Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Problema este ca doar pe spate am butuc de disc (din cate am auzit). Eu caut ori sa pun disc pe spate si niste frane in V pe fata, ori sa pun si pe spate si pe fata frane in V dar bune. Ce alte frane in V se gasesc pana la 80 - 90 ron ? Manetele nu cred ca o sa le schimb (m-as complica , zic eu) pt. ca am manete "combo" -> http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=734 .

 

John , o intrebare mai am : ) : ce se face cu potcoava?

 

Pana la urma cred ca o sa iau 2 http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=656 si pt fata si pt spate.

 

Pe cand o intalnire / iesire la munte ? :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gata a venit si guma noua Kenda K-RAD :cheers: si camera MAXXIS

:) Sa zici acilea cum se comporta!! :P

 

Problema este ca doar pe spate am butuc de disc (din cate am auzit). Eu caut ori sa pun disc pe spate si niste frane in V pe fata, ori sa pun si pe spate si pe fata frane in V dar bune. Ce alte frane in V se gasesc pana la 80 - 90 ron ? Manetele nu cred ca o sa le schimb (m-as complica , zic eu) pt. ca am manete "combo" -> http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=734 .

 

John , o intrebare mai am : ) : ce se face cu potcoava?

 

Pana la urma cred ca o sa iau 2 http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=656 si pt fata si pt spate.

 

Pe cand o intalnire / iesire la munte ? :clap:

Poti vedea foarte usor daca ai butuc de disc sau nu, te uiti la el.. Anume, dupa gaurile de surubele in care se prinde discul.. :)

 

XT-urile alea sunt 90 lei, si merita toti banii (recunosc, nu se compara cu modelele mai vechi de 2005, dar oricum dau clasa multor alte frane).. Eventual poti sa intrebi uamenii daca au saboti d-aia cu trei "arome", sunt foarte foarte buni.. ceva gen 20-25 lei perechea, dar merita!! Aia de XT sunt putin cam rigizi..

 

Potcoava se pune peste v-brake-uri (vine cu niste suruburi mai lungi, si cu niste "despartitoare", ca sa nu incurce functionarea bratelor), arata exact ca o potcoava, si nu permite flexarea cadrului.. teoretic.. practic, cu XT-ul cu paralelogram pe care-l aveam pe spate, flexa potcoava cu tot cu cadru, desi sensibil mai putin.. :P Asta permite o putere de franare mai mare, deoarece schimba raportul de forte (nu se mai "pierde" prin flexarea cadrului).. :bigstar:

 

..cat despre munte.. am imbatranit, n-am mai iesit cu baisicalu' nici prin oras, dar'mite la munte!! :) cre' ca la "forma" pe care o am acum, ma face si-o kinderitza de 10 ani pe un baisical "Hello Kitty".. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers: Sa zici acilea cum se comporta!! :)

 

deocamdata pot spune doar nota 10 , frane mai eficiente ,stabilitate mai bun cei drept inainte aveam tioga ala care era de dirt si asta e un soi de street.

http://www.kendausa.com/bicycle/mountain.html

 

dupa ce m'am interesat un pic se pare ca Kenda este o firma americana care face gume si pentru moto,atv etc si au gume interesante pentru MTB

post-37446-1213517941_thumb.jpg

post-37446-1213517950_thumb.jpg

Editat de Cypher
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82
gata a venit si guma noua Kenda K-RAD :cheers: si camera MAXXIS

daca folosesti cauciucuri si camere MAXXIS ai grija sa ai si un kit de vulcanizare la rece la tine! am avut cauciucuri maxxis si am facut pene la greu... :laugh: banalitati de-astea , gen un mic ciot mai ascutit , pe drum de piatra, PORCARII! Ca de cand folosesc schwalbe marathon slick cu kevlar prin el , nu am mai facut nici macar O PANA! si am avut un drum de 140 km dus-intors pana pe la Vintileasca, si am ramas socat ca nu s-a intepat in nimic :bigstar: de obicei faceam o pana la 20-30 km cu panaramele alea de MAXXIS... nu zic ca n-ar fi bune , dar e prea moale cauciucul si prea subtire...camera la fel... auzi tu, camera "ULTRALIGHT" "de munte"... :) subtire ca prezervativul... schwalbe tata , si-ai scapat de belele!

