Sari la conținut

Salutari bai motoristi!


mao_dragon
 Share

Postări Recomandate

pare a fi jeg .. din rezervor sau din carburator (care tot din rezervor e pina la urma)

In alta ordine de idei eu am schimbat asta iarna si bujiile. Se pare ca ele aveau o parte importanta de vina.

 

Oricum , saptamina viitoare sper sa ajunga filtrul de aer pe care l-am comandat si dupa ce-l schimb mai evaluez situatia.

 

Din ce am constatat, oamenii care se pricep iau lucrurile in ordinea de la simplu la complex :

1 ai filtru de aer curat ?

2 bujiile sint bune ? (scinteie buna, daca e bujia buna da nu da scinteie o fi fisa proasta) . La bujii am observat ca degeaba am scos eu bujia si am vazut ceva scantei .. la o bujie scanteia era foarte slaba iar la cealalta nu era pe margine, nu unde trebie. Concluzie : trebuie sa stii cum arata o scanteie buna.

3 jeg in benzina (chiar asa sv-ul are filtru de benzina ?? )

4 in cele din urma carburatoarele .

 

Ar mai fi de verificat reglajul de relanti .. poate e prea mic, sau poate ai uitat socul tras.

 

Daca ai timp sambata asta, dupa 'marsul pentru Alex' , le punem una linga alta sa vedem care si ce face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 57
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

3 jeg in benzina (chiar asa sv-ul are filtru de benzina ?? )

4 in cele din urma carburatoarele .

 

Ar mai fi de verificat reglajul de relanti .. poate e prea mic, sau poate ai uitat socul tras.

 

Daca ai timp sambata asta, dupa 'marsul pentru Alex' , le punem una linga alta sa vedem care si ce face.

 

daca nu are filtru pe traseu, macar in rezervor trebuie sa aiba un filtru. io vorbesc din ce am vazut la alte agregate, sv-ul nu am avut placerea sa-l cunosc personal... inca :angryfire:

 

cu socul am patit-o si eu, am uitat sa-l las dupa ce am plecat si mi s-a oprit motorul la semafor. pe vremea aia eram mai la inceput si m-am panicat putin (aoleu, s-a stricat motorul !!! :goodposting: ). am cautat vreo cinci minute cauza si dupa ce am gasit-o mi-am dat seama cat de prost sunt. :blbl: da' asa invatam ce si cum.

 

ps: @darkore - cu siguranta e mai bine sa o duci la doctor, daca nu te prea pricepi si nici nu-ti place sa te bagi. oricum, daca inca face sporadic, probabil ca nu e prea grav si se rezolva usor.

Editat de ottoMan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ottoMan, multumesc si tie. Chiar ieri am vorbit cu doctorul si mi-a zis exact acelasi lucru: s-o mai las nitel, si daca face la fel, s-o duc la operatie :blbl: Cat despre soc, s-ar putea sa fi fost nitel tras (de obicei plec cu el putin tras), dar maturisesc cu rusine ca pana acum habar n-aveam ca daca ramane tras exista pericolul sa se opreasca motorul la relanti :goodposting: Asta ca sa vedeti cat de bine ma pricep :angryfire: Oricum il opresc dupa ce merg vreo cateva minutele, dar uneori mai uit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 months later...

Ok daca tot am gasit topicu'...hai sa va arat si suzeta mea :wave: ...o am de 2 saptamani iar in seara asta am fost prima data la arc ... deci cine a fost in zona a vazut-o :hug: .... sunt f. multumit de ea sa vedem cum se comporta in continuare :crack:

post-15336-1173905907_thumb.jpg

post-15336-1173905924_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

salut,

 

am si eu un sv 650 de vreo 3 luni, inca zace prin service de cand al-am luat . saptamana viitoare sper sa fie gata .

 

vad numai de bine despre motor pe aici asa ca astept cu nerabdare sa ma dau cu el , mai ales ca e primul motor si nici prea multa experienta nu posed dar sper sa fie ok

 

are cineva idee unde pot gasi un radiator de apa ca al meu a fost trantit si este putin stramb si ma streseaza aspectul.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...