Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

un SH ingrijit un Canon 40D mi-as lua daca as fi in locul tau

Eu nu mi-as lua 40D din cauza displayului care este varza... E un aparat foarte bun, dar cu displayul ala au dat cu mucii in fasole.

Ori un 30D ori un 50D. Sau ceva din gradina Nikon, gen D300.

Dar cu siguranta din gama entry level nici 550D nu este deloc de lepadat. Numai ca are mici neajunsuri fata de gama mid-level, care te vor limita sau nu, depinde de cum vrei sa il folosesti :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@adriananadrei: Ies ceva bani din pozele stock? Ma tenteaza sa pun si eu pe astfel de site-uri sa am un venit pasiv... dar nu prea sunt sigur daca merita sau nu etc. Poti sa-mi dai niste sugestii? Se pot face macar 100e pe luna din pozele stock? :-?

 

ms.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@adriananadrei: Ies ceva bani din pozele stock? Ma tenteaza sa pun si eu pe astfel de site-uri sa am un venit pasiv... dar nu prea sunt sigur daca merita sau nu etc. Poti sa-mi dai niste sugestii? Se pot face macar 100e pe luna din pozele stock? :-?

 

ms.

 

daca pui macar o poza (adica daca iti accepta o poza) pe zi faci sigur undeva la 500 de dolari pe an

totusi nu e ff usor, daca ar fi ar pune toti + ca si asa sunt ff multe poze pe siteuri si trebuie sa vi cu ceva diferit fata de stocul lor

pe shuterstock de exemplu sunt ff pretentiosi, urmeaza dupa aia fotolia si dreamstime (care sunt mai la inceput) (pe astia i cunosc eu)

poti face bani cu un efort minim, eu pun de un an impreuna cu sotia, acum am scos cam 500 de dolari tot pt accesorii foto

mai bine vinzi poze decat sa le tii sa arati la prieteni ce meserias esti tu - cel putin asta e parerea mea - fiecare face ce simte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cumpar intr-o veselie de pe shutterstock si getty. De la imagini stock, fotografii, pana la tot felul de elemente vectoriale si de design. S-a intamplat ca pentru o coperta National Geographic sa folosesc poza unui roman. Poti folosi clauze, doar drepturi editoriale, iar daca poza este folosita in scop comercial, sa aibe alt pret. Ce sfat ti-as da eu? Pai intra pe shutterstock, vezi care sunt cele mai descarcate tipuri de fotografii si incearca sa mergi pe segmentul ala. Degeaba-ti pozezi telefonul sau tastatura de la laptop, daca nu-ti cumpara nimeni poza. Ori mergi pe ceva deosebit, cum ti-a sugerat si Adiandrei, ori vezi care e cererea, si te axezi pe lucrul ala. Frate-miu are si el poze urcate pe istock, dar sunt destul de slabe si rudimentare, nu stiu daca a scos 100$ intr-un an.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai asca caut si eu cel mai mult. Backgrounds si diverse ipostaze cu oamenii - pentru reclame si alte chestii de genul. Gandeste-te ca majoritatea revistelor de sanatate folosesc fotografii stock. Revistele de mancare - la fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai asca caut si eu cel mai mult. Backgrounds si diverse ipostaze cu oamenii - pentru reclame si alte chestii de genul. Gandeste-te ca majoritatea revistelor de sanatate folosesc fotografii stock. Revistele de mancare - la fel.

 

Unde lucrezi?

Eu sunt la Dacia Plant, revista, brosuri, ambalaje si alte chesti...

Avem abonament doar pe fotolia si dreamstime

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eh, la mine la cooperativa, practic se poate cumpara de oriunde. Eu cu shutterstock-ul ma inteleg cel mai bine - cand nu gasesc chestii free, iau de acolo ce am nevoie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vand niste obiective cu montura Nikon.

 

Vand Tamron AF 28-80mm f/3.5-5.6 montura Nikon

Obiectivul este achizitionat de la f64, nu am avut problmeme cu el, l-am folosit foarte putin, sta degeaba prin casa. Obiectivul vine insotit de prasolar, capace fata/spate.

