Sari la conținut

Locuri Faine De Plimbare Pt Orice Gen De Motocicleta...


black_prince
 Share

Postări Recomandate

am citit ce ai scris , doar vroiam sa ma asigur ca avem sisteme de valori apropiate cu privire la caracterizarea unui drum (super faine!)

mersi fain!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 225
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@ Orvo:

Hehe, foarte tare pe unde te-ai bagat :). Traseu enduro-turism 100 %. Respect! De la cantonul padurarilor din deal de la Hodos si pana jos in sat (Comeat - Hodos in harta postata de tine) chiar nu as recomanda nimanui sa se bage cu Viroaga. Bravo!

Daca mai ai chef de asa ceva, da un semn, stai cu noi vacarii la o bere si iti mai dam noi ponturi.

Iti recomand Bencecu de Sus - Bencecu de Jos (asfalt nou, scurt, dar cu serpentine faine si o vedere panoramica f. misto).

Ia vezi daca te coafeaza ceva de prin lista asta ;) :

Enduro-turism TIMIS

 

W-e -ul asta am parcurs si mi-a placut mult de tot Lugoj - Resita, pe ruta Victor Vlad de la Marina - Ezeris. De la unitatea de Jandarmi din Lugoj, treceti calea ferata si tineti numai inainte. Piatra cubica 1 km dupa care drum si peisaj super faine urmatorii, aprox., 50 de kilometri.

 

P.s. - Padurea de la Hodos este singura padure in care eu am intalnit vreodata semne rutiere (gen curba dreapta, etc) :) .

 

Salut Raul !

Da, intr-adevar a fost un drum foarte frumos !

Mai ales ca ne-am gasit cu 2 motoare super-adecvate pentru traseu: un Virago si un Maxiscooter :)

Prima data am luat-o de la Comeat spre Hodos, dar n-am reusit sa ajungem:

http://www.youtube.com/watch?v=d5MT886dRZU

Apoi ne-a spus ciobanul de poteca dintre Comeat si Cuvesdia, care duce pe coama dealului si prin padure. Foarte frumoasa bucata aia !

Spre Comeat am ocolit si prin Bencec, stiam ca-i frumos drumul.

Tot vroiam sa fac o iesire la Resita, asa ca o sa merg pe unul dintre sensuri pe varianta propus de tine.

Merci de link si cu siguranta ne vedem la o bere !

 

Numai bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Apoi ne-a spus ciobanul de poteca dintre Comeat si Cuvesdia, care duce pe coama dealului si prin padure. Foarte frumoasa bucata aia !

Spre Comeat am ocolit si prin Bencec, stiam ca-i frumos drumul.

Tot vroiam sa fac o iesire la Resita, asa ca o sa merg pe unul dintre sensuri pe varianta propus de tine.

Merci de link si cu siguranta ne vedem la o bere !

Numai bine !

 

Multumesc si eu de pontul Comeat - Cuvejdia. Nu stiam de traseul asta.

Bafta si numai bine si tie!

 

P.s. - Foarte tare filmuletul :))!

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Linistit poti merge la Resita prin Lugoj.Timisoara-Lugoj il stii,iar Lugoj -Resita super ok .La intoarcere vii pe Bocsa-Voiteg.

Editat de Zacopilu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drum fain, cam offroad pentru Viraga mea, dar l-am facut fara probleme si l-as mai face, dar eventual cu alt tip de motor:

 

50ff0087.jpg

- intre B si C direct pe dealuri / padure.

 

In primavara am incercat sa fac traseul din Topolovatu Mare - Hodos - Masloc, dar din Hodos a trebuit sa ma intorc ca era prea multa mocirla. O sa incerc sa fac si eu traseul tau, pe saptamanile viitoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi permit sa recomand si eu un traseu pentru Timisoreni!

