Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

Vizitator Ravishing

Din ce-am observat, se ascund mai bine imperfecţiunile atat al subiectului cat si al calitătii fotografice.

 

E si asta un mod de a intelege fotografia alb-negru :D

 

 

 

 

 

Drum neasfaltat de campie:

 

sToQmjp.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

mai bine ziceti ce e in neregula cu poza si cum ati fi procedat voi, tinand cont ca folosesc un D3100 cu Pentacon Auto50mm 1.8 cu adaptor m42-nikon fara lentila corectoare.

La portretul cunoscut deja pt sfarcurile sale, lasa de dorit incadrarea si mai ales luftul inexistent din partea superioara. Ori lasi o distanta mai mare subiect-marginea fotografiei, ori tai serios din el. Gen asa

Se aplica "regula" si la picioare sau alte parti ale corpului :) Altfel pare o incadrare accidentala, neatenta.

De asemenea cadrul pare o idee dezechilibrat prin pozitionarea subiectului.

In rest, dpdv tehnic este ok, bokeh placut, tipa destul de expresiva and stuff. Conversia a/n este de asemenea placuta, eliminarea culorilor simplificand cadrul si orientand atentia mai bune pe subiect (cu referire la Crazy devil mai sus :) ). In fotografie de multe ori less is more ;)

 

La cadrul cu spatele tipei nu prea am ce comenta. Este destul de ok dpdv tehnic, dar nu-mi transmite nici un feeling, nici un detaliu de studiat etc. Este poate ok pt o prezentare de moda, de coafuri, ceva de genul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator andrei_zxr

Gigel, negigel photography, in loc sa criticati ca folosesc un logo, mai bine ziceti ce e in neregula cu poza si cum ati fi procedat voi, tinand cont ca folosesc un D3100 cu Pentacon Auto50mm 1.8 cu adaptor m42-nikon fara lentila corectoare.

 

 

No offense, da' prostu nu e prost destul pana nu e si fudul. Replica ta suna ceva gen "ba fratilor, deci va rog, putina atentie,yo trag cu un pentacon 50mm 1.8 FARA lentila corectoare! DA? ati inteles? deci YO trag cu un D3100 cu un obiectiv de 100 RON FARA lentila corectoare. Deci va rog, luati aminte si comentati ca atare".

 

Nu ti-ai pus intrebarea ca poate nu prea e nimic de comentat la pozele tale, decat niste sfarcuri si un logo trist?:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator andrei_zxr

Ma rezum la atat :))

 

M-am uitat pe google dupa Tair 300mm ... are chiar si un fel de tragaci pe care-l poti monta si il faci sa arata ca o mitrariera.

 

fs3p6man.jpg

 

 

Am toata trusa asta in casa. Daca e interesat cineva.

Foto - Sniper. Vine cu Zenitul pe film + un Helios 44M-6 (58mm f2, m42)

 

@ Crazy-Devil: Lens ul meu e cel din poza asta de mai sus

 

@ Old: trusa aia o fi greoaie daca o cari in geanta aia de piele patrata /dreptunghiulara.

 

insa 300 ul asta atasat la 5D meu, scoate excelent si ma plimb des cu el...(pe jos).

Editat de andrei_zxr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La portretul cunoscut deja pt sfarcurile sale, lasa de dorit incadrarea si mai ales luftul inexistent din partea superioara. Ori lasi o distanta mai mare subiect-marginea fotografiei, ori tai serios din el. Gen asa

Se aplica "regula" si la picioare sau alte parti ale corpului :) Altfel pare o incadrare accidentala, neatenta.

De asemenea cadrul pare o idee dezechilibrat prin pozitionarea subiectului.

In rest, dpdv tehnic este ok, bokeh placut, tipa destul de expresiva and stuff. Conversia a/n este de asemenea placuta, eliminarea culorilor simplificand cadrul si orientand atentia mai bune pe subiect (cu referire la Crazy devil mai sus :) ). In fotografie de multe ori less is more ;)

 

La cadrul cu spatele tipei nu prea am ce comenta. Este destul de ok dpdv tehnic, dar nu-mi transmite nici un feeling, nici un detaliu de studiat etc. Este poate ok pt o prezentare de moda, de coafuri, ceva de genul asta.

Cel mai competent si folositor coment!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

No offense, da' prostu nu e prost destul pana nu e si fudul. Replica ta suna ceva gen "ba fratilor, deci va rog, putina atentie,yo trag cu un pentacon 50mm 1.8 FARA lentila corectoare! DA? ati inteles? deci YO trag cu un D3100 cu un obiectiv de 100 RON FARA lentila corectoare. Deci va rog, luati aminte si comentati ca atare".