Pret: 150 RON

 

Vand Nikon 18-70mm f/3.5-4.5

Obiectivul vine insotit de capace fata/spate si parasolar. Functioneaza impecabil, nu prezinta zgarieturi sau semne de uzura.

Pret: 600 RON usor negociabil pentru cine vrea sa cumpere.

Vandute toate, acum caut un Tamron 17-50 f2.8. Poa' sa fie si din ala, din prima generatie, fara motor de AF pe el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce vrei tamton 17-50 F2.8?

 

Eu am acest tamron si cred ca m-am grabit cand l-am cumparat. Dc?

 

Bune: Obiectiv luminos, lentile tratate pentru dispersie scazuta (detalii in umbre), bokeh frumos, focala de 17

dar acum vin punctele mai putin bune:

 

Focalizare lenta in conditii de lumina scazuta, nu e bun pentru a poza obiecte in miscare - da rateuri la focus, efect de butoi, sharpness slab pe margini.

 

Pe mine cel mai mult m-a dezamagit sharpness-ul acestui obiectiv mai ales ca a costat cam 300e cand l-am cumparat. Nu se compara deloc cu 70-300VR care are sharpness si la focala de 300mm.

 

_________________________________

 

 

Acum legat de pozele stock. Eu am muscat-o cu shutterstock-u pentru ca n-am fost atent la niste chestii si mi-au fost respinse cele 7 poze din 10. Dc?

1. Am avut poze cu oameni unde trebuie model release (3 poze)

2. Am avut poze cu marca inergistrata - minolta si inca una la un snowboard (2 poze)

3. Am avut noise la o poza (1 poza)

4. Una a fost cu incadrare slaba si prost iluminata (1 poza)

5. Celelalte 3 au fost respinse fie ca erau prost executate fie ca au fost respinse cele 7. Ei au trecut motivul ca au fost respinse deja 7 si acele 3 nu mai avea rost sa le evalueze.

 

Acum incerc cu fotolia, unde am bagat 1 poza in 2008 din curiozitate si care a fost cumparata prin... 2009 sau 2010 cred :). Deci aici am deja 1.46 Credit. Nu stiu ce reprezinta acel credit si cat inseamna in bani insa. Daca e cineva care pune poze pe fotolia si poate sa dea niste detaliidespre acest credit si cum se converteste in bani si cum se obtin acei bani, i-as fi foarte recunoscator :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Here we go again. :)

Momentan am cam vandut tot, nu am mai ramas decat cu 50-ul 1.8. Ceva optic in bani puntini nu prea exista decat compromis. Tamronul e un compromis bun. Mai am o varianta in atentie: 18-105 VR + 35 1.8 Si raman cu un allarounder si doua fixe luminoase.

 

on topic:

a venit toamna :(

post-20786-0-50079400-1318175404_thumb.jpg

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor de pe acest topic.

 

Cer un sfat. Nu trageti, sunt incepator! :D

 

MA bate gandul sa achizitionez un DSLR si m-am opintit intr-un NikonD5100 la pachet cu un obiectiv Nikon 18-55mm f/3.5-5.6G VR Autofocus, trepied BRAUN Light weight 3000, telecomanda Nikon ML-L3 si geanta Nikon Top Loader Crumpler .

Totul la DOAR (:crack:) 2999 RON.

 

In plus, voi cumpara si un filtru UV Kenko (36 RON).

Merita banii astia, sau mai bine imi vad de alte treburi? :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca-l iei de la f64 cu garantie la tot, e ok.

Vezi si AICI, poate iesi mai ieftin. Chiar ai nevoie de trepied si telecomanda? Intreb pentru ca am si eu asa ceva, si nu le-am mai folosit de o gramda de ani. Evident, le-am primit cadou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspuns.

Nu il iau de la F64 (pentru ca nu au pachetul asta, SIC!), dar il iau de la altii in aceleasi conditii (garantie, samd).

