Sari la conținut

Ce Ma Sfatuiti Sa-mi Iau !


field glass
 Share

Postări Recomandate

AM 14 ani si vreau sa-mi cumpar un scuter la bunicamea la tara ( am mai condus scuter stiu sa merg ..... cat sa nu pic ) :) :cheers: DAR am mai mers intr-un loc si am vazut ceva gen poketbike DAR DUBLU de mare ..deci statea binisor pe el ! si un croos ( costau 600 de euro ) erau aproape cat un scuter!

 

CE ziceti sa-mi cumpar ! ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu tot un poket bike mai mare croos as vrea dar parintii mei spun ca-s prostii :cheers:( =))

prima data iti iei un moped..sa invetyi sa mergi ..dupa aia scuter ..

 

eu conduc de la 11 ani..primu am avut moped dupa aia la 12 ani scuter:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai NUSH io tare as vrea un poketbike...am vazut la cluj ceva tipuri mari si faine cu tobe sub scaun super mijto ! motor de 50cm3 fain dar parintii mei nu vor zic ca is prostii si is pentru copii mici ... MIE acuma vrea sa-mi cumpere un scuter gopop din cora cu 21 mil . :) cred ca-i bun si ala :cheers:

 

MS mult de sugestii !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU !!! :)

Mai bine cumpara un scuter Aprilia,Yamaha,Piaggio,Mbk,Peugeot,Malaguti,Suzuki etc... dar nu cumpara Gopop,Baotian,Kangda sau First Bike,sau alte scutere facute in China. :cheers:

Editat de brick23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU !!! :)

Mai bine cumpara un scuter Aprilia,Yamaha,Piaggio,Mbk,Peugeot,Malaguti,Suzuki etc... dar nu cumpara Gopop,Baotian,Kangda sau First Bike,sau alte scutere facute in China. :cheers:

Ce crezi ca un pusti de 14 ani care saliveaza dupa scuter, si numa asta are in cap, o sa te asculte. pt el e bun si un "deala din cora" caci macar nu mere mai mult de 40 si nu se omoara cu el. Pe un aprilia care fuge 90, o sa se baje repede in ceva, credema!

Eh mna are si brick dreptate...alea chinezesti is mai proaste decat permite legea.

Apropo ieftine si bune sunt ceva chinezesti cu motor de yamaha, asamblate in ungaria...is noname(nui vb de motowell)

Editat de don' juan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai NUSH io tare as vrea un poketbike...am vazut la cluj ceva tipuri mari si faine cu tobe sub scaun super mijto ! motor de 50cm3 fain dar parintii mei nu vor zic ca is prostii si is pentru copii mici ... MIE acuma vrea sa-mi cumpere un scuter gopop din cora cu 21 mil . :bigstar: cred ca-i bun si ala :)

 

MS mult de sugestii !

 

daca alea au 50cc eu imi tai bilutele .... au motoare de frujba de 39 cc ( parca) dar oricum nu e de 49-50cc :cheers:

Editat de haste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai NUSH io tare as vrea un poketbike...am vazut la cluj ceva tipuri mari si faine cu tobe sub scaun super mijto ! motor de 50cm3 fain dar parintii mei nu vor zic ca is prostii si is pentru copii mici ... MIE acuma vrea sa-mi cumpere un scuter gopop din cora cu 21 mil . :P cred ca-i bun si ala :laugh:

 

MS mult de sugestii !

 

Accepta-l si pe ala Gopop ca sunt bune, micute, ptr incepatori sunt bune, te mai tine un an sau 2 pana faci 16 ani sa iti ei ceva calumea. Ce as da sa am si eu parinti din astea :) sa imi ia scuter, as fi multumit cu orice si moped :clap: :cheers: :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu iti lua scutere chinezesti.a avut un prieten de'al meu un firstbike si dupa 1800km i s'a spart(nu stiu din ce motive). mergea 50km/h. Avea 27cc si in acte 49.

Daca tot iti iei,ia ceva bun. Decat sa iti iei ceva cu gandul ca la anul il schimbi,mai bine astepti pana la anul si iei unul bun. Eu am luat la 15 ani un aerox si inca il am,da si eu ma gandeam ca "imi iau scuter si pe la anu' imi iau un cross de 125". . .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum sa aive ma 27 cc ? :cheers:

atata scria pe motor ca l'o desfacut. avea 3 segmenti. cam atata imi mai amintesc din ce mi'o povestit el. oricum o investitie proasta. mai bine iti bagi banii la FNI (pacat ca s'o inchis) sau la CARITAS (daca mai stie cineva ce era ala..) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce aveti voi cu scuterele noi ca mie mi se pare o alegere buna, first bike e mai scump decat celelalte chinezari si par mai proaste parca, am vazut chiar eu la uni, dar sunt noi, astea la sh sunt vai de ele, greu gasesti ceva calumea si oricum nu gasisti un SR, Aerox, F12 etc (scutere sport) fara sa fie harbuite de toti plozi cu fumuri si dupaie il ei de bun si bagi mai mult decat ai dat pe el si tot nu iesa calumea ca e dus deja totul, doar la sh gasesti scutere clasice urate cum e un piaggio liberty, vespa etc care nu le ia plozi ptr bunoun sau alte tampeni. Un om linistit si destept nu isi ia la sh doar daca se lasa pacaliti de tepari si dupaia ii pare rau. Nu stiu unde se gaseste oare in romania scuter de incredere la sh, f. rar,. doar sa il ei tot ptr asa ceva burnount si toate tampeni, dar ptr uz zilnic si la oameni seriosi nu e bun sh-urile. Sunt scutere f bune la 30 si ceva de mill chiar 40 cu motor minareli 2 timpi, nu cred ca nu e bun, mai lasati sh-uri care sunt tavalite de toti, care sunt putrede. Doar sa il ei de la cineva care cunosti ca avut grija de el ( eu inainte sa cumpar scuterul am aflat viata lui cat de cat si vechi propietari). Aveti grija ce cumparati, treaba voastra. Si eu vreau sa-l vand pe al meu si nu reusesc tot din aceasta cauza ca sa saturat lumea de tepari, eu nu ii trag teapa la nimeni dar cum e in ziua de azi ca nu poti sa ai incredere nici in tine dar in cuvantul unuia care nu il cunosti. Daca il vand pe al meu ii spun omului tot ce are daca gasesc un om serios, dar rar din astea.

Cer scuze ptr asa poveste dar mam saturat ca toti recomanda sh-urile. Nu cred ca un sh tavalit si jagarit e mai bun decat un first bike sau un gopop sau alta chinezarie. Doar daca eu un malaguti nou sau aprilia nou din magazit da ala te tine ani buni fara sa umble la ele, dar sh e dupa risc f mare, trebuie sa te pricepi f bine si tot ei teaca ca nu poti sa desfaci tot scuterul sa vezi ce are.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cosx25 esti un retard analfabet care nu stie sa se exprime :) :cheers: :bigstar:

ce trebuie sal jignesti pe om?

sia spus parerea

 

 

Nu stiu ce aveti voi cu scuterele noi ca mie mi se pare o alegere buna, first bike e mai scump decat celelalte chinezari si par mai proaste parca, am vazut chiar eu la uni, dar sunt noi, astea la sh sunt vai de ele, greu gasesti ceva calumea si oricum nu gasisti un SR, Aerox, F12 etc (scutere sport) fara sa fie harbuite de toti plozi cu fumuri si dupaie il ei de bun si bagi mai mult decat ai dat pe el si tot nu iesa calumea ca e dus deja totul, doar la sh gasesti scutere clasice urate cum e un piaggio liberty, vespa etc care nu le ia plozi ptr bunoun sau alte tampeni. Un om linistit si destept nu isi ia la sh doar daca se lasa pacaliti de tepari si dupaia ii pare rau. Nu stiu unde se gaseste oare in romania scuter de incredere la sh, f. rar,. doar sa il ei tot ptr asa ceva burnount si toate tampeni, dar ptr uz zilnic si la oameni seriosi nu e bun sh-urile. Sunt scutere f bune la 30 si ceva de mill chiar 40 cu motor minareli 2 timpi, nu cred ca nu e bun, mai lasati sh-uri care sunt tavalite de toti, care sunt putrede. Doar sa il ei de la cineva care cunosti ca avut grija de el ( eu inainte sa cumpar scuterul am aflat viata lui cat de cat si vechi propietari). Aveti grija ce cumparati, treaba voastra. Si eu vreau sa-l vand pe al meu si nu reusesc tot din aceasta cauza ca sa saturat lumea de tepari, eu nu ii trag teapa la nimeni dar cum e in ziua de azi ca nu poti sa ai incredere nici in tine dar in cuvantul unuia care nu il cunosti. Daca il vand pe al meu ii spun omului tot ce are daca gasesc un om serios, dar rar din astea.

Cer scuze ptr asa poveste dar mam saturat ca toti recomanda sh-urile. Nu cred ca un sh tavalit si jagarit e mai bun decat un first bike sau un gopop sau alta chinezarie. Doar daca eu un malaguti nou sau aprilia nou din magazit da ala te tine ani buni fara sa umble la ele, dar sh e dupa risc f mare, trebuie sa te pricepi f bine si tot ei teaca ca nu poti sa desfaci tot scuterul sa vezi ce are.

intrun fel asai,intrun fel nu

lumea ii plina de tepari care daca vor si cu scuter nou iti dau teapa...pt ca sunt tapari si gasesc iei ceva

ca nu cred ca cumperi un aprilia sr nou nout cu 800euri

pt cati dai seama ca are ceva

si eu incerc sami vand peugeotu ca vrea sa trec la ceva mai mare sii ii intretinut si tate alea da degeaba

odata mo chemat cineva sa il arat si dupa ce iam zis toata descrierea si istoria lui o zis ca il trebe pentru camp

am crezut cami dau palme....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cosx25 esti un retard analfabet care nu stie sa se exprime :) :cheers: :laugh:

 

Bai (cuvant urat) cu par, retardata e mata care tea facut, esti cumva vreun tepar din ala care vinde jafuri de scutere ca teai simtit ?? aaaa Eu nu am jignit pe nimeni si nu accept sa fiu jignit de toti mucosi.

