Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

fain cadrul dar lumina nu prea.. acolo merita mers inapoi cand e lumina buna.. sau iarna :)

eram cu moto la o tura de offroad... deci DSLR-ul era cam complicat de carat...

 

lumina esta intr-adevar ciudata, dar si cadrul este usor in contre-jour si a fost cam greu sa scot ceva mai mult din imagine.

 

am in plan sa revi la ceas de seara cu lumina mai buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@Doctor X: tare peisajul, nu pare sa fie pe la noi.. unde e locatia?

 

 

Mi-am luat pana la urma un trepied Joby Gorillapod, e excelent, il poti prinde de orice si e mult mai usor de carat decat un trepied normal, f usor, pot umbla si cu camera la gat cu trepiedul atasat ca nu deranjeaza. Cateva poze de test cu intrarea unui hotel:

 

JW3NMn8.jpg

 

FlEYvbJ.jpg

 

xHWPYnV.jpg

 

2R2Gmxm.jpg

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Doctor X: tare peisajul, nu pare sa fie pe la noi.. unde e locatia?

 

Multam! E la greci, la Meteora.

Gorillapod-ul e ok atata timp cat suporta greutatea aparatului si ai de ce sa-l agati. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

mersi de link todea, is pasionat de wildlife in general,nu doar rapitoare :P

 

Starc de cireada (Bubulcus ibis), Graur (Sturnus vulgaris), Erete de stuf (Circus aeruginosus) , Vrabie domestica (Passer domesticus)

post-77849-0-15738100-1411970536_thumb.png

post-77849-0-84240400-1411970540_thumb.png

post-77849-0-00835300-1411970544_thumb.png

post-77849-0-88404500-1411970544_thumb.png

post-77849-0-78085500-1411970545_thumb.png

Editat de Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

niste cadre recente.

Din seria asta imi place cea cu broasca. Din ultima, cea cu vrabia.

La alea cu rapitoarele, folosirea cerului ca fundal (stiu, nu prea ai de ales) nu-i cea mai fericita solutie.

Parerea mea.

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Din seria asta imi place cea cu broasca. Din ultima, cea cu vrabia.

La alea cu rapitoarele, folosirea cerului ca fundal (stiu, nu prea ai de ales) nu-i cea mai fericita solutie.

Parerea mea.

 

Daca stii deja ca nu prea am de ales, de ce ai mai facut comentariul? :)))))

 

Glumesc. Stiu , e aiurea contra cer, dar deocamdata asta-i piesa :) tre sa investesc mai mult timp in panda ( ca in scule,nu mai am bani de investit). E greu sa prinzi rapitoarele altfel, te zaresc imediat.

 

poate merg si eu odata in Delta....

 

 

 

Am facut o greseala,aia alba e Egreta mica (Egretta Garzetta),nu e starc de cireada :)

Editat de Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

tre sa investesc mai mult timp in panda

 

Nu te ajuta imbracamintea de camuflaj, poate ceva ghilie suit :P De ademenit cu ceva nu merge?

Imi place sa ma uit la foto de wildife dar nu pot pot sa zic ca ma pasioneaza, mai ales partea asta cu pasarile.. imi scapa mie ceva?

 

 

joby in actiune din nou:

 

CRylPbX.jpg

 

Fzkpp0Z.jpg

 

Zy3yAnD.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Nu te ajuta imbracamintea de camuflaj, poate ceva ghilie suit De ademenit cu ceva nu merge?

Imi place sa ma uit la foto de wildife dar nu pot pot sa zic ca ma pasioneaza, mai ales partea asta cu pasarile.. imi scapa mie ceva?

 

 

Depinde de ce anume vrei sa te ascunzi/camuflezi. De pasari rapitoare e foarte greu sa te ascunzi,indiferent de ce porti. Ghilie suit e cam scump si cam anevoios, dar e foarte util daca nu ai de mers deloc,si stai doar la panda. Dar e cam scump.

 

Nu-ti scapa nimic,legat de wildlife. E vorba de faptul ca pe fiecare il atrage altceva. Eu de exemplu nu am nici un interes sa privesc sau sa fac poze din astea cu night city scapes (chiar nu vreau sa fiu rautacios). Sunt pasionat de natura si animale si ma simt intr-un fel anume cand merg la fotografiat in natura. Nu consider nici o iesire ratata,chiar daca nu vin cu vreo poza utilizabila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tare ultima cu pescarusul.. ai prins lumina beton

 

De acord cu subiectele de pozat, fiecare cu piticii lui.. mie imi plac pozele de noapte si expunerile lungi :) Daca as avea un obiectiv lung as incerca si wildlife dar fara un 300mm nu cred ca faci mare lucru iar preturile pentru un obiectiv bun la focala aia si peste sunt piperate rau si nu se prea justifica cat timp il folosesti doar ca hobby, un 300 4L IS vad ca sare bine de 1000 de euro..

