Sari la conținut

Hai Sa Luam Cazanele La Tavaleala!


Postări Recomandate

Nu ca vreau sa ma fac deschizatoare de topic, dar se pare ca promotorul ideii are nevoie de un mic ajutor. Deci, in continuarea discutiei de pe /index.php?...p;#entry1177492,

Traseul propus de Mister Zeroo era cred eu cel din dunga verde: post-28350-1210446707_thumb.jpg

 

Bravos Mister! Se pare ca exista si doritori!

 

Dar acu`, daca tot m-am bagat in vorba, sper sa nu supar pe nimeni daca imi fac si eu micile mele circoteli:

 

:lol: Unu: e o multime de asfalt pe acolo, chiar daca nu de cea mai buna calitate. Ca doar nu mi-am luat degeaba cauciucuri de offroad, doar ca sa mor de ciuda ca le tocesc pe sosele! Asa ca am gasit o culoare indescriptibila si am mai trasat niste dungi pe harta. Va place cum se asorteaza? Adica in traseu, evident! :lol:

 

:lol: Doi: Nu suport sa ma intorc pe drumul pe care m-am dus. Asa ca am mai gasit o alta culoare si mai nebuna si am mai mizgalit un pic o pagina din atlas. post-28350-1210447143_thumb.jpg Haide, spuneti! Dati cu rosii? Poate avem noroc si de putina zapada pina la Voineasa, desi nu prea mai sunt sperante. Dupa ultima localitate de pe harta, nu am mai postat, ca toata lumea stie drumul prin Rm. Vilcea. Si de la Vidra la Voineasa mai stiu eu o forestiera de vreo 15 km, ca sa nu ne stricam obiceiul.

 

:lol: Trei: pe majoritatea drumurilor am fost. Soft enduro in cel mai rau/bun ? caz. Asta pentru cine are vreo emotie, desi nu cred ca e cineva.

 

OK, iar acum incepe circoteala adevarata? Si anume, nu inteleg faza cu pasagerele: nu vor sau de ce nu se poate merge din cauza lor?

Si si cu pasagera se cara bagaje, cortul inclus, ca am vazut eu pe niste unii si e adevarat :lol: parol de onoare!

Dupa cum zicea Zeroo, pentru prajit carne se incropeste ceva la orice margine de drum, doar bricegele sa nu ne lipseasca, iar carnea se cumpara de oriunde, ca, dati-o naibii, Ceausescu a murit de mult!

Iar daca cineva are nevoie de pat, (si ma bag si eu aici daca ploua afara), cine zice ca nu gasim unde sa dormim? Ce, nu sunt oameni sa ne ia in gazda prin locurile daca nu gasim pensiuni? Asa ca se poate organiza astfel incit fiecare sa vina sau nu cu cortul, la libera alegere. Seara, dupa masa (FARA BEUTE- SA FIE CLAR!!!!! ca stiu eu ce spun :lol: ), merge fiecare in directia patului ales si gata. Nu e motiv sa se retraga cineva doar pentru atit!

 

So: Mergem sa auzim cum ne suna motoarele in Cazane? :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 82
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

mai-mai-mai

 

se pune de un gratar mi se pare :lol:

 

haidi bre, ca de aia am salar, sa pun benzina si sa il termin in prima saptamana, ce mama padurii?

 

carele se anunta? eu vreau sa testez cortul la ploaie. deci, as prefera la cort.

 

plecare pe vineri noaptea 16? sau pe sambata dimineata, dar dimineata dayana, nu la 12 cum ai tu obiceiul?

 

 

si sincer mama, nu inteleg nimic din hartile alea puse sus :lol:

 

oi fi eu chior....

 

haidi bre sa dam cu mobrele pe drumuri!

