Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

sSy7o9a.jpg

 

jBkbNrH.jpg

 

NRMZx3G.jpg

de celelalte doua nu indraznesc sa zic nimic, da in poza a doua la ce ne uitam? e stramba, apar niste capete taiate, soarele iti bate deranjant in obiectiv. n-am ochiul artistic la mine azi, asa ca poate ma lamuresti tu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poza a 2-a e posibil sa fie o alegere mai subiectiva pentru mine:

- in mod normal as fi indreptat orizontul(chiar am facut asta la prelucrare dar nu mi-a placut cum arata) - am impresia ca face cadrul mai dinamic, transmite ceva din leganatul barcii pe apa.

- cu capetele taiate asta a fost maximul obiectivului, barcuta nu era tare mare si mai mult nu am putut prinde din cadru - poate daca era mai wide prindeam si "volanul" barcii care ar fi dat alta imagine asupra soferului cu fata impasibila care sta spre obiectiv.

- soarele care bate deranjant in obiectiv - asta e unul din motivele pentru care imi place poza respectiva, e elementul care da atmosfera fotografiei. Contre jour e un stil de pozat care mie imi place in general prin faptul ca lumina ascunde un pic din detalii si lasa mai mult spatiu interpretarii personale.

 

Totusi analiza fotografiei mi-o bazez si pe experienta in sine care include elemente ca duduitul lent al barcii si vibratiile transmise prin lemn, tipetele pescarusilor, mirosul de mare, de combustibil, de lemn vechi patat cu ulei si soarele caldut de apus. Deci sunt de acord ca pentru un privitor obiectiv e posibil sa nu aiba mare valoare artistica :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poza a 2-a e posibil sa fie o alegere mai subiectiva pentru mine:

- in mod normal as fi indreptat orizontul(chiar am facut asta la prelucrare dar nu mi-a placut cum arata) - am impresia ca face cadrul mai dinamic, transmite ceva din leganatul barcii pe apa.

- cu capetele taiate asta a fost maximul obiectivului, barcuta nu era tare mare si mai mult nu am putut prinde din cadru - poate daca era mai wide prindeam si "volanul" barcii care ar fi dat alta imagine asupra soferului cu fata impasibila care sta spre obiectiv.

- soarele care bate deranjant in obiectiv - asta e unul din motivele pentru care imi place poza respectiva, e elementul care da atmosfera fotografiei. Contre jour e un stil de pozat care mie imi place in general prin faptul ca lumina ascunde un pic din detalii si lasa mai mult spatiu interpretarii personale.

 

Totusi analiza fotografiei mi-o bazez si pe experienta in sine care include elemente ca duduitul lent al barcii si vibratiile transmise prin lemn, tipetele pescarusilor, mirosul de mare, de combustibil, de lemn vechi patat cu ulei si soarele caldut de apus. Deci sunt de acord ca pentru un privitor obiectiv e posibil sa nu aiba mare valoare artistica :)

nenea ala in camasa, care e cu fata la tine conduce barca? clar trebuia un obiectiv mai wide...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

attachicon.gifgh.jpg.jpgattachicon.gifG0573880.jpg.jpg

Niste momente surprinse de mine. Calitatea fotografiilor nu e extraordinara insa arata bine.

incearc-o pe a doua in alb-negru. mi se pare super pt un tablou "old time"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu lampa aia pe stalp, fix tablou old time e....

de ce? in anii 60 nu aveai lampi? ma refer ca ar iesi un tablou clasic, sau nush cum sa-i zic. is plictisit de atata perfectiune. mereu ni se da doar falsuri reale.

intr-adevar, ala incurca acolo, dar face parte din peisaj. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Dragi fotografi :D care ma ajuta cu un sfat pt achizitionarea unei camere de buzunar?Vreau sa aiba wifi si sa faca poze cat stie ea de bine..ca eu nu prea stiu!Initial am vrut samsung galaxy camera apoi sony rx100 si acum m-am oprit la samsung wb800f

 

RX 100

 

ontopic:

 

 

matza mea + o matza in padure...

post-77849-0-25407500-1391377148_thumb.jpg

post-77849-0-44611800-1391377149_thumb.jpg

Editat de Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ps: da, aia cu matza am facut-o ieri, cand am ramas inzapezit in padure, m-am aventurat pe un drum forestier si am mers kilometri intregi pe jos ca sa prind semnal la telefon sa pot chema pe cineva..

Singura poza buna a fost cu matza, ca dupa aia cateva ore am avut activitate cu impotmolirea.

 

note to self: de acum merg pe jos, ca pe jos nu pot ramane inzapezit...

eu nu plec fara lanturi de acasa.. nici vara :P

 

 

new one

tLbErOx.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Discutiile astea cred ca ar merge mai bine in threadul cu "DSLR ideal".. nu ca ma deranjeaza, dar aici se posteaza mai mult si o sa se piarda informatia.



inca 4 din tarile calde

 

xevoVV3.jpg

 

HbdUkC0.jpg

 

89ZaDdw.jpg

 

1deE9JO.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Discutiile astea cred ca ar merge mai bine in threadul cu "DSLR ideal".. nu ca ma deranjeaza, dar aici se posteaza mai mult si o sa se piarda informatia.

 

 

inca 4 din tarile calde

 

xevoVV3.jpg

 

HbdUkC0.jpg

 

89ZaDdw.jpg

 

1deE9JO.jpg

cand vad zgaraierahaturile alea asa de apropiate ca zici ca sunt cipercile de case din pipera nu mai inteleg nimic

sa ai tu mii de hectare de nisip si sa pui blocurile la o asa mica distanta unele de altele chiar e aberant

 

la cati bani au investit in desertul ala sa i dea viata sa mor daca inteleg inghesuiala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Vizitator changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...