Sari la conținut

Lichid Hidraulic Ambreiaj


bill
 Share

Postări Recomandate

poi cam la fel ca la frana, jos langa schimbator tre sa fie aerisitorul pt ambreiaj, de obicei se ascunde sub cate un capac de plastic ceva. Urmaresti furtunul. Dai la manetuta si umpli rezervorul pana cand vine lichid nou si CURAT, ca si lichidul nou poate sa mai adune mizerii de prin rezervor, pompa, etc. E bine sa cureti rezervorul daca e mizerie acolo, dai la maneta pana cand lichidul e aproape minim si pe urma te descurci, ceva care sa nu lase urme p-acolo, scame, etc. Bafta!

Editat de sharpe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate băga lichidul Âşi de jos în sus, pe la aerisitor, cu o seringă mai mare Âşi un tub de plastic gen perfuzii. Valabil Âşi la frîne.

si care e avantajul? mi se pare un pic cacare in sus asa... :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Motoreta e noua,nu cred ca are murdarii prin traseu.

La una mai veche ar fi trebuit curatata instalatia cu alcool,dar la asta..

Si eu as proceda ca Serpalaul..asa esti sigur ca nu-ti ramine vreo bula de aer pe acolo.

Luigi Vicol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fo la un service-auto mai acatari si au spus aia de acolo ca intr-adevar s-ar schimba lichidul la doi ani dar in conditii de exploatare extreme ceea ce nu e cazul la moto(nu ca n-ar fi), daca lichidul arata curat . au zis aia ca poate duce lejer pana la 4 ani fara sa-si schimbe caracteristicile :D

Editat de bill
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fo la un service-auto mai acatari si au spus aia de acolo ca intr-adevar s-ar schimba lichidul la doi ani dar in conditii de exploatare extreme ceea ce nu e cazul la moto(nu ca n-ar fi), daca lichidul arata curat . au zis aia ca poate duce lejer pana la 4 ani fara sa-si schimbe caracteristicile :D

la dacia supernova mea nu am umblat niciodata la circuitul hidraulic de la frane si/sau ambreiaj (au rezervor comun) si e din noiembrie 2002. la motociclete, habar nu am ce lichid au in ele. atat timp cat nu il pierde si este curat, ce rost are sa umbli, sa bagi aer pe instalatie aiurea, sa strici un lucru fara sa aiba vreo problema?

chestia cu schimbul de lichid pe motiv ca-si pierde proprietatile mi se pare cam trasa de par. nu vad ce proprietati si-ar putea pierde, de gazificat nu se gazifica ca sa pot spune ca ar devi compresibil.......asa ca.......

sfatul meu este sa stai linistit si sa nu dai vrabia din mana pe cioara din gard ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la dacia supernova mea nu am umblat niciodata la circuitul hidraulic de la frane si/sau ambreiaj (au rezervor comun) si e din noiembrie 2002. la motociclete, habar nu am ce lichid au in ele. atat timp cat nu il pierde si este curat, ce rost are sa umbli, sa bagi aer pe instalatie aiurea, sa strici un lucru fara sa aiba vreo problema?

chestia cu schimbul de lichid pe motiv ca-si pierde proprietatile mi se pare cam trasa de par. nu vad ce proprietati si-ar putea pierde, de gazificat nu se gazifica ca sa pot spune ca ar devi compresibil.......asa ca.......

sfatul meu este sa stai linistit si sa nu dai vrabia din mana pe cioara din gard :D

1 unde ai ambreaj hidraulic la supernova???

2.lichidul de frana,(acel lichid din circuitul de frana si sau ambreiaj )dupa doi ani de zile isi pierde proprietatile fizico/chimice

mai exact asimileaza apa. de aceea se recomanda schimbarea lui la maxim 2 ani

acelasi lucru cu lichidul de racire.... indiferent de tipul de antigel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 unde ai ambreaj hidraulic la supernova???

2.lichidul de frana,(acel lichid din circuitul de frana si sau ambreiaj )dupa doi ani de zile isi pierde proprietatile fizico/chimice

mai exact asimileaza apa. de aceea se recomanda schimbarea lui la maxim 2 ani

acelasi lucru cu lichidul de racire.... indiferent de tipul de antigel

la supernova am ambreiaj hidraulic :)

faci confuzii, mon cher? ;)

de unde sa asimileze apa daca e circuit inchis?

iar daca antigelul asimileaza apa, pai e foarte bine asa, ca, in loc de juma' juma', voi pune de acum numai un pahar de antigle in apa, asteptand 2 ani ca sa se faca toata cantitatea numai antigel, nu? :D

Editat de bogdanawo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 unde ai ambreaj hidraulic la supernova???

