Sari la conținut

Plimbare 16 August


Florin Daniel
 Share

Postări Recomandate

Salutari din nou............

 

Vorbisem in plimbarea trecuta sa facem una la Vulcanii Noroiosi dar dupa ""lungi studii ""despre treaseu am aflat lucruri care nu ne bucura legat de sosele, si anume: drumul pana in Scortoasa locul unde trebuie sa ajungem este foarte prost pe o distanta de circa 10km, iar de la parcare pana la locul cu pricina este ceva de mers pe jos iar cu tot echipamentul dupa noi nu stiu cum ne descurcam ( informatii din forumuri ) dar cum tot raul este spre bine am gasit unul putin mai lung dar ok si ca locatie si ca sosea........

 

Da, este vorba despre PESTERA DAMBOVICIOAREI in apropierea satului Podu Dambovitei - situat la poalele Muntilor Piatra Craiului, la 5 km de Rucar, pe traseul Rucar-Bran, la 25 km fata de Campulung si la 177 km fata de Bucuresti. Vizitam pestera unde este racoare asa ca echipamentul o sa fie perfect pe noi fara sa ne incomodeze.....Interiorul ofera conditii optime de vizitare – simti aici un usor curent de aer care demonstreaza existenta a inca unei comunicari cu exteriorul. Temperatura oscileaza in jurul valorilor de 10-12°C, iar umiditatea este potrivita. Umplem si un restaurant cu persoanele noastre dupa care i l golim de mancare apoi pe calutii nostrii inapoi spre casa.

 

Traseul cu drumul cel mai bun este Bucuresti - Pitesti (autostrada) - Campulung - Podu Dambovitei cu plecare din statia peco PETROM la ora 09,00( statia din intersectia cu Metro militari). Viteza de croaziera este una normala adica 130 km/h pe autostrada si in rest depinde de zone... sate 50 km/h.... legal ca amenda este mare :D iar in afara localitatiilor asa cum v-am obisnuit 90 km/h adica tot legal ;)

 

Ce ziceti, o alegere care ne prinde pe toti ??? Pentru o mai buna desfasurare acesta este numarul meu de telefon 0749 158 068 si adresa de mess vf_daniel

 

Daca la ultima plimbare am fost 23 de motociclete poate de data asta reusim sa strangem mai multi iar pentru cei care nu au fost cu noi data trecuta pe Paduchiosu' la cota 1000 au aici topicul cu pareri si multe poze

/index.php?...3028&st=100

Editat de Florin -v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 352
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

'' atentie la cap, atencion a la tete, watch your head '' :D - asa zic ghizii pesterii

- f misto traseul, destinatia ca zona este intre Rucar si Moeciu

- cu ramanere peste noapte se i-a in calcul ?

 

la cap avem casca, nu-i problema

la traseu ai dreptate.

de ce nu ??? daca hotaram din timp poate dam un avans pe undeva la un hotel ceva. Vedem ce zic si cei care se baga la plimbare .

 

 

 

REVIN.....

Am dat ceva telefoane la pensiuniile din jur dar nu avem nicio sansa de cazare. sa inchiriem o pensiune intreaga nu avem nicio speranta decat o camera pe ici colo !!!!

Editat de Florin -v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca merg, o sa va ies in drum pe autostrada, dupa Gaesti. Ruta de intoarcere e aceeasi?

Ca tot veni vb de zona aia, abia m-am intors de pe creasta din Piatra Craiului, unde bineinteles, iarasi m-a plouat si inca bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca merg, o sa va ies in drum pe autostrada, dupa Gaesti. Ruta de intoarcere e aceeasi?

Ca tot veni vb de zona aia, abia m-am intors de pe creasta din Piatra Craiului, unde bineinteles, iarasi m-a plouat si inca bine.

 

DE intors inca nu am aflat cum este drumul din campulung pana in targoviste, daca este bun ne intoarcem pe aici daca nu o luam tot pe autostrada

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DE intors inca nu am aflat cum este drumul din campulung pana in targoviste, daca este bun ne intoarcem pe aici daca nu o luam tot pe autostrada

 

Pai pe acolo am venit eu acum 30 de min. Este mai ok decat Targoviste - Sinaia, la fel de munte sate din pacate, mai putine curbe, calitatea asfaltului mai buna decat ce ati vazut sambata. Las sa tragi tu concluziile.

Daca se considera varianta, Bran - Paraul Rece si asa mai departe,ca drum de intoarcere. Rucar Bran este practicabil, spre foarte bun dupa ce treci de Rucar si te indrepti spre Bran.

Editat de robias
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai pe acolo am venit eu acum 30 de min. Este mai ok decat Targoviste - Sinaia. Las sa tragi tu concluziile.

Daca se considera varianta, Bran - Paraul Rece si asa mai departe,ca drum de intoarcere. Rucar Bran este practicabil, spre foarte bun dupa ce treci de Rucar si te indrepti spre Bran.

 

 

Vedem ce si cum cand ajungem acolo pe unde o sa ne intoarcem, depinde de marea majoritate ce o sa se hotarasca !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari din nou............

 

Vorbisem in plimbarea trecuta sa facem una la Vulcanii Noroiosi dar dupa ""lungi studii ""despre treaseu am aflat lucruri care nu ne bucura legat de sosele, si anume: drumul pana in Scortoasa locul unde trebuie sa ajungem este foarte prost pe o distanta de circa 10km, iar de la parcare pana la locul cu pricina este ceva de mers pe jos iar cu tot echipamentul dupa noi nu stiu cum ne descurcam ( informatii din forumuri ) dar cum tot raul este spre bine am gasit unul putin mai lung dar ok si ca locatie si ca sosea........