 

Nu imi trebuie neaparat trepiedul si telecomanda, dar nu se stie niciodata cand voi avea nevoie de ele si atat timp cat sunt incluse in pret, de ce nu? :)

 

Link-ul tau are un pret mai bun, dar nu include decat body+obiectiv. Geanta imi trebuie musai (nu am, deci oricum va trebui luata separat). O sa mai ma gandesc daca se merita sa dau 300 RON in plus pe geanta, trepied si telecomanda. Ar merita poate pachetul la 3100 RON, cu al doilea obiectiv...ma mai gandesc la acest aspect.

 

Darrrr... D5100 merita banii astia? Sau fac si eu ca toti incepatorii pe R6? Iau ceva ce nu o sa pot folosi la capacitate decat dupa "n" ani?! :) Vorba lor: fac o investitie cu gandul sa nu-mi "ramana mica" dupa un an sau doi...

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta e cumva in baia mare ?

Bucuresti

 

Multumesc pentru raspuns.

Nu il iau de la F64 (pentru ca nu au pachetul asta, SIC!), dar il iau de la altii in aceleasi conditii (garantie, samd).

Nu imi trebuie neaparat trepiedul si telecomanda, dar nu se stie niciodata cand voi avea nevoie de ele si atat timp cat sunt incluse in pret, de ce nu? :)

Link-ul tau are un pret mai bun, dar nu include decat body+obiectiv. Geanta imi trebuie musai (nu am, deci oricum va trebui luata separat). O sa mai ma gandesc daca se merita sa dau 300 RON in plus pe geanta, trepied si telecomanda. Ar merita poate pachetul la 3100 RON, cu al doilea obiectiv...ma mai gandesc la acest aspect.

Darrrr... D5100 merita banii astia? Sau fac si eu ca toti incepatorii pe R6? Iau ceva ce nu o sa pot folosi la capacitate decat dupa "n" ani?! :) Vorba lor: fac o investitie cu gandul sa nu-mi "ramana mica" dupa un an sau doi...

Da, daca ai banii si nu-ti rupi de la gura pentru asa ceva, se merita aparatul. Vezi ca pachetul cu trepied, geanta si telecomanda, e cam scump. Telecomanda e sub 100 de ron, trepiedeul pe acolo iar un rucsac/geanta o poti lua sub 100 de ron. Daca poti, opteaza sa nu le iei pe astea, dar in schimb as pune in loc de 18-55 un 18-105VR. Daca nu ai de gand sa-ti umpli un rucsac numai cu accesorii si obiective de schimb, o geanta din asta e mai mult decat suficienta.

 

Si da, comparat cu moto, e un fel de R6 nou pe mana incepatorilor. Totul depinde de tine cat de mult vrei sa evoluezi.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Da, daca ai banii si nu-ti rupi de la gura pentru asa ceva, se merita aparatul. Vezi ca pachetul cu trepied, geanta si telecomanda, e cam scump. Telecomanda e sub 100 de ron, trepiedeul pe acolo iar un rucsac/geanta o poti lua sub 100 de ron. Daca poti, opteaza sa nu le iei pe astea, dar in schimb as pune in loc de 18-55 un 18-105VR. Daca nu ai de gand sa-ti umpli un rucsac numai cu accesorii si obiective de schimb, o geanta din asta e mai mult decat suficienta.

 

Si da, comparat cu moto, e un fel de R6 nou pe mana incepatorilor. Totul depinde de tine cat de mult vrei sa evoluezi.

 

Suma nu e o problema. De mult mi-am dorit un astfel de cadou...cre'ca il merit...

 

La 3e.ro avem asa:

d5100 body = 2.599

Nikon 18-55mm f/3.5-5.6G VR Autofocus = 499

Nikon Top Loader Crumpler = 159

BRAUN Light weight 3000 = 59

Nikon ML-L3 = 66

 

Total: 3382 RON.

 

Deci nu e scump, dar merita gandit daca in banii astia (plus o mica diferneta) nu iau body si doua obiective (18-55 si 55-200).

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa mai astepti, se apropie luna cadourilor, o sa ploua cu oferte de peste tot.

Si la evomag.ro tot 2.599 e body de D5100. Astia cel putin au garantia serioasa, direct cu Skin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...