Timisoara-Lugoj(iesit din lugoj pe la unit. de jandarmi(nu mai e piatra cubica))-Soceni(aproape de Resita)*drumul e bun, fara gropi, nisip, petice, intins cu cateva curbe intre Lugoj si Soceni ceva mai stranse,peisajul frumos.

de la Soceni o scurta escapada pana la Tarnova nu strica , peisajul este superb dar acei 7km sunt de toata groaza(pe margine se poate face si un picknick parca e si un paraias)

iar la intoarcere musai Soceni-Caransebes , drumul de asemenea foarte bun cu ceva mai multe curbe si de asemenea peisaj frumos(mai ales acuma ca e verde crud).

de la caransebes go home clasic pe lugoj sau facut un detour pana la cariera de piatra de la ruschita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primavara am incercat sa fac traseul din Topolovatu Mare - Hodos - Masloc, dar din Hodos a trebuit sa ma intorc ca era prea multa mocirla. O sa incerc sa fac si eu traseul tau, pe saptamanile viitoare.

 

 

Jonctiunea Hodos-Masloc vreau s-o fac si eu cu V-Strom-ul, cu atat mai mult cu cat am mostenit ceva padure pe langa Hodos si vreau sa trec sa vad daca a mai smantanit careva din ea (n-am mai trecut de vreo 2 ani pe-acolo).

 

Daca planuiesti o iesire pe-acolo in week-end-urile viitoare, da-mi te rog de stire si mie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jonctiunea Hodos-Masloc vreau s-o fac si eu cu V-Strom-ul, cu atat mai mult cu cat am mostenit ceva padure pe langa Hodos si vreau sa trec sa vad daca a mai smantanit careva din ea (n-am mai trecut de vreo 2 ani pe-acolo).

 

Daca planuiesti o iesire pe-acolo in week-end-urile viitoare, da-mi te rog de stire si mie.

 

Eu sunt cu licenta momentan, deci numai dupa 3-4 iulie cred ca pot merge. O sa-ti trimit PM cu ceva timp inainte, cand ma hotarasc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt cu licenta momentan, deci numai dupa 3-4 iulie cred ca pot merge. O sa-ti trimit PM cu ceva timp inainte, cand ma hotarasc.

 

BAFTA!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vizitator _Raul_

Daca treci de Herneacova mai ai aprox. 5 km de asfalt (fain parca din cate imi mai aduc eu aminte) si ajungi la conacul de vanatoare al lui Costica Cornu. La 500 de m dupa conac (unde se termina asfaltul) ai o bifurcatie in Y. Drum de pamant si piatra batuta. Practicabil, pe indelete, chiar si cu Virago-ul pe timpul verii. Faci la dreapta din bifurcatie si, dupa 3-4 km, ajungi in satul parasit Nadas. Eu ti-as recomanda sa incerci sa ajungi. Este ceva diferit. Sper sa iti placa.

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la conac am fost si eu ieri. Mai departe nu m-am avantat pentru ca era tarziu deja si oricum era o plimbare neplanificata.

Am vazut semnul de Nadas, si chiar eram curios daca pot ajunge acolo.

Tura viitoare ma bag !

Merci de pont !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Va salut

 

Am un prieten care acum a luat permisul si are o Honda Shadow.

I-am promis ca-l scot la o plimbare duminica, sa se mai acomodeze cu mersul pe 2 roti.

Puteti sa-mi recomandati vre-un traseu lejer dar totusi frumos, si practicabil si cu un Shadow?

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut

 

Am un prieten care acum a luat permisul si are o Honda Shadow.

I-am promis ca-l scot la o plimbare duminica, sa se mai acomodeze cu mersul pe 2 roti.

Puteti sa-mi recomandati vre-un traseu lejer dar totusi frumos, si practicabil si cu un Shadow?

 

Multumesc

LACUL CU NUFERI  ,   BAIA DE ARAMA

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LACUL CU NUFERI  ,   BAIA DE ARAMA

 

 

Nu cred ca exista nuferi pe Lacul cu Nuferi la ora asta...

 

scoatel la intalnirea afrika twin din ungaria dein weekendul aista!

 

 

Omul asta are 2 ore de mers pe motocicleta... De-abia acum a dat examenul, si inainte nicioadata nu a condus asa ceva.

Poate cei din Ungaria nu au trasee usoare ca si Cstelia, dar totusi....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul asta are 2 ore de mers pe motocicleta... De-abia acum a dat examenul, si inainte nicioadata nu a condus asa ceva.

Poate cei din Ungaria nu au trasee usoare ca si Cstelia, dar totusi....

