Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

Suma nu e o problema. De mult mi-am dorit un astfel de cadou...cre'ca il merit...

 

La 3e.ro avem asa:

d5100 body = 2.599

Nikon 18-55mm f/3.5-5.6G VR Autofocus = 499

Nikon Top Loader Crumpler = 159

BRAUN Light weight 3000 = 59

Nikon ML-L3 = 66

 

Total: 3382 RON.

 

Deci nu e scump, dar merita gandit daca in banii astia (plus o mica diferneta) nu iau body si doua obiective (18-55 si 55-200).

 

:)

 

Eu am D3100 cu 18-105mm si sunt foarte satisfacut. Eu zic ca merita sa cumperi un 18-105mm.

 

@Metal Heart are dreptate, stai cuminte ca acuma incepe sezonul reducerilor.

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Multumesc amandurora pentru sfaturile de mai sus.

 

Eu am gandit un pic altfel in privinta obiectivelor: in loc de unul singur de gen 18-105, tind spre doua care sa acopere plaja 18-200. Unul singur de tipul asta (18-200) e prea scump.

 

Deocamdata toata treaba e in stadiu de proiect.

Nu ma grabesc sa cumpar ceva acum. Am asteptat ceva timp, mai pot astepta o luna doua...desi nu prea mai cred in Mos Craciun (reduceri substantiale)... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kassule, treaba in foto e destul de simpla: decat mai multe si proaste, mai bine unul si bun! Pe principiul asta mi-am vandut si eu tot ce aveam in rucsac si acum astept sa vad ce prind, calitativ superior fata de ce aveam inainte. De 55-200 nu o sa ai nevoie foarte multa si la SH se gasesc pe toate drumurile incepand de la 250 pana la 350 de ron. Asa ca e mult mai bun un 18-105VR decat un 18-55, cu un 18-105 ai sa vezi exact daca o sa simti nevoia de mai mult zoom sau daca iti este suficient.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kassule, treaba in foto e destul de simpla: decat mai multe si proaste, mai bine unul si bun! Pe principiul asta mi-am vandut si eu tot ce aveam in rucsac si acum astept sa vad ce prind, calitativ superior fata de ce aveam inainte. De 55-200 nu o sa ai nevoie foarte multa si la SH se gasesc pe toate drumurile incepand de la 250 pana la 350 de ron. Asa ca e mult mai bun un 18-105VR decat un 18-55, cu un 18-105 ai sa vezi exact daca o sa simti nevoia de mai mult zoom sau daca iti este suficient.

 

Bineeee...am priceput ideea.

D5100 + 18-105 VR ar fi undeva la 3.700 RON.

 

Analizam, spargem pusculite, s-a dus pe piula Apexu' de la Suomy...

 

Pastram legatura. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

He he he! Personal as alege... D90+18-105VR.

De ce? Pentru ca nu am nevoie de filmarea HD a lui D5100, nici de megapixelii in plus (cand senzorul are aceeasi dimensiune) si nici de displayul rabatabil. In schimb am mare nevoie de rotitele dedicate, atat pentru timp de expunere, cat si pentru apertura si de butonul de AF de pe body pentru obiectivele mai vechi sau pentru cele AF-D.

 

O comparatie intre D3100, D5100 si D90 AICI

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt atat de fericit eu si D3100-le meu .... pe viitor poate mai iau un fratior mai mare obiectivului de 18 - 55

 

Cum te intelegi cu obiectivul 18-55?

Toti imi recomanda un 18-105!

Chiar e necesar un astfel de obiectiv?

18-55 nu iti e suficient? De ce?

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, focala e mult mai utila. Eu am avut 18-70 si era foarte ok, chiar daca era cu 15 mm mai lung pe tele fata de un 18-55, dar ob ala era si altceva dpdv al opticii. Incepand de la focalizare, constructie, 18-105 e superior lui 18-55.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, focala e mult mai uitila. Eu am avut 18-70 si era foarte ok, chiar daca era cu 15 mm mai lung pe tele, dar ob ala era si altceva dpdv al opticii. Incepand de la focalizare, constructie, 18-105 e superior lui 18-55.

 

Asta am inteles si e clar!