 

si eu vin cu fata daca poate, dar fata mea e de comitet, rezistenta, nu comenteaza la ploaie, am testat-o in vacanta de pasti si nu zice nici pas. daca nu are alt program vine si fata si ne ajuta la dezosat mistretul sau ce mai prindem si noi pe acolo la vanatoare, ca sezonul de vanat caprioare s-a terminat pt mine (dayana stie)

 

eu va pupa

Editat de zeroo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum spuneam... I'M IN !!!

Mmmmm... abia astept! Ca s-a saturat mititica de frichinit printre coloanele de masini cu a 2-a... Vrea la aer, la drum!!

Cort, gazda, nu conteaza! Dayana poate scrii si tu traseul ca pozele sunt cam mici si cand le maresc nu mai inteleg nimic...

 

Sa-mi spuneti daca ati fi dispusi sa innoptam pe bucata dintre Baia de Arama si Herculane. Am stat acolo la o pensiune SUPER. Din toate punctele de vedere: conditii/pret. Dar trebuie sa stiu dinainte pentru a aranja toata treaba...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ! Cam care ar fi traseul ? In cuvinte .. :lol: (scuze, nici eu nu prea am inteles hartile). Eu am facut Tg Jiu - Baia de Arama - Baile Herculane ... Oravita ... si sunt peisaje superbe ... deci m-as intoarce prin zonele respective.

 

PS - Transalpina anyone ? (pe viitor..)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vine si fata si ne ajuta la dezosat mistretul sau ce mai prindem si noi pe acolo la vanatoare, ca sezonul de vanat caprioare s-a terminat pt mine (dayana stie)

 

eu va pupa

 

Mey, aia cu sezonu de caprioare mi se pare normal, ca nu se vineaza tot anul :lol: , da la mistreti.......ma pui pe ginduri!!!!! Si cu dezosatul cum e? Ca asta poate ma intereseaza si pe mine..... :lol:

Acu cu traseele, mai incerc o data sa postez hartile, marite. Sper sa se inteleaga ceva, ca desi le-am marit eu, odata micsorate, calitatea s-a dus. Din pacate in varianta originala nu a vrut situl sa le ia....sorry!

post-28350-1210547337_thumb.jpgpost-28350-1210547359_thumb.jpg

 

In cuvinte, traseul din prima harta e cel propus initial, adica :

1. Targu Jiu- 2) Baia de Arama- 3) Balta- 4) Ciresu (cu pesterile incluse)- 4bis, gresala abia acum vazuta) Orsova- 5) cazanelele- 6)Moldova Noua- 7) Oravita- 8)Baile Herculane. La asta adaugasem eu varianta Moldova Noua- Carbunari- Sasca Montana- Oravita si inca o scuratura fara nume.

Pentru intoarcere in a doua harta, fragmentat, propuneam traseul :

9) Herculane- Baia de Arama- 10 Targu Jiu- 11) Petrosani/ 11a)Novaci- 12)Obirsia Lotrului- Lacul Vidra/ Localitatea Vidra- 13)Voineasa- Brezoi, urmata de continuarea naturala spre Bucuresti prin Ramnicu Vilcea, etc.

 

Km nu am stat sa socotesc, dar se poate face in cite o zi fiecare dintre ele, ca am mers eu si e ok. Evident, asa cum s-a mentionat, cu conditia sa ne sculam devreme ( nu la 12, ca de aia am zis fara beutura :lol: , dar am vrut sa fiu fata finutza si sa nu va dau pe post, dar se pare ca cu voi nu tine :lol: ). De dormit acolo unde zice Robbie ar fi ok, fie ca mergem de vineri seara (si ar cam fi necesar) sau nu, si daca da, atunci putem dormi acolo in ambele nopti. Eu de vineri seara asi putea pleca, dar nu va garantez inainte de 7 seara, in cel mai bun caz 6. Deci ajungem noaptea. Eu nu am nimic impotriva nici la asta. Iar cu cortul desi suna f bine, poate e bine sa vedem, cu vremea. Daca e urita, eu pas si hop sub acoperis, ca nici nu am cort de ploaie. In plus, locatia ar fi oaresicum la mijloc, usor de folosit atit pentru cei din nord cit si pentru cei mai din zona. Ca parca se auzisera ceva voci....care nu se mai aud....Sa va auzim din nou ne-ar face placere That is!

