Sari la conținut

Problema Relanti Yamaha R6


Postări Recomandate

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu problema urmatoare:

Am o yamaha r6 model 2001. Am schimbat bujiile in urma cu vreo 1500 de km, caci cele vechi sau uzat. dupa ce le-am schimbat cu astea noi a mers ok fara probleme, pana cand am facut vreo 1000 si ceva de km. Indiferent daca e motorul rece sau se incalzeste cand sta in relanti nu merge rotund ci intrerupe. acul turometrului scade apoi iar creste, iar scade si tot asa. Dupa ce trece de 2000 de ture nu mai am nici o problema. Cand plec dupa loc motorul merge intepat sau nu stiu cum sa zic apoi dupa ce sare de 2000 de ture isi revine dar am senzatia ca parca ii da un shut dupa faza asta.Chestia e ca nu face tot timpul asa. Ce are oare? sa fie de la bujii? am CR10EK. Simptomele astea le-am avut si cu vechile bujii dar atunci chiar erau ele de vina ca erau duse. Mi-a mers perfect dupa ce le-am pus pe astea noi dar cum am zis dupa 1000 si ceva de km face iar pe nebuna. :rock: :P :( :) :( :cheers:

VA ROG DIN SUFLETUL SA MA AJUTATI ! ! !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Simtomele ar fi de aer fals ce intra in motor fie pe la galeriile de admisie fie in interiorul carburatoarelor prin jocurile create de uzura la lagarele clapetelor.

 

Asta ar fi cel mai logic dar el a specificat ca asa facea si cu bujiile vechi dupa care le-a schimbat si a mers perfect 1000 km deci ceva nu se leaga... Eu propun sa dai jos bujiile noi sa le faci poze sa le vedem si noi si mai vb dupa aia. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta ar fi cel mai logic dar el a specificat ca asa facea si cu bujiile vechi dupa care le-a schimbat si a mers perfect 1000 km deci ceva nu se leaga... Eu propun sa dai jos bujiile noi sa le faci poze sa le vedem si noi si mai vb dupa aia. :crack:

Ok mersi de raspuns. o sa fac poze. aer fals nu ar avea cum sa traga. deoarece ar fi trebuit sa mearga tot timpul asa. dar problema e ca nu face tot timpul. de exemplu de vreo 2 zile merge bine pot sa zic. ma gandesc sa nu fi avut apa in carburatoare.i-am pus o solutie de eliminat apa din rezervor. care ar fi cea mai buna benzina dupa parerea voastra?ce bujii imi recomandati?

Editat de APOCALYPSE
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok mersi de raspuns. o sa fac poze. aer fals nu ar avea cum sa traga. deoarece ar fi trebuit sa mearga tot timpul asa. dar problema e ca nu face tot timpul. de exemplu de vreo 2 zile merge bine pot sa zic. ma gandesc sa nu fi avut apa in carburatoare.i-am pus o solutie de eliminat apa din rezervor. care ar fi cea mai buna benzina dupa parerea voastra?ce bujii imi recomandati?

 

Eu zic carbelitoarele...sau injectia...nu stiu exact 2001 daca e pe carburatie sau injectie. Daca e pe injectie, mai nasol...In primul rand rezolva problema asta si apoi sa te gandesti la alte bujii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic carbelitoarele...sau injectia...nu stiu exact 2001 daca e pe carburatie sau injectie. Daca e pe injectie, mai nasol...In primul rand rezolva problema asta si apoi sa te gandesti la alte bujii.

e pe carbuelitoare :crack: . ce anume ar trebui sa verific?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu problema urmatoare:

Am o yamaha r6 model 2001. Am schimbat bujiile in urma cu vreo 1500 de km, caci cele vechi sau uzat. dupa ce le-am schimbat cu astea noi a mers ok fara probleme, pana cand am facut vreo 1000 si ceva de km. Indiferent daca e motorul rece sau se incalzeste cand sta in relanti nu merge rotund ci intrerupe. acul turometrului scade apoi iar creste, iar scade si tot asa. Dupa ce trece de 2000 de ture nu mai am nici o problema. Cand plec dupa loc motorul merge intepat sau nu stiu cum sa zic apoi dupa ce sare de 2000 de ture isi revine dar am senzatia ca parca ii da un shut dupa faza asta.Chestia e ca nu face tot timpul asa. Ce are oare? sa fie de la bujii? am CR10EK. Simptomele astea le-am avut si cu vechile bujii dar atunci chiar erau ele de vina ca erau duse. Mi-a mers perfect dupa ce le-am pus pe astea noi dar cum am zis dupa 1000 si ceva de km face iar pe nebuna. :agree: :lol: :lol: :crack: :crack: :crack:

VA ROG DIN SUFLETUL SA MA AJUTATI ! ! !

pune bujiile vechi si fa si cu ele o proba, asta daca cu cele vechi iti mergea bine. dupa ce faci chestia asta iti vei da seama daca este din bujii sau de la altceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pune bujiile vechi si fa si cu ele o proba, asta daca cu cele vechi iti mergea bine. dupa ce faci chestia asta iti vei da seama daca este din bujii sau de la altceva.

Alea vechi chiar nu mai erau bune. deci nu am cum sa fac proba cu ele. oricum acum vad ca imi merge bine. ieri dupa amiaza a mai facut nasol vreo cateva minute apoi si-a revenit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...