Sari la conținut

Marea Hoinareala


cristi 57
 Share

Postări Recomandate

> o sa vin si eu (sunt fratele lui bubaq)

Salut. Bine-ai venit Baroane. Asfalt uscat numai sub roti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 163
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Super tare ideea.M-au corupt si pe mine jawistii mei de la busteni. Progamez si eu o saptamana de concediu pentru atunci sau macar cateva zile libere pt MAREA HOINAREALA!!!! Termin si cu rodaju pana atunci.Ce tare!

 

 

Cati jawisti(motoristi) sunt prin busteni???? ca sa jtiu si eu cam cati o sa fim!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Revin pe postul asta, cu propuneri, realitati si perspective de "comuniste". Plecarea se va face din Bucuresti. Asta pentru ca de acolo pleaca 4 (patru) echipaje, se stiu ei care. Propun 3 (trei) trasee care au in comun portiunea Bucuresti->C.Arges->Transfagarasan->Fagaras->Brasov= aprox.380km.

Traseul mare: Brasov->M.Ciuc->Gheorgheni->Bicaz->P.Neamt->Bacau->Adjud->Focsani->Rm.Sarat->Buzau->Urziceni->Bucuresti. Aprox.960km. cu portiunea comuna.

Traseul mediu: Brasov->Tg.Secuiesc->Onesti->Adjud-Focsani->Rm.Sarat->Buzau->Urziceni->Bucuresti. Aprox.770km cu portiunea comuna.

Traseul mic : Brasov->Intorsura-Buzaului->Nehoiu->Buzau->Urziceni->Bucuresti. Aprox. 650km cu portiunea comuna.

Se pot face modificari de traseu dar nu gen "ciinele in jurul cozii". Daca timpul, starea vremii din Transfagarasan, nu permite trecerea la momentul plecarii, putem sa plecam in sens invers in speranta ca se va ameliora pina ce ajungem noi la Fagaras. Personal optez pentru traseul mediu. De ce ? Oricit de "voinici" credem noi ca sintem, sint prea multi kilometri pentru a putea sa-i facem in 4 zile. Media noastra de deplasare va fi undeva intre 60-70km/ora in portiunile de drum bun. Pe si in munte va scadea undeva la 30km/ora. Va trebui sa oprim des ptr. racirea motoarelor, vor fi zone pe care unii nu le-am vazut niciodata si vom vrea sa le imortalizam in fotografii, plus ca.... "mai cade omul din cires si se mai odihneste un pic". Nu cred ca cineva merge cu motorul "la distrugere". Oricum, la ce este de vazut in Transfagarasan ne ia o zi intreaga. Indiferent ce traseu alegem, traversam muntii de doua ori. Transfagarasanul nu va fi asa de aglomerat dar celelalte pasuri vor fi. Aparent dupa numarul de kilometri credem ca nu vom avea un consum mare, dar sa nu uitam ca vom fi nevoiti sa mergem in trepte inferioare de viteza, deci consum mult mai mare decit normal. Trebuie luat in calcul si eventualele defectiuni care automat inseamna timp pierdut. De aceea va rog, cei care nu aveti motoare cit de cit sigure, fara suparare, nu ne incurcati. Nu poti sa abandonezi asa pur si simplu un motocomunist in mijlocul drumului. Dar nici sa repari la nesfirsit, sa abuzezi de timpul de mers, odihna, al celorlalti iar nu mi se pare corect.

