Sari la conținut

Tura Adventure Prin Parang Si Retezat-godeanu


Postări Recomandate

soo . .prezent ... ! 99 % vin ..deci abia astept !

hai ma uzunule . cati suntem pana acum ?

se stie ceva sigur de ruta ce-o vom urma ? nu bajbaim aiurea prin munti fara sa stim starea drumurilor ?

uzunule stabileste odata traseul ca nu merg la munte s-o bajbai aiurea pe coclau ..

zi , domne o luam pe acolo si pe acolo si revenim pe aici si aici

cort,sac ,gaz,alimente,etc + pasagera o sa imi fie un pic peste mana . de ce ? pai nu le tin eu in spate :P)))

 

 

dau un copy paste la o discutie de pe forum ...de pe alt topic :

"ca si recomandare personala... mai bine dute si dormi la cabana. Anul trecut cand eram intr-o tura prin Bucegi si am stat la Caraiman ( 30 min de Babele ) o tipa a fost omorata de un urs. A trebuit sa facem o echipa de >30 oameni ca sa alungam ursul de pe trupul ei... cum/de ce/etc... nu e important.. dar e cunoscut ca ursii pot fi o problema in Bucegi.. don't push your luck... dormi la cabana wink.gif

 

Cat timp esti pe motocicleta n-o sa se apropie nici dracu de tine... dar noaptea cand e liniste se plimba martinez smile.gif "

 

"Nu ar fi o problema sa stai cu cortul

dar va trebui sa fiti mai multi, sa faceti paza noaptea cu schimbul si sa tineti focul aprins.

In felul asta nu cred ca veti avea probleme iar daca totusi apare ursul oricum nu va ia pe nepregatite."

Editat de blue_nightwish
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E destul de greu de coordonat o tura in conditiile in care se pleaca independent din Cluj si Bucuresti. Despre cazare, vom campa in ambele zile langa o localitate, astfel incat cei care nu vor sa stea la cort isi pot gasi cate o pensiune. Pentru oprirea din prima noapte, ramane de stabilit, de comun acord, la Sibiu daca va fi vorba de Voineasa, lacul Vidra, Obarsia Lotrului sau pasul Urdele. A doua noapte este in Baile Herculane. Stiu de problema ursilor, dar nu suntem in Bucegi.

 

Pe de alta parte, tin sa reamintesc ca-i tura adventure. Care mai e povestea pe care o spun copiilor daca totul era planificat la milimetru de acasa si, pe drum, nu m-am confruntat cu nicio problema? :P

post-25459-1214849180_thumb.jpg

Editat de uzunu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E destul de greu de coordonat o tura in conditiile in care se pleaca independent din Cluj si Bucuresti. Despre cazare, vom campa in ambele zile langa o localitate, astfel incat cei care nu vor sa stea la cort isi pot gasi cate o pensiune. Pentru oprirea din prima noapte, ramane de stabilit, de comun acord, la Sibiu daca va fi vorba de Voineasa, lacul Vidra, Obarsia Lotrului sau pasul Urdele. A doua noapte este in Baile Herculane. Stiu de problema ursilor, dar nu suntem in Bucegi.

 

Pe de alta parte, tin sa reamintesc ca-i tura adventure. Care mai e povestea pe care o spun copiilor daca totul era planificat la milimetru de acasa si, pe drum, nu m-am confruntat cu nicio problema? :P

 

 

salutare !!

 

pai daca ai scos din traseu transalpina-partea mai grea si traseul de la campul lui neag spre herculane nu prea mai arata traseul adventure. cred ca era foarte bine sa ne intalnim la o berica si sa discutam traseul - cred ca sunt mai multe variante .........sau le gaseam noi..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fain, ok, cei care vor sa vina/inca sunt in dubii, ii astept maine la ora 8 la terasa "Pe Baricade" pentru a discuta traseul. O sa vin cu mai multe harti, inclusiv montane. S-ar parea ca, de la Campu lui Neag exista forestiera pana la Runcu, iar prin zona sunt cateva locatii bestiale (/index.php?showtopic=209707).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faina tura voastra...

cred ca optez pentru varianta light totusi, am gume de strada si ditamai monstrul

 

Am fost weekendul asta pe transalpina si am avut cu noi 1 chopper, 1 bandit, 1 CB si 1 CBF. Deci io zic ca mere asa mai incetuc cu aproape orice motor.

