Sari la conținut

Iarasi Transalpina Si Transfagarasan :)


Postări Recomandate

Am plecat din Timisoara pana la Obarsia Lotrului, drum de 200km pe care l-am facut in 12 ore... :(

Intr-o ordine oarecare, cam astia am fost:

- Honda:Africa Twin, Transalp, Shadow(!), VFR(!), Deauville

- Yamaha: Virago(!)

- Kawasaki: Z7(!)

- MZ:ETZ (:))

 

Scuzati calitatea pozelor, sunt exact asa cum le-am scos din aparat, la lucru n-am voie cu softuri din 'alea' :kali:

 

Undeva intre Lugoj si Caransebes unde am stat cam 6-7 ore din cauza unei probleme (prietenii se cunosc la greu):

post-4912-1216030426_thumb.jpg

 

Ajunsi la 5 dimineata la Obarsia Lotrului:

post-4912-1216030946_thumb.jpg

 

 

 

Vad ca nu ma mai lasa sa postez atasamente.

 

O sa continui aici, dar pe scurt, daca ar fi sa mai merg inca o data pe acolo n-as mai face-o acelasi motor. Mi-e mila de el dar parca mai mila mi-e de mine :D Peisajele de acolo in schimb sunt de neegalat.

Pe net n-o sa prea vedeti poze cu portiunea dificila din Transalpina, acolo numai de poze nu-ti arde pentru ca daca te-ai oprit greu te mai urnesti.

Am sa fiu si eu printre cei care spun - dacai ai o vitezana sau un chopper nu prea ai ce cauta pe acolo :D Se poate, nu e inabordabil, chiar cu un chopper ai ceva mai multe stabilitate. Cele mai mari probleme cred ca le-am avut eu, cu un motor de 230kg (20L benzina doar) cu centrul de greutate sus.

M-a surprins sa vad atat de multe Loganuri pe acolo, dar cam la toate mirosea a ambreiaj ars :D

 

La coborarea inspre sat vedeti ca e o portiune cam de 1-2km de pietricele, unele sunt fixate, altele nu.

 

Prin Transfagarasan n-am sa mai calc in viitorul apropiat, acolo e taramul 'manele reloaded', bisnitari si in general lume care se plictiseste duminica sa stea acasa. Mergeti o data daca n-ati fost dar in rest n-are rost sa ingrosati randul celor care merg la iarba verde pe munte.

 

Am filmat cam tot drumul cu telefonul pus in geanta de rezervor, poate o sa le pun si pe alea undeva pentru cei care sunt curiosi.

 

Trecerea prin raulet, nu pune prea mari probleme:

post-4912-1216032214_thumb.jpg

 

Iti tot rupi gatul uitandu-te dupa peisaje:

post-4912-1216032299_thumb.jpg

post-4912-1216032331_thumb.jpg

post-4912-1216032369_thumb.jpg

post-4912-1216032424_thumb.jpg

 

Cat curaj pe fata asta :hug:

post-4912-1216032396_thumb.jpg

 

Ceva caravana Touareg, 30 de masini :hug:

post-4912-1216032477_thumb.jpg

post-4912-1216032496_thumb.jpg

 

Drumul ce serpuieste linistit nu prea lasa sa se intrevada dificultatea ultimei portiuni:

post-4912-1216032539_thumb.jpg

post-4912-1216032555_thumb.jpg

post-4912-1216032584_thumb.jpg

post-4912-1216032601_thumb.jpg

 

Portiunea de final:

post-4912-1216032690_thumb.jpg

post-4912-1216032679_thumb.jpg

 

Cam atat, restul pozelor nu stiu de ce nu ma lasa sa le atasez (da, au sub un mega).

 

Ne-am intalnit cu un englez, Chris Bright parca a zis ca-l cheama. Urma sa mearga pe Transfagarasan si apoi EnduRoMania. Cu DR-Z de 400 se juca pe munte:

post-4912-1216033082_thumb.jpg

 

Nimanui nu-i mai ardea de poze pe aici:

post-4912-1216033286_thumb.jpg

 

Englezu' zicea ca pe aici is 2200m altitudine:

post-4912-1216033325_thumb.jpg

 

Mda, se pare ca forumul nu stie sa citeasca rotirea din EXIF.

