Sari la conținut

Vreau Sa Fac Un Concediu Mic In Delta


atillas
 Share

Postări Recomandate

vreau sa fac un concediu in delta de vreo cateva zile,stat la o pensiune,pescuit,plimbat o tura 2 cu vaporasul sau chiar locuit pe un vaporas din asta de croaziera..vreau sa merg doar la sursa sigura,nu sa ma astept la cine stie ce preturi mari sau servicii nasoale..de aceia va rog sa ma ajutati cei care ati fost si va placut o pensiune pe acolo sau un vaporas..va ofer la schimb tot ce tine de trasee si cazare in jud valcea..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreau sa fac un concediu in delta de vreo cateva zile,stat la o pensiune,pescuit,plimbat o tura 2 cu vaporasul sau chiar locuit pe un vaporas din asta de croaziera..vreau sa merg doar la sursa sigura,nu sa ma astept la cine stie ce preturi mari sau servicii nasoale..de aceia va rog sa ma ajutati cei care ati fost si va placut o pensiune pe acolo sau un vaporas..va ofer la schimb tot ce tine de trasee si cazare in jud valcea..

 

Iti sugerez din toata inima sa mergi in Sfantu Gheorghe in timpul festivalului de film Anonimul. Festival de film, in delta! Pe langa asta, daca ai chef de stat pe plaja la Marea Neagra, mergi 15 minute pe jos si esti acolo, daca ai chef de pescuit in delta mergi 20 de minute pe jos in directia opusa si esti acolo. Este camping cu casute, camere de hotel, piscina, cort, deci pt toate buzunarele. Nu stiu cum o sa fie cu locurile libere, dar suna si vezi. Eu am fost acu 2 ani si atmosfera e excelenta.

 

http://www.festival-anonimul.ro/

http://www.deltasfantugheorghe.ro/

 

Daca vrei ture de pescuit sau cu salupa sunt mai mult ca sigur ca cei de la camping iti pot oferi aceste informatii.

 

 

Numai bine,

Adi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti sugerez din toata inima sa mergi in Sfantu Gheorghe in timpul festivalului de film Anonimul. Festival de film, in delta! Pe langa asta, daca ai chef de stat pe plaja la Marea Neagra, mergi 15 minute pe jos si esti acolo, daca ai chef de pescuit in delta mergi 20 de minute pe jos in directia opusa si esti acolo. Este camping cu casute, camere de hotel, piscina, cort, deci pt toate buzunarele. Nu stiu cum o sa fie cu locurile libere, dar suna si vezi. Eu am fost acu 2 ani si atmosfera e excelenta.

 

http://www.festival-anonimul.ro/

http://www.deltasfantugheorghe.ro/

 

Daca vrei ture de pescuit sau cu salupa sunt mai mult ca sigur ca cei de la camping iti pot oferi aceste informatii.

 

 

Numai bine,

Adi

multam si sa traiesti..berea o dau eu..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Acum îmi făceam Âşi eu calculele cum ajung la ANONIMVL, însa ce nu Âştiu este în ce stare este drumul Âşi cum pot ajunge până în Sf. Gheorghe cu motorul. Există posibilitatea să-l îmbarc Âşi pe el?

Menționez că eu călăresc un CBR, aÂşa că trebuie să mă interesez în ce stare este drumul, cu atât mai mult cu cât nu am mai fost în Sf. Gheorghe de dinainte să fiu făcut pionier.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am fost la pensiunea califar in dunavatul de jos, vezi aici:

/index.php?showtopic=559043

in general ok, mai degraba scump decat ieftin dar ai tot la nas. cumva substandard datorita lipsei de educatie a proprietarilor sau ce erau ei. depinde insa ce standard ai si astepti. am auzit si de la altii ca la sf gh e ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost acum 2 ani la Sf. Gheorghe, la Green Village: http://www.greenvillage.ro/home_ro

Complexul mi s-a parut extraordinar, conditiile de cazare, restaurantul, piscina, tot.

Am avut camera chiar la piscina, ieseam direct din balcon. :crack:

 

Am mers pana acolo cu o salupa rapida (cca. 45min parca), masinile le-am lasat chiar de unde ne-a luat barca (Murighiol) in parcare pazita.

Tot acolo (acelasi prorietar) este si campingul unde se mananca chiar rezonabil ca pret si bine, este ditamai ecranul in aer liber unde seara poti vedea un film. Tot aici se tine si "Anonimul".

