Sari la conținut

Impresii Australiene


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 136
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Hai aici :crack:

 

 

(daca vrei info, da-mi PM)

mai primiti acolo un betiv notoriu? :crack: fain rau pe meleagurile alea...as cam veni si eu

 

cum sta treaba cu oldtimerele?stiu de la Baiazid ca sunt reviste de gen, dar, fizic, sunt?exista intruniri de rable? :crack:

Editat de catul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba a inteles foarte bine. Tu n-ai inteles... Sa-ti explic eu... fiecare American tipic, cum il numesti tu, e de fapt un imigrant. Poate la a doua, a treia sau a saptea generatie, dar e venit de pe alte continente. Singurii Americani neaosi (sau Canadiani neaosi) sunt indienii nativi (aia care vanau bizoni ca sa se hraneasca si pe care-i impusca John Wayne in filmele western si pe care Spaniolii i-au gasit acolo in sec 15 cand au debarcat pe taram American prima data). Restul Americanilor de azi sunt proveniti din Europa, Africa, Asia, America de Sud etc...

Cat despre Romanul nostru, ce pot sa zic... obiceiurile proaste ale societatii vestice sunt primele care se prind si de Romani. Asta in completarea obiceiurilor proaste pe care le aveam dinaninte de 89. Cel putin asta e observatia mea vizitand Romania aproape in fiecare an din 97 de cand am plecat. Oricum, localurile fast food sunt pline si in Romania asa ca batalia asta e pierduta.

 

in ciuda faptului ca, asa cum ai spus tu, cu exceptia indienilor care erau pe continent cand au venit primii albi, restul sunt emigranti, exista si insusiri si obiceiuri care ii definesc pe americani ca natiune, ca popor. insusiri si obiceiuri care in acelasi timp ii diferentiaza de restul irlandezilor, italienilor, polonezilor, nemtilor, hispanicilor, idienilor bla bla ramasi acasa, in tarile lor de origine.

 

emigrantii pastreaza mai multe din insusirile si obiceiurile pe care le aveau in tarile lor atunci cand sosesc prima data in america. insa odata cu trecerea primei generatii, cele mai multe se estompeaza si preiau multe insusiri si obiceiuri din mediul unde cresc.

 

mai mult decat atat, am observat o diferenta neta de gandire intre americani din new england / new york, americani din texas si americani din california, spre exemplu. desi sunt toti americani, au puncte de vedere diferite si obiceiuri diferite.

 

nu intru in detalii mai departe pentru ca este off topic, am vrut doar sa iti explic unde gresesti.

 

ama.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare natiune,

Am vazut ca a intrebat cineva de oldtimere si am alcatuit un mic episod pe tema asta, de la o iesire mai veche.

Asadar, va prezint cu mandrie muzeul de motociclete din Queensland, situat la vreo 80 de km de Brisbane. Este "privately owned and operated" decatre un impatimit impreuna cu sotia... si dansa lafel de impatimita.

 

post-33350-1214891813_thumb.jpg post-33350-1214891913_thumb.jpg post-33350-1214892006_thumb.jpg

 

Omul a tot adunat motociclete si motorete de tot genul. Apoi, intr-o zi si-a construit un hangar pe mosia proprie si a deschis muzeul. Primele poze sunt facute din capetele incintei, se observa grija pentru detaliu si inghesuiala. Pe bune, proprietarul se gandeste deja sa extinda spatiul pentru muzeu intrucat nu mai are loc pentru alte modele. Deocamdata are vreo 100 de bucati expuse.

 

post-33350-1214892116_thumb.jpg post-33350-1214892275_thumb.jpg post-33350-1214892372_thumb.jpg

 

Si cum spuneam, are tot felul de modele: de la Hoss Boss si dragster-e aduse din SUA si pana la BMW-uri din perioada interbelica. Chiar si Jawe si CZ-uri am vazut acolo. In pozele de mai sus sunt stramosii CBR-ului si VFR-ului de o mie...