 

La Pestera Muierilor pana si asfaltul era fierbinte :D

post-4912-1216033487_thumb.jpg

 

Barajul de la Vidraru, un bun de larg consum:

post-4912-1216033551_thumb.jpg

post-4912-1216033629_thumb.jpg

 

Ca si Transfagarasanul de altfel:

post-4912-1216033653_thumb.jpg

post-4912-1216033686_thumb.jpg

 

Balea Lac, o noua locatie propusa pentru nunti si botezuri:

post-4912-1216033760_thumb.jpg

post-4912-1216033796_thumb.jpg

post-4912-1216033848_thumb.jpg

 

Bonus: Ocna Sibiului, un fel de 'vine marea la munte' :hug:

Recomandat pentru cei ce nu stiu sa inoate:

post-4912-1216033913_thumb.jpg

Editat de brainwash
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumim :(

 

Se poate face cu orice motocicleta de fabrica traseul, dar nu e recomandat :D

Problema se pune cu garda la sol (eu n-am prea avut problema asta, am fost si prin locuri mai dificile) si oboseala acumulata. O regula ad-hoc spune ca preferabil e sa ai un motor cat mai usor si s-ar putea cu Marauder de 250 nemodificat sa-l faci fara prea mari probleme.

 

O alta problema e pozitia pe motor, la chopper stai comod, cu mainile mai sus si ajungi usor cu picioarele pe langa. La unul de viteza stai sus iar la coborare te sprijini in maini.

 

Ultima problema ar fi sa te gandesti cat de mult tii la motocicleta. Daca esti genul care o lustruieste toata ziua si gandul ca poate o scapi iti face pielea de gaina atunci nu are rost. In schimb daca ti-ai luat motor sa mergi cu el atunci merita.

 

Traseul de Transalpina l-am facut cam in 2h, cu pauze destul de lungi pentru poze si povesti. Cu o motocicleta cat de cat comoda il faci destul de lejer in 45 de minute.

 

Vremea a fost excelenta, noaptea am prins 7 grade la Obarsia Lotrului :kali:, cam 17-20 de grade pe Transalpina si vreo 30 sau mai mult in Sibiu.

 

Asteptam recomandari de alte trasee interesante.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o Padina wkd asta? cu urcare si la Babele?

 

As vrea io, dar tre sa merg la o nunta...

Baietii nu stiu cat chef au pt ca a avut loc un eveniment nefericit in familia unuia dintre noi chiar aseara :baldy:

Traseul a avut in total 1000km (parcursi sambata si duminica) din care mai mult de jumate au fost prin gropi. Cine n-a avut probleme cu fundul pana acum, de acum are :blink:

Editat de brainwash
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumim :blink:

 

Se poate face cu orice motocicleta de fabrica traseul, dar nu e recomandat :blink:

Problema se pune cu garda la sol (eu n-am prea avut problema asta, am fost si prin locuri mai dificile) si oboseala acumulata. O regula ad-hoc spune ca preferabil e sa ai un motor cat mai usor si s-ar putea cu Marauder de 250 nemodificat sa-l faci fara prea mari probleme.

 

O alta problema e pozitia pe motor, la chopper stai comod, cu mainile mai sus si ajungi usor cu picioarele pe langa. La unul de viteza stai sus iar la coborare te sprijini in maini.

 

Ultima problema ar fi sa te gandesti cat de mult tii la motocicleta. Daca esti genul care o lustruieste toata ziua si gandul ca poate o scapi iti face pielea de gaina atunci nu are rost. In schimb daca ti-ai luat motor sa mergi cu el atunci merita.

 

Traseul de Transalpina l-am facut cam in 2h, cu pauze destul de lungi pentru poze si povesti. Cu o motocicleta cat de cat comoda il faci destul de lejer in 45 de minute.

 

Vremea a fost excelenta, noaptea am prins 7 grade la Obarsia Lotrului :ph34r:, cam 17-20 de grade pe Transalpina si vreo 30 sau mai mult in Sibiu.

 

Asteptam recomandari de alte trasee interesante.

 

Multam de raspuns... :ph34r:

Marauder-ul meu e nemodificat si l-am luat sa ma plimb si nicidecum sa ma uit la el... recunosc si ca il lustruiesc destul de des insa nu cred ca exagerat. :cheers:

Mi-ar placea sa ramana nezgariat (pana acum am reusit) dar si daca s-o intampla nu va fi o tragedie... se repara.

Asa ca orice drum care imi este accesibil l-as face cu mare placere chiar daca ar fi portiuni dificile, iar oboseala nu ma sperie nici atat... de cand sunt pe 2 roti pot spune ca am senzatia permanenta ca nici un drum nu e prea lung... compania sa fie placuta. :blink:

Deja ma gandesc f. serios la acest traseu si cred ca il voi face cat de curand... suntem in toiul verii adica in plin sezon de plimbari...