Echipament: fiecare sa aiba haine groase, nu se stie unde vom fi nevoiti sa campam sau ce vreme intilnim. Fiecare sa aiba pelerina si pantaloni impermeabili, nu se stie daca nu vom fi nevoiti sa mergem chiar pe ploaie. Fiecare sa aiba lingura, furculita, cutitul (briceagul), lingurita, cana lui. Intre alte "licori" fiecare sa aiba o sticla de apa potabila de 2 litri la el ptr. baut, eventual spalat. Sa nu uitam ciorapi, pampers-i si alte cele igienice. La 3-4 persoane sa existe o oala de 1l,- 1 1/2 l , o farfurie, un castron, un ibric, zahar, cafea, putina sare, ceva condimente, 1/2 l ulei de gatit, un toporas, cel putin o lanterna. Daca ar fi si un grataras, ar fi nemaipomenit. Fiecare sa aiba o bricheta sau un chibrit bun. Mai sint destule de spus insa printr-o comunicare mai strinsa intre noi putem face hoinareala asta o poveste de vis. Pentru asta va rog domnilor seriozitate, nu caterinca. Va astept cu propuneri, pareri, solutii. Asfalt uscat numai sub roti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

:jump: hai bre nea' victore! "se stie " ca nu-ti place sa te invarti in jurul cozii, DA' PE LA MINE TOT TRECETI, NUUU?! :jump: VA ROG...

ORICUM , PE TRASEUL "SCURT" N-AVETI CE VEDEA... :P

 

ce batraneste ai abordat problema! :jump: bine ca nu va incurc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Bine ai venit in "hora". Hora, ca hora, da' sa vezi "batuta pi loc" in pasurile ce le avem de trecut !!!!

3->2->1. 1->2.... Asfalt uscat numai sub roti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baieti pe Transfagarasan aveti grija ca nu sunt benzinarii deloc. Benzinaria care era la Arpasu de Jos e desfintata de asemenea. Pentru benzina de la Arpas mai trebuie inca 15km spre Brasov sau mai mult spre Sibiu.

Asa ca ar fi bine sa fie un atas cu voi sa bagat sticle cu benzen.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

picura ceva ulei de la chiulasa stanga! :P

Corect, e nipru veritabil! :D :lol: :laugh:

 

baieti pe Transfagarasan aveti grija ca nu sunt benzinarii deloc. Benzinaria care era la Arpasu de Jos e desfintata de asemenea. Pentru benzina de la Arpas mai trebuie inca 15km spre Brasov sau mai mult spre Sibiu.

Asa ca ar fi bine sa fie un atas cu voi sa bagat sticle cu benzen.

Multumim d-le, o informati foarte utila! :kiss:

 

Inepand de astazi, pana pe 25/07/ac, cei care vor sa mearga pot posta preferintele referitoare la data si ora plecarii, lungimea traseului, conditii de campare, si tot ce cred ca ar fi important pt. buna desfasurare a calatoriei. Functie de solicitarile fiecaruia vom stabilii prin decizia majoritatii: traseul si celelalte detalii. In mare traseul va fi cel descris de rocknroll(peste 1000 km dar sunt si variante), cei ce vor un traseu mai scurt au optiuni la alegere. Pt a nu ne ingreuna bagajele este important sa stim ce poate aduce fiecare participant, in asa fel incat sa nu ne trezim cu 7 gratare si fara nici o lanterna. Spun toate acestea pt ca vom traversa de doua ori muntii (transfagaraseanul si zona cheile bicazului), nu fac discriminare dar traseul in mare este un traseu barbatesc, de rezistenta si pt oameni si pt motoare dar superb. Am fost intrebat daca pot participa si fete la acesta calatorie, personal nu am nimic impotriva atata timp cat fiecare isi asuma responsabilitatea. Cei ce au probleme la motoare e bine sa renunte din respect pt ceilalti participanti (principial, regula fiind: PLECAM TOTI-VENIM TOTI). Pe data de 26/ 07/ac, voi revenii cu traseul si locurile de intilnire stabilite intre timp si un iventar de obiecte personale pe care trebe sa-l aibe fiecare participant. Astept in continuare o vorba de la fiecare, iar pana tunci asfalt intins!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum as prefera eu sa fie...

1. vreau sa vad transfagarasanul (adica prefer un traseu mai muntos - stii Cristi cum am facut atunci la manastirea aia)

2. ideea de 250-300 de km pe zi mi se par obositori...in in conditiile in care avem un traseu dificil de parcurs...

