Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

si:

3. "neurmarirea" subiectului, caz in care subiectul apare in clar iar fundalul in clar

 

...am vrut sa-i arat numai ca si la pozele lui are cineva ceva de comentat, precum el cu "zapada si sepia".

Deci fiecare are alt gust si e bine asa, ca daca nu ar fi numai poze cu zapada in sepia, sau numai porti pozate int-o parte, ca fiecare poate doar sa si-o intoarca cum ai place.

 

O noapte placuta si linistita.

 

 

Imi spui si mie unde apare subiectul si fundalul in clar??? :crack:

 

Aia nu era poarta.

 

Unde sunt pozele tale Wallower?

Editat de Dan_06
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am gasit o bucata de aparat foto de prin anii...30-40 (banuiesc...dupa miros...). E un Kodak. Am sa atasez niste fotografii cu el...daca m-as hotari sa-l vand, cat credeti ca as putea lua pe el? :crack: Ms anticipat...si daca se gaseste vreun doritor sa ma contacteze pe id de mess: dantu2005@yahoo.com sau tel 0721 872 867. Numa Bine!

 

post-11456-1168194433_thumb.jpgAm gasit o bucata de aparat foto de prin anii...30-40 (banuiesc...dupa miros...). E un Kodak. Am sa atasez niste fotografii cu el...daca m-as hotari sa-l vand, cat credeti ca as putea lua pe el? :crack: Ms anticipat...si daca se gaseste vreun doritor sa ma contacteze pe id de mess: dantu2005@yahoo.com sau tel 0721 872 867. Numa Bine!

post-11456-1168193873_thumb.jpg

post-11456-1168193969_thumb.jpg

post-11456-1168194196_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce conteaza parerea mea daca toti sunteti mari artisti.

 

Prima poza ce vrea sa reprezinte???

 

Ultima poza ar putea sa fie ceva,dar ce reprezinta? ce mesaj transmite??

 

Bine ca nu le-ai facut sepia. :crack:

 

Dar cum ziceam sunt altii mai artisti sa-si dea ei cu parerea si eventual sa puna si poze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

astept pareri pro si contra.

 

ultima e marfa :crack:

 

se pare ca fata chiar se tine bine pe meserie :crack: felicitari

 

apropo....aparatu ala de l-am luat cu cateva pagini mai in spate de la andreisamoil s-a dus :crack: sunt in cautari :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uppsss najpa atunci...succes in a gasi unul nou

eu momentan tot cu telefonul :crack: numai astea ultimele 3 randuri sunt cu un canon al unui prieten.

ms....mi-ar placea sa ma tin de meserie si mai bine...insa stii care e problema :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uppsss najpa atunci...succes in a gasi unul nou

eu momentan tot cu telefonul :crack: numai astea ultimele 3 randuri sunt cu un canon al unui prieten.

ms....mi-ar placea sa ma tin de meserie si mai bine...insa stii care e problema :crack:

 

pacat, ca daca nu se ducea fuji ala de l-am luat, poate iti dadeam nikonu meu, dar acum tre sa ma multumesc cu el :crack: ai vaz mai in spate poze facute cu el, nu e rau, da era mai bun fuji...nu am mai avut timp sa ma ocup, dar cu prima ocazie postez, ca vad critici duzina aici si imi place sa ascult pareri pro si contra

 

acum, aveai o poza interesanta cu porumbeii in miscare, super

 

iar aici trebuie sa recunosc ca poza aceea a lui Dan 06, prima cu automobilul in miscare, clar si restul miscat, este super ok...pt cei ce nu stiau, o astfel de poza, cu niste rolleri s-a calsat in primele 10 poze la concursul de fotografie pt orange romania, fapt pt care a intrat in paginile calendarului lor :cheers:

 

multe poze frumoase va urez tuturor si sa fiti iubiti :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum ca am vazut si postul lui dan: am si eu o intrebare? si daca imi raspunzi la intrebarea asta promit k dau o bere: unde si knd am spus eu ca sunt artista???

cat priveste acele poze...comentariile tale m-au facut sa deschid ochii si sa observ ca nu stii decat sa critici fara sens...nimic constructiv...si pe langa asta nu ai nici ochi pt frumos.

oricum...nu prea inteleg atacul acesta al tau....in plina sarbatoare se trezeste cineva sa tipe: razboiiiii :crack: cam asa esti tu

Editat de raven30hell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum ca am vazut si postul lui dan: am si eu o intrebare? si daca imi raspunzi la intrebarea asta promit k dau o bere: unde si knd am spus eu ca sunt artista???

cat priveste acele poze...comentariile tale m-au facut sa deschid ochii si sa observ ca nu stii decat sa critici prosteste...nimic constructiv...si pe langa asta nu ai nici ochi pt frumos.

oricum...nu prea inteleg atacul acesta al tau....in plina sarbatoare se trezeste cineva sa tipe: razboiiiii :crack: cam asa esti tu

 

acu, sincer, incearca niste portrete, cu film, pe zapada, ca ai smena(super bun la portrete si instanturi) :crack: o sa iasa frumoase, ai sa vezi....incearca film alb-negru daca mai gasesti

PS:eu am, da nu dau :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stai sa vad daca am inteles...vrei sa fac portrete cu un aparat cu film? de preferabil alb negru?

am inteles bine?

hmmm nu prea gasesc chipul perfect pt ideile mele de portrete...

 

da :crack: ca tot se lua cineva de pozele sepia facute pe zapada, incearca film alb negru, prinzi unghiurile de luminozitate buna si dai bataie....smena e un foarte bun aparatel pt portrete si instanturi, folosit inca(culmea) de fotografi profesionisti pt portrete...

