Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

Thx.. si mie mi-a placut lumina, prima data am tot trecut pe bretea in jos cascand gura la pod si de fapt am mai dat o tura pe sub pod ca sa revin in pozitia de pozat :P Cum zice si Capone mai sus de RX100II camera e mica si compacta si asta e un avantaj f f mare.. In mod normal nu as fi avut camera la mine, ca daca pun geanta de dslr in topcase nu imi mai incape casca cand ma dau jos si nu imi place sa umblu cu ea in mana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator Adrian

Bag-o pe ADV Rider, zic eu ca are sanse sa intre-n slideshow, cu tot cu parapetul ala.

 

glumesti, nu?

 

Aia nu e poza de advrider . La modul ca el are ALTE poze mai REUSITE decat aia.

 

In sfarsit mi-a ajuns si mie poza pe prima pagina pe advrider :))), la rotatie :) aia cu magaru

 

 

 

Si eu am avut ganduri negre sa-mi iau un mirrorless pt mers cu motorul dar sincer la ce fac eu,depind f tare de DSLR. Mai ales pt wildlife & birding...cand ies (momentan cu masina), fara dslr n-am ce discuta..

Editat de Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma, are atmosfera poza aia, doar ca-i parapetul.

 

Ai dreptate, m-am uitat acuma pe ADV, cred ca e un an de cind ti-am zis ca a aparut ca selectata pt rotation.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Nu ma, are atmosfera poza aia, doar ca-i parapetul.

 

Ai dreptate, m-am uitat acuma pe ADV, cred ca e un an de cind ti-am zis ca a aparut ca selectata pt rotation.

 

Da, eu nu stiam :)) De cand mi-ai zis,imi mai aminteam si verificam. Acu i-a venit randu :)

 

Una din seara asta

 

(paranteza: cum plm sa mergi printr-un sat,la tara, la dracu in praznic,si sa vezi intr-un copac, printre VRABII, un PAPAGAL.........da FUCK ? )

post-77849-0-99495300-1405974854_thumb.jpg

post-77849-0-75524700-1405974885_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La cea cu lanul de floarea soarelui lumina e de la farurile de la masina? Papagalul ala nu o duce mult ca ii dau ceaiu vrabioii, cred ca are un succes la vrabii cu geaca aia.. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este si cu focus bre dar aia pare mai interesanta :P nu observi enduristul din prima...

 

Era mai faina daca poza in sine era ok fara motor in cadru.. adica un peisaj fain(luat cu ceva mai wide) si un endurist pe o roata asa mai mic in cadru - asa cum e acuma prima impresie e de cadru nereusit. Cum ai facut declansarea, cu telecomanda sau timer?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://i.imgur.com/669rn6s.jpg - de pe ADV asta seamana un pic, dar in cazul asta si motorul este in focus dar blurat din cauza timpului de expunere care este mai lung un pic (cam intre 1/80 - 1/160 ar trebui sa iasa asa, depinde de viteza motorului). Dar nu as zice ca sunt cadre similare.. poza lui todea are adancime si motorul se misca din fundal inspre prim plan cu un camp de focus pe mijloc pe cand cea de pe ADV e bidimensionala si cu motion blur dat de timpul de expunere mai lung.

 

 

L.E. - m-am uitat acum la toate slideurile de pe ADV, poza asta mi se pare una dintre cele mai slabe. Majoritatea imaginilor de acolo sunt in locatii destul de unice, mai au cate un drum de ala care te duce in zare, motoare cu bagaje, peisaje largi. Dpdv strict fotografic multe sunt la un nivel mediu dar compenseaza prin starea pe care o transmit. Pe cand poza asta cu motorul care sare peste buturuga se poate replica oriunde.. daca as putea sari cu vstromu' in max o zi - 2 as gasi o buturuga in zona si as putea face o poza 99% la fel.

Editat de bocosb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

Si eu am avut ganduri negre sa-mi iau un mirrorless pt mers cu motorul dar sincer la ce fac eu,depind f tare de DSLR. Mai ales pt wildlife & birding...cand ies (momentan cu masina), fara dslr n-am ce discuta..

 

Pt mers cu motorul e mai bun un mirrorless. Un DSLR (si obiectivele aferente) au multe componente ce trebuie sa fie aliniate precis pentru calitatea maxima a imaginii. Si am observat ca tind sa se dezalinieze (astrele) ca urmare a vibratiilor si socurilor suferite pe motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Pt mers cu motorul e mai bun un mirrorless. Un DSLR (si obiectivele aferente) au multe componente ce trebuie sa fie aliniate precis pentru calitatea maxima a imaginii. Si am observat ca tind sa se dezalinieze (astrele) ca urmare a vibratiilor si socurilor suferite pe motor.

 

ai atins un punct f sensibil de care eram interesat.

 

Da, stiu ca pt travel cu motorul (mai ales enduro-touring) e de preferat un mirrorless (si nu un Sony RX1 sau A7, ci ceva mai ieftin pana in 1500 ron).

