Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

ba da, comparatia este buna, comparativ cu ce ai zis tu. 7D-ul a fost doar un exemplu care mi-a venit in cap, fara sa-l fi vazut vreodata. cum ti-a zis si DoctorX, am DSLR. daca erai atent cateva pagini in urma,ai fi observat ca vorbeam despre asta.. ce-i drept nu e cine stie ce aeronava, dar pentru inceput/incepator cred ca e suficient. nu mi-am luat camera ca sa fac arta. ci de placerea de a explora natura, plictiseala...

 

acum sa revenim la fotografii si discutiile despre ele.

 

pai asta si fac... cand timpul imi permite fotografiez cadru cu cadru. incadrari, ajustari pana imi iese ce vreau sau apropii de ceea ce vreau. nu vreau sa arat lumii ce fac, pt ca sunt constient de capacitatile mele fotografice. de aia si pun intrebari...

Scuze, eu credeam ca folosesti o sapuniera, ca vorbeai de modul macro si alte setari ce vin predefinite de regula pe aparatele arata-si-impusca :)

 

Pai daca ai dslr nu-l scoate din modul manual, o sa gafezi de multe ori cand vrei sa surprinzi ceva rapid pentru ca nu era setat aparatul :) Dar te vei obisnui cu parametrii si vei invata pe de rost cand e prea multa lumina, cand e prea putina, o sa incepi sa observi de unde bate lumina si ce umbre lasa. Incadrarile le inveti cu functia crop a oricarui editor foto, si cel de la Nikon care e furnizat cu aparatul ofera aceasta functie. Faci o poza fara sa te gandesti la incadrare, dupa aia stai pe ea cu diverse variante de crop pana obtii rezultatul dorit, apoi postezi. Nu-ti fa complexe ca e poza editata, toate "florile" mele subacvatice sunt crop-uri, in parte pentru ca nu am un obiectiv macro si vroiam sa evidentiez detalii ce treceau neobservate in imaginea sursa.

 

Dupa ce te-ai saturat de full manual treci pe prioritati, shutter priority e un mod util cand vrei sa pozezi ceva indepartat unde apertura va afecta putin rezultatul, pentru interior ii dai cu aperture priority unde vrei sa controlezi adancimea campului vizual cu riscul de a obtine imagini prea intunecate. Trage in raw, vei putea compensa balansul de alb si expunerea intr-o plaja de -2/+2

 

Astea sunt chestii tehnice, fotografia necesita si un simt artistic, nu toti il au sau stiu cum sa-l dezvolte. Uita-te la multe poze ale altora si incearca sa descifrezi ce stare iti transmite poza. Nu in ultimul rand, nicio imagine nu este unica, sunt mii si zeci de mii de alte imagini similare. Incearca si abstractul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

eh, parca suna altfel cand primesc un sfat util,fara vreo atitudine superioara

 

aparatulil folosesc pe manual acum. multe poze is praf. dar asta e moartea incepatorului. voi incerca sa invat sa le si editez/modific. acum va trebui sa caut programe de editat. cel cu care vine aparatul, este acasa, pentru ca nu i-am dat nici cea mai mica atentie.

 

 

mersi de sfaturi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian X

Portret ( Canon 5D + Seimar Donnex 135mm @ 2.8. montura contax-yashica)

post-59449-0-28507300-1371065650_thumb.png

Editat de Adrian X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O pisica alba. (Canon 5D + 135mm F2L)

 

 

Un mac izolat si pierdut .... ( Canon 5D + Seimar Donnex 135mm @ 2.8 )

 

Mi-ai frant inima cu pisica :) si macul ratacit e superb .

 

Din ideea de week end-ul trecut : ( D3100 / 18-105 )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ravishing

Pai daca ai dslr nu-l scoate din modul manual, o sa gafezi de multe ori cand vrei sa surprinzi ceva rapid pentru ca nu era setat aparatul

 

Bun sfat pentru un incepator :D

In afara de situatiile in care am nevoie de o anumita expunere si sunt nevoit sa il tin pe manual, al meau sta mereu pe Am.

Pentru fotografia de zi cu zi, Aperture-mode mi se pare cea mai buna setare. Ai control dar si viteza de reactie pentru a prinde exact ce vrei.

 

 

Un mac izolat si pierdut .... ( Canon 5D + Seimar Donnex 135mm @ 2.8 )

Acel DoF e scos de lentila sau ai aplicat un efect?

 

nikon d90 - 18-105mm

Like

 

 

Uichendul asta o sa am timp destul de fotografie.

Mare, nisip, motoare multe ... like like

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun sfat pentru un incepator :D

In afara de situatiile in care am nevoie de o anumita expunere si sunt nevoit sa il tin pe manual, al meau sta mereu pe Am.

Pentru fotografia de zi cu zi, Aperture-mode mi se pare cea mai buna setare. Ai control dar si viteza de reactie pentru a prinde exact ce vrei.

 

[...]

Pai eu i-am zis ca si exercitiu, dupa aia o sa stea pe ce mod ii vine mai bine. Si eu stau pe aperture priority ca mi-am luat-o de multe ori cu shutter priority cand imi iesea un dof ingust ca nu ma uitam cat de mult deschide aparatul diafragma si mai eram si cu un f1.8 pe el.

 

Adica eu faceam portret si ma trezeam cu sharful doar pe nas sau doar un ochi :D

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian X

cel DoF e scos de lentila sau ai aplicat un efect?

 

Imi cer scuze, dar n-am umblat niciodata la "dof" decat din obiectiv/camera. Niciodata din Photoshop. Acolo ma joc doar cu raw-ul vis a vis de mici ajustari de expunere (highlights,shadows), tonuri, crop, etc.

 

A 'blura' backgroundul sau a 'manipula' dof-ul din Photoshop mi se pare la fel de cocalaresc precum a-ti pune 4 evacuari pe un Golf IV TDI care are o singura evacuare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian X

cateva de astazi. ( primele 4 : Canon 5D + 24mm 1.4L II, ultima : Canon 5D + 135mm f2L)

post-59449-0-90914500-1371160774_thumb.jpg

post-59449-0-27568300-1371160784_thumb.jpg

post-59449-0-37823300-1371160795_thumb.jpg

post-59449-0-78706800-1371160802_thumb.jpg

post-59449-0-85700300-1371160808_thumb.jpg

Editat de Adrian X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ultimele poze cu tipa sunt facute cu 18-55 cu AF. Ai impresia asta din cauza Noise Reduction-ul aplicat.

 

Stai asa, a2-a si ultima poza sunt facute cu 50-ul MF.

Editat de skvj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...