Ce curiozitate aveam eu despre pasari e ca sunt si pasionati care merg pur si simplu sa se uite la pasari cu binocluri si spotting scopes, de aia intrebam ca poate imi scapa mie ceva din domeniu.. e drept ca cunostintele mele orintologice se rezuma la porumbel, cioara si barza si poate ar trebui sa ma pun la punct in domeniu avand in vedere marketingul celor de la Suzuki care prezinta modelul 2015 de Vstrom drept

:crack:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Da, de cand is pasionat,am cativa ornitologi prin lista, si ai dreptate, ii vad in poze la birdwatching. Mie-mi place sa le si pozez,nu doar sa ma uit :)

 

Intre 300 F4L IS si 400 5.6L am oscilat eu recent,si am mers pe 400 :) (pt extra reach).


La night city scapes cat si la birding,depinzi foarte mult de locatie. Nu ai lucatie,nu ai cadre bune. Nu zic ca nu faceai cadre bune si in Bucuresti,dar nu se compara cu alea postate mai sus, iti dai seama.

 

Iar la wildlife,din pacate, mai e un aspect: sculele. Fara tele uri lungi (scumpe), nu prea faci treaba....... Sunt pasari/animale la care n ai nici o sansa cu 300/400mm...

 

Apropos de scopes, stii ca sunt baieti care monteaza dslr/mirrorless pe scopes? si au vreo 1200/1600mm focala.

 

http://www.eagleopticsblog.com/wp-content/uploads/2009/11/blogphotoad3l.jpg

 

Faza cu 2015 V strom / birdwatching e pe bune??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faza cu 2015 V strom / birdwatching e pe bune??

Din pacate da.. cei de la marketing de la suzuki o cam iau razna :crack: o fi facut ceva analogie: vstrom 650+cioc = pasari, birdwatching

 

 

Am vazut si eu faza cu spotting scopes dar e cam ca si in cazul obiectivelor foto.. un scope cu sticla buna, elemente LD, ED si ce or mai fi costa f mult. La cele ieftine aberatiile cromatice cred ca sunt deranjante rau, e ca si la obiectivele ieftine. Interesante mi se par telescoapele catadioptrice, de ex un Celestron C90 e sub 200e, ai 1250mm f13 si scapi de de aberatiile cromatice - bine ca au si dezavantaje o gramada si probabil numai in soare puternic poti scoate un timp de expunere decent.

In ultima vreme am facut un pic de research pentru astrofoto, asa am ajuns si la birdwatching si la maksutoave, dar pentru un setup bun costurile deja sunt astronomice( :P ) dar un celestron de asta micut parca mi-as lua de teste, macar poze la luna pot face cu el lejer si poate o barza doua.

 

In combinatie cu 400 5.6L merge f bine si un extender 1.4x, desi nu e ieftin nici ala..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Pt astro, ia exemplu de aici: Canon 6D + Canon 500mm F4L IS II

http://www.fredmiranda.com/forum/ufiles/88/787688.jpg

 

http://www.fredmiranda.com/forum/topic/1192050/0#11371754 (post #16)

 

E interesanta partea de astrofotografiere,dar tre sa te implici (timp, bani)..de fapt ca orice ramura din foto (mai putin asta de portretistica de facebook) :) Ca sa pozezi o zdreanta merge si un body de dslr entry level si un 50 1.8 :)))

 

Apropos de 400 5.6, fiind 5.6, daca-i pun 1.4x deja devine F8, si nu mai fac AF decat body-ul din generatia 1D (cu ala central,evident).

 

5D/5D2/5D3/6D/7D etc.....nu pot face AF cu 400 5.6 + 1.4x

 

Eu am o boala cu TC urile, nu-mi plac...

 

Singurele sticle pe care poti pune TC (1.4x) fara sa vezi vreo scadere semnificativa a calitatii imaginii sunt 500 II si 600 II (variantele II nu I). Deci un 600 F4 IS II cu un tc 1.4, pus pe FF, te sperii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

donez olimpus slr pe film ...aparatul e stricat dar are un obiectiv takumar 28-80 in stare buna focus manual

 

doar in zona cluj

Defect sau functional, ar merge langa celelalte vechituri. Te rog da-mi un numar de telefon si il pun pe junior sa te sune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Ele se vad mai bine la view (fit to screen).... prin resize se mai pierde uneori din calitate (desi majoritatea pozelor, prin resize, par mai sharp si mai ok). La asta a fost invers :) detaliile se vad mai bine la 100% chiar


» Post actualizat in 14 Oct 2014 09:51


si cateva de acu 1-2 saptamani:


 

 

post-77849-0-72978600-1413280360_thumb.png

post-77849-0-75870900-1413280364_thumb.png

post-77849-0-87543300-1413280365_thumb.png

post-77849-0-02404900-1413280367_thumb.png

post-77849-0-18226600-1413280368_thumb.png

post-77849-0-28469800-1413280369_thumb.png

post-77849-0-71030400-1413280373_thumb.png

Editat de Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...