Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

Un prieten m-a rugat sa ma interesez....

Are un D1X si i-a picat opturatorul. Nus exact daca a incercat la Skin sau ce anume nu i-a convenit la ei.

 

Am vorbit cu omu'...la Skin i-au cerut 1800ROn pe reparatie; l-a facut la un "mester" de la IOR cu 1000Ron.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

dacă tot ai pus un exemplu, zi Âşi cam ce ai reuÂşit să faci tehnic cu acel aparat profi Âşi nu ai fi putut cu unul mai slab :laugh: aaaa Âşi ce aparat :D

Editat de gunix
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca poza iese foarte clara desi lumina era slaba, blitzul lumina atat cat trebuia, focalizarea s-a facut perfect. Aceeasi poza cu aparatul meu nu a iesit, desi am avut ISO la fel, dar blitzul nu il pot regla, focalizarea se face greu si aiurea.

Canon EOS 40D

Editat de ravenitza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bun, merci, deÂşi nu cred că am pus poze vreodată aici, urmăresc topicul ăsta Âşi consider că e bine să Âşi explicați când spuneți că o poză iese mai bine nu-Âş-cum. adică un începător, sau un om care vrea să-Âşi cumpere un aparat foto poate ar găsi util să Âştie în ce condiții se face o fotografie sau cum "iese" cu un aparat sau altul. spor la pozat :laugh:!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bun, merci, deÂşi nu cred că am pus poze vreodată aici, urmăresc topicul ăsta Âşi consider că e bine să Âşi explicați când spuneți că o poză iese mai bine nu-Âş-cum. adică un începător, sau un om care vrea să-Âşi cumpere un aparat foto poate ar găsi util să Âştie în ce condiții se face o fotografie sau cum "iese" cu un aparat sau altul. spor la pozat :laugh:!

Nu am postat si astfel de detalii tehnice pentru ca nu ma pricep, eu le fac si le compar pentru mine, numai dupa ochi. Atata tot...las pe cei cu adevarat priceputi sa comenteze vizavi de performantele unui aparat gen Canon 40D, cu unul de buzunar cum e al meu.

Ce am vrut eu sa subliniez e ca acea poza nu e deloc prelucrata si a iesit exact asa cum am vrut eu, cu doar un simplu click si cateva setari generale in prealabil. Cu Olympusul meu FE20 nu as fi reusit. Probabil faceam poza, si o prelucram gen: culoare, crop, sharpen, etc.

 

ps: ar trebui sa pui cateva poze facute de tine, gunix pentru ca ti-am vazut cateva si mi-au placut. Se vede ca ai ochi :D

Editat de ravenitza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai ce ai spus acu e bine de menționat, să Âştie omul ce poate face cu un aparat ca al tău. ÂŞi la un moment dat ai să îți iei Âşi tu aparatul pe care îl visezi, fiindcă sigur nu e ăsta de îl ai :laugh:. DeÂşi ochiul omului face minunea, aparatul doar o completează.

 

...o să pun.

Editat de gunix
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil. Insa si am cunoscut si persoane care au DSLRuri scumpe, aparate care pur si simplu sunt super...si totusi pozele sunt la acelasi standard ca ale mele. De ce? pt ca si setarile unui aparat trebuie invatate, experimentate. Eu cand am trecut de la Canonul A470 la acest Olympus am invatat sa folosesc ISO corect, pentru ca primul aparat nu avea aceasta optiune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta vara cand am facut o plimbare pana la Peles, imi venea sa zbier. Oriunde ma uitam numai aparate de aparate...Nu mai zic de chinezi care aveau niste obiective de iti venea rau...oricum se cunoaste mania lor pentru foto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari!

Mi-ar place tare mult ca macar catziva dintre voi sa ataseze aici cateva lucrari (personale)care sa poata fi admirate in pace si liniste de catre iubitorii domeniului.

M-am gandit sa deskid aceasta discutzie dintr-o nostalgie ce m-a cuprins acu' aprox 10 minute (si vad ca nu ma mai lasa).

Voi atasa cateva foto facute (d mine) cu un oarecare timp in urma.

E randul vostru!

Multumesc!

 

Am vazut cam tarziu topicul, sper ca nu e prea tarziu. Uite aici cateva lucrari, nu este actualizat site-ul, I do the best I can cu jucaria mea, Sony H7 si cu ce imi cade in mana, evident, mai bun.

Enjoy: pictures

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...