Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

wallower, in ultimele poze nu am mai pus semnatura....care mai nou, e un alcatuita dintr-un corb mic in coltul pozei...uita-te putin in urma...

ORL: ms...intradevar daca am aparat bun nu mai prelucrez, insa cum eu fac poze cu telefonul in general, e necesar sa le prelucrez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

wallower, in ultimele poze nu am mai pus semnatura....care mai nou, e un alcatuita dintr-un corb mic in coltul pozei...uita-te putin in urma...

ORL: ms...intradevar daca am aparat bun nu mai prelucrez, insa cum eu fac poze cu telefonul in general, e necesar sa le prelucrez.

 

un telefon fata de un aparat are 2 lucruri bune:

1.daca il pierzi ii dai beep :cheers:

2.face pozele cum le face si uneori ascund multe defecte :D imi placeau pozele cu mine facute cu telefonu, ma imbatraneau nenatural, pe cand un slr mi-a aratat ca am imbatranit :)

 

spor la facut poze, tuturor

 

apropo...ult mea poza e facuta cu 1.3mp benq, da nu dau doi bani pe mp gigantice, prefer max 3.2mp :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bun asa....teoria ca teoria, da practica ne omoara :D

nici aia cu scuterul nu e rea, dar nu ti se pare ca sunt prea monotone?banuiesc ca nu ai pe calculator diferite clase de masini prinse pe loc sau din mers...hai sa vedem si ceva mai diversificat, mai special...

:cheers:

 

 

Ce inseamna monotona? Eu vad poza ca fiind simpla.O poza incarcata ti se pare mai interesanta?

 

Wallower cam asta e ideea cu pozele: faci poza doar la cauciuc sau doar la radiator,nu trebuie sa faci poza la toata masina. :lol:

 

 

http://www.silverlight.co.uk/tutorials/com...ose/thirds.html

 

http://www.betterphoto.com/exploring/tips/thirds.asp

 

http://photoinf.com/General/KODAK/guidelin..._of_thirds.html

 

http://photoinf.com

 

 

 

 

 

 

nu ma refeream la sarbatoarea de azi :) era un fel de a spune...

cat priveste cartea....ms, am sa o caut...insa momentan prefer sa invat de la profesori de arta fotografica.

 

 

Pai sa stii ca ce te invata un profesor se regaseste si in carte.E o completare cartea.

 

De a ce profesori inveti? Faci un curs de fotografie?Si daca DA,unde?

Profesorii aceia de fotografie sunt si ei fotografi la randul lor(sa nu radeti,dar unii profesori de fotografie nu sunt si fotografi )

post-11022-1168262259_thumb.jpg

post-11022-1168262298_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu fac curs....am un prieten din timisoara care e lector universitar la facultatea de arte...si el ma mai invata uneori...

intradevar cartea e o completare...am scos si eu diferite materiale si citesc despre fotografie...imi place sa invat. nu vreau sa fac din asta arta sau meserie...e mai mult de pasiune legat.

Editat de raven30hell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Artistic nu e nimic,deoarece nu imi prea place sa fac poze artistice :lol: special iar nimic,fiecare priveste pozele cum vrea :) daca tu nu vezi nimic special la ele :cheers: e ok! probabil ca nu e nimic special la ele :D

Am mai scazut rezolutia la ele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Arta este frumoasa oricum, ochii difera" :cheers:

 

Asta apropos de discutia "ce vezi tu misto in poza aia cand eu nu vad nimic" :lol:

 

P.S. Si mie imi plac pozele neprelucrate pe PC ci doar din setarile aparatului si din ochi. Albumele proprii le gasiti mai jos, in semnatura :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu fac curs....am un prieten din timisoara care e lector universitar la facultatea de arte...si el ma mai invata uneori...

intradevar cartea e o completare...am scos si eu diferite materiale si citesc despre fotografie...imi place sa invat. nu vreau sa fac din asta arta sau meserie...e mai mult de pasiune legat.

 

 

Deci nu e profesor de arta fotografica.E profesor de arta.

 

Un pont pt. portrete ARTISTICE. Subiectul sa nu se uite la obiectiv.

 

Portreul,peisajul, etc. sunt domenii comune si inprumutate din pictura pt. ca sunt statice.Nici nu se puteau face poze in miscare inainte stiti si voi aparatele cu burduf.

In schimb un domeniu pur fotografic este fotografia de reportaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci nu e profesor de arta fotografica.E profesor de arta.

 

Un pont pt. portrete ARTISTICE. Subiectul sa nu se uite la obiectiv.