Respect si vreau respect. :clap:

Si vezi cum vb ca nu ne cunoastem si nu iti permit sa vb in halul asta, ai grija cum vb cu cei de pe forum ca intr-o zi o sa ti-o ei si nu sti de unde.

Ca team mai vazut cum vb si in alte topicuri.

Asa tea educat mata si tactu ce vrei, copii facuti din prostie :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intr-adevar cosx25 pare a avea probleme cu gramatica. Dar ce a spus el acolo e adevarat.

Si eu inainte de a-mi cumpara scuterul chinezesc am cautat un sh. Am gasit scutere uzate (cele cu acte) aproape la fel de scumpe ca cele chinezesti.

Mi-am luat scuter chinezesc si nu regret nimic, consider ca am facut o alegere buna. are peste 3500km si merge ca nou. Consum mic, silentios, suficient de puternic pentru o persoana. Pana acum in intretinere nu am bagat mai mult de 50 de lei- aici e inclus si schimbul de ulei. Pe scurt, sunt multumit de scuteru meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asai ca si cu scutere noi poti sa ei teapa dar ei de la magazit, mai ai garantie una alta, sunt dupa noroc, dar nu de la unul care se crede smecher si pacaleste pe fraeri, (asa cred ei, ca lam facut pe fraer) sunt f multi din astea. :cheers:

 

PS imi cer scuze ptr gramatica, se mai intampla la graba, nervi... :)

Editat de cosx25
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cosx25 esti un retard analfabet care nu stie sa se exprime :bigstar: :cheers: :clap:

Nu era cazul sa-l jignesti. :) A fost chiar o parere pertinenta si chiar sunt de acord cu ce-a zis. Mai bine te abtineai. Norocul tau ca nu prea intra moderatori pe aici, ca-ti luai o pauza de cateva zile. Sper sa nu incepi sa faci asa si pe scuterclub, ca acolo nu te mai iert :P Mi se pare ca si acolo ai avut o astfel de iesire.

 

Bai (cuvant urat) cu par, retardata e mata care tea facut, esti cumva vreun tepar din ala care vinde jafuri de scutere ca teai simtit ?? aaaa Eu nu am jignit pe nimeni si nu accept sa fiu jignit de toti mucosi.

Respect si vreau respect. :P

Si vezi cum vb ca nu ne cunoastem si nu iti permit sa vb in halul asta, ai grija cum vb cu cei de pe forum ca intr-o zi o sa ti-o ei si nu sti de unde.

Ca team mai vazut cum vb si in alte topicuri.

Asa tea educat mata si tactu ce vrei, copii facuti din prostie :laugh:

Te sustin :), dar cu mentiunea sa incerci sa scrii corect romaneste pt a evita astfel de situatii. Cratima nu este optionala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuzati de offtopic ...

Clodius, cred ca ii dai ban pe viata la cineva daca greseste o virgula-cratima, etc. pe scuterclub. :cheers:

 

Ontopic : cred ca un pocket bike gen cross ar fi perfect pentru tine. :)

Editat de ionutz100cc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off topic si eu :cheers: Nu sunt chiar asa dur, cratimele si greselile le mai corectez eu :), injuriile nu le tolerez si din fericire nu am avut parte de ele pana acum. Exista foarte mult respect fata de ceilalti membri, cred eu, acolo.

 

On topic: field glass, cred ca parintii tai sunt inconstienti ca-ti iau la varsta aceasta scuter. De lege n-au auzit? Necunoasterea ei nu-i absolva si daca ar sti ce este bine pt tine t-ar lua o bicicleta ca sa te inveti cu mersul pe 2 roti in urmatorii 2 ani.

Uite le dau ei un citat ca sa stie ce incalca:

OUG 19/2002 (Codul rutier) Art. 70

(1) Pentru a conduce un moped pe drumurile publice, conducatorul acestuia trebuie sa aiba varsta de cel putin 16 ani.

 

...ca sa nu mai zic de faptul ca trebuie sa ai si cursul de legislatie pe care nu-l poti obtine decat dupa ce implinesti 16 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AM 14 ani si vreau sa-mi cumpar un scuter la bunicamea la tara ( am mai condus scuter stiu sa merg ..... cat sa nu pic ) :) :cheers: DAR am mai mers intr-un loc si am vazut ceva gen poketbike DAR DUBLU de mare ..deci statea binisor pe el ! si un croos ( costau 600 de euro ) erau aproape cat un scuter!

 

CE ziceti sa-mi cumpar ! ?

Nu te baga pe chinezarii nici pe cele din Ungaria ,e aceasi marfa slaba,am o fiurma de scutere in Budapesta si cunosc marfa,cred ca intrtadfevar poti sa o iei incetisor la inceput ,nu te aRUNCA FARA un pic de cunostinte in strada si un moped e un bun inceput,ciao

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...