Sari la conținut

Accident Nicolae Grigorescu


pachemon
 Share

Postări Recomandate

o dacia logan taxi circula regulamentar spre statuie pe bulevardul nicolae grigorescu si la intersetia cu patriotilor a luat pe sus un scuter cu doi pusti fara echipament si slapi. cei cu scuterul veneau de pe contrasens, au facut stanga spre patriotilor printre alte doua autoturisme care cedau trecerea loganului, intrand in fata acestuia si luati pe sus ("misto" zboara anumite pasari :jump: ). unul a plecat pe picioarele lui celalat nu a mai reusit piciorul drept rupt tibie din ce am vazut eu si presupun femur. au venit rude si prieteni ai scuteristului gata gata sa-l linseze pe taximetrist care repet circula regulamentar si din urmele de frana cu viteza mica. norocul lui cu mine ca le-am distras atentia de la el catre "victima" pana la sosirea ambulantei si a unui politist pe scuter. imi pare bine ca s-a intamplat asa din doua motive:

 

 

1. eu i-as omora cu mana mea pe slaparii aia fara :P

 

2. ca nu a murit nimeni cu toate ca erau toate premizele pentru asa ceva (principal lipsa castilor).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dementiala schema ... si sper ca scuterul e praf macar sa iasa o perioada din peisaj ca astia sunt in stare sa circule si cu picioarele si mainile in gips (caz reperat de mine pe Dorobanti) :P

 

On topic: cand vezi 2 masini oprite tre sa iti lipseasca putin o doaga sa treci printre ele... ah de s-ar schimba mai repede legea asta ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuterul a scapat usor carene sarite de pe el pe partea dreapta. cat despre doaga erau lipsa doua cate una de la fiecare scuterist si pasager. macar pasagerul sa-l fi tras de maneca pe celalalt...

Editat de pachemon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te crezi un mic Dumnezeu, nu?

 

 

...veziti de treaba ta, aici se vb despre un stil de viata tot mai intalnit intre scuteristi, fara echipament facand greseli majore in trafic, care trebuiesc invatati cateva lectii despre 2 OO!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te crezi un mic Dumnezeu, nu?

 

daca tie sau familiei tale v-ar pune unu din astia viata in pericol sau viitorul luminos la ce te-ai gandi? :P "ba daca tot m-ati nenorocit nu vrei sa va iau si acasa?"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dureros este ca lumea asociaza scuterul cu motorul ... Sunt putini soferi care respecta motociclistii. Asta se datoreaza in mare parte scuteristilor. Poate gresesc, dar eu asa vad lucrurile. Iar cand aud de manelisti, iau foc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dureros este ca lumea asociaza scuterul cu motorul ... Sunt putini soferi care respecta motociclistii. Asta se datoreaza in mare parte scuteristilor. Poate gresesc, dar eu asa vad lucrurile. Iar cand aud de manelisti, iau foc!

 

asocierea nu e rea. rau e ca nu se cere si pentru scuter ca si pentru orice alt vehicul permis!!!! rau e ca nu se confisca scuterele in cazul in care nu este repectata legea (fara numere de inmatriculare, fara rca). rau e ca nu se respecta legea conducatorului respectiv (n-ai curs de legislatie => dosar penal ca si pentru conducere fara permis, are 11 ani si calare pe motorizata = la fel, lipsa casca amenzi usturatoare la buzunar etc.)

 

vezi pitesti azi noapte !!! 2 familii distruse din una din cauzele de mai sus....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat despre ciorile pe care le-a accidentat - CEL MAI BUN TIGAN E TIGANUL MORT. Imi pare rau ca, desi tiganii nu platesc nici un fel de taxe sau impozite, atunci cand se ranesc sau au nevoie de operatii, beneficiaza de sistemul medical romanesc, de doctorii nostrii, de spitalele noastre, de medicamentele si ingrijirea noastra. Imi cer scuze daca v-am plictisit scriind mai mult off tpic.