Se pot inchiria biciclete m-bike; poti programa plimbare cu barcuta pe canale sa vezi frumusetea adevarata a Deltei, pasari etc. (Doamne ce pacat ca nu stim sa profitam de asta!)

In alta zi am fost la picnic... au locurile lor speciale, pe canale in stufaris, ciorba de peste, gratar etc.

 

Locatia este de vis, Delta si la numai 15min de mers... marea. Insa, ca sa nu uitam ca suntem in Romania (ca era totul prea frumos), pe plaja, chiar pe nisip, erau ceva hoituri de animale pe langa care colcaiau viermii (mai venea si cate un val peste ele) si nelipsitele gunoaie aruncate, pet-uri & co.

 

Problema bineinteles cu tantarii, in camera neaparat sa aveti aparat iar pt. iesit seara spray de dat pe piele sau servetele umede anti-tantari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sustin ceea ce au spus cei dinaintea mea.. du-te la Sf. Ghe la festival.. nu mai e la fel de misto ca inainte dar totusi e cam cea mai buna miscare pe care poti s-o faci

Campingul este foarte misto, preturi de cazare mici.. se vede pe site.. daca nu la localnici e si mai bine.. cu cortul in curte sau in casele lor.. va tocmiti la pontonul pasagerului cand ajungi

 

daca mai vrei detalii intreaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si eu anu trecut in Sf Gheorghe. Dar nu ai cum sa ajungi cu motoru acolo. Si chiar daca ajungi, drumurile prin sat sunt mai mult nisip. Mai ales cu CBR-ul n-ai ce cauta pe acolo.

Acum îmi făceam Âşi eu calculele cum ajung la ANONIMVL, însa ce nu Âştiu este în ce stare este drumul Âşi cum pot ajunge până în Sf. Gheorghe cu motorul. Există posibilitatea să-l îmbarc Âşi pe el?

Menționez că eu călăresc un CBR, aÂşa că trebuie să mă interesez în ce stare este drumul, cu atât mai mult cu cât nu am mai fost în Sf. Gheorghe de dinainte să fiu făcut pionier.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum îmi făceam Âşi eu calculele cum ajung la ANONIMVL, însa ce nu Âştiu este în ce stare este drumul Âşi cum pot ajunge până în Sf. Gheorghe cu motorul. Există posibilitatea să-l îmbarc Âşi pe el?

Menționez că eu călăresc un CBR, aÂşa că trebuie să mă interesez în ce stare este drumul, cu atât mai mult cu cât nu am mai fost în Sf. Gheorghe de dinainte să fiu făcut pionier.

Pe vasul "Pasager" poti imbarca fara probleme motorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sfantu Gheorghe... dar IN AFARA FESTIVALULUI DE FILM!!!!

 

In timpul festivalului este ffff aglomerat:

- este OMOR pe vapor si la dus si la intors

- baile sunt ff aglomerate (stai la coada cate 20 minute) si se si murdaresc rapid

- la masa stai cate 1 ora la coada sa dai comanda si alta ora sa ti-o faca si daca doamne fereste mai vrei ceva, trebuie sa stai iarasi

- nu ai loc la nicio masa, trebuie sa le vanezi, sau sa fii in gasca maaaare

- noaptea NU vei avea liniste fiind atata lume!

- NU prinzi loc in Trocarici sa te duci la plaja

- NU mai sunt casute disponibile inca din februarie! Trebuie ori sa stai la cort, ori la hotelul ala cu 500 roni pe noapte.

 

In afara festivalui este divin:

- mergi decent cu vaporul

- campingul nici gol nici plin

- baile mereu libere si curatel dusurile la fel

- plaja libera si curata

- n-ai probleme cu mancarea, mesele si cozile

- n-ai probleme nici cu magazinele sau birtul comunal...este superb, CONCEDIU, nu calcare in picioare!

- Si oricum dupa festival proiecteaza toate filmele in fiecare seara pe ecranul imens din camping....deci vezi si filmele :crack:.

 

Verifica programul navelor si pretul pe Navrom.ro (tulcea - sf gheorge).

- la dus ai vapor la 13:30, face 4 ore pana in Sfantu

- la intors ai vapor la 7:00 ....deci 2 zile le pierzi pe drum

- masina/motorul le lasi in Tulcea

- iti recomand casuta in camping (sa nu te duci la tarani ca pierzi toata distractia si te vei simti ca ..intr-o casa la tara)

- si MUSAI ...macar intr-una din seri (daca nu in fiecare seara) sa vorbesti (de dimineata) cu o taranca pe acolo sa va pregateasca cina din peste (au numerele afisate pe garduri, dar poti sa intrebi orice taran "cine gateste").

