Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

http://lmgtfy.com/?q=woman+street+photographer+stumble+film+rolls

 

tu nu erai ala de vroiai sa ti se inchida contul de pe forum?

 

Din cauza unora ca tine am cerut sa mi se inchida contul, tot asa cum datorita unor useri ca florinelu07 mai intru uneori pe aici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator Adrian

Din cauza unora ca tine am cerut sa mi se inchida contul, tot asa cum datorita unor useri ca florinelu07 mai intru uneori pe aici

 

Filosofule de duzina (care esti),eu ti-am raspuns primul la intrebarea ta (vis a vis de Vivian Maier si tocmai iti demonstrasem in acel link ca dura 5 secunde sa afli raspunsul la intrebarea ta (Daca chiar te-ar fi interesat).

 

Ulterior am adaugat intrebarea legata de existenta ta pe forum pt ca nu stiam daca ma insel sau nu (si nu aveam chef sa sap prin forum doar sa-mi satisfac o curiozitate despre un personaj atat de ''episodic'' precum esti tu :) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Filosofule de duzina (care esti),eu ti-am raspuns primul la intrebarea ta (vis a vis de Vivian Maier si tocmai iti demonstrasem in acel link ca dura 5 secunde sa afli raspunsul la intrebarea ta (Daca chiar te-ar fi interesat).

 

Ulterior am adaugat intrebarea legata de existenta ta pe forum pt ca nu stiam daca ma insel sau nu (si nu aveam chef sa sap prin forum doar sa-mi satisfac o curiozitate despre un personaj atat de ''episodic'' precum esti tu :) )

 

mie mi-a zis odata un nene sa nu-i pun intrebari la care gasesc raspunsu pe google. si am bagat la cap. e nesimtitre sa nu te obosesti sa dai macar un search pe google inainte sa intrebi ceva.

da acu asa-i la moda, intrebi tot rahatu pe forum, ce naiba, cauta altu pentru tine... noi sa fim sanatosi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un sfat de la voi ! au trecut cativa ani si nu mai stiu cam ce mai este sau ce ar fi indicat , nu am stat sa caut.

Avusesem un DSLR D80 foarte multumit , pe urma dupa vreo 2 ani am avut pentru scurt timp un D7000 (super scula) seria nikon , acuma as vrea ceva tot din seria asta dar nu mai mult de 400-500 euro chiar si second hand . ceva sfaturi ar fi binevenite !

 

Multumesc anticipat !

 

p.s. ar fi o oferta la nikon d3200 cu 18-105vr dar aparatu cam lasa de dorit la pretentile mele.

Editat de matrixx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Filosofule de duzina (care esti),eu ti-am raspuns primul la intrebarea ta (vis a vis de Vivian Maier si tocmai iti demonstrasem in acel link ca dura 5 secunde sa afli raspunsul la intrebarea ta (Daca chiar te-ar fi interesat).

 

Ulterior am adaugat intrebarea legata de existenta ta pe forum pt ca nu stiam daca ma insel sau nu (si nu aveam chef sa sap prin forum doar sa-mi satisfac o curiozitate despre un personaj atat de ''episodic'' precum esti tu :) )

 