 

Nu ti-ai pus intrebarea ca poate nu prea e nimic de comentat la pozele tale, decat niste sfarcuri si un logo trist? :)

D3100+50mm+adaptor fara lentila=focalizare la maxim 3 metrii cu un F decent=>nu poti incadra mai mult de atat din subiect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator andrei_zxr

D3100+50mm+adaptor fara lentila=focalizare la maxim 3 metrii cu un F decent=>nu poti incadra mai mult de atat din subiect.

ai picioare? maini? te poti deplasa? Ma faci sa rad. Cica "nu poti incadra mai mult de atat din subiect". :)))))))))))))

 

In primu' rand ce legatura avea ce-am zis eu cu distanta pana la subiect:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator andrei_zxr

Postarile astea sunt mai de prost gust decat logoul meu privit prin ochii tai.

 

Chiar vreau o 'sedinta' cu ea, nu inteleg de ce e de prost gust postarea mea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@skvj Lasa-l pe biluta sa-i faca niste poze la gagica. are cu ce, si stie ce si cum sa seteze camera. I'm waiting for it.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ravishing

Eu am mai zis ca o lentila buna costa, insa mi s-a reprosat ca exista antichitati mult mai bune :))))

N-as cara un monstru din asta dupa mine nici daca mi l-ar oferi careva gratis. Fac luxatie la umar, cred ca are cel putin 20 de kg.

O sticla moderna de 300mm cu autofocus + stabilizator + apertura mica, intradevar costa cateva mii de euro.

Dar e mult mai sanatoasa decat monstruozitatea asta. Brrrrrr, locul lui e la muzeu.

Si oricum asta e sticla pentru fotografie speciala, nici-un om normal nu face poze in mod normal cu lentila peste 200 in mod normal.

Chiar am vazut o statistica pe net privind folosirea sticlelor (venita de la lightroom) plaja 35-100 e cea mai raspandita, undeva la 90%.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu privesc altfel lucrurile : fiecare face poze cu ce are , cu ce-si permite . Nu cred ca ar trebui facute diferente intre cei cu D3 sau cei cu Smena . In principiu , cred ca ideea topicului era sa vedem si noi , ce vad altii , din " obiectivul " lor de vedere . Consider ca este frumos sa incercati sa explicati amatorilor ( eu , spre ex ) unde gresesc sau unde trebuie sa mai exerseze si in aceeasi masura consider ca amatorii ( tot eu ) trebuie sa accepte orice sfat ca atare si sa nu caute substraturi in fiecare postare . Toti au fost amatori si ar fi frumos sa vedem si de la profesionisti cateva cadre de inceput . La urma urmei , subiectul este fotografia ! :) O zi placuta la toata lumea .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ravishing

... Consider ca este frumos sa incercati sa explicati amatorilor ( eu , spre ex ) unde gresesc sau unde trebuie sa mai exerseze si in aceeasi masura consider ca amatorii ( tot eu ) trebuie sa accepte orice sfat ca atare si sa nu caute substraturi in fiecare postare ...

 

Asta mi se pare o gandire paguboasa.

Dpmdv spiritul critic trebuie sa plece in primul rand de al tine, si abia apoi din ce-ti spun ceilalti.

Bineinteles ca si tu trebuie sa studiezi fotografia, cel putin la un nivel minimal.

Apoi daca tie iti place o poza, ce conteaza parerea celorlalti?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta mi se pare o gandire paguboasa.

Dpmdv spiritul critic trebuie sa plece in primul rand de al tine, si abia apoi din ce-ti spun ceilalti.

Bineinteles ca si tu trebuie sa studiezi fotografia, cel putin la un nivel minimal.

Apoi daca tie iti place o poza, ce conteaza parerea celorlalti?

 

 

Este un punct de vedere corect , dar oricat de mult mi-ar place mie o fotografie , din lipsa de experienta pot aparea mici " greseli " care pot fi corectate din mers , mai ales ca timpul alocat studiului fotografic ( cursuri , carti , etc ) este foarte limitat . O zi faina :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator andrei_zxr

Eu am mai zis ca o lentila buna costa, insa mi s-a reprosat ca exista antichitati mult mai bune :))))

N-as cara un monstru din asta dupa mine nici daca mi l-ar oferi careva gratis. Fac luxatie la umar, cred ca are cel putin 20 de kg.

O sticla moderna de 300mm cu autofocus + stabilizator + apertura mica, intradevar costa cateva mii de euro.

Dar e mult mai sanatoasa decat monstruozitatea asta. Brrrrrr, locul lui e la muzeu.

Si oricum asta e sticla pentru fotografie speciala, nici-un om normal nu face poze in mod normal cu lentila peste 200 in mod normal.

