Sari la conținut

atentie la biciclisti


svejksoldjer
 Share

Postări Recomandate

aseara, tot pe calea dorobanti, ora 12.45.

veneam cu masina dinspre televiziune spre stefan cel mare, mergeam pe banda a 2-a cu 55. in fata mea, pe banda a treia! un biciclist. cu putin inainte sa ajung in dreptul postei sau ce dracu o fi ocolo, pe individ il apuca brus o dorinta si incepe s-o ia in dreapta taind benzile. eu franez, trec pe banda 1, ala ajunsese pe banda2, nu se opreste, intra in fata mea la 2 metri trecand printr-o zona uda, o balta sau asa ceva, RIDICA piciorele din pedale ca sa nu se ude!! si se dezechilibreaza. deja aveam mai putin de 20km/h, opresc, boul nici nu se uita.

 

plec pe banda 2 inspre stefan cel mare, cand ajung in dreptul lui, eu avand deja geamul deschis, ii spun (nu strigat, nu injurat, nu nimic), prietene, uita-te pe und mergi ca era sa te iau sub roti. el zice, ce-i prietene, probleme? eu zic da, probleme, si opresc. opreste si el, eu ma dau jos, un pachet de nervi (acum imi pare rau ca nu l-am plesnit) si-ncep sa-i explic: bai chiaunule, uita-te pe unde mergi, etc, etc. el(deja (cuvant urat) pe el - desi nu-s nici mare si nici nu aveam cheia de roti in mana): pai m-am asigurat, am semnalizat, etc. eu va asigur ca n-a facut nici una din manevre. pentru ca intamplator am cam 15.000km cu bicicleta in bucuresti, stiu si cum e pe sa, si-n general dau prioritate si-ncerc sa feresc si sa fac loc tuturor celor pe 2 roti, indiferent de propulsie.

 

in sfarsit, dupa alte cateva replici de gen, imbecilu zice: ee, bine ca s-a terminat asa !??

io-i zic, ok, casca ochii si mergi sanatos, si plec.

parte misto vine acum: ajung la stefan cel mare, stau la stop sa fac stanga, pe banda 3 sau 4 (nu mai stiu, e banda separata pt asta), si prin stanga, pe rosu (deci pe verde pentrucei de pe stefan cel mare)(oricum acolo e cu verde intermitent pentru la dreapta) ma depaseste cetateanu, taie intersectia si o ia PE CONTRASENS pe stefan cel mare, inspre dinamo.

 

n-am putut decat sa-i mai doresc in gand sa se intalneasca pe contrasens cu un autobuz grabit care se retrage la depou.

 

si inca imi pare rau ca nu i-am desumflat rotile.

aa, si-n cursul discutiei, scapa una de gen: si ce, nu-s cu motocicleta, n-am deranjat pe nimeni.

 

hai sa-mi bag!

 

deci, cascati si voi ochii, ca si cu motorul puteti intalni berbeci din astia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, cunoastem :drink: Tot in zona Dinamo era sa ma urc cu motoul pe un biciclist care travesa intersectia pe rosu fara nici o grija.Eram in paralel cu o dubita si nu l-am vazut, mai mult l-am "simtit" ...am franat din reflex cand m-am prins ca duba pleaca suspect de incet de la semafor. In secunda urmatoare de dupa duba a aparut biciclistul :laugh:

 

 

Cea mai tare faza: Anul trecut intr-un sat un tataie beat pe bicicleta se dezechilibreaza , se balangane pana in mijlocul soselei si acolo cade spectaculos in fata mea :baldy: Am franat si am oprit cu roata la un metru de el, am pus cricul, m-am dat jos si l-am ridicat de acolo. Deja se formase o "comisie" sateasca de linsaj, instigata de babele care " am vazut eu maica a dat satanistu asta cu motoreta peste nea cutare" :crack: Noroc cu alta baba care spargea seminte in fata portii si vazuse toata faza si i-a potolit zicandu-le ca a cazut de beat ce era ! Am profitat de diversiune si am sters-o , precis cineva chema pana la urma si militianul satului si dadeam cu subsemnatul cateva ore aiuea :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu merg cu bicla in bucuresti la serviciu si in alta parte...mai merg si pe contrasens dar cu foarte mare grija iar atunci cand gresesc imi cer scuze fara sa ezit (mai putin cand zgarii vopseaua....atuncia o tai) in rest merg pe principiul "nu ma vede"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si pe mine ma bate gandul sa las masina pentru bicicleta pentru mersul la servici, ar fi singura sansa sa mai imi recapat ceva conditie fizica, dar mi se pare destul de periculos. Nu stiu insa cat e de legal. E voie cu bicla pe strazi sau daca ma prinde militia ma amendeaza ? (imi ia caii de la bicicleta :drink:))))) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ai voie cu bicicleta in centru. sunt semne de interzis.

de exemplu, e unul chiar la intersectia de langa noi (pache cu traian), pe directia spre universitate (coltul cu floraria).

 

asta oficial....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este corect sa interzici circulatia bicicletelor. Trebuie o solutie alternativa si pentru asta: pista pentru biciclisti sau mers pe trotuar.