Am incercat intai pe google, nu era nevoie sa imi dai link la motoru' de cautare, ca sa sa hlizeasca altii ca prostii si sa te simi tu bine. Din informatiile pe care le aveam, si pe care le-am postat, nu am gasit. Crezi ca era cazul sa faci pe desteptul pentru atat? Puteai sa ma ajuti sau sa nu ma bagi in seama, daca nu erai tu "jmecher".Dar esti. Legat de Vivian Maier, ca acum ii stiu numele, ea este personajul care mi-a salvat o multime de bani. Si, mai important, mi-a deschis ochii. Pentru ca acu' 3-4 ani eram la fel de tembel ca si tine in ceea ce priveste fotografia. Dupa primul dslr eram hotarat sa investesc in altul mai bun, obiective etc. Dar am vazut, din intamplare, ce a facut femeia asta cu un aparat de rahat pentru standardele noastre. Si am inteles ca un fotograf cand evolueaza isi exerseaza ochiul, nu isi perfectioneaza instrumentele. Dimpotriva, cu cat ochiul e mai bun, cu atat un aparat mai sofisticat, cu tot felul de functii si comenzi, te incurca. Vorbesc aici de fotografia de arta, nu de poze pentru nunti sau reviste, din alea spectaculoase, cum faci tu in momentul de fata. Pentru ca dragule, si aici iti spun un secret "de duzina", realitatea nu e ceva plat si monoton, ca sa vii tu cu un aparat de nu stiu care, si apoi cu un soft elaborat, sa o modifici si sa o faci mai interesanta. Realitatea, lumea aia in care traiesti cand nu stai pe forum, "zvacneste" din cand in cand, exact ca vulcanii aia noroiosi pe care poate i-ai vazut in vreo plimbare pe doua roti. Si cand face ea "tzusht", tu, daca vrei sa fii un fotograf bun, ai ochiul format si aparatul, oricare ar fi el, pregatit ca sa o surprinzi in acel moment de intimitate, in pielea goala ca sa zic asa. Si abia atunci pozele tale nu vor mai fi "pregatite", elaborate, banale, plate si previzibile. Asa cum iti sunt si postarile pe forum, de altfel. Atunci vei ajunge sa fotografiezi ca Vivian Maier. Pentru ca ea a stiut sa surprinda acele momente unice, care chiar exista, nu sa falsifice banalitatea. Deci iti recomand, si asta e valabil pentru multi altii de pe acest topic, sa iti vinzi aparatura din dotare, sa stergi softurile care oricum sunt piratate, sa iti cumperi ceva ieftin, eventual o Holga, iar restul de bani sa ii dai la saraci. Apoi te poti apuca serios de invatat fotografie. Din asta va decurge, nu stiu exact prin ce mecanism, mai multa bunacuviinta in atitudinea de pe forum. Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Boco, unde ti-a iesit albul ala ireal al caselor?

Ca si locatie e Lanzarote, insulele Canare, ca si setari e cum zice florinelu mai jos, ca si culoare arhitectura locala cam aia e.. alb 99% am vazut vreo 3 case alta culoare si si alea erau crem :P

 

aici se vede un satulet:

nnqAUCS.jpg

 

 

In WB setat corect + supraexpunere

+1

 

Pentru ca acu' 3-4 ani eram la fel de tembel ca si tine in ceea ce priveste fotografia. Dupa primul dslr eram hotarat sa investesc in altul mai bun, obiective etc. Dar am vazut, din intamplare, ce a facut femeia asta cu un aparat de rahat pentru standardele noastre. Si am inteles ca un fotograf cand evolueaza isi exerseaza ochiul, nu isi perfectioneaza instrumentele. Dimpotriva, cu cat ochiul e mai bun, cu atat un aparat mai sofisticat, cu tot felul de functii si comenzi, te incurca. Vorbesc aici de fotografia de arta, nu de poze pentru nunti sau reviste, din alea spectaculoase, cum faci tu in momentul de fata. Pentru ca dragule, si aici iti spun un secret "de duzina", realitatea nu e ceva plat si monoton, ca sa vii tu cu un aparat de nu stiu care, si apoi cu un soft elaborat, sa o modifici si sa o faci mai interesanta. Realitatea, lumea aia in care traiesti cand nu stai pe forum, "zvacneste" din cand in cand, exact ca vulcanii aia noroiosi pe care poate i-ai vazut in vreo plimbare pe doua roti. Si cand face ea "tzusht", tu, daca vrei sa fii un fotograf bun, ai ochiul format si aparatul, oricare ar fi el, pregatit ca sa o surprinzi in acel moment de intimitate, in pielea goala ca sa zic asa. Si abia atunci pozele tale nu vor mai fi "pregatite", elaborate, banale, plate si previzibile. Asa cum iti sunt si postarile pe forum, de altfel. Atunci vei ajunge sa fotografiezi ca Vivian Maier. Pentru ca ea a stiut sa surprinda acele momente unice, care chiar exista, nu sa falsifice banalitatea. Deci iti recomand, si asta e valabil pentru multi altii de pe acest topic, sa iti vinzi aparatura din dotare, sa stergi softurile care oricum sunt piratate, sa iti cumperi ceva ieftin, eventual o Holga, iar restul de bani sa ii dai la saraci. Apoi te poti apuca serios de invatat fotografie. Din asta va decurge, nu stiu exact prin ce mecanism, mai multa bunacuviinta in atitudinea de pe forum. Succes!

