Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator Ravishing

Eu mă gîndeam la faptul că îmi place să schimb realitatea înconjurătoare prin folosirea de lumini suplimentare, inedite, etc...

 

"Realitatea" e imposibil prins intr-o imagine foto, din cauza asta nu exista doua poze identice.

Cred ca cel mai potrivit termen pentru ceea ce vreti sa faceti e "instagram"-izare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ravishing

Ce setari folositi pentru portrete? Gen cum sunt pozele prin cluburi in care tenul e luminos si cald, nu se vad imperfectiuni si alte minuni.

 

Nu exista setari speciale pentru un anume eveniment, ci pentru un anume gen de lumina.

In primul rand sa stii cum sa setezi WB pe custom, daca in modul auto nu-ti place. Daca totusi tragi in auto il poti ajusta in postprocesare prin a te folosi de anumite portiuni din poze pentru care stii cu siguranta ca sunt albe (ochii, dintii, etc)

Apoi daca ai flash pentru a compensa lumina scazuta din club, sau o lentila mai rapida, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ravishing

Nu chiar, nu sînt fan filtre )

In afara de filtre ND de la Cokin si unul de polarizare nu mai car nimic dupa mine.

Daca vreau ceva mai artistic, folosesc filtre digitale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nimic de înțeles. Un fișier raw îți lasă o paletă mult mai mare de posibilități de postprocesare decît un jpeg. Nu zic acum că e obligatoriu, mulți meseriași fac aproape tot direct din cameră, ceea ce e excepțional doar că trebuie să te pricepi binișor :) Nu că ar fi ceva rău per se în postprocesare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum putem obtine o astfel de fotografie? In special de culori sunt interesat. E postprocesare?

unele aparate au in setari posibilitatea de a "retine" o anumita culoare din imagine iar restul sa fie ALB NEGRU

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ravishing

Poza aia n-o scoti din camera oricat de meserias ai fi. Acolo sunt manipulari in expunere, vignette, etc.

 

@skvj uite cum se face in Lightroom, nu e un exemplu pentru poza ta insa e o idee sa vezi cum se fac modificarile (e un exemplu gasit pe youtub, cred ca mai sunt zeci de mii).

 

ttp://www.youtube.com/watch?v=NXPkBK0coX4

 

Incearca sa citesti pe aici http://photo.tutsplus.com/ te va ajuta sa intelegi mai bine ce inseamna fotografia.

Dar mai sunt alte mii de locuri de unde poti invata, doar timp sa ai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu genul de poza, am incercat sa fac asta si nu am reusit.

Mai bine. Ca este un mare kitch, nu de alta :)

 

Uite un exemplu simpu de "recuperare informatie" din raw, chestie care nu prea merge facuta cu jpegu

post-40715-0-47506100-1365803750_thumb.jpg

Editat de Cap0ne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am tras aseara un RAW si am gasit in aparat modificarile despre care vorbeati. Acum are sens.

 

Cu lightroom m-am jucat pentru modificarea unui batch insa daca ma credeti nu mi-am dat seama nici acum ce trebuie sa fac pentru a salva o poza dupa ce o modific, sa nu mai zic de o gramada de poze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...