Sari la conținut

Turul Marii Marmara


dabix
 Share

Postări Recomandate

Salut intentionez sa fac turul marii Marmara in perioada 30.08 - 07.09 . Voi pleca cu cortul deci cheltuiala zilnica n-ar trebuii sa treaca de 35 EURO, iar dupa calculele mele cunt cam 2500 km de mers.

Deci avem : 35 *8 = 280 EURO. (daca la intoarcerea ne oprim o zi in Bulgaria poti pune linistit 250 Euro )

Presupunind ca motorul consuma 7l /km pt gaz avem : 25*7 = 175 l benzina necesari. Costul : 175 *1.2 = 227,5

Buget aprox 507.5 EURO.

Eu zic ca bugetul n-ar trebuii sa depaseasca 500 Euro. (cred ca 35 EURO/zi e mult prea mult pentru turcia, in cazul in care mergi cu cortul).

 

Momentan nu am traseul exact, inca lucrez la el. Singurul lucru cert e ca voi pleca simbata dimineatza si voi campa direct la Istambul, ia la intoarcere am sa fac o escala bulgaria la Obzor sau la Nesebar.

 

Orice sfat de la cei care au mai fost pe motor in turcia, este bine venit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
;) BAFTA!! :)

:)

 

Nu sunt un bun organizator, nu-mi place sa-mi planific prea mult timpul liber. Asa ca nu m-am acoupat prea tare de excursia asta, si din ce am citit despre turcia se pare ca vor fi ceva probleme cu viza. S-ar pute sa coste ceva. Mai ales ca e vorba de regiunile Canakkale, Bursa, Kocaeli, Tekirdag, Edirne, si Istanbul.

Din cite am auzit iti trebuie o viza speciala pentru zonele respective. In fine sa speram ca totul va fi bine asa ca am sa mai detaliez putin itinerariul.

 

Plecarea se face Simbata dimineatza, cu noapte-n cap, adica pe la 2-3 AM. Si asta pentru a evita canicula de la amiaza. Traseul de Simbata va fii Bucuresti - Ruse - Veliko - Nova Zagora - Edirne - aici intentionez sa iau Micul Dejun. Camparea se va face undeva la nord de Istanbul, mai exact la Mistick Camp. Detalii http://www.mistikcamping.com/photoalbum.htm . Traseul pare a fi de 800 km

Odihna ... Seara vizite in Istanbul .. (poate prindem un apus ca'n poze)... etc etc .

Duminica trecem podul in ASIA - campam undeva la munte , la 30 km nord de Istanbul. Mai exact la Kulindag http://www.kulindag.com/tr/fotograflar.htm

 

Luni plecarea spre Bursa (cam 240 km daca se merge pe coasta) . se va campa unde prin zona. n-as putea sa spun exact. Daca nu mia exista camping-ul de pe harta .. .gasim o pensiune... :) .

 

Marti plecarea spre CampingAnt , undea la baze unei peninsule. Mai multe detalii http://www.campingant.com/photo.html Traseul e de 150 km, Poate este timp si dispozitie si pentru un tur de peninsula.

 

Miercuri plecarea spre marea camakkale . (170 km)

 

joi vizite si plimbari + trecem strimtoarea.

 

vineri mergem spre Tekirdag (180 km)

Simbata drumul spre casa. (800 km)

 

In total 2430 km + 200 km de plimbari auxiliare = 2630 km

 

Mai ramin 2 zile de concediu, asa ca uinde e mai frumos, vom sta o zi in plus . :)

 

Sper ca sa mai fie doritori. :D

Orice informatii despre viza si diverse spaturi despre "traveling in turkey", sunt binevenite. Nu prea am auzit vorbindu-se bine despre asta.

Editat de dabix
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

;)

 

Nu sunt un bun organizator, nu-mi place sa-mi planific prea mult timpul liber. Asa ca nu m-am acoupat prea tare de excursia asta, si din ce am citit despre turcia se pare ca vor fi ceva probleme cu viza. S-ar pute sa coste ceva. Mai ales ca e vorba de regiunile Canakkale, Bursa, Kocaeli, Tekirdag, Edirne, si Istanbul.

Din cite am auzit iti trebuie o viza speciala pentru zonele respective. In fine sa speram ca totul va fi bine asa ca am sa mai detaliez putin itinerariul.

