Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

cat despre furat motor,masina etc pana la descarcat gratuit un soft e cale lunga.

Nu te crezi tu cind spui asta, dapai sa te creada altii. E fix tot aia, dar esti convins ca meriti moca. Nu, softul il furi pt. ca e mult mai usor de furat decit masina si pt. ca riscul de a fi prins e mult mai mic. Mergind pe ideea asta, se poate extrapola foarte usor ca daca ai fi convins ca nu esti prins, ai fi furat si motorul, si masina, si aparatul foto. Eventual le-ai fi furat chiar de oameni de pe acest forum, daca s-ar fi nimerit sa fie mai comod.

Nu as fi spus nimic daca nu ai fi avut tupeul sa-l ceri moca pe forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Deaia ii forum sa ne ajutam nu sa ne dam mai inteligenti unul ca altul

Da, daca asta ai inteles tu, ai clar singe de roman. Nu am nici o intelegere pt. un hot ca tine (hot care-si permite) si care dupa aia se si smiorcaie ca nu e ajutat.

Intelegere o sa am cind o sa dai un mesaj la un moderator sa-ti modifice postul in care cereai LR moca, sa puna in loc ceva gen "ce alternative gratuite la LR mai stiti", ceva gen.

Eu am un prieten care s-a atabilit in afara si are un salariu mai mult decit decent si odata ajuns in acea situatie a inceput sa-si cumpere muzica/soft/filme. Deci se poate. Pina nu poti si tu, esti un hot de doua parale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A luat-o spre offtopic topicul asta rau cu discutia legata de pirateria software.

 

Acum cativa ani ziceam taman precum gn77b, foloseam numai linux & opensource pe toate calculatoarele personale si ziceam ca pirateria e furt, si punct. Acum insa, mi-am revenit.

 

Daca il numiti furt, fur si voi fura si voi pagubi pe nemernicii multi mega miliardari grasi si zgarciti cat voi putea. Sunt programator asa ca stiu destul de bine care-i treaba in domeniul asta, discutia e ampla dar nu vreau sa fac un roman offtopic. Sa pretinzi sute de euro de la orice "amarat" care are un calculator si vrea sa-si puna un sistem de operare, un program gen word, fara de care nu poate folosi calculatorul e o dovada de nesimtire si zgarcenie extrema.

E ca si cum eu v-as vinde acuma la toti pietre. Nu, si mai rau, pt ca softul de multiplica GRATIS. Dar ei cer sute de euro; si pietrele sunt greu de gasit...

 

Diferenta intre un bun real, fie ei si un simplu mar pe taraba ( pe care nu l-as lua niciodata evident fara sa-l platesc ) si descarcarea unui soft de pe net este ca de la cer la pamant. Doar stricto sensu este tot furt, si punct. Dar logica de lemn, robotica si ratiunea uman-afectiva sunt doua lucruri complet diferite.

 

Si ultima chestie, pe crackeri ii vad ca pe niste eroi ai lumii in care traim... Poate sirul asta ofttopic de replici isi merita propriul thread, am fost foarte punctual si v-am scutit de explicatii

Editat de adrian_mirea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A luat-o spre offtopic topicul asta rau cu discutia legata de pirateria software.

 

Acum cativa ani ziceam taman precum gn77b, foloseam numai linux & opensource pe toate calculatoarele personale si ziceam ca pirateria e furt, si punct. Acum insa, mi-am revenit.

 

Daca il numiti furt, fur si voi fura si voi pagubi pe nemernicii multi mega miliardari grasi si zgarciti cat voi putea. Sunt programator asa ca stiu destul de bine care-i treaba in domeniul asta, discutia e ampla dar nu vreau sa fac un roman offtopic. Sa pretinzi sute de euro de la orice "amarat" care are un calculator si vrea sa-si puna un sistem de operare, un program gen word, fara de care nu poate folosi calculatorul e o dovada de nesimtire si zgarcenie extrema.

E ca si cum eu v-as vinde acuma la toti pietre. Nu, si mai rau, pt ca softul de multiplica GRATIS. Dar ei cer sute de euro; si pietrele sunt greu de gasit...

 

Diferenta intre un bun real, fie ei si un simplu mar pe taraba ( pe care nu l-as lua niciodata evident fara sa-l platesc ) si descarcarea unui soft de pe net este ca de la cer la pamant. Doar stricto sensu este tot furt, si punct. Dar logica de lemn, robotica si ratiunea uman-afectiva sunt doua lucruri complet diferite.

 

Si ultima chestie, pe crackeri ii vad ca pe niste eroi ai lumii in care traim... Poate sirul asta ofttopic de replici isi merita propriul thread, am fost foarte punctual si v-am scutit de explicatii

asa le spui de parca te obliga cineva sa ai calculator.

sunt oameni care lucreaza din greu pt softurile astea. daca zici ca ai fost in domeniu, stii foarte bine.

si atata timp cat exista open source, nu poti spune ca nu ai variante.

sunt si programe gratis, dar daca vrei ce e mai bun, trebuie sa platesti.

fiecare face ce vrea, e clar, dar nu se intreaba pe un forum public asa ceva. gn77b are dreptate, sunt foarte multe forumuri care te baneaza pentru asa ceva.

si e cumva de rahat, sa te lauzi cu porsche si o groaza de motociclete, da sa te zgarcesti la un soft amarat.