 

PS Transalpina..E oricum in unul dintre planuri, dar mai incolo, ca nu se pot toate deodata :lol:

Editat de guy_ana
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mey, aia cu sezonu de caprioare mi se pare normal, ca nu se vineaza tot anul :lol: , da la mistreti.......ma pui pe ginduri!!!!! Si cu dezosatul cum e? Ca asta poate ma intereseaza si pe mine..... :lol:

Acu cu traseele, mai incerc o data sa postez hartile, marite. Sper sa se inteleaga ceva, ca desi le-am marit eu, odata micsorate, calitatea s-a dus. Din pacate in varianta originala nu a vrut situl sa le ia....sorry!

post-28350-1210547337_thumb.jpgpost-28350-1210547359_thumb.jpg

 

In cuvinte, traseul din prima harta e cel propus initial, adica :

1. Targu Jiu- 2) Baia de Arama- 3) Balta- 4) Ciresu (cu pesterile incluse)- 4bis, gresala abia acum vazuta) Orsova- 5) cazanelele- 6)Moldova Noua- 7) Oravita- 8)Baile Herculane. La asta adaugasem eu varianta Moldova Noua- Carbunari- Sasca Montana- Oravita si inca o scuratura fara nume.

Pentru intoarcere in a doua harta, fragmentat, propuneam traseul :

9) Herculane- Baia de Arama- 10 Targu Jiu- 11) Petrosani/ 11a)Novaci- 12)Obirsia Lotrului- Lacul Vidra/ Localitatea Vidra- 13)Voineasa- Brezoi, urmata de continuarea naturala spre Bucuresti prin Ramnicu Vilcea, etc.

 

Km nu am stat sa socotesc, dar se poate face in cite o zi fiecare dintre ele, ca am mers eu si e ok. Evident, asa cum s-a mentionat, cu conditia sa ne sculam devreme ( nu la 12, ca de aia am zis fara beutura :lol: , dar am vrut sa fiu fata finutza si sa nu va dau pe post, dar se pare ca cu voi nu tine :lol: ). De dormit acolo unde zice Robbie ar fi ok, fie ca mergem de vineri seara (si ar cam fi necesar) sau nu, si daca da, atunci putem dormi acolo in ambele nopti. Eu de vineri seara asi putea pleca, dar nu va garantez inainte de 7 seara, in cel mai bun caz 6. Deci ajungem noaptea. Eu nu am nimic impotriva nici la asta. Iar cu cortul desi suna f bine, poate e bine sa vedem, cu vremea. Daca e urita, eu pas si hop sub acoperis, ca nici nu am cort de ploaie. In plus, locatia ar fi oaresicum la mijloc, usor de folosit atit pentru cei din nord cit si pentru cei mai din zona. Ca parca se auzisera ceva voci....care nu se mai aud....Sa va auzim din nou ne-ar face placere That is!

 

PS Transalpina..E oricum in unul dintre planuri, dar mai incolo, ca nu se pot toate deodata :lol:

 

 

O singura problema in zona Novaci Voineasa --- ZAPADA inca asa ca ... drum bun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ! Cam care ar fi traseul ? In cuvinte .. :lol: (scuze, nici eu nu prea am inteles hartile). Eu am facut Tg Jiu - Baia de Arama - Baile Herculane ... Oravita ... si sunt peisaje superbe ... deci m-as intoarce prin zonele respective.

 

PS - Transalpina anyone ? (pe viitor..)