 

Plecarea se face Simbata dimineatza, cu noapte-n cap, adica pe la 2-3 AM. Si asta pentru a evita canicula de la amiaza. Traseul de Simbata va fii Bucuresti - Ruse - Veliko - Nova Zagora - Edirne - aici intentionez sa iau Micul Dejun. Camparea se va face undeva la nord de Istanbul, mai exact la Mistick Camp. Detalii http://www.mistikcamping.com/photoalbum.htm . Traseul pare a fi de 800 km

Odihna ... Seara vizite in Istanbul .. (poate prindem un apus ca'n poze)... etc etc .

Duminica trecem podul in ASIA - campam undeva la munte , la 30 km nord de Istanbul. Mai exact la Kulindag http://www.kulindag.com/tr/fotograflar.htm

 

Luni plecarea spre Bursa (cam 240 km daca se merge pe coasta) . se va campa unde prin zona. n-as putea sa spun exact. Daca nu mia exista camping-ul de pe harta .. .gasim o pensiune... :) .

 

Marti plecarea spre CampingAnt , undea la baze unei peninsule. Mai multe detalii http://www.campingant.com/photo.html Traseul e de 150 km, Poate este timp si dispozitie si pentru un tur de peninsula.

 

Miercuri plecarea spre marea camakkale . (170 km)

 

joi vizite si plimbari + trecem strimtoarea.

 

vineri mergem spre Tekirdag (180 km)

Simbata drumul spre casa. (800 km)

 

In total 2430 km + 200 km de plimbari auxiliare = 2630 km

 

Mai ramin 2 zile de concediu, asa ca uinde e mai frumos, vom sta o zi in plus . :D

 

Sper ca sa mai fie doritori. :cheers:

Orice informatii despre viza si diverse spaturi despre "traveling in turkey", sunt binevenite. Nu prea am auzit vorbindu-se bine despre asta.

 

 

nu trebuie nici o viza speciala pt zona aia a turciei...o iei la granitza, viza turistica normala

 

in istanbul puteti sta la hostelul Sindbad, in Sultanahmet, 8-9 euro pe noapte, mic dejun ..

de mincat mincati la rest Doy-Doy ...e ieftin, mincarea e buna si e cu panorama super

 

tura faina sa aveti:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu trebuie nici o viza speciala pt zona aia a turciei...o iei la granitza, viza turistica normala

 

in istanbul puteti sta la hostelul Sindbad, in Sultanahmet, 8-9 euro pe noapte, mic dejun ..

de mincat mincati la rest Doy-Doy ...e ieftin, mincarea e buna si e cu panorama super

 

tura faina sa aveti:)

 

Multumesc de pont. Am mai auzit ca sunt multe mensiuni ieftine, si ca nu e cazut sa te incurci cu cortul. Insa mi-am facut un plan cu camping-urile pentru siguranta.

 

PS: Se poate plati in EURO ?

PSS: Momentan sunt singur in expeditia asta.

 

 

Deci, daca cazarea + mice dejun = 9 EURO. atunci 15 EURO / zi mi se pare rezonabil.

refacind calculul

15 x 8 = 120 EURO - cheltuieli zilnice ( minime ).

Sunt in jur de 2600 km consum de 7l/100km, avem 182 l. 1.5EURO/Litru avem 273 EURO .

 

Deci cheltuiala incepe de la 400 EURO . Iar daca mai puii mai mult de jumatate din traseu se face cu benzina cumparata la un pret mai mic de 1.5 .... Mi se pare super rentabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu pe 8 09 as vrea sa plec intr-un tur de o spatmana in honney mone ,probabil ca te voi contacta sa imi impartasesti impresiile si experienta acumulate pe drum.Sa ai o caltaorie frumoasa iti doresc! Voi urmari cu interes topicul! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BMW R 1100 GS

 

 

Felicitari pentru noua ta motocicleta Mugurele!

 

Succes in traseu, asfalt pufos, sa te bucuri de ce ai sa vezi acolo si de calatoria in sine!

 

Numa' de bine! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pentru noua ta motocicleta Mugurele!

 

Succes in traseu, asfalt pufos, sa te bucuri de ce ai sa vezi acolo si de calatoria in sine!

 

Numa' de bine! :cheers:

merci. Si credema ca nu regret pentru alegerea respectiva...

 

Triasca BieMWe`ul si mai lasa Triburile si apuca`te de organizarea traseului :D bafta de pe acum

 

Pai traseul e cam stabilt. Urmeaza sa aflu care-i treab acu viza. Si in rest gaz si voie buna. Partea ma nasoala e ca cica am sa pelc singur. Auzi Smoke ma lasa astia sa plec de unu singur ..... :) .