3. parerea mea e ca scopul acestei calatorii este sa vizitam locuri si NU SA BAGAM KM CAT MAI MULTI IN MOTOARE...

 

si cam asta e ce am eu de zis...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

insa ar fi frumos sa vedem cat mai multe locuri. eu sint pentru trasee lungi, vreau sa fie greu :kiss:. din pacate eu si fratele meu avem limita de timp, intre 30iul si 03 august, luni 04 august trebuie (neaparat) sa fiu la munca. noi venim cu echipament de campare pt noi, lanterna, ceva scule, cablu ambreaj, camera roata, bujii, super-glue, rom si pastrama pt toata lumea.

 

oameni buni, nu mai e mult, hai mobilizati-va, care merge? pana acum sintem 5, ceilalti care au zis ca merg confirma venirea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o veste mai putin placuta....

 

in urma unor probleme pe care le am cu aprinderea (mi s-a dus aia electronica din fabrica pentru ca am pus ca idiotul 2 bobine de dacia - ea nefiind conceputa pentru asa ceva) am cumparat una facuta de un electronist care merge ok dar...consuma prea mumlt curent si cu farul aprins alternatorul nu baga destul curent..

 

poate sa fie problema si cu alternatorul - asta am sa verific cand o sa iau inapoi alternatorul de la Cristi...

daca alternatorul e problema o sa fac si eu cum a facut Nea Victor si o sa pun un alternator de Tico...

 

ideea e ca eu nu am sa vin nefiind pregatit cum trebuie...

As putea sa cumpar o aprindere de la Dani dar...am ajuns la concluzia ca este mult mai ieftin sa cumpar o aprindere Ducatii de la Uralmoto...

 

daca lucrurile se vor schimba o sa revin asupra deciziei..

 

va salut si...nu dati cu toporul acuma :burnout:

Editat de sangre
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o veste mai putin placuta....

 

in urma unor probleme pe care le am cu aprinderea (mi s-a dus aia electronica din fabrica pentru ca am pus ca idiotul 2 bobine de dacia - ea nefiind conceputa pentru asa ceva) am cumparat una facuta de un electronist care merge ok dar...consuma prea mumlt curent si cu farul aprins alternatorul nu baga destul curent..

 

poate sa fie problema si cu alternatorul - asta am sa verific cand o sa iau inapoi alternatorul de la Cristi...

daca alternatorul e problema o sa fac si eu cum a facut Nea Victor si o sa pun un alternator de Tico...

 

ideea e ca eu nu am sa vin nefiind pregatit cum trebuie...

As putea sa cumpar o aprindere de la Dani dar...am ajuns la concluzia ca este mult mai ieftin sa cumpar o aprindere Ducatii de la Uralmoto...

 

daca lucrurile se vor schimba o sa revin asupra deciziei..

 

va salut si...nu dati cu toporul acuma :burnout:

si daca-ti imprumut o aprindere electronica (de la dani) e bine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Bogdane, daca vrei sa mergi in hoinareala si ai probleme la motor spune, vedem cum facem si te ajutam. Daca sint probleme de alta natura... in cazul asta nu ma amestec. Si pe mine m-au rugat colegii din club sa plec astazi cu ei la intrunirea de la Ciolpani. Cu regret am spus ca nu pot sa merg intrucit am vorbit ca merg in hoinareala asta. Sincer si corect, nu pot face fata la cheltuieli. Ar fi doua intr-o luna si nu ma tin "bylegerele". Ce sa-i faci tata, pensionar, renumeratie mica dupa buget...asta e. Nu interpreta gresit, nu te judec s-au mai stiu eu ce, nu. Daca nu poti sa vii cu noi, sincer, i-mi pare rau si atit. Poate data viitoare, caci va mai exista una si in septembrie. Personal nu pot sa refuz invitatia lui Aleko de la intrunirea de <atasiste & comuniste& alte nationalitati>, asa ca...niciodata nu este prea tirziu. Sanatosi sa fim noi, caci necazurile sint pe noi cit capra, iar noi de-ai dracului nu ne lasam. (Stii tu, "Nu ni-e frica, Nu ni-e frica de bau bau".) Oricum in < Marea hoinareala> sintem doi inscrisi ( eu si Cristi57) care mergem fara nici un comentariu. Cine vrea si poate sa mearga sa posteze aici. Au fost postate 3 variante de traseu, nu sint batute in cuie, puteti veni cu propuneri. O singura rugaminte: nu excludeti Transfagarasanul din traseu. Nu este o "hoinareala" exclusivista numai de comuniste. Conditia generala este sa "tina aproape" de grup.