 

CIAO! :clap:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca folosesti cauciucuri si camere MAXXIS ai grija sa ai si un kit de vulcanizare la rece la tine! am avut cauciucuri maxxis si am facut pene la greu... :laugh: banalitati de-astea , gen un mic ciot mai ascutit , pe drum de piatra, PORCARII! Ca de cand folosesc schwalbe marathon slick cu kevlar prin el , nu am mai facut nici macar O PANA! si am avut un drum de 140 km dus-intors pana pe la Vintileasca, si am ramas socat ca nu s-a intepat in nimic :bigstar: de obicei faceam o pana la 20-30 km cu panaramele alea de MAXXIS... nu zic ca n-ar fi bune , dar e prea moale cauciucul si prea subtire...camera la fel... auzi tu, camera "ULTRALIGHT" "de munte"... :) subtire ca prezervativul... schwalbe tata , si-ai scapat de belele!

 

CIAO! :clap:

 

 

eu pana acum nu am avut treaba cu MAXXIS si am avut un cauciuc care i'au iesit sarmele si camera statea p'afara si nu a patit nimic.

Cauciuc MAXXIS nu am incercat pana acum,dar oricum am un kit :) (cica se poate face si la moto pana :cheers: )

 

Poate era cauciuc mai moale,eu cand am cumparat baisicalul aveam gume continental daca vroiai puteai sa bagi cauciucul in buzunar sa pleci asa moale era cu ala am facut pene la greu :P)

De la MAXXIS as vrea sa incerc un singur cauciuc : http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=500 e perfect pentru ce am nevoie eu,dar pretul :P

Editat de Cypher
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe cand o intalnire / iesire la munte ? :bigstar:

 

eu vreau sa ajung la ruse vara asta :) cumpar o ciocolata si ma-ntorc. crede cineva ca e periculos sa ma duc singura?

 

:cheers: ACUMA STIU, o sa ziceti , "ce-i si cu ramniceanul asta?" dar din ce imi amintesc eu magazinul respectiv e aproape de "capatul lui 14" (tramvaiul 14) pe aproape de CORA! CORECTATI-MA DACA GRESESC! e bine aprovizionat cu piese ,dar au cateva biciclete... de-ti sta minteaa-n loc...

nu e nevoie sa te corecteze nimeni insa nu stiu exact unde e magazinul. ghost rider, de la gara de nord nu ajunge nimic direct pana in pantelimon, din cate stiu. ai putea lua metroul de la gara de nord pana la republica (linie directa, republica e capatul), de acolo sa traversezi cora (la republica poti sa intrebi pe oricine in ce directie e cora, intri si iesi prin partea cealalta, adica la iesirea dinspre pantelimon). ajuns la capatul lui 14, adica unde nu mai sunt blocuri, o iei pe soseaua pantelimon (strada mai mare care are si linii de tramvai) si ori pe stanga ori pe dreapta e magazinul. :laugh: poate stie cineva exact pe care parte e, desi nu ar fi prea greau sa colinzi pe acolo. sau ai putea sa te intalnesti cu cineva si sa te duca direct. succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu vreau sa ajung la ruse vara asta :cheers: cumpar o ciocolata si ma-ntorc. crede cineva ca e periculos sa ma duc singura?

 

Singura cu bicicleta? :) Cati km sunt? Nu periculos in sensul grav,dar poate faci o pana,poate se strica ceva la bicicleta,poate mori de plictiseala de la atata mers monoton in linie dreapta :bigstar:.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

singura. 1. nu vreau sa incurc pe nimeni cu bicicleta mea. 2. nu ma plictisesc usor.

cica ar fi vreo 75 km (credeam ca-s mai multi). imi cumpar kit de reparat pene (sper ca are si instructiuni :)) iar daca se strica atat de grav merg pe langa bicicleta inapoi spre bucuresti. :bigstar:

de maine incep sa ma antrenez pe langa lac. poate o stric inainte de a o lua din loc. :cheers:

Editat de fannyflint
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

singura. 1. nu vreau sa incurc pe nimeni cu bicicleta mea. 2. nu ma plictisesc usor.

cica ar fi vreo 75 km (credeam ca-s mai multi). imi cumpar kit de reparat pene (sper ca are si instructiuni :bigstar:) iar daca se strica atat de grav merg pe langa bicicleta inapoi spre bucuresti. :laugh:

de maine incep sa ma antrenez pe langa lac. poate o stric inainte de a o lua din loc. :)