 

salutare tuturor.

ma bag si eu de sambata dimineata pana duminica dupa-amiaza.

va rog pastrati topicu simplu, io personal ma derutez repede :lol:

o sa fac si io un calcul de km diseara, dau si io cu parerea. cu statu la cort ma impac, dar il prefer ca varianta ajutatoare :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Guyana... parerea mea este ca traseul este prea lung si nu o sa puteti acoperi toate obiectivele...si pe Transalpina e zapada mare...sfatul meu e sa mai taiati din obiectivele propuse...ori Cazanele, ori Herculane, ori Transalpina...In rest va urez drum bun!...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Guyana... parerea mea este ca traseul este prea lung si nu o sa puteti acoperi toate obiectivele...si pe Transalpina e zapada mare...sfatul meu e sa mai taiati din obiectivele propuse...ori Cazanele, ori Herculane, ori Transalpina...In rest va urez drum bun!...

 

Multumim, o sa ne batem capetele cu totii cei care vom merge si stabilim impreuna. Astea erau doar propuneri si, desi mi-asi fi dorit un pic de zapada, sunt constienta ca s-ar putea sa fie cam mare acolo sus. Vara, eu zic ca n-ar fi fost nici o problema. Dar, dupa cum ziceam, ne hotarim noi loco.

 

O singura problema in zona Novaci Voineasa --- ZAPADA inca asa ca ... drum bun

 

Zapada? Cit de mare? Pai daca e prea mare, nu trecem prin Novaci, ci prin Petrosani. Pe acolo ar trebui sa se fi topit mai mult, pt ca e la inaltime mult mai mica decit Transalpina...si si circulat de masini mai frecvent (vara).

Editat de guy_ana
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda... cred că ar trebui să ne gândim un pic mai atent la lungimea traseului... :lol: Să ne rămână și un pic de timp să respirăm, nu să mergem ață ca TIR-istii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Partial... si in alt sens am facut drumul asta in mini-concediu' de Paste - 1 mai. Pe Transalpina inca mai e zapada de la 1600 m in sus (in unele locuri cred ca mai mare de 1 m).

 

Am pus ceva poze din iesirea aia AICI si am detaliat traseul AICI (unde insa se cere autentificare).

 

Un traseu care se poate se poate face in 2 zile (sunt pana-n 1.100 km) este urmatorul:

 

Bucuresti - Pitesti - Rm.Valcea - Voineasa - L.Vidra - Petrosani - Hateg - Otelu Rosu - Caransebes - Resita - Anina - Oravita - Bazias (unde se poate si dormi la o pensiune pe malul Dunarii - Apus de Soare... parca... 70 RON camera dubla) - Def. Dunarii - Orsova - V.Cernei - Baia de Arama - Tg.Jiu - Polovragi - Horezu - Rm.Valcea - Pitesti - Bucuresti.

 

Iaca si Harta si itinerarul:

 

post-9468-1210609927_thumb.jpg

 

V.Oltului___Voineasa___Petrosani___V.Jiului___Resita___Def.Dunarii___V.Cernei___Tg.Jiu.pdf

 

Drumul este super spectaculos... si panorama asisderea... :lol:

 

Si ca sa va fac pofta... mai mare:

 

post-9468-1210610409_thumb.jpg

 

... panorama de pe terasa pensiunii din Bazis.

 

PS: de la iesirea la Dunare (loc. Pojejena), drumul spre Bazias este la dreapta (cca. 25 km)... pe harta am scurtat-o ptr. ca ma baga pe la iugoslavi... :lol:

Editat de BAlanuS-u'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Partial... si in alt sens am facut drumul asta in mini-concediu' de Paste - 1 mai. Pe Transalpina inca mai e zapada de la 1600 m in sus (in unele locuri cred ca mai mare de 1 m).

 

Am pus ceva poze din iesirea aia AICI si am detaliat traseul AICI (unde insa se cere autentificare).