 

Asta e hipstereala deja.. ai facut o clasificare in textul de mai sus, ca aparatele foto sunt intrumente dar n-ai tras concluzia care trebuie. Tot ce folosesti in fotografie sunt mijloace fizice pentru a obtine imaginea pe care "ochiul tau format" sau imaginatia ta o vede - e stupid sa zici ca nu ai nevoie de scule performante. E adevarat ca nu ai nevoie de varfurile de gama, dar e bine sa ai ceva care sa nu te limiteze tehnic(ma refer aici la senzor de dimensiuni decente, montura obiective, control full manual la toate setarile de baza). Eu zic ca adevarata problema e cand nu ai rezultate si te apuci sa arunci bani in problema, adica sa iti cumperi aparate si obiective scumpe crezand ca asa o sa faci poze mai bune,

Ce zici tu mai sus e ca si cum i-ai da unui pictor o cutie de creioane colorate din supermarket in loc de set de vopsele, pensule, sevalet. Nu vad de ce ai invata/progresa mai bine cu Holga aia de care ziceai care vad ca e o camera de prin '80 cu lentile de plastic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ar trebui sa ma bag ..dar ma manca si deci ma scarpin ..

Vorbesc aici de fotografia de arta, nu de poze pentru nunti sau reviste, din alea spectaculoase, cum faci tu in momentul de fata.

Asta e o tampenie ... arta e mult prea subiectiva sa ne dam noi cu parerea ce este si ce nu este arta.
Daca tu apreciezi instantaneele stradale bravo mergi si captureaza cat mai multe. Este chiar foarte posibil sa ai dreptate si un simplu telefon sa fie suficient pentru acest gen de fotografie.
Daca in schimb imaginea asta
http://www.mike-orso.com/City-Architecture/i-g33B7FV/0/X3/60%2520Seconds%2520At%2520Dumbo_-X3.jpg
ti se pare ca arata bine atunci itit urez mult succes sa o scoti un un telefon sau holga sau ce vrei tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Am incercat intai pe google, nu era nevoie sa imi dai link la motoru' de cautare, ca sa sa hlizeasca altii ca prostii si sa te simi tu bine. Din informatiile pe care le aveam, si pe care le-am postat, nu am gasit. Crezi ca era cazul sa faci pe desteptul pentru atat? Puteai sa ma ajuti sau sa nu ma bagi in seama, daca nu erai tu "jmecher".Dar esti. Legat de Vivian Maier, ca acum ii stiu numele, ea este personajul care mi-a salvat o multime de bani. Si, mai important, mi-a deschis ochii. Pentru ca acu' 3-4 ani eram la fel de tembel ca si tine in ceea ce priveste fotografia. Dupa primul dslr eram hotarat sa investesc in altul mai bun, obiective etc. Dar am vazut, din intamplare, ce a facut femeia asta cu un aparat de rahat pentru standardele noastre. Si am inteles ca un fotograf cand evolueaza isi exerseaza ochiul, nu isi perfectioneaza instrumentele. Dimpotriva, cu cat ochiul e mai bun, cu atat un aparat mai sofisticat, cu tot felul de functii si comenzi, te incurca. Vorbesc aici de fotografia de arta, nu de poze pentru nunti sau reviste, din alea spectaculoase, cum faci tu in momentul de fata. Pentru ca dragule, si aici iti spun un secret "de duzina", realitatea nu e ceva plat si monoton, ca sa vii tu cu un aparat de nu stiu care, si apoi cu un soft elaborat, sa o modifici si sa o faci mai interesanta. Realitatea, lumea aia in care traiesti cand nu stai pe forum, "zvacneste" din cand in cand, exact ca vulcanii aia noroiosi pe care poate i-ai vazut in vreo plimbare pe doua roti. Si cand face ea "tzusht", tu, daca vrei sa fii un fotograf bun, ai ochiul format si aparatul, oricare ar fi el, pregatit ca sa o surprinzi in acel moment de intimitate, in pielea goala ca sa zic asa. Si abia atunci pozele tale nu vor mai fi "pregatite", elaborate, banale, plate si previzibile. Asa cum iti sunt si postarile pe forum, de altfel. Atunci vei ajunge sa fotografiezi ca Vivian Maier. Pentru ca ea a stiut sa surprinda acele momente unice, care chiar exista, nu sa falsifice banalitatea. Deci iti recomand, si asta e valabil pentru multi altii de pe acest topic, sa iti vinzi aparatura din dotare, sa stergi softurile care oricum sunt piratate, sa iti cumperi ceva ieftin, eventual o Holga, iar restul de bani sa ii dai la saraci. Apoi te poti apuca serios de invatat fotografie. Din asta va decurge, nu stiu exact prin ce mecanism, mai multa bunacuviinta in atitudinea de pe forum. Succes!