Chiar am vazut o statistica pe net privind folosirea sticlelor (venita de la lightroom) plaja 35-100 e cea mai raspandita, undeva la 90%.

 

 

postul tau e plin de clisee si cumva...dezinformare.

 

Tin sa te anunt ca Tair-ul asta de 300mm e mai usor decat ai crede. Are sub 1.5 kg cu siguranta (nu pot estima asa bine masa,cu precizie,dar sunt sigur ca nu trece 1.2 - 1.3 kg).

 

N-ai cara un 'monstru din asta', insa un 70-200 2.8 de la Canon e la fel de greu,sau chiar mai greu (mai ales IS sau IS II).

 

Mie personal imi place si imi place sa trag cu el,stau la poarta gradinii botanice,si imi place sa merg sa ma plimb pe langa lac si sa trag pasari sau ce se iveste. E aberant sa spun ca fac 'wild-life' cu el, dar m-ar tenta ideea sa tatonez cu genu' asta de fotografie. De aia l-am si luat (doar nu ca sa trag minore in parc cu 300mm pt facebook).

 

Si vis a vis de 200mm, eu vad toti pozarii de evenimente (care se 'respecta') ca au un 70-200 in geanta (ori f4 ori 2.8). eu personal nu suport focala si obiectivul ala,imi pare deja cocalaresc (avand in vedere si cadrele pe care le trag ei cu alea)..

 

Iar cu statistica aia generata de lightroom, e total irelevanta. Fiecare trage ce subiect ii place, ce gen de fotografie ii place, cu ce scula are / ii place.

 

Daca m-as lua dupa statistica aia, ar trebui sa-mi vand si 24 fixul si 300 asta, nu? Ca vorba aia, tre sa ma incadrez in statistica......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si vis a vis de 200mm, eu vad toti pozarii de evenimente (care se 'respecta') ca au un 70-200 in geanta (ori f4 ori 2.8). eu personal nu suport focala si obiectivul ala,imi pare deja cocalaresc (avand in vedere si cadrele pe care le trag ei cu alea)...

 

nu te inteleg ce vrei sa zici aici. de cenu suporti focala aia? ce e cocalaresc la el?

 

Iar cu statistica aia generata de lightroom, e total irelevanta. Fiecare trage ce subiect ii place, ce gen de fotografie ii place, cu ce scula are / ii place...

 

aici pari sa te contrazici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa a inceput acest TOPIC... in anul 2005

"Salutari!

Mi-ar place tare mult ca macar catziva dintre voi sa ataseze aici cateva lucrari (personale)care sa poata fi admirate in pace si liniste de catre iubitorii domeniului.

M-am gandit sa deskid aceasta discutzie dintr-o nostalgie ce m-a cuprins acu' aprox 10 minute (si vad ca nu ma mai lasa).

Voi atasa cateva foto facute (d mine) cu un oarecare timp in urma.

E randul vostru!

Multumesc! "

 

cum a ajuns in 2013 ...vedeti si voi ...o lume plina de EXPERTI ..... SI PROFESIONISTI......

 

PACAT..... MARE PACAT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai, revin si eu cu o intrebare care desi mi-a fost explicata de atatea ori, nu am intes nimic.

 

ce anume este si ce face acest F. si de ce cu cat e mai mic, cu atat mai bine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

F-ul este diafragma obiectivului, deschizatura prin care intra lumina si ajunge la senzor.

O poti compara cu irisul ochiului uman. Irisul, cu cat este mai intuneric, cu atat se deschide mai mult pt a permite unei cantitati mai mari de lumina sa intre.

 

F mic ca numar inseamna deschidere mai mare a diafragmei/irisului.

 

Zi-mi ca ai inteles asta si apoi revin cu restul de detalii :)

 

aperture.jpg

 

Si obiectivul in sine, unde se observa fizic cum arata diafragma.

aperture-comparison-at-f2.8-f8-f22.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

F-ul este diafragma obiectivului, deschizatura prin care intra lumina si ajunge la senzor.

O poti compara cu irisul ochiului uman. Irisul, cu cat este mai intuneric, cu atat se deschide mai mult pt a permite unei cantitati mai mari de lumina sa intre.

 

F mic ca numar inseamna deschidere mai mare a diafragmei/irisului.

 

Zi-mi ca ai inteles asta si apoi revin cu restul de detalii :)

 

aperture.jpg

 

Si obiectivul in sine, unde se observa fizic cum arata diafragma.

aperture-comparison-at-f2.8-f8-f22.jpg

Gata. Am inteles. Ce nu am inteles, e de ce cu cat F mic = deschidere mare. Dar nu conteaza. Ştiinţă e de vină

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...