 

Eu intreb jidaneste: superioritatea lui 18-105 fata de 18-55 justifica un pret DUBLU? Da sau nu? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

18-55VR este ok raportat la calitate vs pret, dar doar atat. Am avut si asa ceva, mi-a placut pentru ca era un ob ieftin si pe care l-am scos la inaintare fara nici o retinere atunci cand a fost vorba de pozat in vant pe plaja. De ce sa schimbi soua obiective cand poti avea doar unul singur. Ideal ar fi un 18-200VR, pe ala uiti sa-l dai jos de pe aparat. Si cand te inveti cu ale fotografiei, il poti pastra si-ti poti completa trusa cu fixe scumpe si luminoase :D

 

Oricum 18-105VR iti permite mult mai multe lucruri fata de 18-55, practic as putea spune ca vei descoperi fotografia cu asa ceva, adica vei vedea despre ce e vorba si vei simti ce ai nevoie: maqi mult zoom, ceva mai wide, ceva mai luminos, altceva mai sharp etc.

 

Si ca sa-ti raspund mai pe scurt, da, 18-105 isi merita pretul dublu fata de 18-55. In fotografie, mai ales la Nikon, nu exista ieftin si bun. Orice e bun e scump sau nu e suficient. De ex. 50 f1.8 af-d - e superb pt banii aia, dar ai sa vezi ca e prea ingust, ca nu poti face decat un anumit gen de fotografie cu el, desi ai vrea sa nu-l mai dai jos de pe aparat.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

18-55VR este ok raportat la calitate vs pret, dar doar atat. Am avut si asa ceva, mi-a placut pentru ca era un ob ieftin si pe care l-am scos la inaintare fara nici o retinere atunci cand a fost vorba de pozat in vant pe plaja. De ce sa schimbi soua obiective cand poti avea doar unul singur. Ideal ar fi un 18-200VR, pe ala uiti sa-l dai jos de pe aparat. Si cand te inveti cu ale fotografiei, il poti pastra si-ti poti completa trusa cu fixe scumpe si luminoase :D

 

Oricum 18-105VR iti permite mult mai multe lucruri fata de 18-55, practic as putea spune ca vei descoperi fotografia cu asa ceva, adica vei vedea despre ce e vorba si vei simti ce ai nevoie: maqi mult zoom, ceva mai wide, ceva mai luminos, altceva mai sharp etc.

 

Da, asa este. Idealul insa costa 3000 RON. La el m-am gandit si eu initial. Dar 3000 RON raman 3000 de RON. :)

 

Concluzia e ca o sa fac efortul sa iau un d5100 cu un 18-105VR. N-oi manca o luna si gata ... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu intreb jidaneste: superioritatea lui 18-105 fata de 18-55 justifica un pret DUBLU? Da sau nu? :)

te intreb si eu pe tine: ai putea face diferenta intre un CBR 954 si R1 2011? Probabil ca nu! Un pilot experimentat ar observa diferentele si ar face performanta cu R1? Cu siguranta!

 

PS: de ce vrei neaparat D5100?

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D Buna intrebare. Daca nu postai comparatia aia intre cele 3, ma incuiai cu intrebarea asta. Asa, ai raspunsul acolo.

Serios acum, imi pare cel mai performant dintre toate aparatele de categorie si pret apropiat. Sigur ma va depasi cu mult, dar sper sa pot intr-un timp relativ scurt sa ma ajustez la el. Cu aparate foto cu film si exponometre am lucrat din anii '80. Mi-e teama de DSLR pentru ca imi pare mult mai complicat decat un clasic la care reglezi tu manual totul. Din meniurile aparatului asta inteleg ca pot face aceleasi reglaje si cu el. Deci n-ar trebui sa-mi rup destele in tastele lui si nici sa-si rupa altii ochii in ce va iesi...sper. Ramane de vazut. :)

 

PS: Si inca ceva. Cred ca e ultima investitie de acest gen pe care o voi face (ma refer la body). Deci trebuie sa tina musai o viata intreaga. Upgrade voi face (daca va fi cazul) doar la obiective...