 

 

cam asa ceva...numai ca, poti face si unei pers care priveste spre aparat, fara sa stie, folosind un teleobiectiv sau aparat cu zoom optic bun...am facut unele interesante in vama, cu un eos cum ai tu in poza mai sus, pacat ca au ramas in aparatu omului si mail nu am sa mi le trimita :lol: bafta lui

 

@CobraArt: macro pe esapament? :cheers: tare rau ideea :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vechile aparate cu placi fotosensibile aveau timpul de expunere prea lung (la inceput -zile, apoi -ore) si subiectele dinamice erau "oarecum" dificil de executat. pe masura ce materialele fotosensibile au evoluat, au devenit mai sensibile la lumina deci au permis folosirea unor timpi de expunere mai scurti

 

wallover, ai sa razi dar burduful chiar se misca, la unele aparate, pentru a permite corectarea

verticalelor paralele care, altfel, pareau mult mai inclinate decat era cazul. acest lucru nu este posibil

cu aparatele moderne, fara burduf.

 

 

o poza recadrata si una noua

 

vechile aparate cu placi fotosensibile aveau timpul de expunere prea lung (la inceput -zile, apoi -ore) si subiectele dinamice erau "oarecum" dificil de executat. pe masura ce materialele fotosensibile au evoluat, au devenit mai sensibile la lumina deci au permis folosirea unor timpi de expunere mai scurti

 

wallover, ai sa razi dar burduful chiar se misca, la unele aparate, pentru a permite corectarea

verticalelor paralele care, altfel, pareau mult mai inclinate decat era cazul. acest lucru nu este posibil

cu aparatele moderne, fara burduf.

 

 

o poza recadrata si una noua

 

vechile aparate cu placi fotosensibile aveau timpul de expunere prea lung (la inceput -zile, apoi -ore) si subiectele dinamice erau "oarecum" dificil de executat. pe masura ce materialele fotosensibile au evoluat, au devenit mai sensibile la lumina deci au permis folosirea unor timpi de expunere mai scurti

 

wallover, ai sa razi dar burduful chiar se misca, la unele aparate, pentru a permite corectarea

verticalelor paralele care, altfel, pareau mult mai inclinate decat era cazul. acest lucru nu este posibil

cu aparatele moderne, fara burduf.

 

 

o poza recadrata si una noua

 

vechile aparate cu placi fotosensibile aveau timpul de expunere prea lung (la inceput -zile, apoi -ore) si subiectele dinamice erau "oarecum" dificil de executat. pe masura ce materialele fotosensibile au evoluat, au devenit mai sensibile la lumina deci au permis folosirea unor timpi de expunere mai scurti

 

wallover, ai sa razi dar burduful chiar se misca, la unele aparate, pentru a permite corectarea

verticalelor paralele care, altfel, pareau mult mai inclinate decat era cazul. acest lucru nu este posibil

cu aparatele moderne, fara burduf.

 

 

 

 

ma omoara netu asta

post-6566-1168273856_thumb.jpg

post-6566-1168275568_thumb.jpg

Editat de hawkeye
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MR ORL eu nu am EOS ca in poza. Am altu pe film. :crack:

 

bun asa...alea de mai devreme sa inteleg ca sunt facute pe film? :cheers:

 

mda...la inceput normal ca timpii erau mari si pozele ieseau miscate in draci, dar, odata cu tehnologia diafragmei reglabile, permitea reglarea timpilor si expunerea la lumina(lucru existent si pe unele aparate dijitale)...reglai diafragma la 5 sau la 12, aveai timp de expunere diferit, deci puteai face poze miscate sau nu, cu luminozitatea pe care o doreai...culmea, am optiunea asta pe sapuniera mea de nikon da nu o pot folosi, ca ecranu e spart :D noroc ca am aparatele pe film pt asta, dar, te cam frige la buzunar :eek:

 

vrem poze :eek:

:lol: :) :D

post-12624-1168295313_thumb.jpg

post-12624-1168295325_thumb.jpg

post-12624-1168295344_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da astea ultimele sunt facute pe film.

 

ma da imbecil sunt :) chiar se observa...interesante...cum ti-am spus, mi se par marfa si cele cu maisna in miscare, iar cand am zis monoton ma refeream la pasiunea ta pt a poza masini....ar deveni monotonie sa pozezi numai masini, dar, ai intarit reduta si cu altele :D ...uite si pe UTZA(cunoscatorii stiu)prins asa, in miscare, in plina actiune care il caracterizeaza...pacat ca s-a nimerit paru ala exact cand faceam poza, dar poza e dedicata motociclistului(ramane dator de bere :cheers: )...poza e facuta miscand aparatul odata cu subiectul, fapt pt care a iesit absolut tot miscat, dar, stricata de bata :D

 

si totusi, sepia, este bun pt a reda lucruri vechi in special, retro, dar, daca stii sa il folosesti, iese bine si cu zapada...

 

apropo...pt pasionatii de sepia: oameni batrani imbracati elegant, sau persoane la costum popular...ies poze super...stiti voi, batranii nostrii :lol:

post-12624-1168296120_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahh m-a prins microbul... acum 1 luna am dat din intamplare peste niste fotografii superbe.. am inceput sa petrec ore in sir pe flickr.com... si saptamana trecuta mi-am luat dSLR :cheers:

Abia astept sa ies la vanatoare!!!! (merci pt. link-urile cu teorie, f.f. interesante. Nu aparatul face poza reusita, ci fotograful..)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...