Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

@Adolf - Poți folosi cu cucces o lampă de birou cu un bec de 100 W. Dacă pui un tifon peste ea, faci și o difuzie. E mai ușor de lucrat cu lumină continuă decît cu un bliț de aparat (nu de studio cu modeling light) fiindcă WYSIWYG (what you see is what you get). Merge și cu 18-55 că nu o să ai nevoie de f/2.8

 

@valhalla - Kronzilla este în showroomul HiFiExpert iar Jadisul la Audioconcept ( vezi pe net locațiile - ambele în București - și le poți asculta cu un telefon prealabil, fără probleme :) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

chiar am incercat cu o lampa de birou ( cu picior flexibil ) mi-a dat un fond galben ! am lasat-o balta dar am sa mai fac o proba cu alt bec de 100 W , e drept ca eu am incercat cu unul de 40 w parca ...

multumec frumos de sfat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Irinel Stiulete

eu mi-am luat de pe ebay cu 200 ron o lampa video cu led-uri. Merge cu 6 baterii / acumulatori R6, si are un adaptor de plastic incat sa pun si acumulatori care merg pe o lampa video sony de ex.

 

am mai postat poza asta pe care o pun acum (cu cateva pagini in urma).

 

lumina continua iti ofera o alta perspectiva asupra fotografiei,mai ales din prisma faptului ca vezi 'live' cum cade lumina. ce umbre face, ce scoate in evidenta.

iluminarea cu flash-uri/blitz-uri necesita alta tehnica..

 

aici in poza e un piston si e luminat cu lampa video (care se si vede in imagine). aparatu era pus pur si simplu pe parchet ,cu timer,ca eu tineam lampa in mana.

 

 

pentru cei care executati fotografii (gen de produs ) pt alte persoane, si mai ales pe BANI,va sugerez sa abordati problema putin mai "profi" decat am vazut mai sus.

 

la poze de produs nu prea ai ce cauta cu 'lumina naturala/ambientala'.

 

vei folosi flash/lumina continua sau ce doresti de asa natura incat sa evidentiezi trasaturile specifice ale acelui produs (indiferent ca-i un amplificator,ca-i mancare......sau ca-i un papuc). tre sa-ti dai seama din ce unghi trebuie sa pice lumina incat sa-i scoata in valoare calitatile..(fie ca vrei ca imaginea sa fie plata,sau vrei 'profunzime' care poate fi perceputa cu ajutorul umbrelor etc).

 

regula de baza este sa trageti RAW. RAW este DIVIN.

o poza trasa RAW + JPEG: nu exisat nivel de comparatie de cata 'mana libera' ai la RAW si cat poti recupera,raportat la JPEG.

de la expunere (daca poza e sub-expusa sau supra-expusa), la balansul de alb, pana la lucrul pe diverse canale de culoare

in raw poti anula ce culoare vrei tu,ii poti creste saturatia, hue ul, si atat in midtones,cat si in umbre,highlights, unde vrei.


De asemenea, o alta idee buna este ca atunci cand trageti ceva comercial (produs, femei goale,sau ce vreti voi), sa va setati/calibrati totul cat mai bine.

Daca-ti faci balansul de alb corect, cat mai 'precis', daca luminezi totul cat mai ok, te va scuti de munca inutila in photoshop,incercand sa corectezi astea din RAW. Astfel in raw nu va trebui decat sa faci mici retusuri......

una e sa recuperezi un balans de alb nenorocit de anumite lumini/tente .....si alta e doar sa-l corectezi putin.

post-72962-0-37358800-1359837962_thumb.jpg

Editat de Irinel Stiulete
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok este o discutie foarte educativa si constructiva , chiar am foarte multe lucruri de invatat numai ca trebuie sa clarific lucrurile :

 

1 . fotografia pentru mine este un hobby si nu fac bani din asta de accea nu imi permit sa imi imbogatesc arsenalul de accesorii .....