 

post-33350-1214892489_thumb.jpg post-33350-1214892605_thumb.jpg

 

Bunul mieu amic alaturi de febletea sa din tinerete: zetler-ul de 1000, in cealalta poza niste Laverde.

 

post-33350-1214892752_thumb.jpg post-33350-1214892884_thumb.jpg

 

In coltul bavarezelor, vestitul R12 dupa care au copiat sovieticii M-ul, apoi subsemnatul alaturi de motorul sau de suflet, BMW R27. Am avut un R25 (foarte asemenator cu R27) in Romania pe care l-am cumparat bucati si l-am restaurat indecurs de 4 ani, de aici aluzia.

 

 

post-33350-1214893022_thumb.jpg post-33350-1214893133_thumb.jpg

 

In ultima imagine e o raritate; n-am mai vazut asa un Horex decat in reviste.

 

 

In incheiere alatur o poza si intreb pe toata lumea: Cine imi poate spune ce marca poarta motocicleta de mai jos???

 

 

post-33350-1214893379_thumb.jpg

 

Voi reveni cu alte comentarii.

 

Sanatate maxima,

Stefan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Munch Mammut,primul model. Now that's something he shouldn't keep in a barn...

Felicitarile mele Pompiliu! If you're good, you're good.

Iata dovada:post-33350-1215166339_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@steffy: (emoticn care saliveaza, si se da cu capu de masa) frate...au atat de multe oldtimere acolo incat le tin ingramadite ca abia poti sa intrii sa le admiri....superb :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@steffy: (emoticn care saliveaza, si se da cu capu de masa) frate...au atat de multe oldtimere acolo incat le tin ingramadite ca abia poti sa intrii sa le admiri....superb :kiss:

 

 

Asa e domnule; dealtfel ultima patanie am postat-o ca raspuns la intrebarile tale.

Da, exista multi impatimiti de vechituri. Exista de-asemenea si foarte multe intruniri si raiduri cu detinatori de vechituri. Spre exemplu, proprietarul muzeului are foarte multi amici care au 10- 15 motoare (vechi si mai putin vechi) de caciula.

Ce se intampla aici e un fenomen interesant: omul cumpara o motocicleta noua, in rate. O plateste, o foloseste cu brio si dupa ani de zile isi cumpara alta noua... tot in rate.

Pe cea veche vrea s-o vanda, dar cum deal-urile la motoare noi sunt tot mai convenabile, omu nu mai ia pe cea veche mai nimic.

Si atunci, in concluzie si prin urmare, omul nostru nu mai vinde vechitura, o radiaza (mult mai simplu procedeul comparativ cu Romania, si nu costa nimic) si face ce vrea cu ea, atata timp cat nu sta parcata pe drumurile publice sau nu il aduce nevasta in stare de nebunie cu comentarii si obiectii...

 

In incheiere mai adaug 2 poze. Proprietarul cu sotia... observati ca au o biblioteca tehnica cu manuale si brosuri de la fel de fel de moto. Informatiile tehnice sunt gratuite, chiar si copii xerox.

 

post-33350-1215212937_thumb.jpg

 

Pot spune ca l-am impresionat in numele poporului roman ca omul a auzit de undeva niste franturi despre prima motocicleta romaneasca, IMS-53, si dat fiind faptul ca am aflat destul de multe despre asta, si ca engleza nu a fost pentru mine niciodata o piedica in comunicarea cu strainii, i-am lamurit pe australieni asa cum trebuie.

 

In ultima poza, un poster cu marele Burt Munro, neozeelandezul care a batut recordul la viteza pentru motocicletele Indian (si nu numai). Cine a vizionat filmul "The World's Fastest Indian" stie la cine ne referim.

 

post-33350-1215213060_thumb.jpg

 

Stiu ca am fost destul de off-topic in ultima vreme... imi cer scuze! Considerati ca am dat reply la niste intrebari si nu am postat la "Calatorii pe 2 roti".

 

Sanatate maxima,

Stefan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot spune ca l-am impresionat in numele poporului roman ca omul a auzit de undeva niste franturi despre prima motocicleta romaneasca, IMS-53, si dat fiind faptul ca am aflat destul de multe despre asta

astia da pasionati...adica sunt duzina de motociclisti romani care n-au auzit de ea, si au auzit ei taman din australia...super...si muzeul, si biblioteca...