Baga o poxa cu tine si cu baisicalu', si sigur se vor gasi doritori.. :clap:

 

E maricica distanta, dar la o viteza medie de 25 km/h faci cam patru ore (pauze de tzigarica, o gura de suc, niscai poxe, admirat de peisagiu... altele.. :cheers: )..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ieri cand am fost sa testez guma noua in carol la un downhill mic :cheers: la o trecere de pietoni era verde toate frumoase cand ma uit in dreapta mea o baba cu matizu' ei de cacao mai sa de'a peste mine pun frana si mi'a prins roata in bara spate,mha mergea drept spre mine mha nici frana nici nimic ,ce plm o cauta aia la volan nu stiu.

Editat de Cypher
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

:) sa inteleg ca e "faultata" bicicleta? in bucuresti ORICE ESTE POSIBIL! :bigstar: (nu mai calc pe acolo decat cu un sofer cu probleme de comportament...un om normal n-are ce cauta cu maasina prin bucuresti :laugh: )

 

eu vreau sa ajung la ruse vara asta :cheers: cumpar o ciocolata si ma-ntorc. crede cineva ca e periculos sa ma duc singura?

 

 

nu e nevoie sa te corecteze nimeni insa nu stiu exact unde e magazinul. ghost rider, de la gara de nord nu ajunge nimic direct pana in pantelimon, din cate stiu. ai putea lua metroul de la gara de nord pana la republica (linie directa, republica e capatul), de acolo sa traversezi cora (la republica poti sa intrebi pe oricine in ce directie e cora, intri si iesi prin partea cealalta, adica la iesirea dinspre pantelimon). ajuns la capatul lui 14, adica unde nu mai sunt blocuri, o iei pe soseaua pantelimon (strada mai mare care are si linii de tramvai) si ori pe stanga ori pe dreapta e magazinul. :P poate stie cineva exact pe care parte e, desi nu ar fi prea greau sa colinzi pe acolo. sau ai putea sa te intalnesti cu cineva si sa te duca direct. succes!

salutare fannyflint! interesanta ideea ta , DAR : te-ai gandit pe CE SOSEA ajungi la RUSE? ca daca este pe ACEEASI sosea pe care circula si masinile ... ai pus-o... nu ajungi nici la 15 km de bucuresti ca te calca vreun TIR-ist atent la altele... si mi se pare ca nu ai voie cu bicicleta pe sosele mai mari :P sa nu zic europene ! si au dreptate aici ... e prea periculos in afara orasului cu bicicleta... m-ar tenta o treaba de genul asta ! asta ar insemna sa-mi "dobor recordul" actual de 140 km cu bicicleta intr-o zi!(pe care l-am realizat acum cateva saptamani)! si daca mai e si drept (fara pante de 10 grade inclinatie ...cum a fost pe unde am mers eu... ESTE SUPER! cand vrei sa pleci? mai gaseste cativa biciclisti ca nu e bine deloc sa mergi singur...NICI CU BICICLETA NICI CU MOTOCICLETA! ai toate sansele sa fii omorat de vreun "jmecher" si lasat dreaqului acolo... si n-ai nici martor...au patit-o cativa amici de-ai mei si de atunci nu mai pleaca singuri nicaieri! in turma e mai sigur! :clap:

CIAO!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

singura. 1. nu vreau sa incurc pe nimeni cu bicicleta mea. 2. nu ma plictisesc usor.

cica ar fi vreo 75 km (credeam ca-s mai multi). imi cumpar kit de reparat pene (sper ca are si instructiuni :bigstar:) iar daca se strica atat de grav merg pe langa bicicleta inapoi spre bucuresti. :laugh:

de maine incep sa ma antrenez pe langa lac. poate o stric inainte de a o lua din loc. :)

 

Cati km ai facut cel mai mult intr-o zi? Dupa ce te antrenezi in jurul lacului eu zic sa dai o tura pana la Branesti sa vezi cum ti se pare si dupa aia.Crezi ca poti sa pedalezi o zi intreaga??Ai mai dat vreodata jos un cauciuc de bicicleta de pe janta ca sa faci o pana?(nu cred ca se poate si altfel repara)

 

ieri cand am fost sa testez guma noua in carol la un downhill mic :cheers: la o trecere de pietoni era verde toate frumoase cand ma uit in dreapta mea o baba cu matizu' ei.....

