Sari la conținut

Topicul atasistilor. Pagina oficiala


Aleko
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1. Felicitari pentru achizitie, sa te poarte multi km fara probleme(le specifice Niprului).

2. Da jos tiganiile alea de pe ea.

3. Nu, nu ai intrat. Tu nu esti atasist, nu iti place atasul, lasi altora placerea asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator VULPOIU

O să fie multe care cad. O să fie multe schimbate. O să fie corcită.... o să...



Am uitat să spun că are cutie cu marche-arriere şi ambreiaj semi-automat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai doar e Nipru... Bravo e o buna afacere, sea gasesti lejer una terfelita si o retapitezi. Motorul suna bine, se pare ca fostul proprietar a lucrat ingrijit- doar n-o mai tura asa mult in gol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator VULPOIU

Foarte conştient, a fost doar puţin "aşea pentru show" :)

Cît despre şa, sper să pot folosi tabla ei. Că de buretat şi tapiţat o fac singur, ştiu deja şi cum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cauta buret in stare buna si tapitezi pe ala, ca daca pui tu un buret taiat, cioplit o sa-ti iasa un cozonacofleasca si vai si de poneatza ta cand o sa faci un drum de 100km

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator VULPOIU

Poate le facem xunoştinţă Niprelor... că japoneza, cunoaştem!

 

...ia zi, cine mai e un puşti acu? :D



Şaua a fost "trunchietă" de om pentru că e mititel, e cam cît o mătură :) la fel şi scăriţele pentru nevastă, care e cam tot atît. O să dispară bidoanele, scăriţele alea, alternatorul, faţa (furcă + roată) vine schimbată cu totul (cea de pe IJ), şaua va fi refăcută, depinde cît de bună o fi tabla, instalaţia electrică o să intre în gheruţele mele că nu ştiu cam cîte şi ce fel de relee de putere are pe demaror, proiectoare şi fază lungă, la fel cînd oi pune alternatorul de Tico să văz ce modificări şi adăugiri să-i fac... şi dat fiind că ataşul e relativ foarte uşor să îi pun grup de fugă ... etţeteraa... şi multe altele, primăvara să vină!

Editat de VULPOIU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tovarasi atasisti

 

Va cer parerea intr-o problema care ma framinta.Atasul,cu frina,sau fara frina?Aceasta-i intrebarea.Uni zic ca da,altii ca nu,ca de n-ai si frinezi motoru pleaca atasul in fata-te intoarce si invers,daca ai si frinezi te pui de-a curmezisul atasului.Cum e tovarasi?Ca am reusit sa-mi iau un Ural cu atas si vreau sa-l fac saharian.Si daca e ceva de sudat pe cadrul atasulu,i s-o fac inainte de sablare,grunduire.

Asterpt cu interes parerile Dvs.Eu am condus o singura data un Nipru cu atas-cu pasager proprietarul in atas-dar va povestesc alta data ce-a iesit

 

Cu stima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut pu nei frina daca ai posibilitatea la atas si nu vei regreta la ce inertie are uralu frana pe atas este chiar binevenita ,si eu ma zbat ca in noul sezon sa ma prinda cu frana pe atas asta cu ajutoru lui dany, daca nu m o fi uitat .ete sahara...

post-54357-0-07899700-1358793628_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@cisu Uralele incepand cu M66 au avut frana de atas cu tije (nu cred ca toate). Ca sa montezi pe un cadru vechi cu bara de torsiune trebuie sa sudezi probabil urechi, sa cumperi cele 2 tije profilate si platoul de atas daca ai loc sa le bagi ca prinderea aripii fata la tine-i in 3 suruburi nu 1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut ,da trebuie sa sudez ceva pe acolo dar actionarea as vrea sa o fac prin cablu asa pot sa fac mai fin reglaju,am vazut la chinezi pe chang jangurile au un astfel de chit de franare.

post-54357-0-31163800-1358842191_thumb.jpg

post-54357-0-80854400-1358842212_thumb.jpg

post-54357-0-64488000-1358842232_thumb.jpg

post-54357-0-08652500-1358842252_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc

 

