Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

Vizitator Ravishing

Ce nu am inteles, e de ce cu cat F mic = deschidere mare. Dar nu conteaza. Ştiinţă e de vină

 

Pentru ca apertura (F) nu e tot una cu deschiderea. Deschiderea e consecinta unei aperturi mici.

 

Pentru a intelege detaliile astea nu e nevoie decat sa citesti o carte sau sa vezi un tutorial pe youtube, care probabil iti ia 2-3 ore din viata (ca se tot spune ca nu e timp pentru a invata fotografie). Astea sunt detalii tehnice care odata intelese, fotografia devine mult mai usor de inteles. Chiar mi se pare pacat sa nu investesti cateva ore din viata pentru a intelege mai bine o pasiune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Gata. Am inteles. Ce nu am inteles, e de ce cu cat F mic = deschidere mare. Dar nu conteaza. Ştiinţă e de vină

 

F e de fapt un raport, mai precis cel dintre diametrul deschiderii diafragmei si distanta focala. Se noteaza cu 1:x (unde x = 1, 1.4, 2.8, 4, etc.) si asa il vedeti scris si pe obiective.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata. Am inteles. Ce nu am inteles, e de ce cu cat F mic = deschidere mare. Dar nu conteaza. Ştiinţă e de vină

zi mai bine cat si ce ai citit de nu ai inteles. am o vaga banuiala...

 

chestiile astea sunt explicate pe larg peste tot.

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

revin si eu dupa o absenta prea lunga in spatele obiectivului !

 

ceva banalitati

post-18663-0-33396600-1370510104_thumb.jpg

 

si doua cu atmosfera mai intima

post-18663-0-46069100-1370510296_thumb.jpg

post-18663-0-59296700-1370510344_thumb.jpg

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inspirat de articolul cu portretul facut cu un Iphone si o lampa de la Ikea, am facut si eu asta:

 

post-49786-0-22409400-1370518790_thumb.jpg

 

 

Trebuie doar sa-i mai pun cablu ca e la 220 si eventual un potentiometru. Pentru interior cred ca-si va face treaba, macar ca si sursa de lumina pentru fundal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ravishing

Inspirat de articolul cu portretul facut cu un Iphone si o lampa de la Ikea, am facut si eu asta:

 

attachicon.gifDSC_0025.JPG

 

 

Trebuie doar sa-i mai pun cablu ca e la 220 si eventual un potentiometru. Pentru interior cred ca-si va face treaba, macar ca si sursa de lumina pentru fundal.

 

Sa vezi ce lumina o sa ai de la un xenon auto :D (tot o solutie DIY)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni, de unde gasesc si eu niste suruburi de alea pe care se insurubeaza aparatul foto cand il pui pe trepied sau alte accesorii?

Am tot cautat pe la magazinele cu fierotanii si nimic....initial am crezut ca e filet cu pas fin (de obicei la suruburile au fie pas normal fie pas fin) si mai trageam ceva nadejde sa gasesc, dar mi-a spus cineva ca nu ar fi nici pas fin, ca e un pas special, numa pt aparatura foto.

Deci, stie cineva cumva pe unde se gasesc? Sau are cineva trepiede stricate rau, ori alte accesorii, care contin surubul ala? Ideal mi-ar trebui cu diferite lungimi, dar ma multumesc si cu ce gasesc, daca gasesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni, de unde gasesc si eu niste suruburi de alea pe care se insurubeaza aparatul foto cand il pui pe trepied sau alte accesorii?

Am tot cautat pe la magazinele cu fierotanii si nimic....initial am crezut ca e filet cu pas fin (de obicei la suruburile au fie pas normal fie pas fin) si mai trageam ceva nadejde sa gasesc, dar mi-a spus cineva ca nu ar fi nici pas fin, ca e un pas special, numa pt aparatura foto.

Deci, stie cineva cumva pe unde se gasesc? Sau are cineva trepiede stricate rau, ori alte accesorii, care contin surubul ala? Ideal mi-ar trebui cu diferite lungimi, dar ma multumesc si cu ce gasesc, daca gasesc.

http://ishoot.ro/adaptor-surub-1-4-la-ambele-capete-tata-tata-pentru-accesorii-foto.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

F e de fapt un raport, mai precis cel dintre diametrul deschiderii diafragmei si distanta focala. Se noteaza cu 1:x (unde x = 1, 1.4, 2.8, 4, etc.) si asa il vedeti scris si pe obiective.

 

Pentru ca apertura (F) nu e tot una cu deschiderea. Deschiderea e consecinta unei aperturi mici.

 

Pentru a intelege detaliile astea nu e nevoie decat sa citesti o carte sau sa vezi un tutorial pe youtube, care probabil iti ia 2-3 ore din viata (ca se tot spune ca nu e timp pentru a invata fotografie). Astea sunt detalii tehnice care odata intelese, fotografia devine mult mai usor de inteles. Chiar mi se pare pacat sa nu investesti cateva ore din viata pentru a intelege mai bine o pasiune.

am sa-mi aloc timp si pentru studiu. o sa-mi fac timp cand vin in tara sa ma duc si pe la Adrian sa-mi explice. asa am mai citit pe net, dar nu inteleg multe. e diferit fata de cand cineva iti explica.