 

Ti-a strambat roata?

 

salutare fannyflint! interesanta ideea ta , DAR : te-ai gandit pe CE SOSEA ajungi la RUSE? ca daca este pe ACEEASI sosea pe care circula si masinile ... ai pus-o... nu ajungi nici la 15 km de bucuresti ca te calca vreun TIR-ist atent la altele... si mi se pare ca nu ai voie cu bicicleta pe sosele mai mari

 

Majoritatea amicilor mei nu au curaj sa mearga nici in bucuresti cu bicicleta pe strada.Acuma poate sunt eu mai inconstient,dar eu nu am frica de tir-uri,mergi pe margine frumos si nu ai treaba,mai arunci un ochi in spate te dai si mai pe margine,da-l naibii cu tir-ul ca doar nu o sa intre el in sant doar ca sa ma omoare pe mine.Daca e sa mori,mori si acasa innecat cu mancare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers: sa inteleg ca e "faultata" bicicleta? in bucuresti ORICE ESTE POSIBIL! :bigstar: (nu mai calc pe acolo decat cu un sofer cu probleme de comportament...un om normal n-are ce cauta cu maasina prin bucuresti :laugh: )

 

CIAO!

 

 

culmea ca nu a patit nimic si eu m'am mirat cand am vazut ca era sa ii scot lu aia bara din suruburi :clap:))

 

 

 

Ti-a strambat roata?

 

 

nu :P o puneam altfel

 

lasa ca poate o mai prind ,ca mi'am luat manusi cu protectii :)

Editat de Cypher
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

:cheers: TIN SA TE CONTRAZIC "DIN PLIN"... am avut cateva experiente cu TIR-istii si autocare care mergeau cu vreo 110 km/h SIGUR... pe care sigur nu le voi uita prea curand! corect , mergi cat mai pe marginea soselei , DAR , tu nu vezi ce e prin spatele tau , NU? daca un sofer cauta ceva prin torpedou , urmeaza o curba dupa care esti TU mai pe margine , offcourse... si bo.ul nu te vede? am "observat"cum e sa treaca AUTOCARUL CU 100 KM/H PE LANGA TINE LA CATIVA CM... nu mai vreau sa vad cum e! sunt niste demen.ti cu permis de conducere! SI SA NU-MI SPUI CA-S LIMITATE TIR-URILE CA MAI SAMBATA ASTA AM MERS CU UN AMIC LA BUZAU CU MASINA NOU-NOUTZA CU 90 KM LA BORD SI ERA UN TIR IN FATA NOASTRA CARE MERGEA CU 115 KM/H (AM STAT IN SPATELE LUI LA VITEZA DE 115 KMH CONSTANT) :) de asta ce mai zici?! si parca era si incarcat, ca era cam jos din suspensii...

 

anyway! FANNYFLINT, gandeste-te bine sa nu te omoare vreunul , asa , ca nu stia unde a pus "ce-de-ul" cu ultimele maneele la moda... :bigstar:

 

de asta stiati? : http://www.legslarry.beerdrinkers.co.uk/misc/MadFella.htm asa da mos! sper sa-i urmez exemplul, in timp bineinteles!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baga o poxa cu tine si cu baisicalu', si sigur se vor gasi doritori.. :P

 

n-am zis ca ii caut. am zis ca vreau sa merg singura, sa nu ma bata nimeni la cap si sa nu enervez pe nimeni daca am chef sa ma opresc la fiecare 10 minute sa beau apa. poza n-am ca bagam :)

 

salutare fannyflint! interesanta ideea ta , DAR : te-ai gandit pe CE SOSEA ajungi la RUSE? ca daca este pe ACEEASI sosea pe care circula si masinile ... ai pus-o... nu ajungi nici la 15 km de bucuresti ca te calca vreun TIR-ist atent la altele... si mi se pare ca nu ai voie cu bicicleta pe sosele mai mari :) sa nu zic europene ! si au dreptate aici ... e prea periculos in afara orasului cu bicicleta... m-ar tenta o treaba de genul asta ! asta ar insemna sa-mi "dobor recordul" actual de 140 km cu bicicleta intr-o zi!(pe care l-am realizat acum cateva saptamani)! si daca mai e si drept (fara pante de 10 grade inclinatie ...cum a fost pe unde am mers eu... ESTE SUPER! cand vrei sa pleci? mai gaseste cativa biciclisti ca nu e bine deloc sa mergi singur...NICI CU BICICLETA NICI CU MOTOCICLETA! ai toate sansele sa fii omorat de vreun "jmecher" si lasat dreaqului acolo... si n-ai nici martor...au patit-o cativa amici de-ai mei si de atunci nu mai pleaca singuri nicaieri! in turma e mai sigur! :cheers:

CIAO!