 

 

De mult nu am vazut atata ipocrizie, infatuare si aroganta ieftina adunata intr-un singur post. Si cumva postarea ta te califica exact pt titulatura de bufon care cerea ''public'' sa-i fie sters contul pe forumul asta :)

 

Nu stiu ce ai incercat pe google, se pare ca nu esti in stare sa folosesti intuitiv un motor de cautare, insa ne tii lectii despre arta fotografica. Daca te-ar fi dus capu sa dai click pe linkul meu,ai fi observat ca-ti dadusem mura-n....gura, insa tu vroiai sa fie si mestecata probabil :) Sau poate te-a deranjat ca te-am penibilizat prin acel link?

 

Si stai linistit frățel, fotografie de calitate (de arta, asa cum iti place tie pompos sa-i spui) s-a facut si inainte ca Vivian Maier aia sa fie macar la stadiul de ''emrion''..

 

Imi place felul in care te compari cu noi, cu mine, fara sa ne cunosti macar.

 

Cum sa vina un ipocrit care conduce o motocicleta pentru femei, care n-a postat macar o ''poza'' aici, sa vina sa ne tina noua prelegeri despre motociclism, viata, si despre fotografie ?cam cum ? :))

 

Eu cred ca esti doar un frustrat care nu-si permite un dslr mai nou, mai evoluat,si esti suparat ca nu stii sa folosesti photoshopul asa bine ca prietenii tai,si de ciuda, o sa-ti iei o "'Holga'', o sa te duci pe ''Volga" si o sa tragi o imitatie dupa Rhein II. Dar culmea, spre deosebire de tine, Gursky stia sa manipuleze o poza (si nu in photoshop).

 

Sau mai rau, o sa scanez ca un hipster adevarat fail-urile trase cu Holguta, si o sa le postezi pe twitter si instagram,asa cum fac multi hipsteri care-ti aseamana atat in atitudine,cat si in port.

 

Esti un personaj trist,lipsit de coloana, ca un bufon/clovn de forum .

 

 

PS: sa nu-i dam prea multa apa la moara, e doar un troll. Spera sa se bucure de ceva atentie asa cum a incercat prin celalalt topic ratat . Are potentialul sa duca prea mult in offtopic acest topic.

 

Editat de Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Filo are cel mai buimacitor username de pe forumul asta. Initial am crezut ca a pus al doilea L ca un joc de cuvinte auto ironic (Filo so full - arogant - sau Filo so full of shit) dar citindu-i posturile oparite si tifnoase si fara cea mai mica urma de autoironie mi-am dat seama ca a fost doar o greseala. Probabil Filosoful cu un singur L era deja luat.

In al doilea rind probabil e cel mai mare contrast intre nick si posturi... sa-ti spui filozoful si sa fii un prostanac oparit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un sfat de la voi ! au trecut cativa ani si nu mai stiu cam ce mai este sau ce ar fi indicat , nu am stat sa caut.

Avusesem un DSLR D80 foarte multumit , pe urma dupa vreo 2 ani am avut pentru scurt timp un D7000 (super scula) seria nikon , acuma as vrea ceva tot din seria asta dar nu mai mult de 400-500 euro chiar si second hand . ceva sfaturi ar fi binevenite !

 

Multumesc anticipat !

 

p.s. ar fi o oferta la nikon d3200 cu 18-105vr dar aparatu cam lasa de dorit la pretentile mele.