 

  • Motociclete detinute
    ZX4R,GSXR750,GSXR1000K1,GSXR1000K5,CBR1000RR09,GSXR1000K7,CRF250X,ktm 150sx,ktm 250exc
  • Alte vehicule porsche boxster 987
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adobe au lansat CC-ul si nu mai trebuie sa platesti softul. Practic e ca un fel de abonament. Avem la munca asa ceva, pentru firma e cam 80E pe luna pentru toata suita Adobe, home user am inteles ca e undeva la 50E luna. Si ai totul cu licenta, update-uri gratuite si ceva spatiu de stocare pe cloud. Daca-ti iei doar un soft, gen PhotoShop sau Lightroom, abonamentul e semificativ mai mic, gen 30E pe luna. Practic cat un abonament cu date la telefon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adobe au lansat CC-ul si nu mai trebuie sa platesti softul. Practic e ca un fel de abonament. Avem la munca asa ceva, pentru firma e cam 80E pe luna pentru toata suita Adobe, home user am inteles ca e undeva la 50E luna. Si ai totul cu licenta, update-uri gratuite si ceva spatiu de stocare pe cloud. Daca-ti iei doar un soft, gen PhotoShop sau Lightroom, abonamentul e semificativ mai mic, gen 30E pe luna. Practic cat un abonament cu date la telefon.

 

Daca il folsesti la munca sau in mod regulat (si obtii bani de pe urma lui) mi se pare normal sa il cumperi. Dar cum probabil il foloseste Todea sau 90% dintre utilizatori, nu prea se preteaza sa dai 30 de euro pe luna sau 100 de euro pentru o licenta ca sa modifici 4 poze pe luna. In rest stai chill, nu o sa dea faliment Adobe-ul ca folosesc eu LR fara licenta. Si la ce scoruri nesimtite au si cat profit fac companiile de software prefer sa il "fur", desi mi-as permite sa il cumpar. La fel cu filmele si muzica. Nu platesc sa ma uit la filme decat atunci cand merg la cinematograf. Daca imi cumpar un DVD/BD si nu imi place filmul, nu imi da nimeni refund. In schimb daca imi place un album mult si il ascult constant, il si cumpar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa pretinzi sute de euro de la orice "amarat" care are un calculator si vrea sa-si puna un sistem de operare, un program gen word, fara de care nu poate folosi calculatorul e o dovada de nesimtire si zgarcenie extrema.

S-o crezi tu.

Word Perfect e gen word si e gratis. Chiar daca are hibele lui, pentru userul "casnic" e mai mult decit ultrasuficient. Pentru uz academic Latex e iarasi gratis.

Sisteme d eoperare gratis stim cu totii care sint. Iarasi, suficiente pentru uz normal.

Firmele de sof nu fac "bani nesimtiti" ci au mii de programatori (ca tine, nu?) care trebuie platiti. Unele intradebar au o pozitie de cavsimonopol in anumite domenii, ca Microsoft sau Google sau IBM. Numai ca MS nu cere "sute de $" pe widows, daca un calculator nou deja are windows preinstalat si costa 300-400$.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Discutia despre softuri piratate vs cumparate ar trebui mutata pe un topic separat - e un subiect care se poate dezbate mult si pentru generatia noastra care a crescut cu cd-uri cu jocuri/softuri piratate, downloaduri de pe DC si torrente e o chestie de mentalitate care trebuie schimbata ca sa treaca in "legalitate". Si eu in ultimii ani am inceput incet incet sa imi cumpar tot ce am nevoie. Ideea de baza la un soft e ca daca faci bani cu el e bine sa il cumperi, chiar daca la noi inca mai merge si asa.

 

 

Si sa nu uitam de ce pozam si pentru ce s-a inventat internetul de fapt si pentru ce e topicul asta :P

24Zxrwn.jpg

Editat de bocosb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca tot erau discutii cu piraterie, softuri si bani :)

Pana pe 31 Martie este valabila o oferta Adobe, 12 euro/luna daca faceti abonament pe 1 an, pachet Photoshop si Lightroom 5

https://creative.adobe.com/plans/offer/photoshop+lightroom

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si sa nu uitam de ce pozam si pentru ce s-a inventat internetul de fapt si pentru ce e topicul asta :P

:crack:

Tare... mai stii, prin anul 12014? "Nimeni n-a putut vedea conspiratia acestor inofensive animale"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca tot erau discutii cu piraterie, softuri si bani :)

Pana pe 31 Martie este valabila o oferta Adobe, 12 euro/luna daca faceti abonament pe 1 an, pachet Photoshop si Lightroom 5

https://creative.adobe.com/plans/offer/photoshop+lightroom

Daca nu-i moka, nu-i oferta. :)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...