 

nu m-am gandit pe ce sosea o sa merg, credeam ca e una singura. am mai discutat pe thread-ul asta legat de faptul ca numai pe drumurile europene e interzisa circulatia bicicletelelor. stai sa ma uit pe harta sa vad ce drum e ala... mda, cel mai scurt drum ar fi european, cica, la fel si dn1 (am intrebat la momentul respectiv daca dn1 e drum european dar nu a raspuns nimeni). drumul national e cu ceva km (cred ca peste 10) mai lung. cred ca drumul e drept dar adevarul e ca nici macar cu masina n-am ajuns in viata mea la giurgiu (sau cu trenul, sau alt mijloc de locomotie) so i have no idea. dar eu vreau in bulgaria. :bigstar: nici cand vreau sa ma duc nu stiu dar vara asta. daca vrei sa-ti dobori recordul te astept. :laugh:

stai un pic, daca amicii tai au fost omorati bineinteles ca nu mai au cum pleca singuri nicaieri, nu? :) hai ca m-ai pus pe ganduri, poate renunt la idee. ma gandeam azi ca daca dau 25 de ture de lac pot sa consider c-am ajuns la ruse. mai fac 25 si consider ca m-am intors. pai nu?

idee e ca drumul e o provocare. nu simt mare chestie invartindu-ma in jurul lacului, ocolind toti oamenii si la final nimic. de-aia nici nu prea ies cu bicla in parc, tre' sa fac ceva "constructiv" cu ea, sa alerg cainele sau sa ajung intr-un loc. in fine...

 

Cati km ai facut cel mai mult intr-o zi? Dupa ce te antrenezi in jurul lacului eu zic sa dai o tura pana la Branesti sa vezi cum ti se pare si dupa aia.Crezi ca poti sa pedalezi o zi intreaga??Ai mai dat vreodata jos un cauciuc de bicicleta de pe janta ca sa faci o pana?(nu cred ca se poate si altfel repara)

Daca e sa mori,mori si acasa innecat cu mancare.

 

habarnam. acum cativa ani credeam ca de la ptcoava la facultatea de sport sunt 50 de km! can you believe that? intre timp am aflat (mergand cu taxiul, lol) ca de la universitate pana la mine acasa sunt 8 km deci pana la facultatea de sport ar fi cam 10-12. iti dai seama ce bine ma pricep, da? nu am kilometraj :). dar pot sa ma gandesc... am mers de la pod fundeni - doamna ghica - prin spatele circului - stefan cel mare - piata victoriei - calea victoriei - gara de nord - calea victoriei - unirii - muncii - diham. asta a fost cel mai lung drum, cred. cu bicicleta asta, cel putin. si sambata am dat 5 ture de lac deci 15 km. mai puteam dar... de ce? :clap:

da, cred ca pot pedala o zi intreaga.

nu am mai dat niciodata cauciucul jos dar am vazut ca se scoate cu niste leviere (?) micute. :P am avut o pana in prima saptamana dupa ce mi-am cumparat bicicleta. mi-a schimbat camera un nene ciclist, cica, sta pe la minis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vrei un traseu interesant si "masurat" incearca turul lacului herastrau are 6km si nu te plictisesti deloc... eu am avut perioade cand faceam zilnic 30-50km dar in ultimul timp mai slabut... poate o punem de o "ieseala" biker-o-ciclistica , ce ziceti se baga cineva?

