Sari la conținut

Apel Umanitar


laurmoto
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 203
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

pt motociclistii din tulcea care vor sa doneze sange va asteptam maine dimineata la 08:30 la centrul de recoltare de pe strada Gloriei.acum sa vedem cat de uniti suntem si daca putem face ceva in Tulcea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine m-au refuzat ca am vene subtiri si ca 'se misca' (?????) :disappointed:

 

Va rugam, daca aveti cunoscuti care ar putea dona, va rugam mult, incercati.

Editat de dara
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare.maine,la ce ora intra in operatie??presupun ca ar trebui sa ajung acolo sa donez INAINTE de a intra el in operatie.deci daca stie cineva,va rog sa-mi spuneti si mie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare.maine,la ce ora intra in operatie??presupun ca ar trebui sa ajung acolo sa donez INAINTE de a intra el in operatie.deci daca stie cineva,va rog sa-mi spuneti si mie.

 

Buna!

Ionut a suferit deja cateva interventii chirugicale, dar inca nu ii inchid doctorii piciorul pentru a preveni o eventuala infectie interna . Din cauza asta pierde sange si este nevoie sa fie alimentat in continuare. De pe 23.07.2008 seara el este cu piciorul "deschis" (ca sa ma exprim asa) si inca nu s-a luat decizia daca sa il "inchida" sau nu. Se monitorizeaza evolutia infectiei pentru a se lua o hotarare in zilele urmatoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

Ionut a suferit deja cateva interventii chirugicale, dar inca nu ii inchid doctorii piciorul pentru a preveni o eventuala infectie interna . Din cauza asta pierde sange si este nevoie sa fie alimentat in continuare. De pe 23.07.2008 seara el este cu piciorul "deschis" (ca sa ma exprim asa) si inca nu s-a luat decizia daca sa il "inchida" sau nu. Se monitorizeaza evolutia infectiei pentru a se lua o hotarare in zilele urmatoare.

 

Am inteles.deci maine dimineata nu e prea taziu,fac tot posibilul sa ajung.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca poti sau nu vei afla acolo... daca ai 01 negativ, nu esti compatibil insa accepta si l-a schimb dupa cum spunea si Dara... Iar tu mai ai un avantaj, ai o grupa rara: 01 negativ. Asa ca daca esti dispus sa donezi mergi maine dimineata la Floreasca si pur si simplu doneaza... sau macar incearca (in cazul in care esti respins).

 

 

Maine, din nefericire, nu pot. Trebuie sa plec din Bucuresti si daca donez nu mai pot conduce, mai ales ca am tensiunea mica... Voi dona insa cu siguranta Duminica dimineata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

wtf...cica tensiunea arteriala sistolica trebuie sa fie intre 11 si 18...adica daca am 10 cu 6 nu pot sa donez? stie cineva?

 

Bea cola/cafea inainte :blbl:

 

Prima oara cand am fost sa donez m-au refuzat pe motiv ca am venele prea subtiri. A doua oara, la alt centru de recoltare, dupa ce mi-au luat tensiunea mi-au dat o ciocolata si sticla de cola la 0.5 si dupa ce le-am consumat m-au lasat sa donez :disappointed:

 

Sanatate baiatului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma intereseaza asa:

 

..daca pot papa dimineatza,inainte de a dona

..ce e cu ulcerul la interdictii?...de care??

..habar nu am daca am AB4 pozitiv sau negativ...e problema??

 

...daca stie sa-mi zica careva,ok...daca nu,aflu acolo...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma intereseaza asa:

 

..daca pot papa dimineatza,inainte de a dona

..ce e cu ulcerul la interdictii?...de care??

..habar nu am daca am AB4 pozitiv sau negativ...e problema??

 

...daca stie sa-mi zica careva,ok...daca nu,aflu acolo...

 

Din cate am inteles eu,poti manca,dar sa nu contina grasimi(margarina spre ex)

Cu ulcerul,s-ar putea sa fie o problema,nu poti dona daca ai avut/ai ulcer.