 

Un traseu care se poate se poate face in 2 zile (sunt pana-n 1.100 km) este urmatorul:

 

Bucuresti - Pitesti - Rm.Valcea - Voineasa - L.Vidra - Petrosani - Hateg - Otelu Rosu - Caransebes - Resita - Anina - Oravita - Bazias (unde se poate si dormi la o pensiune pe malul Dunarii - Apus de Soare... parca... 70 RON camera dubla) - Def. Dunarii - Orsova - V.Cernei - Baia de Arama - Tg.Jiu - Polovragi - Horezu - Rm.Valcea - Pitesti - Bucuresti.

 

Iaca si Harta si itinerarul:

 

post-9468-1210609927_thumb.jpg

 

V.Oltului___Voineasa___Petrosani___V.Jiului___Resita___Def.Dunarii___V.Cernei___Tg.Jiu.pdf

 

Drumul este super spectaculos... si panorama asisderea... :lol:

 

Si ca sa va fac pofta... mai mare:

 

post-9468-1210610409_thumb.jpg

 

... panorama de pe terasa pensiunii din Bazis.

 

PS: de la iesirea la Dunare (loc. Pojejena), drumul spre Bazias este la dreapta (cca. 25 km)... pe harta am scurtat-o ptr. ca ma baga pe la iugoslavi... :lol:

 

 

Multumim, de informatii! In principiu, traseul propus de tine e exact acelasi cu cel propus de mine, doar ca exclusiv pe sosele, iar noi ar fi sa dormim o noapte la mijloc, undeva pe la Baia de Arama si sa facem doua bucle in loc de una, trecind prin Valea Jiului. Si, apropos de lungime, probabil ca tot vreo 1100 km sunt in total. Impartiti la doua zile....Facem pariu ca am timp de minim 500 de poze? :lol:

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... Facem pariu ca am timp de minim 500 de poze? :lol:

:lol:

 

Mai ai cateva pana la 1500+ de poze cate am tras la plimbarea aia. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai ai cateva pana la 1500+ de poze cate am tras la plimbarea aia. :moto:

 

:) Tare! Eu am vrut sa fiu modesta, ca sa nu se ia cu miinile de cap colegii inca inainte de plecare si eventual sa ma lase acasa! :( Ca si asa mereu se plinge lumea ca din cauza mea.... si din cauza mea..... si tot asa. Nu ma bag la prinsoare ca iti bat recordul, dar om vedea ce stringem pina la final.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:( ... Nu ma bag la prinsoare ca iti bat recordul, dar om vedea ce stringem pina la final.....

 

Succese nebanuite... oricum ai ce fotografia pe drumul asta. Sa ne spui cate ai facut. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic sa stabilim o intalnire micuta la un suc ceva undeva seara ,cu harta in fata, sa ne vedem-revedem, sa stabilim un traseu si o ora de plecare.

 

ce zice poporul?

 

zo...pana acum, din cate am citit, siguri pt excursie sunt:

 

1 zero

2 guy-ana

3 bmw rosu aka robbieB

4 dragosGeo

 

cine se mai anunta? sa se treaca pe lista...

 

haidi bre sa nu ne dam la fund cand e de facut treaba. ca pana la urma mergem la distractie nu sa dam la sapa, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic sa stabilim o intalnire micuta la un suc ceva undeva seara ,cu harta in fata, sa ne vedem-revedem, sa stabilim un traseu si o ora de plecare.

 

Io' sunt în câmpia muncii până pe la ora 18.00... După aia, când vreți voi, ne putem vedea. Hai stabiliți data și locu'...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-ar tenta si pe mine.

Momentan insa e la reparat mobra. S-a rupt ceva pe la toba cred in weekend-ul trecut si face ca trenu' acum (o auzi de la 3 statii de tramvai). Imediat ce aflu care e buba si daca e gata in timp util revin. Cort nu am...deci o pensiune sau ceva de genul asta mi-ar surade.