 

in caz ca se iese undeva si nu urmaresc topicul dati mi si mie un offline pe YM- nimicnicie@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fannyflint, nu are niciun farmec sa mergi singura pana la ruse. trebuie sa iesi prin rahova, unde tre sa ai grija la colorati, apoi ai o portiune de vreo 15 km foarte proasta, dupa care urmeaza un drum lung si drept, plin de tiruri si pe care sufla tot timpul vantul foarte tare. ai cam 140 km, dus-intors. nu e mult pentru cineva cu antrenament, dar pentru nivelul tau actual as zice ca e foarte mult. daca totusi vrei sa pleci la ruse, vezi ca se organizeaza frecvent pe ciclism.ro ture de genul asta. mai sunt si fete pe acolo, asa ca nu ai sa fii numai tu cu masculi cu bale curgande. intra pe linkul de la semnatura mea si baga-te apoi pe forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am mai dat niciodata cauciucul jos dar am vazut ca se scoate cu niste leviere (?) micute. :D am avut o pana in prima saptamana dupa ce mi-am cumparat bicicleta. mi-a schimbat camera un nene ciclist, cica, sta pe la minis.

Coada de furculita, dar la astea mai noi ies cu mina goala.

In alta ordine de idei, si eu zic ca te intinzi mai mult decit ti-e plapuma :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

" idee e ca drumul e o provocare. nu simt mare chestie invartindu-ma in jurul lacului, ocolind toti oamenii si la final nimic. de-aia nici nu prea ies cu bicla in parc, tre' sa fac ceva "constructiv" cu ea, sa alerg cainele sau sa ajung intr-un loc. in fine..."

 

Da' de ce nu incerci sa te alerge cainii? :hug: eu asa patesc cel mai des... am avut si caine dar s-a imbolnavit si l-am dus la unchiu ca eu nu mai aveam timp de el... canich-ul ala epileptic mai alerga dupa mine, dar numai cand locuiam in Focsani :D il fugaream prin parc, pana se gaseau vreo 3-4 vagabonzi sa ne fugareasca ei pe noi, si cam asta era tot > o taiam FUGA acasa!

 

si care-i masculul ala care baleste pe aici? ideea era ca nici aici in ramnic nu prea sunt oameni mai "ciclisti " , macar asa un pic... ieri am tras o tura de ~ 40 km cu baiatul unui amic , si copchilul asta are 16 ani si se tine dupa mine indiferent cu ce viteza merg... :kiss: cred ca ar avea un viitor in ciclism, daca dupa ~30 km tot cu 40-50 km/h mergea... mai puteam si eu , dar nu prea! PACAT CA NU ESTE VREUN DRUM MAI PE OCOLITELEA PANA LA RUSE... EU RECUNOSC , MIE FRICA SA MERG PE SOSEA NATIONALA, EUROPEANA SAU CE DREAQU O FI ... NUMAI DE-AR FI MAI NECIRCULATA...poate as merge! uite aici o harta mai din doua bucati , ca de fapt Vintileasca e in judetul Vrancea... OPRISANE OPRISANE... traseul din Ramnic e prin Buda, si e putin circulata soseaua asta... chiar pe unele locuri e off-road , ca a luat apa soseaua cu totul(au fost niste inundatii urate acum cativa ani , cand s-a dus dreaqului si podul de la BUZAU...sigur tineti minte ..cand s-a dus BASEL sa vada ce-au facut aia la pod si de fapt "muncitorii" o frecau la greu de pe la ora 14:00 ...ce atata munca?!) mie imi convine drumul ! e cu ceva caini si ai o parte de adrenalina ca sa scapi de dulai , dar in rest E SUPER! nu masini , aer curat , MUNTE!

nu stiu ce o fi pe la RUSE , dar am auzit ca in BULGARIA NU E PREA "SEXY" TREABA... mi-au zis-o si niste amici care au fost la mare in bulgaria si erau sa ramana si fara masina si fara nimic pe ei... noroc cu unul mai MARE si mai cu tupeu... :blink:

CIAO! :lol:

 

ET VOILA! :

AVEM IN PLAN SA AJUNGEM SI LA LEPSA, DAR MAI DUREAZA CEVA TIMP, SA-SI TERMINE CASA DE LA VINTILEASCA AMICUL ASTA AL MEU, CA SA AVEM UNDE SA STAM CAND FACEM "ESCALA" :-) ! "DINTR-O BUCATA " NU CRED CA AS AJUNGE LA LEPSA... poate cu motorul da! :-) da' nici ala "nu se simte prea bine"!

post-2592-1213692094_thumb.jpg

post-2592-1213692123_thumb.jpg

Editat de DARK-RIDER-82
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

" idee e ca drumul e o provocare. nu simt mare chestie invartindu-ma in jurul lacului, ocolind toti oamenii si la final nimic. de-aia nici nu prea ies cu bicla in parc, tre' sa fac ceva "constructiv" cu ea, sa alerg cainele sau sa ajung intr-un loc. in fine..."