2.lichidul de frana,(acel lichid din circuitul de frana si sau ambreiaj )dupa doi ani de zile isi pierde proprietatile fizico/chimice

mai exact asimileaza apa. de aceea se recomanda schimbarea lui la maxim 2 ani

acelasi lucru cu lichidul de racire.... indiferent de tipul de antigel

asimileaza apa? :D

 

de unde sa asimileze apa daca e circuit inchis?

e super higrofil lichidul de frana, suge umiditatea din aer chiar si prin porii furtunaselor de frana. Asta dupa ce a supt toata umiditatea din aerul ramas in borcanas, sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asimileaza apa? :D

 

 

e super higrofil lichidul de frana, suge umiditatea din aer chiar si prin porii furtunaselor de frana. Asta dupa ce a supt toata umiditatea din aerul ramas in borcanas, sus.

da, ba, shtrumfule, iti dai seama ce fraieri am putut fi?

io bagam mai mult antigel decat apa si ma costa o groaza de bani

de acum stiu: o cana de antigel (sau sa-i zic antiger? sa fiu mai trendi, asa? :) ) la 100 litri de apa distilata si uite asa, in vreo 5-6 ani de zile, voi avea 100,(o cana) litri de antiger, nu?

:)

multumesc @transpiraidar, mi-ai deschis ochii, cat de fraier am putut fi :)

 

asimileaza apa? ;)

 

 

e super higrofil lichidul de frana, suge umiditatea din aer chiar si prin porii furtunaselor de frana. Asta dupa ce a supt toata umiditatea din aerul ramas in borcanas, sus.

io il credeam pedofil :)

Editat de bogdanawo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Nu mai faceti garagata aiurea ca asa este recomandat.odata la doi ani.

Lichidul este hidrofil(asimileaza apa..asa este).

Eu am facut cam 40.000 cu BMW-ul intr-un an si jumatate si cind l-am schimbat era tulbure rau.N-as putea spune ca nu mai aveam frine,dar nu a fost nicio problema sa-l schimb si frina tinea tot timpul sus,indiferent de frecventa folosirii.

Luigi Vicol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca daca nu bagau pe teava legenda asta cu "isi schimba proprietatile" in 2 ani, nu ar mai fi vandut nici dracu lichid de frana.. :D. S-au gandit ei... hai ca e rezonabil la 2 ani, hai sa le bagam pe gat la prosti. Pana in a 730-a zi e lichid de frana si in ziua 731 se face brusc ciorba...

Marketing, marketing... - de aia se face numai la facultate si nu la liceu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca daca nu bagau pe teava legenda asta cu "isi schimba proprietatile" in 2 ani, nu ar mai fi vandut nici dracu lichid de frana.. :D. S-au gandit ei... hai ca e rezonabil la 2 ani, hai sa le bagam pe gat la prosti. Pana in a 730-a zi e lichid de frana si in ziua 731 se face brusc ciorba...

Marketing, marketing... - de aia se face numai la facultate si nu la liceu...

hai mai, nu fi carcotas acu ;) . nu se face ciorba, dar e recomandat sa-l schimbi. Altfel proprietatile si le schimba in secunda 2 dupa ce-l torni in rezervor. Dar strica acu daca la inceputul fiecarui al 2-lea sezon schimbi toate fluidele pe-acolo? Io zic ca nu. Poti sa-ti schimbi nevasta mai devreme de 2 ani, si e la fel de bine, nu? :)

Editat de sharpe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dacă începe să ajungă ceva apă în el, o să fiarbă la mai puține grade decît era prevăzut, Âşi o să ai bule de aer rezultate din fierbere.

cine, fierbe, ma?

lichidul de frana?

ba, nu e bun la ciorba, sa stii.

ala se numeste Maggie, secretul gustului. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iote unde ziceai de circuite hidraulice la ambreiaj

la dacia supernova mea nu am umblat niciodata la circuitul hidraulic de la frane si/sau ambreiaj (au rezervor comun) si e din noiembrie 2002.

 

 

dacă începe să ajungă ceva apă în el, o să fiarbă la mai puține grade decît era prevăzut, Âşi o să ai bule de aer rezultate din fierbere.

ala cand pisica mea mai fierbe???

 

 

 

ps cand am zis "acelasi lucru cu lichidul de racire ma refeream la schimbul dupa doi ani ... in nici un caz la ce carcotiti voi

(si eu as fi carcotit la fel asa ca...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iote unde ziceai de circuite hidraulice la ambreiaj

si ce anume vrei sa spui?

dacia supernova cu motor de clio are ambreiaj cu actionare hidraulica. ce nu intelegi? iar alimentarea cu lichid se face din acelasi rezervor al pompei de frana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...