Singurul loc unde am vazut pista pentru biciclisti este linga parcul Tineretului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost biciclist...si sincer sa fiu...in 3 ani numa` de vreo 2 sau 3 am fost injurat...mi-am cerut scuze...si am plecat mai departe....

bine...

ca in oradea...nu e traficul din bucuresti....si..tzigania din bucuresti..... :laugh: :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si pe mine ma bate gandul sa las masina pentru bicicleta pentru mersul la servici, ar fi singura sansa sa mai imi recapat ceva conditie fizica, dar mi se pare destul de periculos. Nu stiu insa cat e de legal. E voie cu bicla pe strazi sau daca ma prinde militia ma amendeaza ? (imi ia caii de la bicicleta :laugh:))))) )

In fiecare zi trec de 2 ori pe langa politistul de la universitate...aproape ca ne cunoastem din priviri :drink: . ......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai naspa e cand urci de la kogalniceanu de la Universitate si vin 3 matahale de trolee si claxoneaza ca nesimtitii , cu toate ca au loc sa treaca

 

Si cel mai naspa mi-a fost la o coborare , pe acelasi drum *(univ-kogalniceanu) cand un idiot de "conducator de RATB" a scos frumusel sticla cu apa pe geam si mi-a turnat-o pe spate. (eu aveam 35-40kmh)...el nu stiu :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da' si cand o patesc biciclistii!

 

Eu eram intr-un timp maare biciclista! D-aia inraita cu tot ekipamentul de rigoare...okii-n 4....regulamentar...cu cap....acte-n regula! Ma si cand mi-a deskis o baba ce statea sa moara o portiera in fata k sa iasa din taxi asa am zburat prin aer fara aripi de ramas cu totii nemiskati! :drink: (entorse si julituri la greu) dar a trecut. Acum sunt intreaga. (intre timp am ramas fara carnet auto) da' nu zic d c! :laugh:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am mers foarte mult cu bicicleta inainte sa am carnet si masina, si acum mai merg asa la plimbare. Intr-o zi cand veneam din Herastrau pe podul Grant, mergeam pe banda 1 foarte aproape de bordura (luam toate canalele alea de acurgere, ca deh imi era teama sa nu ma agate vreun destept cu masina) si sunt rampele alea pe care urca masini pe pod, trec de una atent, la a doua il vad pe unu cu masina cum statea si astepta sa se faca loc sa intre pe pod, ma uit in spate, veneau masini, deci nu se baga asa ca pedalez mai departe, si ce sa vezi, vine un destept cu o supernova, se strecoara la limita pe langa ala care statea tocmai cand treceam eu, s-a intamplat super repede ceea ce ma face sa cred ca avea ceva viteza (30-40), eu l-am vazut ca vine tare si, nici acum nu stiu cum, am reusit sa ridic piciorul drept, normal ca m-a lovit, cand m-a vazut a bagat picioru in frana dar fiind plin de nisip si pietricele pe jos m-a luat in plin si m-a impins 1 metru pe banda 1, daca nu ridicam picioru acum sigur era rupt, cand totul s-a oprit eu eram in mijlocul benzii 1 lipit cu bicicleta de botul daciei si cu piciorul drept pe capota acesteia, cei din spate claxonau iar soferul daciei si uita la mine si dadea din umeri sugerand "s-a intamplat ceva?". Eu ma uitam la el, gata sa-mi bag si sa-mi scot, dar avand in vedere ca era tigano-taran si cu inca 2 ca el si mai claxona si lumea pe acolo mi-am desprins bicicleta din masina lui, am indreptat ghidonu, m-am lipit de parapetul de pe margine sa imi mai stea inima in loc si sa ma calmez si apoi dand din cap dezaprobator am incalecat si am plecat mai departe.

Pai daca doar intr-un drum cu bicicleta (pe marginea drumului, atent si incet) risti sa fii lovit pai atunci ce sa mai spun de motocicleta cand mergi non-stop si pe toate benzile si cu viteza. :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate, cam asa e in relatia asta bicicleta-masina.

eu am cam 15.000 - poate mai multi - km in bucuresti facuti cu bicicleta, si stiu si ce-nseamna o flegma bine tintita a unui sofer de pe 104, sau un 368 care te suie pe bordura asa, ca sa se distreze si el, sau portiera deschisa in fata si bicicleta rupta in 2 (am povestit mai demult intr-un topic ce si cum am rupt bicicleta intr-o usa de bmw, si am ajuns pe banda a 3-a pe magheru, iar un vectra s-a tamponat frontal cu un hyunday coupe care mi-a trecut la o palma de cap).

 

ideea e ca exista ca-n orice "grup social" destui imbecili si printre biciclisti, si am postat aici pentru a va aduca aminte ca si voua pe motor va poate face unu exact figura pe care-am "patit-o" eu.

 

numai bine

 

uite si o patanie din trecut: /index.php?...topic=12582&hl=

Editat de svejksoldjer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acu o luna era sa-l lovesc urat pe unu cu bicicleta.

Eram pe Soseaua Chitilei si treceam in dreptul unei statii de autobuz cu autobuzul in statie. M-am gandit eu prevazator sa mai iau din gaz... deodata din fata autobuzului a iesit un pusti cu bicicleta care vroia sa traverseze strada . Cam ca in reclama aia cu "ai nevoie de adrenalina".

Crosetez, fac un countersteering :laugh: , si reusesc sa il evit milimetric.

Tziganushul s-ar fi troznit direct de atash.

Asa ajungi sa omori oameni. :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...