 

Da' de ce nu incerci sa te alerge cainii? :D eu asa patesc cel mai des... am avut si caine dar s-a imbolnavit si l-am dus la unchiu ca eu nu mai aveam timp de el... canich-ul ala epileptic mai alerga dupa mine, dar numai cand locuiam in Focsani :D il fugaream prin parc, pana se gaseau vreo 3-4 vagabonzi sa ne fugareasca ei pe noi, si cam asta era tot > o taiam FUGA acasa!

 

si care-i masculul ala care baleste pe aici? ideea era ca nici aici in ramnic nu prea sunt oameni mai "ciclisti " , macar asa un pic... ieri am tras o tura de ~ 40 km cu baiatul unui amic , si copchilul asta are 16 ani si se tine dupa mine indiferent cu ce viteza merg... :kiss: cred ca ar avea un viitor in ciclism, daca dupa ~30 km tot cu 40-50 km/h mergea... mai puteam si eu , dar nu prea! PACAT CA NU ESTE VREUN DRUM MAI PE OCOLITELEA PANA LA RUSE... EU RECUNOSC , MIE FRICA SA MERG PE SOSEA NATIONALA, EUROPEANA SAU CE DREAQU O FI ... NUMAI DE-AR FI MAI NECIRCULATA...poate as merge! uite aici o harta mai din doua bucati , ca de fapt Vintileasca e in judetul Vrancea... OPRISANE OPRISANE... traseul din Ramnic e prin Buda, si e putin circulata soseaua asta... chiar pe unele locuri e off-road , ca a luat apa soseaua cu totul(au fost niste inundatii urate acum cativa ani , cand s-a dus dreaqului si podul de la BUZAU...sigur tineti minte ..cand s-a dus BASEL sa vada ce-au facut aia la pod si de fapt "muncitorii" o frecau la greu de pe la ora 14:00 ...ce atata munca?!) mie imi convine drumul ! e cu ceva caini si ai o parte de adrenalina ca sa scapi de dulai , dar in rest E SUPER! nu masini , aer curat , MUNTE!

nu stiu ce o fi pe la RUSE , dar am auzit ca in BULGARIA NU E PREA "SEXY" TREABA... mi-au zis-o si niste amici care au fost la mare in bulgaria si erau sa ramana si fara masina si fara nimic pe ei... noroc cu unul mai MARE si mai cu tupeu... :blink:

CIAO! :lol:

 

ET VOILA! :

AVEM IN PLAN SA AJUNGEM SI LA LEPSA, DAR MAI DUREAZA CEVA TIMP, SA-SI TERMINE CASA DE LA VINTILEASCA AMICUL ASTA AL MEU, CA SA AVEM UNDE SA STAM CAND FACEM "ESCALA" :-) ! "DINTR-O BUCATA " NU CRED CA AS AJUNGE LA LEPSA... poate cu motorul da! :-) da' nici ala "nu se simte prea bine"!

 

 

e chiar naspa sa mergi pe sosea in primul rand ca trec astia cu tirurile lor si autobuze si se creeaza mereu vant care vine impotriva ta si automat trebuie sa pedalezi mai repede si obosesti mai repede..:lol: de asta prefer sa merg cu masina pana la munte si de acolo sa ma dau pe munte/deal etc :hug: acolo e distractia..

Editat de Cypher
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu stiu ca nu-i nici o problema daca atunci cand trec tiruri mergi mai incet.

 

second of all sunt pe forumul ciclism.ro insa si acolo ca peste tot... oameni si oameni. nu mi-a placut pe unde am fost asa ca trec din cand in cand sa vad detalii despre cmr.

 

ugluk, si cand crezi c-ar fi bine sa fac "traseul" herastrau? ca in we, atunci cand as putea sa ma plimb (si poate as avea chef) e plin de oameni. mie nu-mi plac oamenii (daca nu v-ati prins deja).

 

cumpatatu', am fost prin rahova de cateva ori (nu cu bicla, pe jos) si nu mi s-a parut asa periculos. avand in vedere ca as pleca cu noaptea in cap chiar nu mi-as face probleme. iar la intoarcere, faptul c-as ajunge back home ar fi foarte linistior.