 

bv :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Steffy, M72 a fost copiat dupa R71 si nu dupa R12. Are omul ceva oldtimere, dar nu prea are vintage-uri. Intr-un beci din Bucuresti sunt mai multe. Are proprietarul muzeului vreun site sau adresa de mail?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Steffy, M72 a fost copiat dupa R71 si nu dupa R12. Are omul ceva oldtimere, dar nu prea are vintage-uri. Intr-un beci din Bucuresti sunt mai multe. Are proprietarul muzeului vreun site sau adresa de mail?

 

 

Asa e Mihai, imi cer scuze (de cand n-am mai rasfoit prin resurse vad ca imi tot scapa cate ceva...).

Te referi la vintageuri ca fiind acelea mai vechi decat oldtimerele? Daca da, atunci asa e, nu prea are; nu contest faptul ca ar fi mai multe in Bucuresti. Motociclete vintage am vazut insa multe venite la anumite intruniri (mai ales in NZ), adica o motocicleta cu un proprietar.

 

Uite aici site-ul muzeului http://www.australianmotorcyclemuseum.com.au/

si...good luck!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot spune ca l-am impresionat in numele poporului roman ca omul a auzit de undeva niste franturi despre prima motocicleta romaneasca, IMS-53, si dat fiind faptul ca am aflat destul de multe despre asta, si ca engleza nu a fost pentru mine niciodata o piedica in comunicarea cu strainii, i-am lamurit pe australieni asa cum trebuie.

 

In ultima poza, un poster cu marele Burt Munro, neozeelandezul care a batut recordul la viteza pentru motocicletele Indian (si nu numai). Cine a vizionat filmul "The World's Fastest Indian" stie la cine ne referim.

 

post-33350-1215213060_thumb.jpg

 

Stiu ca am fost destul de off-topic in ultima vreme... imi cer scuze! Considerati ca am dat reply la niste intrebari si nu am postat la "Calatorii pe 2 roti".

 

Sanatate maxima,

Stefan.

 

 

Am vazut filmul si ma mir cat de mult seaman antony hopkins cu burt munro

wau :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-ai inteles..

nu face nimic,iti explic..am rabdare.

ma refer la americanul neaos,tipic,de tot felul-care da iaman-n mcdonald's oriunde s-ar afla!

de-asta spuneam ca n-as vrea ca romanul nostru sa imprumute un obicei atat de infantil si nociv ca mincatu-n fast-uri..

am fost pe intelesul tau?

Luigi Vicol

 

 

american neaos.....asta e tare de tot!

adica amerindieni, nu?

 

Buna seara prieteni!

 

Ma bucur mult pentru ca v-au placut pozele; cu siguranta am sa mai postez pentru ca mai am poze din alte excursii si mai urmeaza o gramada de raiduri...

 

Intr-adevar foarte tare poza lui FatBob haha. Oricum, nici aici nu le e usor americanilor, mai ales ca Australia a cam rivalizat cu SUA in mai multe domenii...

Da, pot spune ca Australia e pentru mine cea mai sigura tara din lume pentru mersul pe motocicleta (dupa Insula de Sud a Noii Zeelande). Soselele sunt late, bune calitativ, trafic rutier foarte bine pus la punct si populatia mai are ceva de crescut pana sa iti dea senzatia Europei. Unde nu mai spun ca e mai tot timpul soare si cald, fara ploi multe.

 

Motoarele din pozele astea sunt toate Harley-uri, nimic spectaculos, de mentionat la ele, doar anumite reparatii efectuate in ultima vreme personal de catre posesori si mici modificari foarte "uzuale" pe aici ca de pilda la amicul meu cu Soft Tail- ul: janta fata inlocuita cu una realizata pe CNC, mansoane si scarite asortate cu infatisare de butoias de revolver.

 

Deocamdata insa am a serie de poze de la un show moto din zona la care am fost sambata.

