Sari la conținut

Cu O Vitezana Si Un Street Pe Transalpina


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 107
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sal. Ca garda la sol vad ca Marauderul tau are cam 12,5 cm. ZXR-ul lui Horia ar trebui sa aiba tot pe-acolo. Insa un cruiser presupun ca are amortizoarele mai moi si prin urmare s-ar putea sa atinga mai usor. De asemenea, e ceva mai putin manevrabil, pilotul se ridica mai greu in scari etc.

 

Desigur, astea-s amanunte... :P Singura chestie cu adevarat importanta ar fi sa nu te aventurezi singur pe-acolo in situatia data. Si daca inca nu stapanesti bine motocicleta, mai asteapta macar un sezon. Sunt atatea alte locuri frumoase de vazut si Transalpina nu fuge nicaieri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Sunt incepator si de cand am vazut pozele voastre numai am chef de munca, abia astept sa plec si eu.

Credeti ca am sanse sa fac traseul pe un Suzuki Marauder 250? :P

nu vreau sa te dezamagesc,dar parerea mea este ca nu.In primul rand datorita garzii joase (nu ca ar fii mai inalta a mea) dar sunt sigur ca chopperul tau este mai jos decat moto meu,si in al doilea rand nu stiu cat ar putea sa traga 250-ul la deal.Sunt zone foarte inclinate cu bolovani mari si daca nu are puterea sa traga ramai intepenit,dar banuiesc ca se poate sa te dai jos de pe ea si sa urci.

Oricum e important sa nu te duci singur,chiar daca esti sau nu incepator,e bine sa mai fie cineva sa va ajutati

Mult succes si drumuri bune sa ai :jump:

 

acum am vazut ca ai scris Florine,un semn nu ai mai dat,exact ce ai scris si tu,nu te duce singur,este foarte solicitant si pt tine si pt moto si plus ca e un traseu cu cateva zone foarte periculoase.Si colac peste pupaza de sus din Urdele pana la Sugag nu mai exista semnal la telefon...DELOC :jump:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am fost saptamana tecuta cu cei din cluj cu suzuki savage 650 cc (chopper)si cu pasager, am atins o singura data de jos si foarte usor, e drept ca am mers incetut si m-am concentrat destul de tare, dar se poate. Motorul meu are cuplu bun si la urcare nu am avut nici o problema.

Desigur ca e recomandat sa nu se duca nimeni singur, ca mai pot sa apara una alta.

Numai bine!

 

/index.php?...9421&st=120

aici sunt poze si comentarii despre tura care a inclus si transfagarasanul si transalpina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am fost saptamana tecuta cu cei din cluj cu suzuki savage 650 cc (chopper)si cu pasager, am atins o singura data de jos si foarte usor, e drept ca am mers incetut si m-am concentrat destul de tare, dar se poate. Motorul meu are cuplu bun si la urcare nu am avut nici o problema.

Desigur ca e recomandat sa nu se duca nimeni singur, ca mai pot sa apara una alta.

Numai bine!

 

/index.php?...9421&st=120

aici sunt poze si comentarii despre tura care a inclus si transfagarasanul si transalpina

i-auzi,deci se poate felicitari pentru curaj colegule :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

i-auzi,deci se poate felicitari pentru curaj colegule :bigstar:

 

a fost cu noi si un cb de 450, un cbf nu mai stiu de cat. deci, se poate, nu este acelas comfort ca si pe transalp, dar merge, peisajele sunt de nota 11.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:bigstar: Bravo baieti, deci se poate si cu un choper. Cred totusi ca KIDROCK are putina dreptate. Intr-adevar garda la sol este mai mica si sunt portiuni de drum destul de nasoale. Mai stau putin prin Bucuresti sa mai prind curaj si dupa aia ma duc si eu...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merge cu orice, e clar :bigstar: Bravo, freddy.

Am cautat pe net si garda la sol ptr. Marauder 250 este de 12,5cm fata de 12 cm ZXR din 2003 sau 2004. Desigur, nu asta ar fi cel mai important aspect, diferenta fiind oricum prea mica.

 

F. misto excursia voastra, nici nu vazusem pozele, fiind la alta rubrica. Ala era un CBF 600 btw, o moto tare polivalenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte tare excursia..dar pentru asa ceva totusi m-as antura cu un enduro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt contrariat de cantitatea de bagaje ingramadita pe mobre... trebuie sa incerc si eu sa cladesc un munte d-ala pe ceberel. ceva sfaturi?

2 paienjeni si muuuulte corzi pentru roata de rezerva

 

@ Zair- clar cu un endurro e mult mai misto,care are asa ceva danseaza pe acolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SaluT!!