 

Da, este vorba despre PESTERA DAMBOVICIOAREI in apropierea satului Podu Dambovitei - situat la poalele Muntilor Piatra Craiului, la 5 km de Rucar, pe traseul Rucar-Bran, la 25 km fata de Campulung si la 177 km fata de Bucuresti. Vizitam pestera unde este racoare asa ca echipamentul o sa fie perfect pe noi fara sa ne incomodeze.....Interiorul ofera conditii optime de vizitare – simti aici un usor curent de aer care demonstreaza existenta a inca unei comunicari cu exteriorul. Temperatura oscileaza in jurul valorilor de 10-12°C, iar umiditatea este potrivita. Umplem si un restaurant cu persoanele noastre dupa care i l golim de mancare apoi pe calutii nostrii inapoi spre casa.

 

Traseul cu drumul cel mai bun este Bucuresti - Pitesti (autostrada) - Campulung - Podu Dambovitei cu plecare din statia peco PETROM la ora 09,00( statia din intersectia cu Metro militari). Viteza de croaziera este una normala adica 130 km/h pe autostrada si in rest depinde de zone... sate 50 km/h.... legal ca amenda este mare :P iar in afara localitatiilor asa cum v-am obisnuit 90 km/h adica tot legal :eek:

 

Ce ziceti, o alegere care ne prinde pe toti ??? Pentru o mai buna desfasurare acesta este numarul meu de telefon 0749 158 068 si adresa de mess vf_daniel

 

Daca la ultima plimbare am fost 23 de motociclete poate de data asta reusim sa strangem mai multi iar pentru cei care nu au fost cu noi data trecuta pe Paduchiosu' la cota 1000 au aici topicul cu pareri si multe poze

/index.php?...3028&st=100

 

 

Suna bine traseul,chiar imi place..eu una o sa vin :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma intereseaza, ajung pe 11 in Bucuresti...o sa vorbesc cu Geserica...raminem in contact.

Asfalt uscat,

Matei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa vad daca ma ia...si daca merit ?...dar drumul este f frumos si vin cu motorul in tzara.

 

putem ramine si peste noapte...: www.casatolstoi.ro

patronul este un amic de-al meu si am fost in iarna acolo, super bine, extrem de curat si chiar standard f ridicat, pretz f acceptabil si fani de enduro. vorbesc cind ajung in Buc cu patronul care il cunosc decind avea 5 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa vad daca ma ia...si daca merit ?...dar drumul este f frumos si vin cu motorul in tzara.

 

putem ramine si peste noapte...: www.casatolstoi.ro

patronul este un amic de-al meu si am fost in iarna acolo, super bine, extrem de curat si chiar standard f ridicat, pretz f acceptabil si fani de enduro. vorbesc cind ajung in Buc cu patronul care il cunosc decind avea 5 ani.

 

 

OK :lol:

Editat de Florin -v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Well, nu sunt 100% sigur, dar voi incerca sa vin...bugetul e restrans ca luna asta plec in primul meu concediu, adica bosorogeste asa, cu masina si stat cu burta la soare prin Grecia si sa vedem daca sunt finante si pentru iesirea asta...oricum sper sa fac rost. Mai vorbim oricum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe paraul rece am fost de curand si nu este extraordinar. nu este ca pe paduchiosu, dar sunt gropi si denivelari.. oricum, suna misto si 90% vin, mai ales ca, daca ne adunam cel putin cati am fost sambata o sa fie super misto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca merge robias cu vfr-ul ne ploua 100% :lol: ... sper sa fiu prezent si eu, insa deocamdata nu promit ca mai e mult pana atunci...all the best

 

Nu speria lumea, chiar nu sunt motive. Ce, daca m-a plouat un drum Sighisoara - Targoviste, unul de Buzau -Targoviste, o data pe Cheia, o data pe creasta in Piatra Craiului si cam de fiecare data cand am iesit in ultimele 3 sapt, inseamna ceva? Pur si simplu coincidenta. :P

Ce preferati: soare insuportabil sau un nor deasupra capului? Pt a doua varianta sunt disponibil. :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu speria lumea, chiar nu sunt motive. Ce, daca m-a plouat un drum Sighisoara - Targoviste, unul de Buzau -Targoviste, o data pe Cheia, o data pe creasta in Piatra Craiului si cam de fiecare data cand am iesit in ultimele 3 sapt, inseamna ceva? Pur si simplu coincidenta. :lol:

Ce preferati: soare insuportabil sau un nor deasupra capului? Pt a doua varianta sunt disponibil. :P

 

Nu o sa ploua, am vorbit eu cu ''Barbosu'' :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumul Buc-Pitesti pe autostrada e plictisitor pt moto, mai bine va duceti pe Buc-Targoviste (drum bun) si Targ-Campul si pestera Dambovicioara.

 

Eu am fost acum 2 luni pe traseul Brasov-Bran-Dambovicioara (am trecut si pe la pestera)-Campulung-Targov-Buc... insa cu masina , am pus si 2-3 poze

 

La pestera nu e mare lucru de vazut, insa drumul printre munti pana acolo e f frumos, din drumul principal urcati spre pestera mai sunt vreo 5 km, din care o portiune fara asfalt.. putin aglomerat in weekend !

 

 

Bafta !

post-197-1218044514_thumb.jpg

post-197-1218044519_thumb.jpg

post-197-1218044522_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...