Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

Uuu... ti-ai luat telefon mobil cu functie de panorama :D

 

Sfaturi prietenesti:

Daca mama ta iti face complimente sa nu le crezi.

Daca prietenii de pe Facebook iti dau like sau share la poze sa nu crezi ca esti pozograf bun.

Editat de StefanSC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator Adrian

Ba StefanSC, da baga frate si tu o poza, ceva (ca fotografii sunt sigur ca nu ai), daca tot dai din gura doar :) (ca la critica,avem deja suficienti pe aici )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e cine stie ce, dar a prins bine la privitorii de pe facebook.

 

attachicon.gifIMG_2788.jpg

 

Marea problema: prim-planul. Mica problema: e stramba! :)

 

Too much International Organization of Standardization?

Ca sa nu mai protesteze cineva :tomato: glumesc.

 

Ce vezi in poza sunt efectele redimensionarii, nu zgomot din cauza sensibilitatii mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marea problema: prim-planul. Mica problema: e stramba! :)

 

Si subiectul cui il lasam? :D

 

De fapt, nu :))

 

Ca idee generala:

E mai bine sa tragi la ISO-200 si compensezi expunerea cu minus din LR obtii mai putin zgomot decat daca tragi la ISO 125 si compensezi expunerea cu plus din LR. Mai ales la fotografie nocturna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am corectat expunerea din aparat cu -2 stopuri. Oricum, sincer, era prea bezna sa-mi pot da seama ce prind in cadru in zona intunecoasa.

Cea mai nasoala combinatie posibila: subexpui din aparat si supraexpui din LR.

Ideal ar fii sa supraexpui in camera(evident, urmarind histograma pe cat posibil sa nu arzi canale) si sa tragi inapoi in LR.

 

Daca nu iti este clar ce prinzi in cadru intr-o zona, e mai bine sa renunti la zona respectiva (crop).

 

Lectura de inceput:

http://en.wikipedia.org/wiki/Exposing_to_the_right

Editat de StefanSC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba StefanSC, da baga frate si tu o poza, ceva (ca fotografii sunt sigur ca nu ai), daca tot dai din gura doar :) (ca la critica,avem deja suficienti pe aici )

el ....se pastreaza pentru ...UN GRUP RESTRANS....CUNOSCATOR.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

el ....se pastreaza pentru ...UN GRUP RESTRANS....CUNOSCATOR.......

Sincer, incep sa cred ca e un grup foarte restrans... nu de alta, dar nu am vazut oameni pe forumurile din Ro care sa stie cum sa foloseasca banala functie de cautare (Search in limba lui Churchill) :P.

Editat de StefanSC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai nasoala combinatie posibila: subexpui din aparat si supraexpui din LR.

Ideal ar fii sa supraexpui in camera(evident, urmarind histograma pe cat posibil sa nu arzi canale) si sa tragi inapoi in LR.

 

+1, in general la pozele ce le posteaza lumea observ ca probleme mai des intalnite subexpunerea decat supraexpunerea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si subiectul cui il lasam? :D

 

Poti sa-i spui "luminile orasului".

 

+1, in general la pozele ce le posteaza lumea observ ca probleme mai des intalnite subexpunerea decat supraexpunerea

 

La lumina zilei, o subexpunere usoara (1/2, 2/3 trepte) poate imbunatati contrastul unei fotografii. La nocturne insa, dupa cum s-a spus mai sus, e contraindicata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La lumina zilei, o subexpunere usoara (1/2, 2/3 trepte) poate imbunatati contrastul unei fotografii. La nocturne insa, dupa cum s-a spus mai sus, e contraindicata.

 

E cam generalizat "lumina zilei", nu merge sa subexpui in orice situatie - de ex daca pozez pe o strada mai ingusta unde am o cladire deschisa pe o parte lovita de soare si in rest umbra, un cadru ar iesi subexpus lasat la expunerea "corecta" din aparat. Sau poze iarna unde ai zapada iluminata de soare si aparatul tinde sa subexpuna - cel putin la canon am observat o usoara tendinta spre subexpunere.

 

 

 

L.E. ies la o tura poate gasesc ceva de pozat ca mi-am facut pofta acuma :D

Editat de bocosb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Pana la urma nu mai conteaza si ce-a vrut fotograful sa obtina? Adica eu am multe poze subexpuse intentionat, ca asa am vrut eu si stiam cum o sa arate. Nu le-am subexpus accidental,ca apoi sa descopar ca ''da bine'' asa...