2 .castig bani inventand si gatind preparatele pe care l-e fotografiez si daca as castiga bani din drepturi de autor ar fi mai degraba din retetele create de mine ....

 

.......discutia pe aceasta tema poate continua pentru ca sunt dornic sa imi imbunatatesc tehnica , va multumesc .



inca un cadru realizat in aceleasi conditii .......DSC_0421.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Irinel Stiulete

adolf, nu vreau sa te superi pe mine,dar ceea ce faci tu (fotografic vorbind) produselor tale este un mare DESERVICIU.

 

nu tre' sa bagi cine stie ce bani in accesorii. fotografii reusite pot fi facute si cu "DIY" light sources..


de ex ultima poza este f prost luminata si ii faci o mare defavoare la mancarea aia pozand-o astfel.

repet, nu interpreta gresit, dar ma doare 'inima' sa le vad pozate asa.

 

pana si o expunere o idee mai sus (un +1 la expunere) ar fi rezolvat lucrurile o idee mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adolf, nu vreau sa te superi pe mine,dar ceea ce faci tu (fotografic vorbind) produselor tale este un mare DESERVICIU.

 

nu tre' sa bagi cine stie ce bani in accesorii. fotografii reusite pot fi facute si cu "DIY" light sources..

 

de ex ultima poza este f prost luminata si ii faci o mare defavoare la mancarea aia pozand-o astfel.

 

repet, nu interpreta gresit, dar ma doare 'inima' sa le vad pozate asa.

 

pana si o expunere o idee mai sus (un +1 la expunere) ar fi rezolvat lucrurile o idee mai bine.

eeee, lasa ma nu fi rau cu omul. adica asta vrei sa zici ca e poza facuta de cineva care se pretinde (oarecum) profi?

 

64679_474659582584564_1447766561_n.jpg

 

comparativ cu asta care e facuta de un amator cu o camera low cost.

 

285056_217961204921071_5748234_n.jpg

 

scuzati-mi interventia baieti. si scuzati-mi si fata, e de la camera :lol:

Editat de Crazy-devil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca prin profi tu intelegi doar ca stie sa seteze corect aparatul eu nu sunt de acord. Asta poti invata foarte simplu din manualul de utilizare sau de pe net.

Mai important mi se pare sa stii sa compui o poza, de asemenea si momentul cand trebuie sa o tragi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am spus ca prin setarea aparatului se poate spune ca e fotograf profi, ci exact ceea ce ai zis tu. degeaba tii o "scula" in mana, daca tu nu stii sa-l setezi si cand sa apesi pe buton

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok este o discutie foarte educativa si constructiva , chiar am foarte multe lucruri de invatat numai ca trebuie sa clarific lucrurile :

 

inca un cadru realizat in aceleasi conditii .......

Incearca si sa cresti iso si sa dai cu blitul in slow sync (sincronizare pe a 2a cortina)

 

Mi-am facut si eu un cadou :D

IMG_5649.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@adolf_ss - am uitat de ceva simplu și care s-ar putea să ajute : Lasă blițul pe TTL și fă bounce în tavan (întoarce capul spre plafon sau spre un alt perete alb și mare care îți este la îndemînă. Dacă nu e suficientă lumină sau e prea multă, te mai joci din compensarea expunerii (aceea de pe bliț, nu generală !)



PS - dacă foloseșto blițul incorporat atunci îmi cer scuze pentru răspunsul meu derutant, fie folosești lampă continuă, fie faci un mic accesoriu DIY ca să poți să dai lumină indirectă cu el (depinde cît de departe e plafonul).



* * *

 

@crazy-devil : Cea de sus e mai bine încadrată decît aia de mai jos.

 

eeee, lasa ma nu fi rau cu omul. adica asta vrei sa zici ca e poza facuta de cineva care se pretinde (oarecum) profi?