Faine ture baietzi si fete, felicitari pentru ele si merci mult pentru informatii si poze :crack:

Multumiri deasemenea lui Linx pentru descrierea detaliata a Transalpinei, de-abia astept sa ajung si eu pe acolo, numa' ca mai mult ca sigur tot pe doua roti dar fara propulsie motorizata;

Intr-adevar avem o tara minunata si trebuie sa mai invatam sa avem si grija de ea.

ture faine!! :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mii de multumiri lui nea' George din Barzesti, fara de care nu stiu cum mai ajungeam acasa. Pe drum, intr-o depasire, m-am trezit ca nu mai am schimbatorul la picior. Imi cazuse surubul de sustinere, cel care il ajuta sa faca parghie. Nenea asta m-a luat cu scuterul la el, am ales niste suruburi si pana la urma am rezolvat-o. Multumiri si tovarasilor de drum (Horia, Daggy, Vlad, Ramona) care s-au intors dupa mine.

 

 

Pffff .. exact acelasi lucru l-am patit si eu la primul meu drum, cu primul motor (il aduceam de la tg mures) ... si am avut noroc si eu de oameni care m-au ajutat pe drum .. ce amintiri .. :crack:

 

Si daca tot nu v-am felicitat si eu .. o fac acum ! :bigstar:

 

Kid ... cu un motor adecvat e alta poveste, trust me ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pffff .. exact acelasi lucru l-am patit si eu la primul meu drum, cu primul motor (il aduceam de la tg mures) ... si am avut noroc si eu de oameni care m-au ajutat pe drum .. ce amintiri .. :laugh:

 

Si daca tot nu v-am felicitat si eu .. o fac acum ! :bigstar:

 

Kid ... cu un motor adecvat e alta poveste, trust me ...

multumim de felicitari , asta am spus si eu mai sus ca , cu un moto endurro zburzi ca iedul pe acolo,clar e alta mancare de peste si plus ca e mult mai fun mergi mult mai relaxat,eu cand am ajuns in Ranca aveam impresia ca am condus 800 de km nu 80

Sa auzim de bine,drumuri bune :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa stiu si eu daca pasagera a fost nevoita ca pe o portiune anume de drum sa se dea jos de pe motor ca sa-l usureze.

Eu am mai practicat cu pasagera mea sportul asta.Eu calare ,ea pe jos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa stiu si eu daca pasagera a fost nevoita ca pe o portiune anume de drum sa se dea jos de pe motor ca sa-l usureze.

Eu am mai practicat cu pasagera mea sportul asta.Eu calare ,ea pe jos.

da s-a dat de cateva ori pentru ca pe langa faptu ca nu urca,erau bolovanii ATAT de mari ca nu puteam sa imi sodomizez in halul ala motocicleta...oricum nu e panica ca e aer curat,fac si ele miscare :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci de raspuns.

Ceea ce vreau eu sa subliniez pe langa elogiile aduse vitezanei ajunse in varf de coclau,trebuie remarcate si incaltzarile cu care era echipata vitezana respectiva. Slickuri in toata regula. Pentru asta meriti tot respectul.Ca ai stiut sa o stapanesti mai ales ca am vazut si noroaie in poze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urmeaza sa facem si noi (un grup) acelasi traseu weekendul viitor, plecand din Timisoara. Dupa ce am vazut pozele si am citit, traseul se poate face cam cu orice motor, vointa sa ai.

Sa nu faceti greseala sa o luati pe drumul gresit (ca noi acu 3 ani) cand am luat-o pe cealalta portiune din DN67c. Fiind mai mult zona impadurita noroaiele persistau cu lunile si roata se afunda pana la butuc. Iar daca ai si cauciucuri uzate nu prea poti sa o tii din frau.

 

Sunt surprins cand o mai luam pe cate un drum de munte si intalnim ba un grup de choppere, ba unu de vitezane... lumea a inceput sa savureze peisajele si isi dau seama ca parintii faceau aceleasi trasee cu Mobra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti,

 

Eu tocmai ce-am facut transalpina in we asta si vreau sa dau un sfat amatorilor. Nu uitati ca mergeti la munte, conditiile meteo se pot schimba de la o ora la alta. Cu chopper si vitezan esti deja la limita, daca nimeresti si la momentul nepotrivit (ploaie, grindina, vant, ceata) totul se poate transform radical.

Mare grija si mergeti neaparat in grup, peisajele sunt superbe!

Apropos, chiar dupa Obarsia Lotrului este un vad de traversat (pana saptamana trecuta a fost un pod). Pregati-va sa va udati! Vezi minutul 3:10.

Video transalpina

 

Va urez bafta,

 

Fade

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...