Sari la conținut

Ce Motor Consuma Cel Mai Putin?


nvidia
 Share

Postări Recomandate

exact

vreau sa fac ceva pentru categoria urban concept

 

iti doresc mult succes nvidia :lol: . Trebuie sa aratam ca avem si romani destepti, nu numai tigani si hoti. :lol:

Si acuma on topic, despre motor nu stiu ce sa iti zic pentru ca nu ma prea pricep la motoare. :(

Editat de ionutz100cc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 76
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

toate sunt loate in calcu... inclusiv injectia, controllerul electronic, echipa am ceva... stiu ca trebuie mai multi dar pana nu avem motor nu putem face nimic

 

daca optimizez admisia singurele parti prin care se mai pierde energie ramane frecarea si caldura(la care inca ma gandesc cum sa o folosesc, ma bate gandul al un motor stirling atasat cu cilintrul cald celui cu ardere interna

 

einstein ce zici e vreo posibilitate sa ne intalnim candva sa vb despre ideile pe care le-ati avut voi?

 

 

eu am un runner de 49 cm pe injectie si consuma undeva la 3 % ,motor uzat . nu uita sa iei in calcul si greutatea vehicului pe care vrei sa-l construiesti ,fiindca majoritatea ( daca nu toate ) scuterelor de 49 cm au aprox 100 kg , deci jucaria ta daca depaseste greutatea asta o sa-i fie c-am greu sa plece de pe loc .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singurul avantaj al unui motor in 2 T fata de unul in 4 timpi e puterea specifica (puterea nominala/cilindree, masurata in kW/l), si care e de pana la 1,8 ori mai mare. ATAT! Asta insemna ca dintre doua masni cu performante egale, cea in 4 t va consuma mai putin.

 

Un motor in 2t este mai usor de intretinut si mai ales de reparat(oricine poate cu putina atentie sa segmenteze si sa schimbe piese).Asta este in opinia mea un avantaj (la ce preturi se arunca unele serviceuri).

Daca o sa reglezi un motor de 49 in 2t la demarajul si relantiul unuia in 4t vei scoate un consum cel putin egal.

Eu unul recomand tuturor celor care au motoare in 2t sa le faca o segmentare la 10000 de km( se merita,atat pentru pastrarea performantelor cat si ca, costuri).

Marele dusman al motorului in 2t este racirea care la cele pe aer in sezonul cald nu face fata daca mergi mai in blana de aici si uzurile!

Mentionez ca tot ce am scris aici nu are fundament stiintific ci unul produs de propria experienta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

s-a cam decis....

GY6 de 125 :cheers:

apropo einstein voi ce ati folosit?

 

la 125-ul ala vreau sa ii pun un piston de 39, cu tot cu chiuloasa de 50cc si sa ii pun un injector simetric dispus fata de bujie

sper sa si reusim

Editat de nvidia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frate dute tu la MIT si vorbeste asa noi in romaneste spunem chiuloasa. Mai lasa-ne cu denumirile astea. Una e sa nu vorbesti corect limba romana, cu tot felul de dezacorduri una e asa. Daca pe mine asa "m-a invatat tata" care-i problema?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe tine te-a invatat tac-tu prost si nu mai incerca sa aperi atat de tare limba romana proasta pe care o vorbesti si tu si el si oricine ar fi.

Mai rau este ca ingnoranta voastra se transforma in vehementa: "Daca asa stiu/vorbesc eu, "Daca asa m-a invatat tata".

Mai bine taci din gura si invata sa vorbesti corect nu mai arata aici cat de incult esti.

Nu vorbesc aici de cei care gresesc din graba sau de cei care grsesc din nestiinta, dar apoi invata atunci cand ii corecteaza cineva si nu se simt ofensati.

Gata cu off topicul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

clodius eu nu ti-am zis de tac-tu. Puteai sa vorbesti frumos cultule. Nu exista cuvantul tac-tu. Esti un incult cu 4 clase. Trebuia sa zici tatal tau. Vai ce inculti suntem. La varsta ta mi-ar fi rusine sa fac discutii de genul. Te fac la limba romana, si la celelalte 17 materii de la scoala cand vrei tu(si ma refer la cele elementare). Esti ca un copil mic care ne arata ca a invatat sa faca ciorba din namol. TATI TATI uite, mi-am chiorat ochii prin dex aseara si am invatat un cuvant nou: culoasa. Acum ma duc frumos pe forumuri si ma dau mare ca l-am invatat. Mai prost esti tu ca nu lasi prostii ca noi in pace. La asta te-ai gandit? E libera exprimare, vorbesc cum vreau, pot sa vorbesc si tiganeste si in limba manelarilor si cum vrei tu. Tot tu esti mai incult ca mine. De ce? Pentru ca nu te duce capul.