Grupa nu conteaza,dai ce ai,si ei fac schimbul,atata timp cat mentionezi pt cine donezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am AB4 + si sunt donator onorific, dar abia luni ajung in Bucuresti, asa ca voi dona si eu marti. Sanatate si mult noroc baiatului!

Editat de rocristea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt motociclistii din tulcea care vor sa doneze sange va asteptam maine dimineata la 08:30 la centrul de recoltare de pe strada Gloriei.acum sa vedem cat de uniti suntem si daca putem face ceva in Tulcea

 

 

Sambata si Duminica nu se fac donatii la Tulcea, din pacate. Am programat pentru Luni dimineata la centrul de recoltari sange pe strada Glorie..

Pt. Detalii: 0745369970 - Laur sau 0745 087 554 - Gabi

 

ma intereseaza asa:

 

..daca pot papa dimineatza,inainte de a dona

..ce e cu ulcerul la interdictii?...de care??

..habar nu am daca am AB4 pozitiv sau negativ...e problema??

 

...daca stie sa-mi zica careva,ok...daca nu,aflu acolo...

 

 

buna!

ulcerul are interdictii.

 

Multumim oricum!

 

Am AB4 + si sunt donator onorific, dar abia luni ajung in Bucuresti, asa ca voi dona si eu marti. Sanatate si mult noroc baiatului!

 

 

Multumim!

 

Multumim tuturor celor care vor sa ne ajute!

 

Pentru conditiile de donatie sange detalii aici: http://www.daruiestedininima.ro/ghid.php

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un prieten motociclist din Tulcea a avut accident ieri seara si acum se zbate pe patul de spital.

Numele lui este Ion Stanescu si are piciorul drept zdrobit.

In acelasi timp are hemoragie puternica si are nevoie de sange.

 

Rugam toate persoanele dispuse sa doneze sange sa ne ajute sa ii salvam viata.

Ion se alfa la spitalul de urgente Floreasca si are grupa sanguina AB 4 pozitiv. Persoanele care au grupa 01 sau AB4 pozitiv sunt rugate sa ne ajute si sa doneze sange. pot veni si persoanele cu alte grupe sanguine daca vor sa doneze sange.

 

Maine dimineata vor veni in Bucuresti si prietenii lui de la Tulcea sa doneze sange.

Pentru donatii de sange aveti urmatoarele informatii:

Spital: Urgente Floreasca Bucuresti

Pacient: Ion Stanescu

Program donatii: de la 7.30 dimineata

Sotia lui, Lavinia este la spital si va roaga din suflet sa il ajutati pe Ion.

Pentru relatii tel: 0745 087 554 - Gabi sau 0742 227 319 - Lavinia

 

Va multumim,

Motociclistii din Tulcea

 

La topicurile cu manelari umpleti zeci de pagini si cand dati de un asemenea anunt serios nu stiti cum sa iesiti mai repede dp forum. Ganditi-va ca puteati fi voi in locul lui . Nu va obliga nimeni , dar este mai mult decat uman sa faci un asemenea gest . Va e frica de ace ? Credeti ca va opereaza ca sa va ia sangele ? Ganditi-va ca va ia pentru analize . O sa va simtiti mult mai bine dupa ce donati sange unei persoane care are cu adevarat nevoie .

Vreau sa vad si eu ca macar un motociclist dp forum i-a donat sange . E greu sa ajungi cu motoru' la Floreasca la spital ?

 

Cat despre prietenul tau ... MULTA SANATATE !

Sa ne ti la curent cu starea lui de sanatate .

 

 

 

Eu nu pot dona sange din pacate , nu am varsta necesara , dar as fi mandru ca macar o persoana sa doneze datorita reply-ului meu . Vorba la reclama : Romania va creste prin bun simt si respect.

 

Dany din Buc.