Expunerea corecta nu face o fotografie buna...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

+1, in general la pozele ce le posteaza lumea observ ca probleme mai des intalnite subexpunerea decat supraexpunerea

 

Explicatia e simpla: majoritatea lasa aparatul pe setarile default => masurare matriciala. La cam toti producatorii, masurare matriciala cauta punctul de 18% gri si face tot posibilul pentru a evita supraexpunerile si a proteja zonele luminoase.

 

 

Poti sa-i spui "luminile orasului".

 

Pai si atunci ce facem cu copacul din planul apropiat? Ca e mai mare decat orice lumina a orasului in cadrul acesta si contrasteaza puternic :D.

Editat de StefanSC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e facuta cu compensare de expunere 0, de asemenea corectata in LR. Ceva mai putin zgomot, insa nu sunt atat de bine definite formele.

Fiind o zona cu sute de surse mici de lumina, chiar si pe masurarea medie a expunerii iesea aiurea.

Am preferat sa subexpun ca sa capat detalii si in zonele lipsite de lumina.

 

post-49786-0-48076000-1394542774_thumb.jpg

 

Si:

 

post-49786-0-44599300-1394543270_thumb.jpg

 

Am folosit si ISO ceva mai mare, dar parca pe moment nu-mi placea.

Editat de skvj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si atunci ce facem cu copacul din planul apropiat? Ca e mai mare decat orice lumina a orasului in cadrul acesta si contrasteaza puternic :D.

 

Marea problema: prim-planul.

 

Well...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Muntii mei, vedere de la serviciu.

La 7 dimineata.

Neprelucrata.

Nu stiu de ce, dara deocamdata nu simt nevoia sa ma joc prin fotosopuri sau alte programe de editare.

Poate pentru ca pozez numai pentru mine?

post-10629-0-47757700-1394547218_thumb.jpg

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mnah, nu mai e copacul.

 

attachicon.gifIMG_2793.jpg

 

Pana la urma cred ca problema e la poza in sine.. adica era ceata aia care iti ascunde detaliile si iti papa contrastul si detaliile + nici compozitia nu e cine stie ce. La pozat de orase noaptea e bine sa ai cer f senin sau daca e ceata sa fie lasata jos si luna plina si sa ai de unde poza de la inaltime (ceva de genul asta http://wallpaperscraft.com/image/63343/1920x1080.jpg?orig=1).

Mai poti incerca tot din locatia aia dar sa mergi mai devreme, cand incepe sa se intunece, ai o fereastra de cateva zeci de minute in care cerul ia tot felu de culori si in combinatie cu luminile orasului s-ar putea sa iti iasa mult mai bine decat pe bezna totala.

 

 

 

 

Am gasit niste pietre azi.. culori din parti in perioada asta asa ca alb-negru sa fie mai hartistic :))

 

KV1TuPv.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu de ce, dara deocamdata nu simt nevoia sa ma joc prin fotosopuri sau alte programe de editare.

Poate pentru ca pozez numai pentru mine?

attachicon.gifIMG_1552.JPG

Fain cadrul :)

Dar o intrebare bonus - stii sa folosesti photosop ? Sau ai folosit vreodata ?

 

 

this is :-L ! vorbele astea cu 3 litere le urasc! (it, fotografie si alte domenii)

MFD = minimum focus distance

OOF = out of focus

Eu tin minte de pe vremea cand jucam counter strike. Bagau baietii pe chat numa STF, MM, SFM, SMM :laugh:

Editat de Cap0ne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am vazut ca era ceata pana ce am bagat poza in LR.

Nu am fost musai pt poze, insa cred ca o voi face intr-o buna zi. Nici obiectiv wide nu am.

Misto ce e in link.

 

Pana la urma cred ca problema e la poza in sine.. adica era ceata aia care iti ascunde detaliile si iti papa contrastul si detaliile + nici compozitia nu e cine stie ce. La pozat de orase noaptea e bine sa ai cer f senin sau daca e ceata sa fie lasata jos si luna plina si sa ai de unde poza de la inaltime (ceva de genul asta http://wallpaperscraft.com/image/63343/1920x1080.jpg?orig=1).

Mai poti incerca tot din locatia aia dar sa mergi mai devreme, cand incepe sa se intunece, ai o fereastra de cateva zeci de minute in care cerul ia tot felu de culori si in combinatie cu luminile orasului s-ar putea sa iti iasa mult mai bine decat pe bezna totala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fain cadrul :)

Dar o intrebare bonus - stii sa folosesti photosop ? Sau ai folosit vreodata ?

 

 

Merci de apreciere.

Stiu sa folosesc photoshop, la serviciu il folosesc zilnic, dar nu pentru npoze.

Acuma ma mai joc si cu alte programe de editare, LR, PSE, Digital Photo, dar sunt la inceput.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...