 

Insa eu-s pasionat de wildlife/natura/birding etc si car cel putin 2 body uri dupa mine,mereu,si un tele mare (300mm, metal, vechi,focus manual).

 

Am tot auzit discutii de vibratii,socuri etc vis a vis de dslr transportat pe motor. Eu mereu cand mergeam cu RSV ul,oriunde mergeam,forestier,asfalt,le duceam in rucsac. Bine, cumva e periculos,ca daca pici, risti sa te vatamezi + sa le strici.

 

N-as duce asa ceva in top case (presupun ca acolo te gandeai cand ai postat). Acolo-s cele mai multe socuri/vibratii.

 

Cred ca intr-un rucsac purtat in spate,pe motor, se atenueaza cel mai ok socurile......e same sh*t ca si cum ai pune pe bancheta din spate a unui jeep / masini.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era mai faina daca poza in sine era ok fara motor in cadru.. adica un peisaj fain(luat cu ceva mai wide) si un endurist pe o roata asa mai mic in cadru - asa cum e acuma prima impresie e de cadru nereusit. Cum ai facut declansarea, cu telecomanda sau timer?

cu timer

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca sunt un pic cam exagerate povestile astea cu vibratiile, dslr-urile sunt destul de solide, nici nu cred ca au alte parti mecanice in afara de oglinda si shutter, mai degraba ar fi prb la obiective.. poate in cazul unui monocilindru care vibreaza in draci si aparatul pus in topcase intr-o geanta fara padding. Dar cu un motor normal si cu aparatul pus intr-o geanta foto care are bureti peste tot nu vad de ce ar fi probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce sa zic despre topcase si aparat. Chiar ma uitam duminica la cum vibra topcaseul pe drum bun si ma gandeam la cum trebuie sa fi fost pe drumul nasol parcurs inainte cu 2 ore. Daca e full topcaseul e cat de cat ok, dar tot vibreaza(mai ales fiind pe extremitatea moticletei) si pe deasupra in perioada asta se si incinge bine.

In schimb in tankbag mi se pare mai ok. Rezervorul e prins pe cadru pe niste tampoane de cauciuc care mai taie din intensitatea vibratiilor. Aparatul sta in husa si sub ea in tankbag am mai pus un burete gros de 1cm. In plus, tankbagul nu se incinge ca si topcaseul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca sunt un pic cam exagerate povestile astea cu vibratiile, dslr-urile sunt destul de solide, nici nu cred ca au alte parti mecanice in afara de oglinda si shutter, mai degraba ar fi prb la obiective.. poate in cazul unui monocilindru care vibreaza in draci si aparatul pus in topcase intr-o geanta fara padding. Dar cu un motor normal si cu aparatul pus intr-o geanta foto care are bureti peste tot nu vad de ce ar fi probleme.

Ai dreptate cu obiectivele.Eu am avut un obiectiv la cala si de atunci nu mai focalizeaza bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai atins un punct f sensibil de care eram interesat.

 

 

 

Insa eu-s pasionat de wildlife/natura/birding etc si car cel putin 2 body uri dupa mine,mereu,si un tele mare (300mm, metal, vechi,focus manual).

 

Daca nu tragi BiF (si nu prea am vazut sa tragi), ai iesi mult mai castigat cu un Olympus OM / Panasonic G6 si un tele de genul 45-200 OIS.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Daca nu tragi BiF (si nu prea am vazut sa tragi), ai iesi mult mai castigat cu un Olympus OM / Panasonic G6 si un tele de genul 45-200 OIS.

 

Nu prea ai vazut sa trag pt ca nu ma ajuta setup ul actual ( 5D + Tair 300mm manual focus lens) :) Am doar cateva tentative.

 

Urmeaza sa-mi iau un 300 /400 cu AF de la Canon....sunt satul de wildlife cu focus manual....

 

Si ca sa schimb brandul , ma complic inutil...

» Post actualizat in 25 Jul 2014 05:53

fresh from yesterday

» Post actualizat in 25 Jul 2014 06:57

Tot de ieri.

post-77849-0-73286800-1406267623_thumb.jpg

post-77849-0-90364900-1406271439_thumb.jpg

post-77849-0-43621200-1406271440_thumb.jpg

post-77849-0-02566400-1406271441_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea ai vazut sa trag pt ca nu ma ajuta setup ul actual ( 5D + Tair 300mm manual focus lens) :) Am doar cateva tentative.

 

Urmeaza sa-mi iau un 300 /400 cu AF de la Canon....sunt satul de wildlife cu focus manual....

 

Si ca sa schimb brandul , ma complic inutil...

» Post actualizat in 25 Jul 2014 05:53

fresh from yesterday

» Post actualizat in 25 Jul 2014 06:57

Tot de ieri.

cea cu floarea soarelui este subexpusa sau monitorul meu este "intunecat"?

» Post actualizat in 28 Jul 2014 12:23

 

noi, enduristii ne facem singuri poze :D

MG_0629.jpg
si una din retezat

cocalarii ii zic SELFIE...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...