Editat de bibi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ adolf_ss -» un mic test pentru tine :

 

poza bec1 (prima) - lumina continuă (lampă de birou) - am fost nevoit să deschid diafragma (f/3.5) și să măresc ISO (640) ca să nu ajung la timp de expunere prea mare și să pot trage din mînă (1/40)

 

poza bec2 (ultima, a zăpăcit forumul ordinea)- bliț on-camera, pe TTL, ISO readus la normal, sincronizare la 1/200, f/5.6

 

poza bec3 (la mijloc, nu e vina mea :) ) - un SB-800 pus pe aparat (cam măricel), TTL, bounce în plafon, cam multă lumină, a trebuit să închid puțin diafragma (f/7.1) și să mai umblu la corecția expunerii (-1 doar pt flash)

 

Faza e că soluția nu-i suficientă lumină, mai deschid diafragma că am obiectiv f/1.8 nu este o soluție universală. Dacă pozezi mîncare nu o să vrei să ai întotdeauna un DOF cît un vîrf de ac în care doar capătul tentaculului este clar :) Dacă închizi diafragma ai nevoie de mai multă lumină sau te joci din ISO cît te ține aparatul (nu toți ne permitem aparate utilizabile la ISO 12000)

 

 

Eu am descoperit blițurile și m-am îndrăgostit :D



În poza cu SB-800le, lumina dată de el în plafon (blițul setat pe wide) face ca întregul plafon să fie o sursă de lumină, din acest motiv au dispărut umbrele.

 

Lumina continuă e OK dar doar pînă la un punct - te limitează deoarece te obligă la trepiede și timpi mari de expunere.

 

Dacă lucrezi cu blițul și vrei efecte dramatice se pot improviza o grămadă de midificatori de lumină din te miri-ce (cartoane, etc) fără să cheltuiești mulți bani.



@Irinel Stiulete - frumos pistonul, ai dreptate în cam tot ce spui ( exceptînd faza cu BANII - ale mele sînt doar de fun :) )

post-4023-0-93036900-1359901074_thumb.jpg

post-4023-0-43734700-1359901081_thumb.jpg

post-4023-0-02803600-1359901088_thumb.jpg

Editat de bibi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Irinel Stiulete

crazy: la capitolu' foto te bag sub masa oricand. de fapt nici nu exista termen de comparatie. poza aia ti-am facut-o in miezu zilei, in soare aprig, cu multa lume in jur, in graba.

daca vrei, iti fac intr-o zi o 'sedinta foto' daca simti neaparat sa-ti demonstrez cat de 'profi' sunt..

 

zi mersi pt poza si nu mai fa pwla mare (mai ales la aspecte legata de fotografie).



iti pun aici niste exemple care poate sunt putin mai 'profi' pt tine

post-72962-0-50635600-1359925112_thumb.jpg

post-72962-0-12760000-1359925118_thumb.jpg

post-72962-0-55574300-1359925126_thumb.jpg

post-72962-0-15515600-1359925131_thumb.jpg

post-72962-0-60453700-1359925138_thumb.jpg

post-72962-0-64287300-1359925142_thumb.jpg

post-72962-0-49137300-1359925146_thumb.jpg

post-72962-0-30344500-1359925152_thumb.jpg

post-72962-0-10868000-1359925155_thumb.jpg

post-72962-0-04625900-1359925158_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, probabil ca ai dreptate. in schimb astea sunt reusite intradevar.

 

bibi, ma refeream la calitatea ei. dar omu a explicat, ceea ce nu intelegeam eu de ce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ adolf: Stiu ca ai precizat ca fotografia e un hobby pentru tine, dar e pacat sa nu profiti de toate avantajele DSLR-ului. Poti gasi solutii sa faci poze faine si cu obiectivul de kit. Parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aveti perfecta dreptate , fotografia se impaca bine cu jobul in momentul de fata dar in ultimul timp au fost alte prioritati financiare si lipsa de timp liber pentru a mai improviza ceva ........ am avut la un momendat un proiect legat de lumina suplimentara pentru fotografia macro , cred ca o sa mai stau noptile astea pe google in cautare de inspiratie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...