 

ai facut tu grecia cu oboseala aia de bandit de ce nu ai face cu biemvieu-l ;)

Nu era Bandit ci era CB. Sa ne spuii cum e vremea la Radauti.

Editat de dabix
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci. Si credema ca nu regret pentru alegerea respectiva...

 

 

 

Pai traseul e cam stabilt. Urmeaza sa aflu care-i treab acu viza. Si in rest gaz si voie buna. Partea ma nasoala e ca cica am sa pelc singur. Auzi Smoke ma lasa astia sa plec de unu singur ..... :P .

 

 

Nu era Bandit ci era CB. Sa ne spuii cum e vremea la Radauti.

 

Eu din 1 pana in 5 o sa fiu in partea asiatica a turciei, poate ne intalnim sa bem o bere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Din cate am auzit pretul benzinei in Turcia se duce undeva pe la 1,9 euro. Sper sa fie exacta informatia.

Mergi singur sau cu pretena? Viteza de croaziera care ar fi? Te intreb pt. ca incepand cu 1 sept. sunt si eu in concediu si inca nu stiu incotro s o apuc.

Editat de marius_florin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Din cate am auzit pretul benzinei in Turcia se duce undeva pe la 1,9 euro. Sper sa fie exacta informatia.

Mergi singur sau cu pretena? Viteza de croaziera care ar fi? Te intreb pt. ca incepand cu 1 sept. sunt si eu in concediu si inca nu stiu incotro s o apuc.

 

Cu prietena, viteza de croaziera cam 120 (mai mult sare consumu de 5%, si nu are rost), la mine concediu incepe de vineri, si pana in 31 ma plimb prin grecia, apoi in 31 - 1 trec cu feribotul in turcia din rhodos.

 

Si in 5 cred ca o sa fiu in istanbul.

 

Stat la cort, mancare buna si multa , mai ales in turcia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:makeout:

 

Nu sunt un bun organizator, nu-mi place sa-mi planific prea mult timpul liber. Asa ca nu m-am acoupat prea tare de excursia asta, si din ce am citit despre turcia se pare ca vor fi ceva probleme cu viza. S-ar pute sa coste ceva. Mai ales ca e vorba de regiunile Canakkale, Bursa, Kocaeli, Tekirdag, Edirne, si Istanbul.

Din cite am auzit iti trebuie o viza speciala pentru zonele respective. In fine sa speram ca totul va fi bine asa ca am sa mai detaliez putin itinerariul.

 

Plecarea se face Simbata dimineatza, cu noapte-n cap, adica pe la 2-3 AM. Si asta pentru a evita canicula de la amiaza. Traseul de Simbata va fii Bucuresti - Ruse - Veliko - Nova Zagora - Edirne - aici intentionez sa iau Micul Dejun. Camparea se va face undeva la nord de Istanbul, mai exact la Mistick Camp. Detalii http://www.mistikcamping.com/photoalbum.htm . Traseul pare a fi de 800 km

Odihna ... Seara vizite in Istanbul .. (poate prindem un apus ca'n poze)... etc etc .

Duminica trecem podul in ASIA - campam undeva la munte , la 30 km nord de Istanbul. Mai exact la Kulindag http://www.kulindag.com/tr/fotograflar.htm

 

Luni plecarea spre Bursa (cam 240 km daca se merge pe coasta) . se va campa unde prin zona. n-as putea sa spun exact. Daca nu mia exista camping-ul de pe harta .. .gasim o pensiune... :makeout: .

 

Marti plecarea spre CampingAnt , undea la baze unei peninsule. Mai multe detalii http://www.campingant.com/photo.html Traseul e de 150 km, Poate este timp si dispozitie si pentru un tur de peninsula.

 

Miercuri plecarea spre marea camakkale . (170 km)

 

joi vizite si plimbari + trecem strimtoarea.