 

:P ...Daca candidezi la presedentie ai un vot asigurat de la mine :jump:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum doua saptamani ieseam de pe str. Ilioara pt a vira dreapta spre Camil Ressu (Pallady). Eram cu masina, cu sotia in dreapta. Cine cunoaste zona stie ca, imediat dupa ce virezi dreapta de pe Ilioara pe Camil Ressu apare o trecere de pietoni care da in partea cealalta in gura de metrou grigorescu. Am oprit si am lasat sa treaca doi tineri, el si ea, de maxim 16 ani, care se tineau de mana, zambeau fericiti evident indragostiti. Erau albi, erau romanasi de-ai nostri. Ma bucuram eu pt fericirea lor. Cand ajunsesera pe la mijlocul trecerii de pietoni, au aparut doua scutere cu cate un tigan si o manelista in spate, fara casti etc., care cred ca aveau peste 60-70/h, venind dinspre benzinaria Luk spre statuie. I-au vazut pe cei doi tineri, au inceput sa claxoneze, cei doi au inghetat la mijlocul trecerii de pietoni iar tiganii pe scutere, trecand pe langa ei, i-au injurat groaznic, unul din ei chiar scuipand-i pe tineri. Am plecat dupa tigani hotarat sa-i lovesc cu masina insa sotia mea a inceput sa planga si sa ma implore sa opresc. Am oprit si imi pare rau ca am oprit si acum, indiferent care ar fi fost consecintele. Referitor la accidentul de fata: FELICITARI soferului de taxi. Cat despre ciorile pe care le-a accidentat - CEL MAI BUN TIGAN E TIGANUL MORT. Imi pare rau ca, desi tiganii nu platesc nici un fel de taxe sau impozite, atunci cand se ranesc sau au nevoie de operatii, beneficiaza de sistemul medical romanesc, de doctorii nostrii, de spitalele noastre, de medicamentele si ingrijirea noastra. Imi cer scuze daca v-am plictisit scriind mai mult off tpic.

Procedura pe viitor:

1:Lasat doamna la prima terasa la suc;

2:Plecat in urmarirea idiotilor;

3:La prima lor oprire(deci exclus in mers), deschis portiera, un picior in cap "pilotului";

4:Lasat gravitatia sa isi faca efectul;

5:Scos cheia din contactul scuterului(pilotul nu isi va dea seama ca faci asta);

6:Cautat prima gura de canal;

7:"Scapat" cheia in canal;

8:Injuriile de racorire si rigoare;

9:Urcat in masina;

10:Acompanierea doamnei la suc cu cea mai mare dezinvoltura afisata pe fata.

 

Acestia au fost 10 pasi de succes in educarea legislativa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Procedura pe viitor:

1:Lasat doamna la prima terasa la suc;

2:Plecat in urmarirea idiotilor;

3:La prima lor oprire(deci exclus in mers), deschis portiera, un picior in cap "pilotului";

4:Lasat gravitatia sa isi faca efectul;

5:Scos cheia din contactul scuterului(pilotul nu isi va dea seama ca faci asta);

6:Cautat prima gura de canal;

7:"Scapat" cheia in canal;

8:Injuriile de racorire si rigoare;

9:Urcat in masina;

10:Acompanierea doamnei la suc cu cea mai mare dezinvoltura afisata pe fata.

 

Acestia au fost 10 pasi de succes in educarea legislativa!

 

ai uitat 2.1 chemat gasca prieteni motociclisti plini de bun simt si oripilati de o anumita parte a unei anumite etnii :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca tie sau familiei tale v-ar pune unu din astia viata in pericol sau viitorul luminos la ce te-ai gandi? :bigstar: "ba daca tot m-ati nenorocit nu vrei sa va iau si acasa?"

 

 

tu ai zis ca i-ai omori pe cei cu slapi si fara casca. cum iti pun ei viata in pericol daca n-au echipament?

isi risca propria piele si e doar alegerea lor.

 

va comportati multi dintre voi ca niste nazisti cu cei care merg fara echipament. cum vedeti ca pateste ceva unu care nu era echipat complet, gata "bine ca si-a rupt, bine c-a patit", de parca va obliga cineva sa va dati cu parerea despre pataniile lor. sau poate pentru multi dintre voi, asta e activitatea principala, forumul.

 

am mai zis intr-un post de-al meu, ma doare fix la basca de ce se crede despre mine cind merg numa cu casca-n cap. merg cum vreau, e alegerea mea si tot pe mine ma doare daca patesc ceva.

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca da peste mine unul cu scooterul, cum imi repar masina sau motorul? Are RCA la scooter? Sau va trebui sa ma judec cu gelatul pe la tribunale?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca da peste mine unul cu scooterul, cum imi repar masina sau motorul? Are RCA la scooter? Sau va trebui sa ma judec cu gelatul pe la tribunale?

