Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

http://500px.com/

Un site gandit ca o galerie in care fiecare fotograf sa isi expuna doar cele mai reusite imagini. Ca design si mod de afisare a fotografiilor mi se pare mai reusit decat Flickr. Merita putina atentie daca aveti timp :)

avem si reprezentanti Romania

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un nikon l110. Ce setari trebuie sa-i fac pentru a fotografia motociclete in miscare, cat mai clar si mai calitativ?

 

Tu incerci sa faci "panning", adica sa urmaresti motocicleta in miscare si sa declansezi. Iti trebuie ceva exercitiu pana corelezi miscarea ta cu a motorului.

Trebuie sa setezi aparatul la diafragma cat mai mare si viteza de declansare ridicata pentru a avea o profunzime cat mai redusa a imaginii, adica motocicleta trebuie sa para imobilizata.

Metoda trebuie sa functioneze pe majoritatea camerelor la care se pot face setari manuale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un nikon l110. Ce setari trebuie sa-i fac pentru a fotografia motociclete in miscare, cat mai clar si mai calitativ?

Tu incerci sa faci "panning", adica sa urmaresti motocicleta in miscare si sa declansezi. Iti trebuie ceva exercitiu pana corelezi miscarea ta cu a motorului.

Trebuie sa setezi aparatul la diafragma cat mai mare si viteza de declansare ridicata pentru a avea o profunzime cat mai redusa a imaginii, adica motocicleta trebuie sa para imobilizata.

Daca imi permiti o corectura/completare - se poate face panning, sau se poate "ingheta" actiunea. Setarile difera.

 

• Daca vreau sa "inghet" actiunea, folosesc un timp de expunere cat mai mic posibil (gen 1/1000 - 1/4000). Iso si diafragma se seteaza a.i incat sa obtin acest timp scurt (de obicei diafragma deschisa si iso crescut)

Exemplu de inghetare a actiunii:

cadwell-park-motorbike-racing.jpg

 

 

Panningul presupune "urmarirea" subiectului in timpul fotografierii, astfel incat sa obtin un fundal "miscat" si un subiect clar. Se foloseste, in functie de viteza de deplasare a subiectului, un timp de expunere aprox de la 1/5 pana la 1/100. Si aici, Iso si diafragma se ajusteaza pt a facilita obtinerea acestui timp de expunere. Daca aveti pe camera mod "prioritate de timp" , folositi-l ;)

Exemplu de panning:

panning38.jpg

 

Dpdv "tehnic", inghetarea imaginii ofera mai multe detalii si o imagine mai clara. Dar subiectul pare static, rotile nu par sa se invarta etc. Dpdv artistic este de preferat panning-ul, dar e mai greu de realizat si necesita putin antrenament.

Se poate folosi si o solutie de mijloc, in care sa nu fac panning, dar sa nu folosesc un timp de expunere chiar atat de scurt, permitand de ex. ca rotile sa para in miscare.

Spor :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru serviceuri, ai o lista intreaga AICI

Pentru preturi service Canon, lista AICI

Pentru Nikon, cred ca pe nikonisti.ro gasesti toate informatiile.

 

Am dus un Canon mai demult la service pentru o curatare de senzor, totul a fost ok. Si Nikonul ar cam trebui dus acum, dar inca mai tin de el asa, astept sa treaca vara, ca poate mai ies cu el pe vreo plaja, ceva, si apoi o sa-l duc la curatat.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca trebuie neaparat sa dai bani pentru o curatare de senzor (daca vrei doar atat). nu stiu cat costa, dar de ce sa dai banii daca poti sa-l cureti si tu la fel de bine. eu am facut chestia asta de 4-5 ori pana acum si nu am avut probleme. trebuie doar atentie si multa rabdare. sunt o gramada de tutoriale pe net...

 

si o poza...

 

TOD_5759_blog.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte foarte faina atat compozitia cat si procesarea old style. Bravos :peace:

Aveam si eu ceva oldies style prin arhiva :)

 

1948.jpg

 

 

nu cred ca trebuie neaparat sa dai bani pentru o curatare de senzor (daca vrei doar atat). nu stiu cat costa, dar de ce sa dai banii daca poti sa-l cureti si tu la fel de bine.

Tru. In cele mai multe cazuri o pompa de praf rezolva 99% din praful de pe senzor, iar restul de 1% oricum il vezi doar daca tragi de la f8 in sus.

Iar daca chiar este necesara o curatare umeda, in loc de solutii ceva mai complicate gen Eclipse and stuff, eu am rezolvat-o foarte usor cu un set de spatule umeda+uscata ;)

 

 

Si oleaca de peisaj de la iesirea de saptamana asta pe Transalpina

post-40715-0-62205500-1313789583_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuderia Spider ;) Si totusi n-are discuri carbon-ceramice... care ar fi trebuit sa fie prezente pe scuderia :scratch:

 

2009-ferrari-scuderia-spider-16m-3.jpg

 

Interesant e totusi ca e asemanatoare aceasta poza cu cea facuta de tine . Sunt frumoase toate ;)

Editat de bogdan_gba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Vand niste obiective cu montura Nikon.

 

Vand Tamron AF 28-80mm f/3.5-5.6 montura Nikon

Obiectivul este achizitionat de la f64, nu am avut problmeme cu el, l-am folosit foarte putin, sta degeaba prin casa. Obiectivul vine insotit de prasolar, capace fata/spate.

Pret: 150 RON

 

Vand Nikon 18-70mm f/3.5-4.5

Obiectivul vine insotit de capace fata/spate si parasolar. Functioneaza impecabil, nu prezinta zgarieturi sau semne de uzura.

Pret: 600 RON usor negociabil pentru cine vrea sa cumpere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...