Plecare tot sambata eventual (vineri sunt la munca pana dupa 18:00 cred).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu si inca un prieten,fiecare cu pasagere punem la cale sa iesim uichendu asta din Bucuresti dar cum vrem sa fie si distractiva calatoria pe langa oboseala ,incercam sa nu facem 500 km pe zi. Cam 300-350 ar fi OK. Dupa ce stabiliti traseul final , ziua plecarii (noi nu plecam decat Sambata dimineata ,chiar si la ora 5) si cazarea(la cort e prea frig ca sa ma bag si n-am nici saci de dormit) va putem spune daca ne lipim de voi sau nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic sa stabilim o intalnire micuta la un suc ceva undeva seara ,cu harta in fata, sa ne vedem-revedem, sa stabilim un traseu si o ora de plecare.

 

haidi bre sa nu ne dam la fund cand e de facut treaba. ca pana la urma mergem la distractie nu sa dam la sapa, nu?

 

Pai haide bre' faci alarme false?... Ne vedem si noi la un suc si o... harta sau nu? Mai lasati-o dreak de munca pana noaptea tarziu...

Editat de RobbieB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hauleooo

 

e unu noaptea si eu inca lucrez...cu crezi tu ca pot eu pleca in wee decat facand munca suplimentara in timpul saptamanii

 

daaar

promit ma jur, maine iesim la suc, pe la un 7 asa te tenteaza? ai un loc preferat? se mai anunta cineva pt maine la un suc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic sa stabilim o intalnire micuta la un suc ceva undeva seara ,cu harta in fata, sa ne vedem-revedem, sa stabilim un traseu si o ora de plecare.

 

ce zice poporul?

 

zo...pana acum, din cate am citit, siguri pt excursie sunt:

 

1 zero

2 guy-ana

3 bmw rosu aka robbieB

4 dragosGeo

 

cine se mai anunta? sa se treaca pe lista...

 

haidi bre sa nu ne dam la fund cand e de facut treaba. ca pana la urma mergem la distractie nu sa dam la sapa, nu?

 

Chiar ma gindeam ca a amortit de tot topicul asta si eu cu cine mai plec ? :moto:

Deci suntem patru. Codrut, parca ziceai ceva si de Vlad? Unde l-ai lasat? Si Robbie, rezolvi tu cu pensiunea aia, sau sunam la parintii lui Mariuschopper? Ca si la oamenii aia tot din vreme ar trebui sa ne anuntam. Nu ca nu am gasi probabil si loco, dar....

 

Mai vroia sa vina si gashka dinTg. Jiu, in frunte cu Ivan Pedala, dar care (gashka) nu are offroaduri si i s-a stricat ceva la mobra (lui Ivan). Propuneau o tura prin pesterile din zona lor si nu exclud si varianta asta, in cazul in care nu ne putem intoarce prin munti.....

 

Deci e cazul clar sa ne intilnim sa stabilim una-alta! Cu harta in fatza! Darrrrrrr: va ia naiba, ca eu nu am program de pensionar la munci asa cum aveti voi Grrrrrrrrr! :( Miine ar fi singura zi, caci ramine (si eu gasesc ca e o idee :moto: ideala ) varianta cu plecatul de vineri. Ar trebui discuata.

Vedeti si voi cum faceti sa va vedeti mai tirziu, ca sa nu va despartiti pina pe la 11 seara, cind asi putea spera si eu sa ma alatur! :)

Sper sa ne vedem miine! :moto: Somn usor cui doarme deja!

 

PS Si Coane Zeroo, nu te mai vaita, ca eu abia acu am ajuns acasa si incep munca la domiciliu....:moto:

Editat de guy_ana
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Păi... Drumul Taberei (asta-i clar...) Știu eu o cârciumă proaspăt deschisă/renovată la Dr. Taberei 34. E OK locația?

 

Drumul Taberei rulzzzzz, de circiuma sunt f curioasa (da stii tu problema cu muzica, sper ca nu ne faci probleme, daaaa? :( ), da ora? Ora domle`...... asta e intrebarea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...