Sari la conținut

Consum nipru


zadanny
 Share

Postări Recomandate

Salut! Sunt un proaspat detinator de categoria A si ma cam gandesc la un nipru. Stie cineva cat consuma dihania asta? (da pe bune). Mai raman bani si de bere? :wave:

 

(Voi stiati ca datoria inginerului proiectant este sa plaseze forta in interiorul samburelui central?)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Datele astea de pana acum sunt cazuri exemplare. In conditii optime poate a reusit Niprul sa consume 4 la drum lung. Noaptea, drum sfoara, nu urcare,coborare,accelerare etc. Abia reuseste Ijul performanta :wave: .

Si astia au facut tot felul de kestii pe ele, merg cu bujia albicioasa, pinioane a 4-a de fuga, pistoane bombate, grup de fuga etc.

Cel mai probabil o sa iei un Nipru comun cu grup de atash, fara alte adaosuri. Si nu o sa te streseze atata cat consuma cat iti pui problema daca merge bine sau nu.

O sa mergi cu 5-6% la drum lung, cu 7-10% in oras. Mai pune 1.5 litri daca vrei atas. Sunt cazuri cand un Nipru poate consuma si 10% la drum lung, totul tine de reglaj si stare tehnica.

Niprul e pretentios la reglaje si daca nu ai grija te usuca cu benzina si cu piesele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai probabil o sa iei un Nipru comun cu grup de atash, fara alte adaosuri. Si nu o sa te streseze atata cat consuma cat iti pui problema daca merge bine sau nu.

O sa mergi cu 5-6% la drum lung, cu 7-10% in oras. Niprul e pretentios la reglaje si daca nu ai grija te usuca cu benzina si cu piesele.

:wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia zii Lupule ,cat consuma Nipra la drum lung?

Stie Baiazid ce stie... :wave:

Reglata a la Baiazid consuma peste 10 in oras si vreo 6 - 7 in afara. :blbl:

Acu nu i-am facut consumul dar am mers aproximativ 1km cu benzina inchisa si n-a facut figuri, dup-aia mi-am adus aminte si am deschis-o (din mers :o ) poate mai mergea, poate nu... oricum a trecut prin modificari MAJORE la motor de atunci cand consuma mult, om trai si om vedea!

Oricum, o Nipra bine reglata are un consum acceptabil, dar vorba ta Aleko, sa iti faci intai griji sa mearga si daca merge nu te mai doare!

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar asa fratilor, ca si eu am nipru de vreo lune dar de vreo saptamana am reusit sa-l pun pe picioare si nu am cum sa calculez, cat consuma? cu grup de atas? si de care carburatoare se pot pune ca sa cons mai putin?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...