat pe o bicla. NEBUN! complet.

dark, de asta ai: http://www.marchisiobici.it/bici/old/kawas...ULL_18V_ALU.jpg ? e faina.

am vazut filmuletul, nu ma vad ever coborand printre pietroaie pe bicla.

 

voi purtati casca? mi se pare atat de aiurea casca de biciclist, ce-ti protejeaza? crestetul capului? mai e si urata. sau n-am vazut eu vreuna frumoasa.

 

eu nu ma uit la ciclism, nu rezist.

:lol: OAU !!! MAI FANNY FLINT , DA' BICICLETA ASTA DIN POZA E APROAPE CA A MEA, NUMA' CA ARE SUSPENSIE PE SPATE (a mea n-are , cu toate ca as "cam" vrea ...ca e rigid rau cadrul asta de aluminiu...)PAI , in materie de cadre de bicicleta si materialele cele mai bune pentru fabricarea lor...S-AR PUTEA VORBI MUUULT SI BINE ...(SI DEGEABA ...CA TOT NU AJUNGI LA NICI O CONCLUZIE...) Fiecare foloseste bicicleta pentru un anume scop ; pentru fiecare utilizare exista UN MATERIAL IDEAL DIN CARE POATE FI CONFECTIONAT CADRUL... nu intru in detalii ca si asa mie somn si ma doare capul("la mine" este ora 00:57 :lol: si maine am "ceva" treaba!) CASCA E FOARTE UTILA , SI ITI VEI DA SEAMA DOAR ATUNCI CAND DAI CU CAPUL DE ASFALT , BETON, PAMANT , SAU , DOAMNE-FERESTE , PIETROAIE... :lol: DE PE MUNTE...) bicicleta asta a mea are 12 kg , echipata cu de toate , dar cel mai bun cadru ALL=AROUND este cel din aliaj de otel crom-molibden; se foloseste "LA GREU" la motocicletele KTM , de cross , enduro etc etc... Aliajul de aluminiu e un material "de compromis", si oricum Duraluminiu a fost descoperit DIN GRESEALA... frana cu disc e CU UN ANUMIT SCOP BINE STABILIT(ca doar n-o sa pui frane cu disc MAGURA pe bicicleta de oras , gen DUTCH bicycle... :lol: ) URATA SITUATIE DACA STAI LA ETAJUL 9 ...FANNYFLINT... exista si frane hidraulice cu saboti normali uita-te aici: http://www.mybikebrasov.ro/produs.php?id_produs=354

cat despre biciclete BUNE ... sunt "biciclete" si BICICLETE... fiecare isi cumpara ce poate :lol: , si o foloseste la ce crede de cuviinta :lol: mie imi ajunge un mountain-bike "medium" , deocamdata mai am pana sa ajung la el! de fapt sunt multumit si de asta de acum; daca ma duc la down-hill imi iau una din aia , SI IMI FAC SI ASIGURARE DE VIATA :lol: , ca e "cam" periculos...

BAFTA!

post-2592-1210457333_thumb.jpg

Editat de DARK-RIDER-82
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am bagat ceva bani in ea, dar mi-a trecut de sarituri si drumuri de munte.. insa nu-mi pare rau pentru investitia facuta.. :lol:

post-16760-1210487585_thumb.jpgpost-16760-1210487593_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am un dhs care nu l-am mai folosit de ceva timp dar poate vara asta ne strangem mai multi si iesim la o plimbarica. acum 4 ani am facut bucuresti ploiesti pe dn1, dar cu plecare de dimineata :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta e bicla mea(eram la un prieten care isi luase si el bicla la fel,de fapt eu mi-am luat dupa ce si-a luat el),asa arata cand am luat-o acu un an ca intre timp am mai muscat din asfalt :lol:

post-16422-1210488855_thumb.jpg

post-16422-1210489222_thumb.jpg

Editat de ghostrider000
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-as baga la o plimbarica la munte, ca doara merge luat personalul de 06:16 spre Busteni si data o spaga la nasic ca sa lase biciclisti in tren.

Adica ar fi o alternativa mai simpatica decat plimbari pe DN1, nu ? :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am un dhs care nu l-am mai folosit de ceva timp dar poate vara asta ne strangem mai multi si iesim la o plimbarica. acum 4 ani am facut bucuresti ploiesti pe dn1, dar cu plecare de dimineata :lol:

pei in 2 ore ajungi...:lol:...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82
eu am un dhs care nu l-am mai folosit de ceva timp dar poate vara asta ne strangem mai multi si iesim la o plimbarica. acum 4 ani am facut bucuresti ploiesti pe dn1, dar cu plecare de dimineata :lol:

:lol: MAI POTI CIRCULA PE DN1 CU BICICLETA?! eu am avut "o tentativa" dar am renuntat rapid ca ma calcau toti cu BMW-urile cu 170 km/h , si de fapt NU ESTE LEGAL SA MERGI CU BICICLETA PE UN DRUM EUROPEAN( ma tot contrazic cu un amic pe tema asta de mai bine de un an ,DAR este si foarte periculos pentru tine ca biciclist... TU TE DEPLASEZI CU 20KM/H , RESTUL PARTICIPANTILOR LA TRAFIC , CU CAT SE POATE >DE LA 100KM/H IN SUS :lol: , daca nu e radar...)plus ca s-a aglomerat dreaqului de tot soseaua nationala-europeana... CEL MAI BUN TRASEU ESTE ALA DE MUNTE,SAU DRUMURI SECUNDARE PRIN ZONE MONTANE! nici nu e trafic mare dar ai si ce vedea>aer curat , SI LINISTE!!! :lol:

 

CIAO! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator FOXXkid

motociclisti biciclisti va salut :lol:

 

asta-s eu pe cand eram prunc si ma chinuia talentul :lol:

 

BEFORE:

 

onehand_wheelie_by_FoxxKid.jpg

 

 

 

...pacat ca inca ma chinuie ... cu 70 de cai in plus :lol:

 

AFTER:

 

sxv_wheelie_by_FoxxKid.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...