Si cum astea se posteaza in rubrica cu intalnirile moto... va invit sa dati clic aici:

/index.php?showforum=96

 

Sanatate maxima,

Stefan

 

bine ai venit pe forum!

super cool...frumos peisajul:)

ah, parca am observat o honda in grupul vostru?

 

 

RETARD ESTI TU SI TOT NEAMUL TAU! SCRIU CUM VREAU!CU MAJUSCULE, CU "MINUSCULE" CU CE VREA POULA MEA! JET IN MORTZII MATII!~ :burnout:

 

 

te faci de ras .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna oameni buni,

Am iesit sambata putin "prin jurul casei" si am facut niste poze. Ne-am intalnit, patru amici cu patru motociclete si ne-am invartit vreo ora prin oras, dupa care am facut o mica halta si apoi am urcat pe unul din zecile de dealuri din jurul orasului Brisbane.

 

post-33350-1215998406_thumb.jpg post-33350-1215998480_thumb.jpg post-33350-1215998547_thumb.jpg

 

In premiera pentru mine, un eveniment deosebit intrucat, dupa atatia ani de emigrare am ocazia sa ma imprietenesc si sa merg la drum alaturi de doi romani. Asadar, in prima poza sunt doi amici de-ai mei, doi frati, Alin si Ionel ambii pasionati si entuziasti, ca si mine...

 

post-33350-1215998651_thumb.jpg post-33350-1215998846_thumb.jpg post-33350-1215999192_thumb.jpg

 

Celelalte imagini au fost surprinse prin oras, pur si simplu, prin suburbii. Orasul parea foarte linistit si aproape parasit in acea dupa-amiaza. Motivul principal ar fi acela ca aici suntem in plina iarna (mercurul termometrelor rar urca peste 26 de grade Celsius), iar oamenii sunt mai greu de strunit la activitati in aer liber.

 

post-33350-1215999389_thumb.jpg post-33350-1215999475_thumb.jpg

 

Inainte de a ne avanta la deal am oprit pentru o gustare la Brodies... nu McDonalds. :(

 

post-33350-1216000291_thumb.jpg post-33350-1216000400_thumb.jpg post-33350-1216000518_thumb.jpg

 

post-33350-1216000712_thumb.jpg post-33350-1216000890_thumb.jpg post-33350-1216001003_thumb.jpg

 

Apoi am iesit din oras si ne-am deplasat inspre un loc foarte mic care se cheama Canungra. Acolo am oprit iar camaradul nostru Toni a trebuit sa puna niste benzina in R1.

Pana aici mi s-a parut de-a dreptul plictisitor, abia asteplam sa dau de serpentine si urcusuri si coborasuri.

 

post-33350-1216001175_thumb.jpg post-33350-1216001269_thumb.jpg post-33350-1216001384_thumb.jpg

 

Priviti plantatia de palmieri din ultimele doua imagini; arata deosebit, intr-adevar. Ca si fapt divers, in tari precum Australia, sunt destui fermieri si horticultori care cresc palmieri in felul acesta, apoi ii vand... cu preturi care pleaca de la vreo mie de dolari bucata.

 

Deocamdata ma opresc aici si revin maine cu partea a doua.

 

Sanatate maxima,

Stefan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu ce sa incep?

 

Duminica era planificat mare tura pe malul pacificului.

 

Sambata am fost la shop si mi-am luat pantaloni de moto captusiti cu ceva moale. Sa tina de cald, nu de alta dar e miezul iernii.

 

Era oferta la Pilot Power: 500$ perechea. Am zis: de ce nu?

 

Mi-au pus baietii cauciucurile noi (am cheltuit cam 750$ in ziua aia - 250 erau pantalonii). Fericit o tund spre casa. La 1 km vobleaza motorul grav. Trag pe stanga, rulment roata spart.

:kali:

Zic SHIT, si o iau catinel spre casa. Ajung cu chin si cu vai. Pun stander, ce sa vad: surub in roata spate. Iesea aer usor.

 

Trebuie sa notez ziua in calendar! Adio excursie!