Daca nu are RCA, te judeci daca mai ai cu cine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca da peste mine unul cu scooterul, cum imi repar masina sau motorul? Are RCA la scooter? Sau va trebui sa ma judec cu gelatul pe la tribunale?

 

Dap, e nasol in cazul asta. Asta e motivul ptr. care este bun CASCO.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu ai zis ca i-ai omori pe cei cu slapi si fara casca. cum iti pun ei viata in pericol daca n-au echipament?

isi risca propria piele si e doar alegerea lor.

 

va comportati multi dintre voi ca niste nazisti cu cei care merg fara echipament. cum vedeti ca pateste ceva unu care nu era echipat complet, gata "bine ca si-a rupt, bine c-a patit", de parca va obliga cineva sa va dati cu parerea despre pataniile lor. sau poate pentru multi dintre voi, asta e activitatea principala, forumul.

 

am mai zis intr-un post de-al meu, ma doare fix la basca de ce se crede despre mine cind merg numa cu casca-n cap. merg cum vreau, e alegerea mea si tot pe mine ma doare daca patesc ceva.

:bigstar:

 

 

Corect exprimat. Nu fac decat sa isi puna viata lor in pericol.

DAR ce faci cand unul dinasta, desi verbal (sau in scris pe forum) isi asuma inconstienta, iar atunci cand e dat pe jos moare?

Si ce mai faci daca moare din vina altuia?

Legea asta e nenorocita. Daca eu sunt cu masina, ies cu botul in intersectie iar tu te atingi de mine, cazi si mori din lipsa de echipament la 50 km/h tot eu sunt vinovat. Iar eu nu vreau sa patesc lucrul asta. Eu vreau sa pot sa te iau la spital(in cel mai grav caz) sa mergem la militie, sa suflam in fiola, sa facem schimb de RCA-uri si sa ne vedem sanatosi cu alta ocazie.

Aici e problema echipamentului nepurtat.

Ai citit probabil despre accidentul de la Constanta. Baiatul ala nu trebuia sa moara si nici nu ar fi murit daca avea un pantalon si o armura pe el....Si cine e vinovat? Soferul? Din punctul meu de vedere nu.

Legea ar trebui sa faca diferenta intre vina producerii unui accident si urmarile lui. Imediat, nu la procese care dureaza si 5 ani.

 

Motociclist in slapi, tricou, pantaloni scurti si casca nelegata. Intra in intersectie, se atinge de o masina care vrea sa faca stanga, cade, isi rupe coloana si ramane paralizat. Va dori sau nu sa-l lase pe sofer fara bani pentru tot restul vietii? Il va da in judecata sau va recunoaste ca nu are pretentii pentru ca mergand asa stia la ce riscuri se supune?

Eu zic ca va opta pentru prima varianta, pentru ca va considera ca el nu a gresit cu nimic.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect exprimat. Nu fac decat sa isi puna viata lor in pericol.

DAR ce faci cand unul dinasta, desi verbal (sau in scris pe forum) isi asuma inconstienta, iar atunci cand e dat pe jos moare?

Si ce mai faci daca moare din vina altuia?

Legea asta e nenorocita. Daca eu sunt cu masina, ies cu botul in intersectie iar tu te atingi de mine, cazi si mori din lipsa de echipament la 50 km/h tot eu sunt vinovat. Iar eu nu vreau sa patesc lucrul asta. Eu vreau sa pot sa te iau la spital(in cel mai grav caz) sa mergem la militie, sa suflam in fiola, sa facem schimb de RCA-uri si sa ne vedem sanatosi cu alta ocazie.

Aici e problema echipamentului nepurtat.

Ai citit probabil despre accidentul de la Constanta. Baiatul ala nu trebuia sa moara si nici nu ar fi murit daca avea un pantalon si o armura pe el....Si cine e vinovat? Soferul? Din punctul meu de vedere nu.

Legea ar trebui sa faca diferenta intre vina producerii unui accident si urmarile lui. Imediat, nu la procese care dureaza si 5 ani.

 

Motociclist in slapi, tricou, pantaloni scurti si casca nelegata. Intra in intersectie, se atinge de o masina care vrea sa faca stanga, cade, isi rupe coloana si ramane paralizat. Va dori sau nu sa-l lase pe sofer fara bani pentru tot restul vietii? Il va da in judecata sau va recunoaste ca nu are pretentii pentru ca mergand asa stia la ce riscuri se supune?

Eu zic ca va opta pentru prima varianta, pentru ca va considera ca el nu a gresit cu nimic.....