 

vineri mergem spre Tekirdag (180 km)

Simbata drumul spre casa. (800 km)

 

In total 2430 km + 200 km de plimbari auxiliare = 2630 km

 

Mai ramin 2 zile de concediu, asa ca uinde e mai frumos, vom sta o zi in plus . :unsure:

 

Sper ca sa mai fie doritori. :P

Orice informatii despre viza si diverse spaturi despre "traveling in turkey", sunt binevenite. Nu prea am auzit vorbindu-se bine despre asta.

ptr turcia iti trebuie apostila(supralegalizare) daca motoru e in leasing sau posesorul e persoana juridica

in sensul ca....imputernicirea normala...trebuie tradusa autorizat in turca, mers la consulat...si ei iti pun o supralegalizare..contra sumei de 160 roni..parca..daca mai tin minte

 

bafta la drum

Editat de ManInBlack
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Din cate am auzit pretul benzinei in Turcia se duce undeva pe la 1,9 euro. Sper sa fie exacta informatia.

Mergi singur sau cu pretena? Viteza de croaziera care ar fi? Te intreb pt. ca incepand cu 1 sept. sunt si eu in concediu si inca nu stiu incotro s o apuc.

Asa am auzit si eu despre benzina, L a mea am pus 6l\100km. Viteza de croaziera 120 km\h

Merg singur, viteza de croaziera.. In functie de cine vine. Dar nu cred ca se va depasi 120 km\h.

Plecarea e 30 august dimineatza, cu noaptea'n cap ( cam pe 4-5 : AM ).

 

 

Cu prietena, viteza de croaziera cam 120 (mai mult sare consumu de 5%, si nu are rost), la mine concediu incepe de vineri, si pana in 31 ma plimb prin grecia, apoi in 31 - 1 trec cu feribotul in turcia din rhodos.

 

Si in 5 cred ca o sa fiu in istanbul.

 

Stat la cort, mancare buna si multa , mai ales in turcia.

 

Pe 5 noi o sa fim pe la undeva pe coasta sudica a marii marmara sau pe la Strimtoarea Dardanele.

 

 

ptr turcia iti trebuie apostila(supralegalizare) daca motoru e in leasing sau posesorul e persoana juridica

in sensul ca....imputernicirea normala...trebuie tradusa autorizat in turca, mers la consulat...si ei iti pun o supralegalizare..contra sumei de 160 roni..parca..daca mai tin minte

 

bafta la drum

bine ca ne-ai spus. Motorul e inmatriculat pe numele meu. Pentru cine are motorul in leasing.... sa se duca la consulat

Editat de dabix
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traseul de Simbata va fii Bucuresti - Ruse - Veliko - Nova Zagora - Edirne - aici intentionez sa iau Micul Dejun.

 

Acu cateva zile am vrut sa facem acelasi traseu, in drum spre Grecia, sa iesim pe la granita de langa Edirne, insa am avut neplacuta surpriza sa constatam ca drumul Veliko-Nova Zagora este pur si simplu blocat, fiind in reparatii, asa ca am fost nevoiti sa facem ocol prin Stara Zagora, la ora 3 noaptea :makeout: ...era un singur indicator marunt, de ''interzis'', amplasat intr-un boschet, tipic bulgarilor, pe care, la ora aia, nu l-am vazut, bineinteles...

 

Daca te poti interesa de la cineva care a trecut mai recent decat noi daca s-au terminat reparatiile..ar fi bine, sa nu patesti ca noi.

 

Multa bafta :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci sigur o sa ne intalnim pe drum, probabil undeva pe la mijloc.

 

Eu am vrut neaparat sa fac ruta pe jos pe langa Bodrum Izmir, fiindca sunt locuri incarcate de istorie antica,

 

Mausoleul din Halicarnassus

Temple zeitei Artemis din Efes

 

Si amandoua la 50 km de Bodrum.

 

Daca ne intalnim dau eu o bere :P

 

Eu oricum o sa scriu pe forum, fiindca iau laptopul si net este peste tot, asa ca keep in touch, maine plec catre Veliko Tarnovo.

 

BTW pentru cei interesati am gasit un site cu toate rutele de feribot, life saving, fiindca mi-a luat 2 saptamani sa caut legaturi pe diverse siteuri.

 

www.aferry.to

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

evita drumul prin Nova Zagora (poti sa treci pe acolo doar daca vrei ceva enduro), cit despre viza costa 10 euro si se ia din vama.

Mae

PS. asa a fost in luna mai cind am facut noi drumul.

Drum bun si distractie placuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci de sfaturi. Am sa schimb ruta. Pina in momentul de fata sunt doar eu, asa ca drumul enduro nu m-ar deranja asa de mult. ci dinpotriva. s-ar putea sa ma trezeasca putin. :P

Oricum deoarece vreau sa ajung dimineatza cit mai repede in turcia, am sa ocolesc Nova Zagora. Merci de sfaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...