Sari la conținut

Probleme Cutie


Postări Recomandate

motocicleta honda cb650 din 84

problema: dupa ce i-am schimbat uleiul nu mai intra decat 1 si 2 in mers. pe loc (cu motorul oprit) se pare ca ar intra si in celelate trepte - are afisaj in bord cu treapta.

moto a stat vreo 3 saptamani fara ulei, l-am scurs atunci pe cel vechi, dar uleiul nou l-am pus abea ieri. inainte de asta intra in viteze ok.

ce sa fie, ce sa fie? de transmisii chiar nu prea am habar :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum se manifesta atunci cand incerci sa o bagi in viteza si nu vrea? caraie ceva? trosneste?

Verifica intinderea cablului de ambreiaj.

E posibil sa se fi "lipit" discurile de ambreiaj dar ar fi trebuit sa-si dea drumul dupa cateva apasari....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ambreiajul e hidraulic, tocmai l-am aerisit atunci, acu 3 saptamani si era ok. Pur si simplu, e in a 2-a si nu mai misca de-acolo decat in jos. Am dat cateva ture asa cu a 2 a, am zis si io ca poate si-o da drumu, nimic!

A, cand bag a 1 a pedala ramane jos, tre sa bag varfu usor dedesupt sa revina la pozitia normala.

Au legatura toate astea cu faptul ca a stat 3 saptamani fara ulei ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ambreiajul e hidraulic, tocmai l-am aerisit atunci, acu 3 saptamani si era ok. Pur si simplu, e in a 2-a si nu mai misca de-acolo decat in jos. Am dat cateva ture asa cu a 2 a, am zis si io ca poate si-o da drumu, nimic!

A, cand bag a 1 a pedala ramane jos, tre sa bag varfu usor dedesupt sa revina la pozitia normala.

Au legatura toate astea cu faptul ca a stat 3 saptamani fara ulei ?

cred ca au legatura. incearca sa cauti ceva de spalat motorul prin interior (banuiesc ca are carter comun cutie si motor)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca zici ca nu revine in pozitia initiala dupa ce ai bagat I, inseamna ca e posibil sa se fi rupt vreun arc pe-acolo. Zic si eu.. Nu-mi dau seama din ce zici tu. Cand e pe liber si misti sus-jos de pedala cu mana, are miscarea elastica? Sau e bleaga? Normal schimbatul uleiului si statul fara nu ar trebui sa afecteze in vreun fel cutia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca intr-adevar ai arcul de revenire rupt e posibil ca o bucata din el sa blocheze ceva prin cutie, am intalnit chestia asta la un minsk care a mers mult timp cu arcul de revenire rupt pana intr-o zi cand dupa o cazatura prin padure s-a bolcat cutia si roata indiferent daca trageai ambreiajul sau nu( a trebuit sa desfacem lantul ca sa-l tragem pana acasa)

Totusi asta nu explica cum intra in viteze cu motorul oprit..... Incearca sa o pui pe cricul central ( sau pe altceva similar daca nu are) ca sa poti verifica cu precizie daca chiar intra sau nu in toate vitezele cu motorul oprit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca zici ca nu revine in pozitia initiala dupa ce ai bagat I, inseamna ca e posibil sa se fi rupt vreun arc pe-acolo. Zic si eu.. Nu-mi dau seama din ce zici tu. Cand e pe liber si misti sus-jos de pedala cu mana, are miscarea elastica? Sau e bleaga? Normal schimbatul uleiului si statul fara nu ar trebui sa afecteze in vreun fel cutia.

depinde de unde a tinut mobra, daca a stat in soare si s-a uscat si apoi incins totul prin ea

cu resturile de ulei, se mai intampla sa se mai si lipeasca pe ici pe colo.....

e buna ideea ta cu pedala si cu arcul de revenire

dar, asta ar insemna doarschimbatorul bleg, totusi, ar trebui sa poata schimba toate vitezele fara probleme, din jocuri de glezna cu piciorul

sau, daca clicket-ul ala ar fi afectat, atunci ar trebui sa poata folosi doar o singura viteza, prima in care a bagat-o

de ce merg 2?

doar pentru ca 1 e in jos si 2 in sus?

si ambele sunt in jurul lui neutru?

nu stiu ce sa zic aici

oricum, trebuie mai multe informatii pe care nu le poate obtine decat daca desface macar la partea de comanda a schimbatorului, asta in cazul in care poate face asta fara sa desfaca tot motorul.

eu consider ca, inainte sa desfaca, mai bine sa incerce cu ceva de curatat motorul si poate are noroc.

totusi, nu vad cum se putea rupe orice arc doar stand o perioada atat de scurta......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...