Sari la conținut

GILERA DNA VS APRILIA RS


soriyn17
 Share

Postări Recomandate

NU STIU DAK S-A M-AI DISCUTAT DEPRE TEMa ASTA ,DAR DAk DA SCUZATI DAR MI-E LENE SA CAUT:D

as vrea sa stiu si eu pe care o considerati mai buna...si din ce punct de vedere...

mersi... :crack:

:crack: eu unu prefer aprilia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu le confund cumva:

apilia bate undeva spre o motocicleta de viteza (ca aspect) pe cind DNA e cam o chestie cu 2 roti care e f mica si care cu greu se poate incadra la motociclete (arata ca o motocicleta doar ca are dimens reduse cam la 60%, cam spre un pocket bike mai bine crescut)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu le confund cumva:

apilia bate undeva spre o motocicleta de viteza (ca aspect) pe cind DNA e cam o chestie cu 2 roti care e f mica si care cu greu se poate incadra la motociclete (arata ca o motocicleta doar ca are dimens reduse cam la 60%, cam spre un pocket bike mai bine crescut)

211076[/snapback]

EU UNU CRED FOARTE MULT K TE INSELI AMARNIC...ALEA SUNT ALTE CHESTII...DUPA CATE STIU EU...

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratilor dna nu se compara cu rs pentru ca rs e motor pe cand dna e scuter

rs e super tare are super demaraj are 6 trepte si fuge de rupe yey cu ea 170 si chiar mai mult

pe cand un dna nu ia mai mult de 120 ala de 125

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratilor dna nu se compara cu rs pentru ca rs e motor pe cand dna e scuter

rs e super tare are super demaraj are 6 trepte si fuge de rupe yey cu ea 170 si chiar mai mult 

pe cand un dna nu ia mai mult de 120 ala de 125

211088[/snapback]

NUSH..EU CRED K DNA NU E SCUTER IA DAI UN SEARCH PE GOOGLE...SI VEZI CUM ARATA...DAR ORICUM SI EU CRED K RS-UL E SUPER..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant topic dar sincer nu cred ca Aprilia RS are ca concurent DNA-ul.

RS este o motocicleta cu un bogat palmares in concursuri pe care DNA-ul nu cred ca-l are.

 

Cel mai bine este sa posteze cineva datele (HP - la ce turatzie, Nm - la ce turatzie ...) a doua modele cu motor de aceash capacitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DNA este scuter, are toate caracteristicile unui scuter cu exceptia designului, care este facut asemanator cu cel al unei motociclete. In rest transmisia este monoviteza cu ambreiaj cenrifugal .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DNA este scuter, are toate caracteristicile unui scuter cu exceptia designului, care este facut asemanator cu cel al unei motociclete. In rest transmisia este monoviteza cu ambreiaj cenrifugal .

211112[/snapback]

da...zice-ti si voi datele tehnice ale celor doua....eu credeam ca au amandoua 15 cp si caracteristici asemanatoare...dar...se pare k nu...dar oricum amandoua se conduc cu a 1 nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant topic dar sincer nu cred ca Aprilia RS are ca concurent DNA-ul.

RS este o motocicleta cu un bogat palmares in concursuri pe care DNA-ul nu cred ca-l are.

 

Cel mai bine este sa posteze cineva datele (HP - la ce turatzie, Nm - la ce turatzie ...) a doua modele cu motor de aceash capacitate.

211110[/snapback]

sper sa fie cat de cat interesant...u crezi k un adversar mai puternic pentru rs ar fi o honda cbr 125 r?

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RS 125 are 2 variante:

-limitat la 15 KW, 130 KM/H

-full-power 23 KW, 170-180 KM/H

DNA este un scuter obosit, pe cand rs este moto de CURSE.

211157[/snapback]

DAK TOT STII DETALII DA SI U NIJTE PRETURI...NOI SAU SH DAK POTI...MS :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A mai fost un topic referitor la clasamentul la clasa de 125 cmc. Un fel de top 3 (din ce-mi amintesc eu pe acolo...) ar fi:

1. Aprilia RS

2. Cagiva Mito (este pretendenta la titlu ca sa zic asa...)

3. de locul 3 nu prea s-a vorbit...dar eu as zice honda nsr (asta are ceva dezavantaje cu vama, fiind japoneza- asta doar daca vrei s-o iei de afara..).

Dna-ul e departe (in jos..)

 

Preturi cauta si tu..difera foarte mult. pe aprilia si cagiva noi poti sa te interesezi la United Motors (dealer oficial in Romania)

Despre preturile sh bikeshop.ro :crack:

 

Iata ceva specificatiile tehnice de la rs 125 model 2005 (ce am gasit pe internet, nu am tradus din engleza):

 

 

 

 

foto_mod_pg_638_1107181712.jpg

 

GENERAL

Model Aprilia RS 125 2005

Category Sport

 

ENGINE

Type 125 cc, liquid cooled, single cylinder, 2-stroke

Bore x stroke (mm) 40.3 mm x 39 mm

Compression ratio 12.5 ± 0,5:1

Fuel system Dell'Orto PHBH 28 BD

Ignition electronic with fixed spark advance CDI

Power 34 hp (25.4 kW) @ 11250 rpm

Torque 20 Nm (14.8 ft. lbs) @ 10000 rpm

 

TRANSMISSION

Gearbox 6 speed

Final drive Chain

 