Editat de Danyr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La topicurile cu manelari umpleti zeci de pagini si cand dati de un asemenea anunt serios nu stiti cum sa iesiti mai repede dp forum. Ganditi-va ca puteati fi voi in locul lui . Nu va obliga nimeni , dar este mai mult decat uman sa faci un asemenea gest . Va e frica de ace ? Credeti ca va opereaza ca sa va ia sangele ? Ganditi-va ca va ia pentru analize . O sa va simtiti mult mai bine dupa ce donati sange unei persoane care are cu adevarat nevoie .

Vreau sa vad si eu ca macar un motociclist dp forum i-a donat sange . E greu sa ajungi cu motoru' la Floreasca la spital ?

 

Cat despre prietenul tau ... MULTA SANATATE !

Sa ne ti la curent cu starea lui de sanatate .

 

 

 

Eu nu pot dona sange din pacate , nu am varsta necesara , dar as fi mandru ca macar o persoana sa doneze datorita reply-ului meu . Vorba la reclama : Romania va creste prin bun simt si respect.

 

Dany din Buc.

Nici eu nu pot dona pentru ca fiind mascul nu am 60kg, dar remarca ta cu manelarii si topicure legate de ei ma cam enerveaza. Adica ar trebui neaparat sa umplu forumul asta la fiecare accident cu replici inutile de genul "Vai ce rau imi pare ca si-a rupt piciorul X pe care de fapt nu il cunosteam, dar conditiile de donat sange nu imi permit sa fac lucrul asta..." Sunt o gramada de motociclisti care nu corespund conditiilor lor cretine (sper ca "Nu a iesit in strainatate in ultimele 6 luni" se refera ca nu a iesit din UE, ca in Bulgaria eu doar iarna nu ies macar odata pe luna). Daca se pune problema de o cheta de bani treaba sta altfel, dar in rest am citit despre baiatul asta pe 5-6 thread-uri pana acum si chiar daca mai citesc inca 17 tot nu o sa ajung la 60kg...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e vreun doctor p-aici??...vreau sa inteleg daca ulcerul are repercursiuni asupra sangelui donat,sau asupra donatorului.De asemenea,as vrea sa stiu la ce ulcer se refera...ulceratii/microb/perforat

Multzam!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu pot dona pentru ca fiind mascul nu am 60kg, dar remarca ta cu manelarii si topicure legate de ei ma cam enerveaza. Adica ar trebui neaparat sa umplu forumul asta la fiecare accident cu replici inutile de genul "Vai ce rau imi pare ca si-a rupt piciorul X pe care de fapt nu il cunosteam, dar conditiile de donat sange nu imi permit sa fac lucrul asta..." Sunt o gramada de motociclisti care nu corespund conditiilor lor cretine (sper ca "Nu a iesit in strainatate in ultimele 6 luni" se refera ca nu a iesit din UE, ca in Bulgaria eu doar iarna nu ies macar odata pe luna). Daca se pune problema de o cheta de bani treaba sta altfel, dar in rest am citit despre baiatul asta pe 5-6 thread-uri pana acum si chiar daca mai citesc inca 17 tot nu o sa ajung la 60kg...

 

Scuzele mele ! Imi cer scuze ! Cred ca a fost eroare de la forum sau ceva de genu' asta . Cand am postat eu ... imi arata ca anuntul este de ieri si numai era niciun post . Acum vad si eu mesajele voastra . Mii de scuze .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e vreun doctor p-aici??...vreau sa inteleg daca ulcerul are repercursiuni asupra sangelui donat,sau asupra donatorului.De asemenea,as vrea sa stiu la ce ulcer se refera...ulceratii/microb/perforat

Multzam!

 

Cel mai bine este sa suni maine dimineata la nr. de tel. 5992300 int. 152 DONATORI. Intrebi orice in legatura cu posibilitatea de a dona sange.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

sunt din timisoara si as dorii sa stiu daca e vreo modalitate sa donez aici(in timisoara) si sa-i ajute acolo(bucuresti) cu ceva?daca da te rog spune-mi si i'm in...

nu-l cunosc pe baiat dar sper sa fie destul de puternic si sa depaseasca momentul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...