 

Azi am inlocuit rulmentii si am reparat pana singur (totul inchis frate dupa 6 seara). Maine vad ce branza am facut la motor.

 

Tot weekendu injuram motorul. Maine ma duc sa vad alt motor ca m-au lasat nervii ieri cu rulmentii lu' peste prajit.

 

--

 

Frumoase poze!!! Chiar te invidiez ca vroiam si eu Duminica sa ma dau si .... :( :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Steffy si Baiazid, multumim pentru poze, vorba unuia, nu exista emoticon cu "balim"? Va urmaresc plimbarile din...Bucuresti! :D :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu ce sa incep?

 

Duminica era planificat mare tura pe malul pacificului.

 

Sambata am fost la shop si mi-am luat pantaloni de moto captusiti cu ceva moale. Sa tina de cald, nu de alta dar e miezul iernii.

 

Era oferta la Pilot Power: 500$ perechea. Am zis: de ce nu?

 

Mi-au pus baietii cauciucurile noi (am cheltuit cam 750$ in ziua aia - 250 erau pantalonii). Fericit o tund spre casa. La 1 km vobleaza motorul grav. Trag pe stanga, rulment roata spart.

:D

Zic SHIT, si o iau catinel spre casa. Ajung cu chin si cu vai. Pun stander, ce sa vad: surub in roata spate. Iesea aer usor.

 

Trebuie sa notez ziua in calendar! Adio excursie!

 

Azi am inlocuit rulmentii si am reparat pana singur (totul inchis frate dupa 6 seara). Maine vad ce branza am facut la motor.

 

Tot weekendu injuram motorul. Maine ma duc sa vad alt motor ca m-au lasat nervii ieri cu rulmentii lu' peste prajit.

 

 

 

 

Baiazid,

Nu mai posta astfel de informatii! Oamenii trebuie sa creada ca aici curg rauri cu lapte si miere, iar cainii umbla cu covrigi in coada, etc... :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Sunt fratele lui Steffy (salut fra :baldy: )

Recent mi-a spus pe Mess ca isi posteaza pe un forum pasiunea lui. De atunci il urmaresc cu placere. Imi place cum narezi, de pasiunea pentru motociclete nu mai vorbesc. Sunt mandru de tine frate.

Ne auzim pe mess.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Steffy si Baiazid, multumim pentru poze, vorba unuia, nu exista emoticon cu "balim"? Va urmaresc plimbarile din...Bucuresti! :blink: :baldy:

 

 

Ne bucuram ca v-au placut pozele.

Vai ce motociclete mari ati avut/ aveti doamna!

 

 

 

Salut,

 

Sunt fratele lui Steffy (salut fra :blink: )

Recent mi-a spus pe Mess ca isi posteaza pe un forum pasiunea lui. De atunci il urmaresc cu placere. Imi place cum narezi, de pasiunea pentru motociclete nu mai vorbesc. Sunt mandru de tine frate.

Ne auzim pe mess.

 

 

Draga frate,

Vezi ca acuma trebuie si tu sa-ti cumperi motocicleta, daca ai intrat pe acest forum!

 

Salutare,

 

Gata cu off-topicurile, mai am un lot de poze de la episodul de sambata trecuta.

 

post-33350-1216283171_thumb.jpg post-33350-1216283308_thumb.jpg post-33350-1216283406_thumb.jpg

 

Incepem sa urcam... prin padure. Camarazii mei au taiat-o mai repede.

 

post-33350-1216283626_thumb.jpg post-33350-1216283711_thumb.jpg

 

post-33350-1216283819_thumb.jpg post-33350-1216283951_thumb.jpg

Si i-am ajuns tocmai in varful dealului. Acolo se mai stransesera cativa pasionati, dupa cum se observa...

In ultima poza din grup, incercuit cu dreptunghi rosu e un parapantist lansat de pe in deal vecin.

Acest deal se numeste Beechmont.

 

post-33350-1216284070_thumb.jpg post-33350-1216284367_thumb.jpg

Apoi am incalecat cu totii si am inceput sa coboram, iar dupa cateva minute am oprit intr-o miniparcare intr-un luminis care se cheama Rosins Park Lookout. Ce priveliste....