 

dark, m-au alergat cativa caini o perioada. initial nu-mi era frica, "hai, frate, latra la roata, nu la mine" (am caine care la randul lui alearga oamenii cu biciclete insa nu e agresiv, ii place mai mult sa alerge pe langa bicla - orice motiv de alergat e bun mai putin ala in care vreau sa alerge doua ture de lac :D) pana am vazut cat de aproape de piciorul meu erau. si nu de muscatura mi-e frica cat de cazatura (nu cred ca as reusi sa merg mai departe pe bicla cu un caine agatat de piciorul meu). apoi o perioada am mers pe langa bicla prin zona respectiva si nu s-au mai luat de mine. acum merg relativ incet pe langa ei si nu mai latra.

nu m-ar mira ca amicii tai sa fi fost cat pe ce sa ramana fara masina din cauza unor romani. am mai auzit cazuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

:D :blink: :kiss: unde-i valentino rossi? CUM "DOM'LE " NICI TIE NU-TI PLAC OAMENII?! :lol: SI EU CARE MA GANDEAM CA-S SINGURUL MAI "ANTISOCIAL"... IN BULGARIA SUNT DE TOATE ... SI ROMANII MAI "JEGOS.I" SI BULGARI MAI "JMECHERI" DACA NU ERA EX-CULTURISTUL ASTA CU EI , RAMANEAU LA "POULA GOALA" IN MIJLOCUL BULGARIEI... SINCER : BUGARIA NU-MI PREA INSPIRA INCREDERE...(SI SUNT BEAT ACUM...) MAI DEGRABA PE MUNTE CU BICICLETA ,DECAT IN BULGARIA ...INDIFERENT CU CE AJUNG P-ACOLO... BICICLETA , MOTOCICLETA(DE ORICE TIP/MODEL), MASINA...

 

P.S. : URASC CAINII MAI MULT CA ORICE PE LUMEA ASTA... :hug: MI-AS LUA PISTOL CU AER COMPRIMAT SI BILE DE CUPRU SA-I OMOR PE TOTI , DAR MA GANDESC SI LA IMPLICATII... CA DACA-SI MAI ACHIZITIONEAZA ALTCINEVA O ARMA IDENTICA CU A MEA, SI OMOARA PE VREUNUL , EU VOI FI IN CA.CAT PANA-N GAT...SI PENTRU CE?! PENTRU NISTE JIGOD.II?! HAI SA FIM IN POULA MEA SERIOSI...

 

HAI LA MUNTE FANNYFLINT! WEEK-END-UL ASTA MERGEM PE LA VINTILEASCA...(SAU MACAR INCERCAM , CA EU AM REUSIT DIN "GRESEALA"...AMICII MEI SUNT TOTI CU BURTA SI NEVESTE GRAVIDE SAU CU COPIL DEJA :D DA' SE DAU CICLISTI INRAITI... :lol:

 

FRUMOASA-I VIATA CAND ESTI BEAT ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am intalnit niste bulgari draguti (both sexes) acum un an de zile asa ca nu-mi pot schimba parerea buna despre ei, deocamdata.

eu mi-am cumparat bicicleta acum un an cu gandul sa ajung anul asta in bulgaria cu ea. anul trecut am mers pe jos din 2 mai spre bulgaria. cu un km inainte de granita ma razgandesc :D si ii dau sms unei prietene care abia isi cumparase bicicleta si-i zic ca nu ma mai duc in bulgaria, vin acasa, imi cumpar bicicleta si anul viitor (adica asta) mergem impreuna in bulgaria. well, n-am reusit nici macar sa facem o plimbare in afara parcului pentru ca ei ii e frica. deci... si daca m-am fixat pe-o idee...

 

ma, cum sa urasti cainii? dogs are devoted. uite ce am gasit astazi, nu stiu cat de bine functioneaza dar ideea mi se pare ok: http://www.dmail.ro/prodotto.php?cod=152297-712&np=1

 

nu pot sa vin la munte, no money. sunt pe minus 150 ron. which reminds me ca ar trebui sa ma duc sa-mi caut de lucru, nu sa scriu pe forum. :blink:

si oricum e cam mare bataia de cap cu bicicleta in tren, nu stiu daca o sa incerc vreodata.

 

hahaha hai ca-mi faci pofta de ceva de baut. adica peroni :kiss:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...