- pt plimbari cu barca pe canale ... tot asa, sunt numere pe garduri sau poti sa te duci direct in port si sa intrebi bastinasii (e cca 1 mil tura... deci cu cat mai multi pasageri, cu atat mai ieftin de persoana)

 

:) Ma duc si eu acolo la jumatatea lui august....d-abia astept. Festivalul e intre 9-15

Mesaj completat

Pe vasul "Pasager" poti imbarca fara probleme motorul.

 

Nu ai ce cauta cu motorul in Sf Gheorghe, pt ca TOTUL e din nisip...si inca nisip adevarat. Nu poti sa-l lasi nici macar in port, pt ca nu e nici macar o mica portiune cu asfalt sau destinata parcarii.

In tot satul sunt doar 2 atvuri si o dacie deschiolata (a primarului probabil :lol:) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ada:

aceleasi informatii le-am primit si eu. am sa merg la sf gh, e cineva care se duce la festival, ma suna, daca e cat de cat omeneste am sa plec. eventual scriu aici daca mai sunt interesati. ma tenteaza delta din mai multe motive - drumul f bun si rapid pana la tulcea prin hirsova, delta in sine, nemaivorbind ca esti de fapt la mare. nu stiu cum o fi acolo cu pet-urile si jegul pe care nu le suport. ca un fel de side note, preturile la turism s-au unificat in europa, indiferent de zona. a ajuns sa coste aceeasi bani o camera de hotel pe coasta de azur la plaja, in grecia, in germania, in romania. in conditiile astea criteriile de selectie se cam schimba. eu de ex am sa incep sa iau rute low cost catre amsterdam, paris...mai stiu eu unde in we decat sa ma duc la mamaia de exemplu. treaba e ca cel mai mult imi place cu motorul numai ca din cauza tarii si a drumurilor destinatiile de 1-2 zile sunt f limitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ada:

aceleasi informatii le-am primit si eu. am sa merg la sf gh, e cineva care se duce la festival, ma suna, daca e cat de cat omeneste am sa plec. eventual scriu aici daca mai sunt interesati. ma tenteaza delta din mai multe motive - drumul f bun si rapid pana la tulcea prin hirsova, delta in sine, nemaivorbind ca esti de fapt la mare. nu stiu cum o fi acolo cu pet-urile si jegul pe care nu le suport. ca un fel de side note, preturile la turism s-au unificat in europa, indiferent de zona. a ajuns sa coste aceeasi bani o camera de hotel pe coasta de azur la plaja, in grecia, in germania, in romania. in conditiile astea criteriile de selectie se cam schimba. eu de ex am sa incep sa iau rute low cost catre amsterdam, paris...mai stiu eu unde in we decat sa ma duc la mamaia de exemplu. treaba e ca cel mai mult imi place cu motorul numai ca din cauza tarii si a drumurilor destinatiile de 1-2 zile sunt f limitate.

 

dorule, misto poze. aia cu apusul e ceva de vis.

 

ia zi si mie, ce facusi in delta de tantari? sa nu zici de creme. in afara de vaselina nu suport pe piele, mai ales ca stiu ca sunt toxice.

as merge si io candva, poate in toamna prin octombrie, daca mi-o permite slujba.

 

 

la gura portitei fusesi?

cum ti se pare ca diferenta?

 

practic mai mult de 4 zile in delta fara "miscare" ma plictisesc.

iar de pescuit!

jesus, pescuitul si mall-urile le consider mai rele decat iadul!

Mesaj completat

Sfantu Gheorghe... dar IN AFARA FESTIVALULUI DE FILM!!!!

 

In afara festivalui este divin:

 

vremuri divine pentru oameni divini, atunci este de mine

 

Nu ai ce cauta cu motorul in Sf Gheorghe, pt ca TOTUL e din nisip...si inca nisip adevarat.

 

parca m-as simti mai linistit sa-l stiu cu mine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parca m-as simti mai linistit sa-l stiu cu mine

 

 

:lol: Ia ia-l tu cu tine... si sa ne povestesti pe urma cum ti-ai blestemat zilele! :crack:))))

 

edit: oi fi cumva genul care iarna isi suie motorul pe scari in apartament, in sufragerie la etajul 8? :)))))

Editat de AadaA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti sa incerci si la www.cormoran.ro

eu am fost acu vreo 2-3 ani acolo cu copiii

vara e misto , piscina , mancare buna etc. un pic prea scump pt ce-ti ofera , dar merita

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...