Sari la conținut

Toba Stock => Loud Pipe


Postări Recomandate

eram curios daca pot face ceva sa mi se auda toba mai tare. evident, fara sa o distrug sau sa pierd din puterea motorului.

 

nu vreau sa urle taraneste, dar as vrea sa toarca putin caci momentan nu se aude absolut deloc...

 

varianta tobei sport se exclude de la bun inceput, n-am malai de asa ceva. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eram curios daca pot face ceva sa mi se auda toba mai tare. evident, fara sa o distrug sau sa pierd din puterea motorului.

 

nu vreau sa urle taraneste, dar as vrea sa toarca putin caci momentan nu se aude absolut deloc...

 

varianta tobei sport se exclude de la bun inceput, n-am malai de asa ceva. :D

 

Iti gauresti toba, dar trebuie sa si stii unde sa gauresti, plus ca niciodata nu vei obtine un sunet placut, tot va suna naspa. Decat sa o strici si sa nu-ti placa sunetul, mai bine cumpara-ti sau stai asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eram curios daca pot face ceva sa mi se auda toba mai tare. evident, fara sa o distrug sau sa pierd din puterea motorului.

 

nu vreau sa urle taraneste, dar as vrea sa toarca putin caci momentan nu se aude absolut deloc...

 

varianta tobei sport se exclude de la bun inceput, n-am malai de asa ceva. :kiss:

:blink: niciodata o toba mai putin restrictiva nu va duce la pierderi din puterea motorului :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol: niciodata o toba mai putin restrictiva nu va duce la pierderi din puterea motorului :kiss:

:D ce spui tu acolo? eu am incercat 2 tobe sport pana acum si ma fwt in ele. am mers cam 1000 km cu fiecare pana a inceput sa ma doara capu de atata zgomot. cand am puso pe aia stoc parka pusesem si motor nou asa de bine tragea incat eram bucuros ca in prima zi cand miam luat motocicleta. ai auzit si tu pe ici de colo de tobe sport :blink: poate baietii care iti povesteau aveau si filtre aer sport si carbelele reglate pt evacuare sport,dar daca inlocuiesti doar finala o sa vezi k nu mai trage ca inainte asa k ......mai intereseaza-te....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu, cand schimbi toba stock cu una aftermarket e bine sa investesti si intr-un filtru K&N sau alta minunatie de firma. Nu am auzit sa schimbi toba pentru ca ti-ai pus filtru sport.

Parerea mea e ca daca vrei sunet fara sa dai o caruta de bani, o tai ii scoti sitele, o sudezi si asta e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu sincer cu o toba noname am pierdut cativa caluti buni adica sa simtit destul de bine k nu mai avea aceeasi vlaga in ea. de sunat suna SUPER, comparabil chiar si cu arrow de 270 euro care tocmai isi cumparase cineva ,am vazut ca sunt construite cam pe acelasi sistem:evacuare libera printr-o teava gaurita. mi-ar fi placut tare mult sa o port pe motor dar sa ''muste'' din asfalt la schimbat vitezele cum ''musca'' cand merg cu aia stoc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu sincer cu o toba noname am pierdut cativa caluti buni adica sa simtit destul de bine k nu mai avea aceeasi vlaga in ea. de sunat suna SUPER, comparabil chiar si cu arrow de 270 euro care tocmai isi cumparase cineva ,am vazut ca sunt construite cam pe acelasi sistem:evacuare libera printr-o teava gaurita. mi-ar fi placut tare mult sa o port pe motor dar sa ''muste'' din asfalt la schimbat vitezele cum ''musca'' cand merg cu aia stoc.

ptr finale schimbate nu trebuie niciun filtru , niciun reglaj ... dar hai sa vorbim ca sa ne aflam din treaba , tu oricum n-ai simtii nici 10 cai in + sau - pe motocicleta ... poate intervenii si un blocaj psihlogic , multa lume reactioneaza ciudat la un sunet puternic si nu baga mana cum trebuie in gaz...de acolo si lipsa "muscaturii" :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ptr finale schimbate nu trebuie niciun filtru , niciun reglaj ... dar hai sa vorbim ca sa ne aflam din treaba , tu oricum n-ai simtii nici 10 cai in + sau - pe motocicleta ... poate intervenii si un blocaj psihlogic , multa lume reactioneaza ciudat la un sunet puternic si nu baga mana cum trebuie in gaz...de acolo si lipsa "muscaturii" :blink:

vedeti sa nu rupeti dintii cu muscatu vostru cu tot :D

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

devine deranjant sunetul daca nu ai o casca si dopuri de urechi . mai bine investesti intr-o instalatie HID xenon cu bec de 6000K , sau mai albastru , sa vada tot conservaru . o toba in oras , daca sunt multe masini , nu prea se aude . ca sa o faci mai galagioasa , poti sa dai gauri in aia stock , dar o sa sune basit .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

kestia e ca din toba stok iese ceva daca vrei sa o golesti..eventual scoti tot din ea..si nu lasi peretii goi..ci bagi un strat de azbest...dar daca vrei ceva frumos ..ia un after..sunt atatea marci incat ai de unde alege....eu am o yoshimura TRS..daca vrei sa nu urle mergi sub 6000 rpm la drum si nu va fi diferenta intre toba de serie si una after..in schimb de la 6000 se sch tot..dar nu atat de tare incat sa porti dopuri in urechi..si + ca se aude frumos..

Editat de cata_30
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...