Uralul meu e M63,din 74.Cadrul atasului nu vad sa aiba vreo bara de torsiune(daca la atas ar trebui sa fie)ci doar doua tampoane tzapene de cauciuc-pt amortizare cred.Cu cablu bowden e mai simplu,dar original inteleg ca Uralul are frina atas pe tija.La bowden apare comprimarea bowdenului la frinare.Doar daca nu se foloseste camasa bowden de cablu de amreiaj auto/Ala da,e rigid si nu se comprima,e ca o teava

Inca o data va multumesc si deci sa ma apuc de treaba

 

Cele bune tuturor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bara de torsiune e pana la M62 inclusiv. Simplu si pare direct aplicabil sistemul de la Chang Jiang la cadrele de atas cu bara de torsiune. Tija de franare la roata spate o ia pe sus si pe jos o ia cablul, pe cand original o ia pe jos tija, asa ca poate trebuie sa cumperi tot ce inseamna sistemul de parghii de la tambur pana la pedala de frana apoi cablu si platou.

@saharian La M63 e un cadru cu amortizor dar in continuare foi de arc. Iar in 74 nu se mai fabrica M63 ci M66 sau M67. In taloane se intampla des astfel de erori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bara de torsiune e pana la M62 inclusiv. Simplu si pare direct aplicabil sistemul de la Chang Jiang la cadrele de atas cu bara de torsiune. Tija de franare la roata spate o ia pe sus si pe jos o ia cablul, pe cand original o ia pe jos tija, asa ca poate trebuie sa cumperi tot ce inseamna sistemul de parghii de la tambur pana la pedala de frana apoi cablu si platou.

 

@saharian La M63 e un cadru cu amortizor dar in continuare foi de arc. Iar in 74 nu se mai fabrica M63 ci M66 sau M67. In taloane se intampla des astfel de erori.

 

Multumesc pt lamuriri.

 

Ai dreptate,este M66!si nu 63 cum credeam.Am luat tablita de pe gitul cadrului(pe unde trece furca fata,daca ma fac inteles)ca sa n-o distrug la sablare.Ruginita ea,dar se distinge seia,anul,capacitatea.si M66.Mama lor de rusi debili,n-o puteau prinde cu nituri de aluminiu?Erau de fier domnule,le-am punctat si dau gaura,intai cu 1,5-se rupe burghiul.Dau cu 2,se rupe in nit,asa de scurt ca nu l-am mai putut scoate.Ce chinuiala,dar pina la urma le-am scos.

Infunctie de ce platou gasesc va fi cu tija sau cablu.Dar bare de torsiune,arc foaie nu am vazut la atas.Doar 2 tampoane zdravene sub barca in partea din spate.

 

Duminica placuta tuturor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vizitator MosRahao

Aleko, te rog frumos sa restabilesti si topicul meu despre I-ul Planeta5 cu atas. il gasesti comasat in "topicul atasistilor", aici:

de la pag. 53 - postul

 

#1053
pana la pag. 77 - postul

#1523

unele posturi, poate 20%, nu fac parte din acest topic; cred ca trebuie reasezate apoi la locul lor, in topicul atasistilor.


te rog, imagineaza tu un nou titlu al topicului... multumesc frumos!

 

noua interfata a forumului vad ca e identica cu o varianta mai veche a
probike. credeam ca sunt aceleasi parghii de moderare. daca sunt
aceleasi parghii ca la probike, ar trebui sa folosesti functia "split" -
parca asa-i zice posibilitatii de mutare a posturilor intr-un nou
topic... ma rog, nu-i bai mare daca nu se poate.

 

pentru ca exista solutii.

ca sa evit pe viitor faze de acest gen, am sa recuperez o parte a

 

postarilor pe blogul meu - insa as fi preferat sa ramana pe forum.
oricum, o sa public si aici link-uri, in caz ca nu se poate recupera
"povestea" aici, asa cum este normal; pentru ca aici a plecat si aici e
locul ei. dar repet: in caz ca nu se poate, am s-o sintetizez intr-un
articol pe blogul meu, la adapost de interferentele unor moderatori
bicisnici, precum dobitocul care a ascuns topicul IJ.


in viitor, or sa apara informatii noi, interesante, sper - chiar daca nu vor fi de tipul uzual, talcioc, etc.


altele nedifuzate public, doar sushotite... si unele da, inedite!


multumesc oricum, toate cele bune!

Editat de Festina Lente
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...