Sari la conținut

Casca Enduro


Postări Recomandate

Am si eu o nedumerire la care poate imi raspune cineva avizat.

De ce in enduro se folosesc castile specifice si nu un full face. Mai precis cu ce te ajuta sa ai casca + ochelarii de enduro fatza de un full face?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o nedumerire la care poate imi raspune cineva avizat.

De ce in enduro se folosesc castile specifice si nu un full face. Mai precis cu ce te ajuta sa ai casca + ochelarii de enduro fatza de un full face?

 

La enduro nu ai vitezele pe care le ai pe sosea si de multe ori e "de munca", adica tras de motor de prin noroaie, vai si alte locuri unde mai ajunge. De asemenea sunt multe bucati unde mergi chiar incet, pt ca e foarte dificil si intr-o casca full face te-ai incalzi de numa.

 

Cozorocul e util ca sa te aparere de pietrele pe care le arunca cei din fata ta, sau noroiul.

 

Bun, mai este forma din dreptul barbiei, care la enduro e mai iesita si mai solida, pt ca sunt mai dese cazaturile cu capul in fata si mai des dai cu casca de pietre, copaci, chestii tari decat pe sosea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In general, castile de cross sunt gandite pentru ventiliatie maxima. Cred ca si forma ascutita din fata (ciocul) are acelasi rol (principal). Dar eu nu inteleg faza cu cozorocul:

 

Cozorocul e util ca sa te aparere de pietrele pe care le arunca cei din fata ta, sau noroiul.

 

Sub ce unghi de incidenta trebuie sa vina piatra aia ca sa fii aparat? :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cozorocul ala mai ajuta sa nu-ti intre soarele in ochi, sa te feresti de crengi sau in momentul in care ai un coleg in fata blocat sau de abea merge prin noroi si trage de gaz (fara sa se uite in spate, se mai intampla) pui barbia in piept si nu mai vine direct in fata (sau in ochi) noroiul si pietrele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am mers de la inceput cu casti enduro

pana acum un an cand am trecut la o motocicleta ce prinde mai mult de 150 si am luat o casca "semienduro"

 

formarul este identic cu cea de enduro dar are viziera si nu sunt obligat sa port ochelarii de la cros

iar la viteze mari nu mai am probleme cu curentii de aer plus ca mergand aproape tot anul la - grade iti incheata fata

 

este mult mai ok din pct de vedere al campului vizual... mult mai mare decat la o casca integrala

 

posibilitatea de a da cozorocul jos este iarasi ok

 

apropo cozorocul este folosit ca "bariera solara" nicidecum aparatoare de pietre

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....

apropo cozorocul este folosit ca "bariera solara" nicidecum aparatoare de pietre

 

de curiozitate, cand colegu din fata e blocat in namol si trage de gaz de iti arunca 1kg de noroi in fata ai sa stai drept sa te uiti sau incerci sa te feresti? pe mine ma ajuta cozorocul in situati din acestea sau cand mergi pe o carare plina de crengi cu spini cum am patit eu si am stat drept, crengile la nivelul ochilor si am inceput sa le iau in plin desi purtam ochelari de protectie UFO, la un moment dat ma agatat o creanga pe laterala castii si ochelari, mia tras capul pe spate suficient cat sa ma dezechilibreze si sa dea cu mine de pamant, daca bagam cozorocul la inaintare n-o mai muscam...cel putin eu il folosesc mai mult decat doar ca simpla protectie pt soare

Editat de touareg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In general, castile de cross sunt gandite pentru ventiliatie maxima. Cred ca si forma ascutita din fata (ciocul) are acelasi rol (principal). Dar eu nu inteleg faza cu cozorocul:

 

 

 

Sub ce unghi de incidenta trebuie sa vina piatra aia ca sa fii aparat? :unsure:

 

la valcea sportul asta se numeste ping-pong..daca te depaseste cineva pe forestier si viteza lui e doar putin mai mare,ai sanse excelente sa iei o gramada de pietre in casca,piept,ochelari,far,etc,atunci singura sansa este sa bagi capul in piept si trece si asta..

 

eu am mers de la inceput cu casti enduro

pana acum un an cand am trecut la o motocicleta ce prinde mai mult de 150 si am luat o casca "semienduro"

 

formarul este identic cu cea de enduro dar are viziera si nu sunt obligat sa port ochelarii de la cros

iar la viteze mari nu mai am probleme cu curentii de aer plus ca mergand aproape tot anul la - grade iti incheata fata

 

este mult mai ok din pct de vedere al campului vizual... mult mai mare decat la o casca integrala

 

posibilitatea de a da cozorocul jos este iarasi ok

 

apropo cozorocul este folosit ca "bariera solara" nicidecum aparatoare de pietre

casca din imagine se preteaza la rally-raid,viteze mari pe drumuri forestiere si nu numai,care nu solicita asa mult fizic pilotul..iar treaba cu cozorocul IN AFARA de aparatoare de soare are si rol de aparatoare de pietre namol,diverse craci sau alte chestiuni ce se gasesc la nivelul solului sau atarna la 1,50-1,80 m deasupra lui.. :) :) :crack:

 

IMI CER SCUZE VAD CA AU RASPUNS CEILALTI COLEGI..SPRE RUSINEA MEA NU AM CITIT TOT TOPICUL...

Editat de atillas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am mers de la inceput cu casti enduro

pana acum un an cand am trecut la o motocicleta ce prinde mai mult de 150 si am luat o casca "semienduro"

 

formarul este identic cu cea de enduro dar are viziera si nu sunt obligat sa port ochelarii de la cros

iar la viteze mari nu mai am probleme cu curentii de aer plus ca mergand aproape tot anul la - grade iti incheata fata

 

este mult mai ok din pct de vedere al campului vizual... mult mai mare decat la o casca integrala

 

posibilitatea de a da cozorocul jos este iarasi ok

 

apropo cozorocul este folosit ca "bariera solara" nicidecum aparatoare de pietre

 

 

aham...se vede ca n-ai bagat niciodata capul la cutie sa iti aperi fatza de crengi :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu tot o casca de "semi endro" am .... Uvex Enduro=viziera dar posibilitatea de a o da jos si inlocui cu ochelari, cozorocul se poate demonta si... ventileaza dracos... can sunt pe sose ma bate vantu de ma ia cu friguri :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

in prezent, uvex enduo. daca castig la loto va fi shoei hornet ds sau arai x3. dar pana atunci, dupa un aproape 2 sezoane de uvex enduro, singurul lucru ce l-as schimba la aceasta casca de max 200 de euro o sa fie o viziera noua. cea veche incepe sa se zgarie.

sa traiti cum ati votat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...