 

Traseul de la Obarsial Lotrului la Runcu e bestial. Eu nu mai pot merge weekendu urmator, dupa cum am zis mai sus in alt post, dar daca vrei sa vedeti poze si pareri din tura noastra, uitati aici:

 

/index.php?...p;#entry1298691

 

Pe la ultimele 10, 15 posturi acolo gasiti poze, la inceput sunt alte discutii.

 

 

Spor si tura faina!

Adi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

Suntem 2 văcuțe (nebune!!) bavareze și tura asta sună prea bine ca să nu ne lipim și noi... :jump:

 

Ne vedem mâine dupa ora 8 la terasa sa mai vorbim, plănuim, visăm... :P

Dacă intervine vreo schimbare de plan -cu intâlnirea de la terasă- anunțați aici pls....

 

Baftă!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai e azi, la 8 :P pt mine, pana nu ma culc, nu trec la ziua urmatoare. scuze de confuzie :jump:

Editat de uzunu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traseul s-a tot schimbat in ultimele zile, in principiu urmand sa facem:

vineri: A1 - Pitesti - Curtea de Arges - TF - Sibiu - Sebes - Obarsia Lotrului/Pasul Urdele

sambata: Obarsia Lotrului/Pasul Urdele - Petrosani - Vulcan - Campu lui Neag - Runcu/Cerna-sat - B Herculane

Duminica: B Herculane - Baia de Arama - Runcu - Tg Jiu - Novaci - Obarsia Lotrului - Voineasa - Brezoi - Rm Valcea - Pitesti - A1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sambata: Obarsia Lotrului/Pasul Urdele - Petrosani - Vulcan - Campu lui Neag - Runcu/Cerna-sat - B Herculane

scuze pt. interventie dar cred ca trebuia sa scrii P. Groapa Seaca nu URDELE ! sau tineti ceva creasta de la Urdele sa fie HARD ??? :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, e vorba de locul unde vom pune corturile, depinde de vreme si de lumina disponibila, ori la Obarsia, ori in Urdele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare si felicitari pt traseul super pe care vreti sa mergeti .Atentie mare la o singura chestie,din cerna sat cand vreti sa mergeti spre herculane dupa cativa km o sa dati de o intersectie de drumuri in mijlocul muntelui,f ciudata,eu eram singur si nu stiam pe unde sa merg(am facut traseul la inceputul lui iunie),deci o sa coborati si veti avea:un drum care merge inainte,unul pt care faci stanga peste pod si apoi mergi tot inainte si unul pt care faci stanga peste pod si apoi tot stanga ,iti da impresia ca te intorci de unde ai venit ASTA E CEL BUN!!!traseul e superb,pacat ca nu pot sa vin cu voi acum,data viitoare daca stiu din timp promit ca vin.

mai exact mai jos aveti si pozele:in prima se vede intersectia,in a doua e drumul cel bun.distractie maxima!!!!!

post-22500-1215078547_thumb.jpg

post-22500-1215078569_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Încă-s amețit (de atâta frumusețe) și mă dor toate cele (de atâta tras de mobră)...

Doar câteva poze pentru început... Vor veni mai multe pe măsură ce ne revenim cu toții...

 

SANY0008.jpg

 

SANY0016.jpg

 

SANY0025.jpg

 

SANY0033.jpg

 

SANY0057.jpg

 

SANY0019.jpg

 

SANY0027.jpg

 

SANY0006.jpg

 

SANY0043.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Încă-s amețit (de atâta frumusețe) și mă dor toate cele (de atâta tras de mobră)...

Doar câteva poze pentru început... Vor veni mai multe pe măsură ce ne revenim cu toții...

Oau! Super peisaje...si recunosc si talentul tau de a le surprinde!

:angryfire:

Editat de Spirit Honda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...