Poate ne-om vedea pe drum... :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iaca o intrebare, sa ma lamuresc si eu : din ce parte e mai bine de facut traseul, de la nord la sud sau invers ?

ma refer la portiunea dificila cu bolovanii mari si sanatosi ca pepenii.

mi-a fost recomandat sa abordez drumul de la nord la sud, voi ce ziceti ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marauder-ul meu e nemodificat si l-am luat sa ma plimb si nicidecum sa ma uit la el... recunosc si ca il lustruiesc destul de des insa nu cred ca exagerat. :10:

Mi-ar placea sa ramana nezgariat (pana acum am reusit) dar si daca s-o intampla nu va fi o tragedie... se repara.

Pai atunci ce mai astepti? Da-i bataie :laugh:

 

iaca o intrebare, sa ma lamuresc si eu : din ce parte e mai bine de facut traseul, de la nord la sud sau invers ?

ma refer la portiunea dificila cu bolovanii mari si sanatosi ca pepenii.

mi-a fost recomandat sa abordez drumul de la nord la sud, voi ce ziceti ?

Nu stiu cum sa-ti recomand, noi l-am facut de la Obarsia Lotrului inspre Negresti(?) si personal mi s-a parut mai ok asa. Ar mai fi si ideea ca daca pleci din Obarsie urci prin padure si e mai relaxant decat sa cobori. La fel, cu bolovanii, am prins mai greu la urcare si greutatea nu e in maini, dar in rest e cam acelasi lucru din orice directie ai lua-o.

 

Bravo baieti, faina tura.

 

Cu Englezul si cu caravana Tuareg ne-am intalnit si noi in weekendul 12-13 iulie in trecerea dintre valea Sadului si Valea Frumoasa, urcau din directia Obarsiei..

 

/index.php?...8307&st=320

 

Numai bine si la mai multe...

Multumim. Cu englezul ne-am intalnit si pe Transfagarasan :crack: Era decis baiatul sa faca toate traseele, ca dupa aia se intalnea cu nevasta :lol:

Apropo, tot el ne-a povestit ca anul trecut sau acu doi ani a facut ceva munte din Tibet, pana la 5500m. Drumul e mai usor decat Transalpina, e croit pentru camioane, inchiriatul unei motociclete e 5 euro (sau dolari?) pe zi si iti da si una pentru piese de schimb. Benzina banuiesc ca e si mai ieftina iar fetele aproape pe gratis :lol:

 

Acum patima e sa-mi modific suspensiile si ghidonul pentru a face fata la drumuri din astea, un scut ca la transalp si niste protectii laterale... pentru orice eventualitate. Daca le pun astea la punct ne vedem pe ce drum vreti voi :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iaca o intrebare, sa ma lamuresc si eu : din ce parte e mai bine de facut traseul, de la nord la sud sau invers ?

 

Merg eu cu bicicleta simbata si-ti zic :unsure:

O sa urcam S-N, adica de la (Novaci)-Rînca spre Obirsia Lotrului, dar o cotim apoi la dreapta pe interfluviul dintre Lotru si Latorita sa iesim pe sus la Voineasa. Adica nu o tinem tot inainte spe Sebes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte frumos baieti, felicitari. Dar SVu meu nu cred ca face fata la hartoapele alea, garda la sol e mica si enjinerii japanezi au pus exact in cel mai jos punct posibil pe langa evacuare cilindrului fata si baia si filtru de ulei pe post de spargator de gheata si nu daca, ci cand, lovesc ceva imi zice ca nu va fi bine. Oricum sper sa ajung pe acolo cu un viitor motor. Congrats.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca poti sa mergi cu SV-ul doar ca trebuie sa ai multa rabdare,indemanare(nu recomand incepatorilor nici macar celor care poseda un enduro), o doza de adrenalina si cel putin un prieten care sa vina cu tine.

post-9004-1216937814_thumb.jpg

post-9004-1216937830_thumb.jpg

post-9004-1216937871_thumb.jpg

post-9004-1216937900_thumb.jpg

post-9004-1216937953_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum e transfagarasanul ca asfalt?

 

Vreau sa merg weekendul asta pana la o cabana si am inteles ca merg doar 200 m pe drum neasfaltat.

 

in judetul arges e cam gaurit drumul, dar nu impracticabil

se poate merge linistit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...