 

asa ca, pt asa ceva, il iei la tine mereu, ai prins un chip, ai pozat :P binenteles, ceri frumos voie sa nu sufere de vedetism si sa te alerge :cheers:

 

si merge super pe zapada :crack: asta ca spunea omu ca nu merge...bine, acum, nu toate merg, e normal, dar, trebuie sa prinzi unghiul perfect sa iasa ceva super, si asta face deosebirea de cele mai multe ori la pozele facute cu sepia pe zapada...practice :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum ca am vazut si postul lui dan: am si eu o intrebare? si daca imi raspunzi la intrebarea asta promit k dau o bere: unde si knd am spus eu ca sunt artista???

cat priveste acele poze...comentariile tale m-au facut sa deschid ochii si sa observ ca nu stii decat sa critici fara sens...nimic constructiv...si pe langa asta nu ai nici ochi pt frumos.

oricum...nu prea inteleg atacul acesta al tau....in plina sarbatoare se trezeste cineva sa tipe: razboiiiii :crack: cam asa esti tu

 

Nu ziceam de tine.

Si daca e sarbatoare ce?

 

 

Salut Dane,

 

Nui rau ce bagi in gura, e rau ce scoti din gura!

 

Pun si eu citeva poze, nu ca sa-ti dovedesc ceva, doar sa aud critica de la unu, care critica pe altii dar el insusi prezinte o poza, daca putem sa o numim poza, in "pozitia culcat", cu argumantul ca fiecare sa o intoarca cum vrea.

/index.php?...t&id=141263 poza aceasta reprezinta o curte interioara

 

P.S.:

...prima poza am atasat-o extra pentru tine!

 

Multumesc,super. Acum imi spui si mie ce nu e bine in primele 2 poze pe care le-am atasat??? am urmarit perfect subiectul.Subiectul este clar,iar fundalul este neclar.

 

mai eu nu am zis k sepia pe zapada e perfect...insa acolo imi place cum arata.

cat priveste portretele, incerc sa ma feresc...mai am de invatat.

 

Recomand o carte(nu doar pt. tine):

 

e de la National Geographic se numeste:

 

FOTOGRAFIA Ghid practic Secretele unor fotografii reusite

 

e scrisa de Peter K. Burian si Robert Caputo (2 fotografi de la NG)

 

eu am gasit aceasta carte in libraria aia din centru de langa sala Dales.

 

 

 

O fotografie nu consta in claritate,consta in compozitie.

 

Wallower deranjeaza rama la poze,parca le ingradeste.Insecta e prea in mijloc.

post-11022-1168203055_thumb.jpg

Editat de Dan_06
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut 'CobraArt',

 

...da, prima poza (sepia) e foarte reusita, dar eu as fi facuto patrata, Punctul de baza coltul stinga sus.

Asta este parerea mea. Si incearca sa atasezi un chenar (Passepartout) la orice poza expusa, este ca o finisare, sau altfel, numai poza goala pare neterminata.

Bineinteles aparatul "Sony DSC-W50" cu care ai facut pozele a iesit anul trecut in Martie si este o scula destul de buna in "clasa" lui.

 

Ai facut poza cu functia "portrait" si ai focuzat dintr-o pozitie joasa direct pe partea de jos a farului. Cred.

Numai asa poti sa obtii cu aparatul acela o pata perfect clara si restul in fata, pe linga si in fond neclar.

 

Am observat la "@ raven30hell" ca ataseaza un Passepartout la pozele ei, imediat se schimba aspectul, bineinteles trebuie sa fie foarte discret ales su nu deruteze poza propriuzisa. Si semnatura se poate amplasa unde nu deranjeaza.

 

Eu 90% pozez analog (B&W si Color) si developez eu filmul si pozele acasa (numai B&W). Ce am expus aici sunt probe facute digital pe baza carora am facut pozele pe film pe urma.

 

Atasez trei poze facute "Detail" la o expozitie de "Oldtimer" in sudul Germaniei.

 

 

"sepia si metalic" sunt blurate in photoshop. in momentul in care focalizezi pe un subiect

exista ceva care se cheama "zona de profunzime" si care zice ca orice element ai aseza acolo el apare in clar. aceasta zona este perpendiculara pe axul optic si se intinde in dreapta si stanga pe tot campul imaginii

 

cu alte cuvinte, daca moto e in clar, atunci trebuie sa fie in clar si zonele din dreapta si stanga ei.

dincolo de dezechilibrul compozitional (care poate fi stil in sine) aceasta fotografie prezinta o

defocalizare de-a lungul axului optic, incepand cu primul plan si terminand cu ultimul. asta se intimpla atunci cand focalizarea se face pe un punct ce nu exista in campul imaginii (ex : plan general cu focalizare in macro) caz in care si motocicleta ar trebui sa fie defocalizata.

 

dar cum motocicleta este in clar atunci concluzia este una singura :cheers:

Editat de hawkeye
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

bun asa....teoria ca teoria, da practica ne omoara :lol:

nici aia cu scuterul nu e rea, dar nu ti se pare ca sunt prea monotone?banuiesc ca nu ai pe calculator diferite clase de masini prinse pe loc sau din mers...hai sa vedem si ceva mai diversificat, mai special...

:cheers:

 

@raven30hell:din ce in ce mai bune pozele, si imi place ca ai inceput sa le faci fara modificari...felicitari...se pare ca avem ce invata unii de la altii aici, dar, sincer,ca poze si discutii, acest topic era mai atractiv cu 10-20 de pagini mai in spate

 

na sa pun si eu un instant :)

post-12624-1168244218_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...