Editat de Rolly
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bah... a murit pruteanu si ai aparut tu....

tu poate ai copilarit la biblioteca.... stiu eu... poate ai citit dex-ul ca nu aveai carti de colorat cand erai mic

altii in loc de dex au avut jucarii... ce sa ii faci

stai linistit ca am auzit si noi cu totii de culasa si chiulasa dar pana si profesorii universitari ii zic chiuloasa

 

Cand o sa strangi tu bujia prea tare si o sa sficuiesti filetul sa te vad eu pe tine ce strungar iti pune tie reductie(bucsa) in culasa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

clodius eu nu ti-am zis de tac-tu. Puteai sa vorbesti frumos cultule. Nu exista cuvantul tac-tu. Esti un incult cu 4 clase. Trebuia sa zici tatal tau. Vai ce inculti suntem. La varsta ta mi-ar fi rusine sa fac discutii de genul. Te fac la limba romana, si la celelalte 17 materii de la scoala cand vrei tu(si ma refer la cele elementare). Esti ca un copil mic care ne arata ca a invatat sa faca ciorba din namol. TATI TATI uite, mi-am chiorat ochii prin dex aseara si am invatat un cuvant nou: culoasa. Acum ma duc frumos pe forumuri si ma dau mare ca l-am invatat. Mai prost esti tu ca nu lasi prostii ca noi in pace. La asta te-ai gandit? E libera exprimare, vorbesc cum vreau, pot sa vorbesc si tiganeste si in limba manelarilor si cum vrei tu. Tot tu esti mai incult ca mine. De ce? Pentru ca nu te duce capul.

Cum era melodia aia de la parazitii de zicea ''uite tati,bum bum am un tanculet in c*r :crack:) ''

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

peugeot speedfight 2: 100 cmc consum urban:4%, extern 3%, un litru de ulei la 1000-1200 km, full sintetic de la esso(asta mi recomandat in cartea tehnica)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On topic. Consum de Bucuresti la Peugeot V-click (motor BT50QT-6) pana acum 3,1 -3,3 l/100 km.

 

Off topic: raspunsurile trebuiau date in topicul pe care l-am indicat daca nu voiati sa faceti off topic si am sa va rog sa nu-l mai poluam pe acesta.

Nu am pretentia sa zica cineva culasa. Nici eu nu zic culasa, dar este foarte enervant sa tot aud toti "mecanicii" rasariti pe forum cum tot zic chiuloasa. Inc-o data va zic: este CHIULASA

nvidia, suferi de pe urma faptului ca n-ai citit? Spui asta de parca ar fi un lucru foarte rau.

Nu inteleg insa ce este reactia asta de turma "Ce vrei frate? Asa vorbim noi." Pai "frate", daca gresesti de ce insisti sa ramai in prostia ta si sa perpetuezi greseala? E ca si cum ai aproba pe multii bucuresteni care n-au auzit de declinarile verbului (ex: e fraieri astia, se inchide usile, ma doare picioarele samd.

Sa-mi arati si mie "profesorul universitar" care zice chiuloasa (sesizezi ghilimele, daca nu intelegi de ce sunt sa-mi spui, ca sa-ti explic).

Editat de Clodius
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mie mi se pare putin cam mare. O sa mai umblu la amestecul carburant.

Kilometrajul, n-as putea sa spun. O sa verific precizia lui, pt ca stiu ca de la mine de acasa pana la Unirii la Horoscop sunt exact 5 km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un Piaggio NRG Power DD 2007 si stau in zona de munte . Consuma cam 6 % si toba este mereu unsuroasa la iesire . Mentionez ca e limitat la 45-50 km/h si are 2500 km la bord. Ce ar putea fi ca ma cam mananca cu consumul asta . E normal ? :blink: :)

ce consumuri ... zici ca aveti tico =))) pana si un motor de strada consuma atata :laugh:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un Piaggio NRG Power DD 2007 si stau in zona de munte . Consuma cam 6 % si toba este mereu unsuroasa la iesire . Mentionez ca e limitat la 45-50 km/h si are 2500 km la bord. Ce ar putea fi ca ma cam mananca cu consumul asta . E normal ? :blink: :)

 

asta ii o problema la piaggio :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...