Alta problema, timpul efectiv, trebuie cel putin 4 zile, sa nu zic 6 zile, pentru traseul mare. Este suficient timp pina la sfirsitul lunii pentru a lua hotariri. Asfalt uscat numai sub roti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... nu se mai baga nimeni :baldy: ??? puteti opta pt ce traseu doriti din cele 3! Unde sunteti d-lor, cei care ati tot postat cautand tovarasi de drum? Cine accepta provocarea? Acum veti ocazia.

Va asigur ca va fi o hoinareala pe cinste, ceva ce nu veti uita mult timp!! Va asteptam, si asfalt intins!

Editat de cristi 57
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare fratilor!!!! am venit de ceva din din plimbarea pe Transfagarasan......eu am fost pasager pe un XT 600 si a fost minunat :blink: ; din cate am vazut imi este km teama sa vin cu voshodul din mai multe motive:

1. nu stiu daca pot sa ma bazez pe el

2. nu este functional inca(caut un nenorocit de arc de nush cat timp)

3. banii

4. soferii nenorociti(mai ales in cazul in care mergem noaptea)

km atat...... :baldy:

 

daca vreti sa vedeti poze va dau linkul de la profilul meu de "hicinci" :blink: : http://sirfanes2007.hi5.com (si o sa mai adaug ceva poze)

de unde se pleaca in marea hoinareala????

bft si asfalt uscat !!! :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

:blink: interesante trasee! traseul 1 e cel mai interesant , dar nu cred "ca-i facut" pentru motociclete comuniste, si doar cu 4 zile la dispozitie...

traseul 2 interesant! :blink: (treceti va rog pe la mine, ca va "sparg" :ph34r: )

traseul 3 : "o mica plimbare" :blink:

 

n-am motor ca nu cred ca puteati scapa de mine... :baldy:

 

cica se pleaca din bucuresti.. citeste tot topicul!!!

Editat de DARK-RIDER-82
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers: interesante trasee! traseul 1 e cel mai interesant , dar nu cred "ca-i facut" pentru motociclete comuniste, si doar cu 4 zile la dispozitie...

traseul 2 interesant! :cheers: (treceti va rog pe la mine, ca va "sparg" :wave: )

traseul 3 : "o mica plimbare" :10:

 

n-am motor ca nu cred ca puteati scapa de mine... :cheers:

 

cica se pleaca din bucuresti.. citeste tot topicul!!!

:cheers: :cheers: :cheers: ..stiu parerea ta despre nipre! Are rost sa te contrazic? Pacat ca n-ai mers pe una necuflita de tine sau de cei dinaintea ta :blink: Sigur vom trece si pe la tine! :blink: :blink: :ph34r: :ph34r: +atas :cheers: la intoarcere, tu pregateste o bere rece pt fiecare. Daca nu esti de acord spune de acum :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

ce sarac la vb esti... PAI DE CARE BERE?! CA SUNT ATATEA NATII... eu zic stejar ...da' nu cred ca mai conduceti DREPT ATASUL... :blink:

 

in ultimul timp "cam beau"... in jur de 4 litri de TIMISOREANA PE SEARA... :blink:

 

nu mai suport comunistele... SUNT FOARTE BUNE , DAR NU MAI VREAU SA AUD DE ELE! :ph34r:

 

chiar asa, daca beti alcool, mai conduceti?! eu am ramas odata fara permis in BUZAU... nici nu stiam ca sunt in buzau , atat de beat eram... de fapt nici nu am stiut cum am ajuns acolo... ATUNCI AM DAT PE GAT VREO 6-7 BECKS... :baldy:

de atunci n-am mai condus nipranul... si s-a ars si alternatorul... si tot asa... au curs problemele...BINE CA AM RAMAS CU PERMIS...