 

PPS: nu sunt naiv sa sper sa iasa ceva cum am vazut la idolul meu intr-ale fotografiei, dar macar pe apoape sa fiu si tot va fi superb... :D

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu zic ca D5100 e un aparat slab, zic doar ca pentru un amator e o investitie care, de cele mai multe ori, nu se justifica. Oricum, sunt banii tai, deciziile tale - noi nu facem aici decat sa vorbim discutii.

 

Hai sa te bulversez si mai mult, daca tot ai banii: ia-ti un body D5100 si un 18-55VR la sh (se gasesc pe toate drumurile in stare buna si foarte buna). Daca-ti place, il pastrezi, daca nu-ti place, il poti revinde cu acelasi pret cu care l-ai luat, sau daca banii nu-s o problema, il tii de backup in rucsac, si-ti iei altceva, ce crezi tu ca o sa-ti satisfaca nevoile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

...ia-ti un body D5100 si un 18-55VR la sh (se gasesc pe toate drumurile in stare buna si foarte buna). Daca-ti place, il pastrezi, daca nu-ti place, il poti revinde cu acelasi pret cu care l-ai luat, sau daca banii nu-s o problema, il tii de backup in rucsac, si-ti iei altceva, ce crezi tu ca o sa-ti satisfaca nevoile.

 

 

M-am gandit si la varianta SH.

Dar traim in Rro si ..nah...stim toti ce tepe se trag.

Voi cumpara SH doar de la cunoscuti, in cazul in care ma hotarasc sa apuc pe calea asta. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Du-te la forum pe site-ul nikonisti.ro. Acolo ai sanse putine sa patesti. Defapt lentila asta de 18-55 e atat de populara si ieftina, incat de obicei se da cadou langa ceva, asa ca merita o incercare.

 

Chiar, de ce vrei 5100? Mie mi-a placut idea cu ecranul rabatabil, dar cu cat e mai bun cu atat poate sa-ti faca probleme.

 

Eu acum asi lua D90. Si punct (Mai sta si tu pana dimineata sa vezi pareri pro si contra pe internetu' asta formidabil :). Acum sunt reduceri enorme. Merita diferenta.

 

PS. Totusi ar trebui mutata subiectul asta la DSLR ideal. Nu?

Editat de phoenix27
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kassu, tu vorbesti despre sume de peste 3.000 ron si strambi din nas cand este vorba despre un obiectiv sh la 200 de ron? :scratch: Eu am vandut sh-uri, trimise prin curier la necunoscuti, toti au fost multumiti. Sau da, ai putea sa iei un 18-55 nou, dar din banii pe care-i dai pe asta ca ob nou (si apoi nu poti scapa de el pentru ca-i piata plina)il poti lua sh si iti mai raman si pentru niste filtre, un parasolar, ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O clipa! E vorba de o neintelegere la mijloc.

Nu stramb din nas la un pret de 200 RON, ci mi-e frica de teapa la SH-uri, aici in Ro, indiferent despre ce ar fi vorba.

 

Tu te dai pe tine exemplu, dar nu toti sunt ca tine. Daca tu nu dai tepe, perfect! Dar asta nu inseamna ca nu se trag tepe. Nu?!

 

In plus, pe banii mei, prefer sa nu risc aiurea. Asa cum am mai zis, POATE as cumpara un SH de la un cunoscut....

 

Partea buna a acestor discutii este ca in final am inteles la ce obiectiv sa ma orientez. Va fi un 18-105 VR.

Si pentru asta va multumesc! :cheers:

 

Acum ramane sa asteptam reducerile sau scumpirile de Craciun, nu?! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O clipa! E vorba de o neintelegere la mijloc.

Nu stramb din nas la un pret de 200 RON, ci mi-e frica de teapa la SH-uri, aici in Ro, indiferent despre ce ar fi vorba.

 

Tu te dai pe tine exemplu, dar nu toti sunt ca tine. Daca tu nu dai tepe, perfect! Dar asta nu inseamna ca nu se trag tepe. Nu?!

 

In plus, pe banii mei, prefer sa nu risc aiurea. Asa cum am mai zis, POATE as cumpara un SH de la un cunoscut....

 

Partea buna a acestor discutii este ca in final am inteles la ce obiectiv sa ma orientez. Va fi un 18-105 VR.

