Sari la conținut

Shiber


Redresor
 Share

Postări Recomandate

Care e efectul unui shiber uzat? Ce se intampla daca shiberul are joc ? Cum poti sa verifici daca are sau nu joc? Al meu are semne de pilire intr-o parte ....

efectul cel mai important e ca nu poti sa ii reglezi un ralanti rotund[chiar daca il inchizi de tot avand uzura el trage aer pe langa].alt inconvenient ar fi zgomotul metalic generat de vibratiile pistonasului.semnele alea reprezinta practic uzura in timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

efectul cel mai important e ca nu poti sa ii reglezi un ralanti rotund[chiar daca il inchizi de tot avand uzura el trage aer pe langa].alt inconvenient ar fi zgomotul metalic generat de vibratiile pistonasului.semnele alea reprezinta practic uzura in timp.

 

 

Da, la mine are zgomot, tacane ritmat cand e la relanti (motorul vibreaza la relanti pt ca e mic relanti-ul)...Credeam ca auzisem ca are implicatii asupra consumului ca nu mi-as fi explicat...nu vad ce legatura ar avea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am unul dus de ETZ 251(cu acesta lam cumparat), acuma lam montat pt proba, motorul merge dar nu pot regla relantinul...pot invarti de surub pana imi ies ochii si nu are nici un efect.are un joc de catva mm si nu uniform.zgomot nu aud!de consumat consuma ca naiba.

 

dar la celalalt carb de etz250 care are un joc mult mai mic(insesizabil) cand 1pic accelerez se aude tacaitul din carburator(gen supape la masina )....la inceput credeam ca este din motor dar nu.....este din carb.

Editat de christensen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am unul dus de ETZ 251(cu acesta lam cumparat), acuma lam montat pt proba, motorul merge dar nu pot regla relantinul...pot invarti de surub pana imi ies ochii si nu are nici un efect.are un joc de catva mm si nu uniform.zgomot nu aud!de consumat consuma ca naiba.

 

dar la celalalt carb de etz250 care are un joc mult mai mic(insesizabil) cand 1pic accelerez se aude tacaitul din carburator(gen supape la masina )....la inceput credeam ca este din motor dar nu.....este din carb.

 

Asa se aude si la mine ca tacanitul supapelor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poi determina si consumul.daca are joc trece benzina cacalau pe langa sibar!eu am avut aceeasi problema la mobra.si tot asa imi facea si mie, roteam de surubul de la benzina tot degeaba ca nu avea nici o apasara,am schimbat sibarul si gata :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Solutia cea mai sigura este inlocuirea carbului cu altul nou. Pe vremuri carburile se reparau, se demonta, se bucsaza cu alama, strunjire, alezare. Astazi nu prea mai sunt meseriasi, batranii au disparut, iar cei tineri sunt majoritatea pe afara facand alte meserii. Cei de la loctite au o pulbere metalica care se amesteca cu un intaritor si se intareste in citeva minute, putind fii prelucrata dupa citeva ore. Problema ramane totusi strungarul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poi determina si consumul.daca are joc trece benzina cacalau pe langa sibar!eu am avut aceeasi problema la mobra.si tot asa imi facea si mie, roteam de surubul de la benzina tot degeaba ca nu avea nici o apasara,am schimbat sibarul si gata :lol:

 

Bine, eu pot sa reglez relantiul si amestecul foarte bine. Poate tu vrei sa spui ca eu cand merg, benzina nu se duce numai in galeria de admisie si din cauza ca siberul are joc, benzina se duce si pe langa el, urcand spre cablu....asa vrei sa spui ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor,

o precizare pentru noi astia mai incepatori :(

ce e concret shiberul asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...