Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Oameni buni!! voi prelucrati toate pozele?nu-mi iasa nici o poza la adevarata culoare..pun mai jos cateva ex. prima originala, a doua prelucrata.toate pozele sunt fara viata...

 

MG_7613_2.jpg

 

cross3.jpg

 

MG_7679_2.jpg

 

maserati.jpg

 

MG_7674_2.jpg

 

maserati1.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu da... ca la d80-u meu cand incarc raw-ul in photoshop se da reset la tot ce scrie aparatu. daca il incarc in capture nx e cat de cat ok....

 

dar eu... de la inceput am avut tendinta de a umbla la canalele de culoare. ca sa compensez competentele sau ce nu putea face aparatu :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

ma dispera sa prelucrez fiecare poza :-L ce bine arata pe aparat si ce dezamagire cand le scot!!

 

display urile de la aparate mint. Chiar daca tragi raw, tu vezi acolo un embedded jpeg,prelucrat de aparat (arata mai contrastant, mai vivid,etc).

 

@ Skvj: DPP (digital photo professional de la Canon,softul lor) iti pastreaza toate setarile camerei (balans de alb, WB shift, image style (fie ca ai ales portrait,monochrome sau un custom image style) precum si tot ce tine de chestiile mai noi (lens correction, dynamic lighting etc).

 

ACR (Adobe Camera Raw) iti reseteaza toate setarile. Dar ai acolo camera profile ,in Camera Raw,de unde poti alege Camera faithful, adobe standard, si multe altele, functie de ce vrei sa obtii.

 

La 1D mark II era asa prost displayul,ziceai ca-i un Nokia din ala vechi, daca ma uitam prea de sus,parea supraexpusa poza,daca ma uitam prea de jos, era subexpusa,si oricum ma uitam sincer, display ul ala mintea cand era vorba de expunere,culori etc (si nu, eu chiar nu sunt genl care sta sa se uite la histograma & shit...)

 

La 5D e mai decent, iar de la 5D mark II incoace,display urile au inceput sa minta cu nerusinare......... (adica poza ''pare'' mai misto pe display, dar asta doar pt un ochi ne-avizat,care e impresionat de contrast puternic si culori supra-saturate).

 

De multe ori prin procesare excesiva pierdeti din tonurile culorilor, din gamut mai bine zis,pierdeti texturi,detalii (si la culori si in umbra/zone intunecate etc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca poti sa iti faci user profiles direct p camera(dai saturatie, contrast in sus sa fie vii) si sa tragi jpeg - asa le ai gata prelucrate din camera.

 

Sau daca folosesti lightroomul tragi raw, iti faci cateva preseturi universale, synch all, export.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Skvj: DPP (digital photo professional de la Canon,softul lor) iti pastreaza toate setarile camerei (balans de alb, WB shift, image style (fie ca ai ales portrait,monochrome sau un custom image style) precum si tot ce tine de chestiile mai noi (lens correction, dynamic lighting etc).

 

ACR (Adobe Camera Raw) iti reseteaza toate setarile. Dar ai acolo camera profile ,in Camera Raw,de unde poti alege Camera faithful, adobe standard, si multe altele, functie de ce vrei sa obtii.

 

 

Exact asta si fac. Adobe Standard mi se pare oribil in comparatie cu preseturile Camera.

M-am obisnuit atat de tare cu LR-ul incat imi vine greu sa incerc si alt soft.

 

Ce ma deranjeaza tare de tot si vreau sa aflu daca e o problema si la voi, cand dau balansul de alb, cu pipeta de exemplu, mai mereu albul obtinut e cam galben. E tampit softul sau displayul meu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ma deranjeaza tare de tot si vreau sa aflu daca e o problema si la voi, cand dau balansul de alb, cu pipeta de exemplu, mai mereu albul obtinut e cam galben. E tampit softul sau displayul meu?

 

Cand selectezi cu 'pipeta' iti apare fereastra aia mica cu pixelii din zona cursorului, acolo trebuie sa urmaresti valoarea pe canale R,G,B, sa fie egala pe toate. Daca tot e galben albul e de la calibrarea monitorului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma dispera sa prelucrez fiecare poza :-L ce bine arata pe aparat si ce dezamagire cand le scot!!

 

Sa mai scazi surpriza, poti sa-ti setezi ecranul aparatului astfel incat sa iti afiseze imaginile cat mai aproape de ceea ce vezi pe ecranul computer-ului.

Pentru asta, faci o fotografie, o descarci pe computer, bagi card-ul inapoi in aparat si vizualizezi fotografia si pe aparat, si pe computer. Apoi modifici parametrii din aparat (brightness, hue, etc., ca nu la toate-s la fel) pana cand ti se pare ca imaginea arata identic pe ambele ecrane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si dup-aia ii rogi pe toti care vor sa vada poza asa cum o vezi tu, sa faca acelasi lucru :)

M-am referit strict la problema lui todea.

Ce se intampla cand vezi pozele pe 10 ecrane diferite e alta treaba.

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

De unde pot face rost de lightroom?Cred ca am sa fac cum zice bocosb

MG_7580.jpg

 

Un bo$$ cu P0R$CH3 ca tine, si-l cumpara,nu-l ia de pe torente :)))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci pana la urma asta-i procesul in fotografie..subiect,click,edit,post

Asta-i procesul la un "point and shoot", cu limitarile de rigoare la procesare, daca nu stie RAW.

La aparatele mai destepte trebuie sa mai faci un pas important: setarea aparatului inainte de a apasa pe declansator, in functie de conditiile de fotografiere si de ce vrei sa obtii de la poza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu mi-ar manca motoarele si masina aia atatia bani poate l-as cumpara :D

Mda. Nu e nimeni sfint, dar Adrian a cam nimerit-o la fix.

Romanul poate sa ajunga la nivel de vest cu venitul si tot nu va cumpara soft, filme sau muzica. Ba degraba va sari la rationalizari: am copii, am rate la banca etc. Ca si cum cei care cumpara nu ar avea si ei. Pe DSLR high-end da banii fara sa clipeasca, dar doar pt. ca nu s-a inventat inca replicator ca-n Star Trek. Daca erai curios sa vezi cit costa observai ca e si oferta. Sau puteai sa cauti alternative gratuite. dar nu sint aatit de usor de folosit si pline de facilitati, nu? :) Si e o chestie de minim bun-simt ca nu intrebi pe un forum public de unde poti sa-l iei la naspa.

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai, ca alternative gratuite exista. Doar ca nu se ridica la standarde.

Pe alte forumuri erai banat pe loc (serios, nu glumesc) numai pt. tupeul de a intreba public de unde sa iei soft la naspa. Pe forumul asta se sterg topicuri unde sint expuse tepe dovedite.

Btw, daca unul iti fura motorul, masina sau DSLR-ul, e tot pt. ca cauta si el alternative gratuite. Daca o sa se intimple, incearca sa-l intelegi si tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Is curios cati dintre userii de pe aici au platit pt softuri..cat despre furat motor,masina etc pana la descarcat gratuit un soft e cale lunga.Daca 50% din userii activi pe topicul asta au cumparat softurile care le folosesc promit sa-l cumpar si eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...