Si pentru asta va multumesc! :cheers:

 

Acum ramane sa asteptam reducerile sau scumpirile de Craciun, nu?! :D

 

 

Cumpara si tu dar daca sunt noi cumpara prin firma vreunui prieten, decat sa dai TVA-ul la stat, ajuti si tu pe cineva :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai e bine daca ai reusit sa intelegi ceva din toate discutiile astea. D5100+Nikon 18-105VR e numai bun pentru a patrunde in aceasta lume frumoasa a DSLR-urilor. Nu te gandi ca daca ai un aparat scump si un obiectiv mai spalat, o sa revolutionezi fotografia. Apuca-te de citit, de experimentat, de observat, altfel vei constata ca ai un aparat foarte performat, in care ai bagat niste multi bani, si care sta intr-un rucsac langa birou.

 

PS: urmatorul accesoriu va trebui sa fie MUSAI un blitz extern.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cumpara si tu dar daca sunt noi cumpara prin firma vreunui prieten, decat sa dai TVA-ul la stat, ajuti si tu pe cineva :)

 

O idee buna. Astept ofertele prietenilor! :)

 

 

Pai e bine daca ai reusit sa intelegi ceva din toate discutiile astea. D5100+Nikon 18-105VR e numai bun pentru a patrunde in aceasta lume frumoasa a DSLR-urilor. Nu te gandi ca daca ai un aparat scump si un obiectiv mai spalat, o sa revolutionezi fotografia. Apuca-te de citit, de experimentat, de observat, altfel vei constata ca ai un aparat foarte performat, in care ai bagat niste multi bani, si care sta intr-un rucsac langa birou.

 

PS: urmatorul accesoriu va trebui sa fie MUSAI un blitz extern.

 

Stiu ca partea usoara a trecut, odata ce-am redactat lista pentru Mosu' .

Mai departe ramane sa pun neuronul pe jumate mort la treaba.

Ce-o iesi, Dzeu cu mila. Voi posta pe aici rezultatele, sa ne mai descretim fruntile... :P

 

Pana la blitz extern (care va fi si el cu siguranta trecut pe lista la un moment dat) vreau idei despre cum sa aleg un trepied (la ce anume sa fiu atent, ce e musai sa aiba, etc.) Scuze daca s-a mai discutat anterior, nu am citit topicul cap-coada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai intai ia-ti aparatul si apoi vezi daca ai nevoie de trepied. Trepiedul in primul rand trebuie sa poata sustine greutatea aparatului cu obiectiv si eventual un blitz extern. Dupa ce ai bifat asta, apoi uita-te dupa trepiede cu cat mai multe reglaje, eventual cu filete pe aluminiu. Musai sa aibe reglaj cu bula.

 

Gata si eu: luat Sigma 24-70 f2.8. E cam... altceva. Pana acum, vreo 200 de cadre trase, sunt multumit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incercam sa punctez ca D3100 imi ofera destule avantaje , si momentan sunt fericit cu el insa vreau obiectiv mai mare pentru ca in cea ce vreau eu sa fac e nevoie ( wild life / peisaj ) dar si unul pentru macro nu ar strica :D

 

am avut si eu de ales acum putin timp iar 3100 a fost cel mai rezonabil pentru mine ca si tehnologie / pret

la o comparatie intre marci ( Nikon si Cannon )poate as alege sa il inlocuiesc altfel nop ......

 

cand m-am dus sa-mi iau trepied de la F64 am zis hotarat ca dau maxim 100 lei dar nu a fost asa ....baietii de acolo mi-au bagat mintile in cap , un trepied ieftin care tremura sau este instabil nu isi va face treaba caci se va clatina aparatul cu el asa ca mai bine nu il mai cumperi .

 

 

si urc si o fotografie in care am exersat treaba cu campul de profunzime :scratch: ca doar e topic da' pozNe ...

DSC_1031-1.JPG

Editat de adolf_ss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...cand m-am dus sa-mi iau trepied de la F64 am zis hotarat ca dau maxim 100 lei dar nu a fost asa ....baietii de acolo mi-au bagat mintile in cap , un trepied ieftin care tremura sau este instabil nu isi va face treaba caci se va clatina aparatul cu el asa ca mai bine nu il mai cumperi ....

 

 

Da mai multe detalii despre trepied te rog.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...