 

 

@ zero de nule asta e raspunsul pe care trebuie sa-l citesti cu atentie si tu si multi altii. de ce sa suferim cu toti din cauza prostiei (inganfarii) unui motociclist scuterist sau trotinetist care nu vrea el dom'le????????

 

@kati exista fodndul victimelor strazii ... ce se intampla cu el dosar penal pentru circulatie pe drumurile publice cu vehicul neinmatriculat amenda lipsa rca s.a.m.d. aaaaaaaaa si doasr penal pentru vatamare corporala :bigstar: ( a sta e cea mai tare :laugh: ) si sunt cazuri in care s-a deschis dosar penal victimei :crack: pentru ca a produs din vina ei un accident cu vatamari corporale

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ zero de nule asta e raspunsul pe care trebuie sa-l citesti cu atentie si tu si multi altii. de ce sa suferim cu toti din cauza prostiei (inganfarii) unui motociclist scuterist sau trotinetist care nu vrea el dom'le????????

 

pokemonule, am citit raspunsul dat de The Duck, si da, are dreptate. si am remarcat si subtilitatile tale.

 

exagerind un pic e ca si cum ai alege intre o masina cu airbag si una fara... iar daca merg fara armura si cu adidasi, asta nu inseamna ca sint prost sau ingimfat. este o simpla alegere.

 

"nu vreau eu dom'le" ai ceva impotriva?!?!?

 

eu mi-am expus parerea, ca voi toti. de-aici pina la cuvinte de genul "prost" sau "inginfat".. e cale lunga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pokemonule, am citit raspunsul dat de The Duck, si da, are dreptate. si am remarcat si subtilitatile tale.

 

exagerind un pic e ca si cum ai alege intre o masina cu airbag si una fara... iar daca merg fara armura si cu adidasi, asta nu inseamna ca sint prost sau ingimfat. este o simpla alegere.

 

"nu vreau eu dom'le" ai ceva impotriva?!?!?

 

eu mi-am expus parerea, ca voi toti. de-aici pina la cuvinte de genul "prost" sau "inginfat".. e cale lunga.

te rog INTOTDEAUNA PERSOANELE DE FATA SE EXCLUD! nu fac cu rautate referire speciala la cineva. recunosc si eu sunt unori inganfat :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu ai zis ca i-ai omori pe cei cu slapi si fara casca. cum iti pun ei viata in pericol daca n-au echipament?

isi risca propria piele si e doar alegerea lor.

 

va comportati multi dintre voi ca niste nazisti cu cei care merg fara echipament. cum vedeti ca pateste ceva unu care nu era echipat complet, gata "bine ca si-a rupt, bine c-a patit", de parca va obliga cineva sa va dati cu parerea despre pataniile lor. sau poate pentru multi dintre voi, asta e activitatea principala, forumul.

 

am mai zis intr-un post de-al meu, ma doare fix la basca de ce se crede despre mine cind merg numa cu casca-n cap. merg cum vreau, e alegerea mea si tot pe mine ma doare daca patesc ceva.

:bigstar:

 

Era vb in primul rand de incalcarea regulilor de circulatie + atitudinea acestei rase, si nu ca mergeau neaparat fara casca.

 

Greseala principala nu a fost lipsa echipamentului. Daca erai tu in locul taximetistului? Sa vezi ce ai fi bagat posturi. Lasa-ne daca nu intelegi ideea !

Editat de tudor@manowar.ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

draga pochemon .....eu sunt chiar sora scutierului "in slapi si fara casca " ..iar banuiesc ca esti cel cu echipament care i-a pus casca sub picior .........iti multumesc ptr asta , dar totusi nu crezi ca pentru a expune acest caz cu lux de amanunte ar trebui o aprobare din partea familiei ? incearca sa te pui in locul meu de ex: este fratele meu , si chiar daca este vinovat MA DOARE ! poate ca nu era chiar necesar sa dai atatea detalii ...........apreciez ca ai fost acolo , ca incercai sa imi ajuti fratele , eu eram intr-un tricou rosu ....consider ca pentru aceasta "neascultare" va trage destul ...nu crezi ?

 

sa stii ca nici eu nu am fost de acord cu scuterul si sincer ...si eu sunt soferita , cunosc regulile chiar m-am mirat ptr ca in prima zi cand i l-a luat l-a oprit un politist , dar l-a lasat sa plece , fara sa ii ceara acte , scoala , echipament ..etc ....ciudat , nu ?

Editat de mommy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...