WHEELS

Front tyre 110/70-17

Back tyre 150/60-17

Front brakes single 320 mm disc with 4-piston calipers

Rear brakes single 220 mm disc with 2-piston calipers

 

DIMENSIONS

Overall length 1950 mm (76.8 inches)

Overall width 720 mm (28.3 inches)

Overall height 1135 mm (44.7 inches)

Seat height 805 mm (31.7 inches)

Wheelbase 1345 mm (53 inches)

Fuel capacity - reserve 14 l (3.7 gallon US) - 3,5 l (0.9 gallon US)

Dry weight 114 kg (251.3 pounds)

 

La dna 125 am gasit specificatii la un model 2001 (probabil ca tot asta se face si acum, in 2005 :crack: )

Iata:

index.jpg

 

General information

Model: Gilera DNA 125

Year: 2001

Category: Scooter

Rating: 67.6 out of 100. Show full rating and compare with other bikes

 

Engine and transmission

Displacement: 125.00 ccm (7.63 cubic inches)

Engine type: Single cylinder

Stroke: 4

Power: 15.00 HP (10.9 kW)) @ 9500 RPM

 

Physical measures

Dry weight: 125.0 kg (275.6 pounds)

Seat height: 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting.

 

Chassis and dimensions

Front brakes: Single disc

 

Speed and acceleration

Power/weight ratio: 0.1200 HP/kg

 

 

Interesant ca dna-ul e in 4 timpi...

 

 

Si inca ceva..acum am sesizat o greseala...

Varianta limitata a Rs-ului are 11 kW (15 cp) nu 15 kW...asta se poate conduce cu a1

numai bine :crack:

Editat de sebby
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam asa este!RS este un motor de curse cu 6 viteze manuale pecand gilera este un scooter care se incadreaza la categoria A1 adica pana la 15cp si 125 cm3 ambreaj automat si se poate conduce de la 16 ani!Vorbesc in cunostinta de cauza am un Dna 125 :crack: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si rs-ul poti sa-l ceri limitat (de fapt cred ca 90% din modelele de dupa `98 sunt limitate - cel putin pe acte..)..

numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam asa este!RS este un motor de curse cu 6 viteze manuale pecand gilera este un scooter care se incadreaza la categoria A1 adica pana la 15cp si 125 cm3 ambreaj automat si se poate conduce de la 16 ani!Vorbesc in cunostinta de cauza am un Dna 125 :crack:  :crack:

211291[/snapback]

many...de cand il ai...?

cat ai dat pe el...cat consuma si cat prinde...dak esti amabil:D :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU STIU DAK S-A M-AI DISCUTAT DEPRE TEMa ASTA ,DAR DAk DA SCUZATI DAR MI-E LENE SA CAUT:D

as vrea sa stiu si eu pe care o considerati mai buna...si din ce punct de vedere...

mersi... :crack:

:crack: eu unu prefer aprilia...

211051[/snapback]

salut

ceea ce vrei tu este o comparatie proasta nu poti compara o moto(RS) cu un scuter (DNA) este dif de la cer la pamant .

PT un scuter DNA care este modelul spot, cel mai bine vandut in romania ( in italia de loc) este minunat pt incepatori care in viitor vor sa treaca la moto (in oras te descurci mult mai usor decat cu un moto de 125 cc care trebuie sa schimbi vitezele din trei in trei secunde, e obositor, nu vorbesc de un RS de 50cc ca mori schimband la viteze ).Asta este avantajul cel mai mare .

daca iei un 125cc deja se schimba treaba deoarece poti nmerge in vit max(120 km/h) pana la mare si inapoi si esti relaxat.

la un RS dezav este ca schimbi vit intruna este greu in oras mai ales pt incepatori,afara se scimba mersul e moto vit max 180km/h e altceva

Dar hai sa ne gandim cat mergem in ORAS si cat AFARA

ALEGETI VOI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

ceea ce vrei tu este o comparatie proasta  nu poti compara o moto(RS) cu un scuter (DNA) este dif de la cer la pamant .

PT un scuter DNA care este modelul spot, cel mai bine vandut in romania ( in italia de loc) este minunat pt incepatori care in viitor vor sa treaca la moto (in oras te descurci mult mai usor decat cu un moto de 125 cc care trebuie sa schimbi vitezele din trei in trei secunde, e obositor, nu vorbesc de un RS de 50cc ca mori schimband la viteze ).Asta este avantajul cel mai mare .

daca iei un 125cc deja se schimba treaba deoarece poti nmerge in vit max(120 km/h) pana la mare si inapoi si esti relaxat.

la un RS dezav este ca schimbi vit intruna este greu in oras mai ales pt incepatori,afara se scimba mersul e moto vit max 180km/h e altceva

Dar hai sa ne gandim cat mergem in ORAS  si cat AFARA

ALEGETI VOI

215829[/snapback]

cpm..crede-ma k am realizat ce prostie am facut postand topicul asta..nu stiam nimik inainte...intelegi..dar aku m-am documentat...si am realizat imensa uriasa gigantik :crack: diferenta intre cele doua modele!!

oricum mersi :crack:

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lamuriti-ma si pe mine, gilera dna are 50cc si rs 125cc, costa cam la fel, si pentru amandoua iti trebuie acelasi tip de carnet ? a1 ?

216002[/snapback]

iti trebuie acelasi tip de carnet...da :crack:

costa cam la fel...NUUUUUUU!!! :D APRILIA E MULT MAI SCUMPA....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...