Si alt parapantist (ultima foto).

 

post-33350-1216284494_thumb.jpg

Alin

 

post-33350-1216284632_thumb.jpg

Ionel

 

post-33350-1216284192_thumb.jpg

Ionel si cu mine.

 

post-33350-1216284793_thumb.jpg

La coborarea finala nu am facut decat o singura poza care dupa parerea mea spune mai mult decat 1000 de cuvinte.

Priviti cum se succed dealurile, unul dupa celalalt.

Sincer sa fiu, nu indraznesc sa compar peisajul cu un peisaj european, inclusiv frumoasa Romanie, insa pentru un continent precum Australia, cu intinderi desertice cat vezi cu ochiul, coasta de est este pe drept cuvant extraordinara.

 

Aceasta ultima imagine surprinde relieful ce se intinde dinspre coasta catre interiorul continentului ("inland").

In partea cealalta se vedea in departare toata zona Gold Coast si coasta.

 

Imi cer scuze ca va tin atata pledoarie pa marginea unei fotografii cu un oribil con rosu de lumina.

Se vede treaba ca va trebui sa mai iau un crash-course in fotografie.

 

Sanatate maxima,

Stefan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faina tara, faine poze. Cat despre ultima poza, putea sa-ti iasa o capodopera daca asteptai apusul, si poate chiar dupa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

 

Ce preturi au mobrele pe acolo ? imi puteti da un site de specialitate cu motoare noi && sh dupa meleagurile de acolo?

 

Nu de alta dar vreau sa stiu la ce ma astept cand ajung si eu acolo:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faina tara, faine poze. Cat despre ultima poza, putea sa-ti iasa o capodopera daca asteptai apusul, si poate chiar dupa.

 

Asa e; din pacate, cu aparatul meu si nu numai, asta ar fi unica solutie si cea mai buna, de a fi facut poza cand nu bate tot soarele din fata. M-am confruntat cu aceasta problema lai mereu in ultima vreme.

 

Salut ,

 

Ce preturi au mobrele pe acolo ? imi puteti da un site de specialitate cu motoare noi && sh dupa meleagurile de acolo?

 

Nu de alta dar vreau sa stiu la ce ma astept cand ajung si eu acolo:D

 

 

Salut domnule,

 

Ehei, lume noua vine pe aici!

Uite, iti scriu cateva site-uri:

pentru moto noi:

http://www.teammoto.com.au/home.php

http://www.prohonda.com.au/

 

pentru second hand vezi:

http://www.ebay.com.au/?keyword=ebay+.&amp...1016768785_1552

http://carsguide.news.com.au/?referrer=gtail&247SEO=N

http://www.closemotorcycles.com.au/used-motorbikes.htm

http://sydney.gumtree.com.au/f-Cars-for-Sa...W0QQCatIdZ18322

 

In general, la motoare noi e bine sa pandesti dealerii, ca au mai mereu cate-un rabat frumos...

Cele second hand sunt dupa parerea mea mai scumpe ca in Europa de vest, NZ si mult mai scumpe decat in Japonia.

Oricum, cautarea amanuntita e destul de importanta si totul depinde in final de cat e fiecare dispus sa cheltuie.

 

Sanatate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Katy: merci frumos, si hai in vizita la vara (un surf, o inghetzata) :crack:

 

Azi Charly Boorman a trecut prin Sydney (tipul din Long Way Round/Down - colegul lui Obi-Wan Kenobi -> McGregor). Este in alta cursa, singur de data aceasta.

 

Poze la http://picasaweb.google.com/baiazid/CharlyBoormanSydney

 

 

 

Merci frumos Steffy . Promit ca va scot la bere in max 1 an:d

 

IELTS-ul & ACS-ul in progress:)

 

 

Hehe bafta multa. ACS dureaza cam o luna jumate- 2 luni

 

Ielts... baga tare si invata pe teste speciale de ielts. Stiu eu ce zic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...