 

zi mai bine cat si ce ai citit de nu ai inteles. am o vaga banuiala...

 

chestiile astea sunt explicate pe larg peste tot.

zi mai ca n-ai citit ce-am zis/intrebat si ai dat replica fara sa intelegi ce-am zis.

 

bai, revin si eu cu o intrebare care desi mi-a fost explicata de atatea ori, nu am intes nimic.

 

 

 

deocamdata un minim de utilizare il stiu... adica stiu sa apas pe buton :lol:

 

am inceput sa experimentez singur cu modul manual, incercad si incercand setari. unele ies unele nu. e doar un inceput ca in toate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va salut,

cine imi poate spune cu ce pret pot vinde un nikon d 90 cu obiectiv 18-105

foarte putin folosit , probabil inca in garantie, stare perfecta si pe ce saituri

se pot da anunturi ?

 

am uitat sa spun, are si husa ,filtru uv, o trusa de curatat senzorul nedesigilata etc

Editat de petrisor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata. Am inteles.

Bun. Trecem la pasul 2 :)

Cu ce influenteaza deschiderea mai mare sau mai mica a diafragmei ? Pe scurt, are 3 efecte

1. Deoarece lasa sa treaca o cantitate mai mica sau mai mare de lumina, influenteaza timpul de expunere. Te poti gandi ca la grosimea unei tevi de apa. O teava groasa umple o galeata in 5 secunde, pe cand o teava mai subtire o poate umple in 60 de secunde.

Ai vazut ca sunt niste pasi standard f2 , f2.8, f4 etc. De la un pas la altul, cantitatea de lumina este dubla (sau se injumatateste daca micsorezi). Asa ca daca la diafragma f2 timpul tau de expunere este de 1s, la f2.8 (adica gaura mai mica), timpul va fi 2s.

(sa zici daca vrei sa detaliez cu ce influenteaza timpul de expunere poza :) )

 

2. Influenteaza campul de profunzime. Adica cat de mare este distanta din fata si spatele subiectului care este CLARA. Acel efect de blur al fundalului pe care il vezi in portretele puse de skvj mai inainte, de ex.

Cu cat diafragma este mai deschisa, cu atat blurul va fi mai pronuntat. Cu cat e mai inchisa, cu atat campul de profunzime va fi mai mare si fundalul mai clar.

 

3. Poate nu este atat de important, dar diafragma influenteaza si calitatea optica a obiectivului. Nu stiu exact cum sa ii zic ca sa se inteleaga. Sharpnessul acestuia, claritatea lui, capacitatea de a reda mai fin detaliile.

Fiecare obiectiv are un "sweet spot", o valoare a diafragmei la care este cel mai sharp. Acolo el poate reda cel mai bine detaliile (firele de par de ex).

De obicei, cu cat este mai deschisa diafragma, cu atat obiectivul este mai "soft". Pe masura ce inchizi diafragma, el devine mai sharp. Dar pana la un punct, pt ca dupa aceea calitatea este afectata de alte efecte gen difractia and stuff.

 

Ecler ? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ecler ? :D

Eclere :lol: pe modul auto am observat ca se sincronizeaza expunerea cu focalizarea. F2 expunere 1s, F2.8 expunere 2s

 

bun bun bun.... acu ma duc sa ma mai joc cu ea, s-o inteleg de ce are asa multe butoane si numere. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ravishing

...pe modul auto am observat ca se sincronizeaza expunerea cu focalizarea. F2 expunere 1s, F2.8 expunere 2s..

 

Nu se sincronizeaza una cu alta.

Ci in functie de expunerea dorita (sau setata in modul auto), se modifica ori apertura, ori viteza, ori iso, pana se obitne expunerea dorita.

Daca una creste, scade cealalta, si invers. Asta pentru a compensa cantitatea de lumina ce ajunge la senzor.

Apertura mare, intra mai multa lumina.

Viteza mica, intra mai multa lumina,

Iso mare, creste sensibilitatea astfel incat sa poti face poze in lumina scazuta.

Bineinteles ca in functie de setarea celor trei valori, vei avea poze total diferite.

Din cauza asta modul auto nu iti face pozele pe care le vrei tu, ci pe cele pe care el crede ca tu le vrei.

 

 

Dar youtube explica mai bine http://www.youtube.com/results?search_query=photography+tutorial&filters=long&lclk=long

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ravishing

va salut,

cine imi poate spune cu ce pret pot vinde un nikon d 90 cu obiectiv 18-105

foarte putin folosit , probabil inca in garantie, stare perfecta si pe ce saituri

se pot da anunturi ?

 

am uitat sa spun, are si husa ,filtru uv, o trusa de curatat senzorul nedesigilata etc

niconisti.ro ... zic si eu, nu stiu cum merge piata acolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doua Samyanguri care mi-au placut, cu preturi decente pt ceea ce ofera - 14mm f2.8 si cel de 85mm f1.4

Uita de tele-ul ala :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...