 

pentru primul traseu as alege o VFR, SAU TRANSALP! :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Pregateste berea(de ales, o alegi tu!), noi suntem musafiri!

2. Nu conteaza cat bei tu in fiecare seara, vom vedea cata bei cand ne intalnim! :kiss: :lol: :P

3. Ai dreptate, dar nici ele nu te suporta pe tine :lol: (reciprocitate)

4. Daca bem alcool, evident ca ramanem la tine peste noapte.

5. Sigur ca vom ramane toti cu permis :box: :D ;)

 

...si inca ceva: @bubaq vine cu pastrama! :cheers:

Editat de cristi 57
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... nu se mai baga nimeni :kiss: ??? puteti opta pt ce traseu doriti din cele 3! Unde sunteti d-lor, cei care ati tot postat cautand tovarasi de drum? Cine accepta provocarea? Acum veti ocazia.

Va asigur ca va fi o hoinareala pe cinste, ceva ce nu veti uita mult timp!! Va asteptam, si asfalt intins!

,,,, CRISTACHE... pina la urma citi sinteti? 1-2? mas baga si eu cu iju meu, ce zici?

post-39145-1216399504_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare baietzi! am vb cu Victor,aka Rock&Roll (VETERANUL CLUBULUI DE LA CONSTANTA!-respect!) si m-ar fi incantat si pe mine sa hoinaresc alaturi de dvs cateva zile,dar numai cu o comunista. am in lucru un mt 10 caruia vreau sa ii pun si atas si sa il reomologhez.treaba e ca in ultima vreme am cam hoinarit de unul singur(cu gagica!) si nici mt-ul nu am reusit sa il termin din cauza locatiilor(garajelor) schimbate mereu si a altor probleme .Cea mai frumoasa calatorie am facut-o in primavara (CTA-BUDAPESTA,prin Sibiu,Cluj,Oradea,Arad,Budapesta,Timisoara,Deva,Hunedoara,Alba-Iulia,Sighisoara,Ploiesti,Cta. Asta m-a cam pus pe chituci cu banii,dar sper ca in toamna,sa va pot oferi cate o bere la intrunirea (lui Aleko) de comuniste,unde sper sa pot veni cu ''pobeda''! Numa' bine!

post-27468-1216400823_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce sarac la vb esti... PAI DE CARE BERE?! CA SUNT ATATEA NATII... eu zic stejar ...da' nu cred ca mai conduceti DREPT ATASUL... :lol:

 

in ultimul timp "cam beau"... in jur de 4 litri de TIMISOREANA PE SEARA... :lol:

 

nu mai suport comunistele... SUNT FOARTE BUNE , DAR NU MAI VREAU SA AUD DE ELE! :box:

 

chiar asa, daca beti alcool, mai conduceti?! eu am ramas odata fara permis in BUZAU... nici nu stiam ca sunt in buzau , atat de beat eram... de fapt nici nu am stiut cum am ajuns acolo... ATUNCI AM DAT PE GAT VREO 6-7 BECKS... :kiss:

de atunci n-am mai condus nipranul... si s-a ars si alternatorul... si tot asa... au curs problemele...BINE CA AM RAMAS CU PERMIS...

 

pentru primul traseu as alege o VFR, SAU TRANSALP! :P

revino tu inapoi la comuniste ca daca continui cu bautul si mai te bagi si pe un vfr, cred ca om minca colac! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...