 

Acum depinde daca mai ai ceva ramas de la Nikon-ul vechi, gen obiective.

 

Altfel, de la Nikon, gasesti ceva decent, gen:

http://tinyurl.com/om9w5mk'>D5200(click)

 

Daca nu esti fixat pe Nikon, gasesti aparate bune si in ograda concurentei:

Canon 600D(click)

Pentax K50(click)

 

Finalmente, daca nu esti fixat pe aparate cu oglinda, gasesti oferte interesante si in randul apatelor fara oglinda:

http://tinyurl.com/l9vzbft'>Olympus E-PL7(click)

Samsung NX-3000(click)

 

Spor la alegeri.

 

Si ca sa nu postez pe aria foto doar de dragul de a posta, am iesit intr-o dimineata zilele trecute pentru a face niste teste ale capacitatilor de ISO mare ale aparatului meu(ISO8000, 1/1000s, 300mm f4+TC14 la f8). Rezultatele mai jos.

post-71849-0-99754700-1418805802_thumb.jpg

post-71849-0-65683100-1418805803_thumb.jpg

post-71849-0-29160200-1418805804_thumb.jpg

Editat de StefanSC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum depinde daca mai ai ceva ramas de la Nikon-ul vechi, gen obiective.

 

Altfel, de la Nikon, gasesti ceva decent, gen:

D5200(click)

 

Daca nu esti fixat pe Nikon, gasesti aparate bune si in ograda concurentei:

Canon 600D(click)

Pentax K50(click)

 

Finalmente, daca nu esti fixat pe aparate cu oglinda, gasesti oferte interesante si in randul apatelor fara oglinda:

Olympus E-PL7(click)

Samsung NX-3000(click)

 

Spor la alegeri.

 

Si ca sa nu postez pe aria foto doar de dragul de a posta, am iesit intr-o dimineata zilele trecute pentru a face niste teste ale capacitatilor de ISO mare ale aparatului meu(ISO8000, 1/1000s, 300mm f4+TC14 la f8). Rezultatele mai jos.

Multumesc frumos !

As fi vrut inapoi D7000 dar nu-mi permit acuma , o sa incerc sa ma orientez dupa sfaturile tale.

Editat de matrixx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK, hai ca pun eu ceva de pe la Adancata, mai spargem monotonia :)

 

@Adrian & Co. - mutati-va si voi AICI cu discutiile si recomandarile de aparate si obiective

post-20786-0-48596100-1418809320_thumb.jpg

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

OK, hai ca pun eu ceva de pe la Adancata, mai spargem monotonia :)

 

@Adrian & Co. - mutati-va si voi AICI cu discutiile si recomandarile de aparate si obiective

 

 

vezi ca esti in plus :) Nu te adresezi cui trebuie...

 

A venit unu si a poluat topicul cu aberatiile sale,si acu ne musti de c.ur pe noi ?:) Cred ca stiu prea bine topicul ala, si eu l-am recomandat cuiva,cateva pagini in urma,care tot asa intreba de scule foto...

» Post actualizat in 17 Dec 2014 09:55

D810, Nikkor AF-S 300mm f4.

 

ce om, vinde-le ma si ia-ti o Holga in plm si invata fotografie.....nu pasarele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

» Post actualizat in 17 Dec 2014 09:55

 

ce om, vinde-le ma si ia-ti o Holga in plm si invata fotografie.....nu pasarele...

 

Mai, am incercat mai demult sa fac poze la pasarele cu o Smena. A fost confundata cu pista de aterizare.

P.S: D200+180mm f2.8D @ISO1000, f4 si -15 grade Celsius.

post-71849-0-58654300-1418810618_thumb.jpg

Editat de StefanSC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu :)

Tu, StefanSC si Matrixx ati inceput cu recomadarile. Restul sunt cancanisme numai bune de citit la cafea.


» Post actualizat in 17 Dec 2014 10:08


vezi ca esti in plus :) Nu te adresezi cui trebuie...

 

A venit unu si a poluat topicul cu aberatiile sale,si acu ne musti de c.ur pe noi ? :) Cred ca stiu prea bine topicul ala, si eu l-am recomandat cuiva,cateva pagini in urma,care tot asa intreba de scule foto...

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...