Atuncea ceva de genu TM-Jimbolia pt inceput :smoke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu dupa ce cineva mi-a adus motoru in fata blocului am dat cateva ture de zona si dupaia m-am dus pana la iveco si inapoi si in seara aia cineva a umblat la relanti si eu am venit acasa cu socu tras ca nu stiam ce are de nu mai sta la relanti:))))si aproape la fiecare semafor imi murea motoru:)))))) CAUTA UN LOC UNDE SA NU IL GRABEASCA CINEVA DIN SPATE MASINI CEVA SA IL CLAXONEZE CA SE EMOTIONEAZA SI NU SCHIMBA BINE VITEZELE...........

 

Si prima oara cand am iesit cu motoru din oras a fost pana la RAR sa fac itp:)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut

 

Am un prieten care acum a luat permisul si are o Honda Shadow.

I-am promis ca-l scot la o plimbare duminica, sa se mai acomodeze cu mersul pe 2 roti.

Puteti sa-mi recomandati vre-un traseu lejer dar totusi frumos, si practicabil si cu un Shadow?

 

Multumesc

TM Sanmihaiu Roman - Dinias - Peciul Nou - Cebza - Ciacova - Jebel - Liebling - Sacosu Turcesc - Buzias - TM

 

Eu recomand acest traseu pt incepatori.. are aprox 150 km. Duminica cand am fost abia am intalnit masini.. (in afara de Jebel, si Tm-Buzias)

 

post-5301-0-89874600-1309466464_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baga-l direct pe un traseu cu ceva curbe mai pronuntate, ca pana la urma curbele sunt partea cea mai atractiva in motociclism.

 

De pilda TM-Lugoj-Soceni-Resita-TM are parte de asfalt f. ok, iar dupa Lugoj drumul are curbe si nu-i nici f. aglomerat.

 

Sau chiar TM-Resita-Anina-Oravita-TM, desi pe segmentul Oravita-Moravita drumul nu-i intr-o stare prea buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Drum foarte fain facut de mine Duminica:

 

e080e13c.jpg

 

Prima parte o stiti toti cred, a 2-a parte a drumului, Resita-Lugoj, prin Victor Vlad Delamarina e superba, asfalt bun, multe curbe, putine masini, peisaj frumos ....

@_Raul_: merci de pont :)

 

Din Resita am dat o fuga si pana la lacul Secu (greseala). Drumul spre lac e foarte frumos dar din pacate foarte prost, plin de gropi si curbele sunt pline de nisip si griblura, asa ca Resita-Secu nu prea e de recomandat ...

 

In orice caz, sa faci baie in lac e sport extrem, practicat insa se pare de multa lume:

c717b226.jpg

 

Asfalt incins:

91af0083.jpg

 

Am fost 3 motoare:

b5908d08.jpg

 

==================================================================================================================

 

23.07.2011:

Si inca un drum atat de fain incat am vrut sa ma intoc sa-l mai fac de 2-3 ori, dar era cam innorat, asa ca am preferat sa merg spre casa. Oricum ma intorc in curand acolo sa ma mai dau pe el de cateva ori.

294359c6.jpg

 

Peisaj frumos, asfalt ok si niste curbe ....

ricky.gif

 

Daca din Hateg va luati dupa indicatoare va scoate spre Hunedoara pe DN66.

Drumul de care vorbesc eu insa este DJ687A.

 

36174544.jpg

 

 

In zona se poate vizita Castelul Corvinilor si Sarmizegetusa (Ulpia Traiana).

Editat de Orvo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...

DJ707C-DJ708 Juliţa - Mădrigeşti - Gurahonţ e asfaltat în totalitate, şi e asfaltat bine - am verificat chiar azi

La ora actuală cred ca e cel mai frumos traseu din judeţul Arad

Atenţie în curbe, există nisip şi pietriş suficient cât să poţi pierde controlul

 

Editat de Korben Dallas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salut timisoreni.sunt din Buzau si am plecat spre zona voastra.acum sunt la tg jiu.

Maine adica duminik merg spre portile de fier.apoi timisoara.oradea...imi puteti spune ce as putea sa vizitez sau ceva care merita vazut in zona? Sunt singur cu un gsxr1000.multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...