Sari la conținut

Plimbare 16 August


Florin Daniel
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 352
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

motorul are dauna totala...irecuperabil

eu ma simt din ce in ce mai rau... am vb deja cu un medic sa plec la spital

trebuie sa ma reintorc la politia din fundata pt completari in acte

 

 

 

 

totul e cat se poate de serios

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

smire, faptul ca ati avut doar un singur incident nu inseamna ca nu putea sa fie mult mai rau. Acum are rost sa fiti apostrofati pentru ca daca sunteti lasati in plata voastra, data viitoare va strangeti 100 si faceti exact acelasi lucru. Si poate nu mai aveti noroc ...

 

Eu am avut ocazia sa ma intalnesc cu un grup d-asta "meserias" in drum spre Cheia, acum ceva vreme. Pana in Valenii de Munte au inebunit tot traficul, erau soferii cu nervii in pioneze din cauza lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

smire, faptul ca ati avut doar un singur incident nu inseamna ca nu putea sa fie mult mai rau. Acum are rost sa fiti apostrofati pentru ca daca sunteti lasati in plata voastra, data viitoare va strangeti 100 si faceti exact acelasi lucru. Si poate nu mai aveti noroc ...

 

Eu am avut ocazia sa ma intalnesc cu un grup d-asta "meserias" in drum spre Cheia, acum ceva vreme. Pana in Valenii de Munte au inebunit tot traficul, erau soferii cu nervii in pioneze din cauza lor.

 

Tu nu ai fost cu noi, nu? Pacat, ai fi vazut ce era mai frumos din plimbare. Si ne-ai fi si putut da cateva sfaturi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia hotarati-va

ori mergeam prea repede ori prea incet si tineam masinile...

 

aia care nu au fost daca vor sa dea sfaturi, binevenite, sa dea sfaturi din a lor vasta experienta, si nu sa critice ceva la care nu au fost...

aia care au fost, si sunt nemultumiti... cred ca puteau sa spuna la fata locului...eu nu am auzit pe nimeni sa se planga acolo

 

le era rusine?

si aici au capatat curaj... you're the man !!!

 

@judas

ai avut si tu un post frumos si pertinent... in rest..

 

o sa mai pun un film de la 22iulian dupa care...

va las sa stricati topicul in continuare

va pricepeti foarte bine la asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu merg in grupuri stranse pe curbe. Si nici cu oameni de care nu am habar, nici nu mai vorbesc de incepatori care au carnet de o luna. Hell, eu am mers singur-singurel la inceput, doua luni de zile, inclusiv pe Cheia, ca sa evit povesti de genul acesta.

Sfaturile sunt deja pe acest thread.

 

Judas, chill ...

Editat de Zircon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

i

aia care au fost, si sunt nemultumiti... cred ca puteau sa spuna la fata locului...eu nu am auzit pe nimeni sa se planga acolo

 

le era rusine?

si aici au capatat curaj... you're the man !!!

eu am intrebat (am si scris cateva posturi mai in fata, dar tu nu citesti) de ce se merge asa tare prin localitate. localitate, grup mare, etc. trebuia sa vin la tine sa-mi spun pasul? nu e vorba de curaj, e vorba de altceva. apropo, cand era sa vin la tine, cand ai plecat de la terasa, desi eu nu terminasem de mancat din cauza dobitocului care a uitat sa-mi aduca mancarea, sau in timp ce tu plecai cu restul grupului cand eu nici macar nu ajunsesem la motor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am mai vazut atata balacareala dupa nici o plimbare...si am fost la cateva...si mai de anvergura,si cu procent mai mare de necunoscuti...

...imi aminesc chiar cu placere de cateva organizate la initiativa bubukaty sau rocristea...chiar daca au existat evenimente sau neplaceri,ele au fost rezolvate pe loc,printr-o discutie,sau intelegere...

Florin_v...misto idee,de care am beneficiat si eu..dar parerea mea e sa fi mai selectiv la invitatii...si nu m refer la experientza moto..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai baieti, mai salcim cu caterinca si cu luatul la misto la unii dintre voi, ca nu o sa dea nici un rezultat pozitiv din asta.

 

Foarte multi a-ti spus lucruri foarte adevarate si de bagat la cap (cine vrea sa bage).

 

Intotdeauna o sa existe oameni multumiti si mai putin multumiti intr-un grup sau o comunitate, fiecare cu mentalitatea lui, cu orgoliul lui, cu temperamentul lui, etc., iar un conducator nu o sa poata multumi pe toata lumea.

 

Dupa cum am mai spus-o s-au facut si greseli( nu s-a nascut nimeni invatat).

 

Pentru unii dintre noi ( ma refer in special la cei care au mers cu grupul) si care nu au avut nici o problema, l-i s-a parut tot mersul in grup pe acest traseu, OK (nu ca nu ar fi fost in mare parte) dar totusi au fost si greseli ( nu cum dramatizeaza unii ,sau poate chiar s-au lovit de niste situatii delicate pe care nu le-a vazut toata lumea ???).

 

Greselile sunt de doua feluri: minore ,care nu au un efect grav si imediat , si majore care pot fi dezastruase pentru persoana sau pentru o mare parte din grup.

 

Respect sugestiile celor care au o experienta mai mare si ii astept printre noi, dar nu cu fumuri in cap, iar pe viitor o sa incercam sa schimbam ce nu a fost bine acum , fapt de care n-am dat si noi ( unii dintre noi) seama. :)

 

 

 

SA AUZIM NUMAI DE BINE SI ASFALT USCAT

 

REVIN

 

Popuneti si voi variante pentru urmatoarea excursie de doua zile cu cazare noaptea (dar cu un drum mai bun / m-am saturat de zgiltieli / ma doare fundul si acum).

 

Eu propun ca locatie = CALIMANESTI ( Valea Oltului)

Editat de SDS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FLORINEEEEEEEEEEEEEEEEEEE a ramas balta fara peste din cauza ta, mai da-le si tu drumul in apa. :blink: :laugh:

 

SDS-ule, alt topic pentru urmatoarea ca aici e prea aglomerat.

Acum am realizat ca eu nu o sa pot veni ca nu-s in tara.

 

Oricum, distractie placuta tuturor celor ce vor merge. :)

E vorba doar de propuneri, iar dupa ce avem citeva variante( traseu ,cazare,etc )o sa o alegem pe cea mai buna si sa o postam :) .

Editat de SDS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am intrebat (am si scris cateva posturi mai in fata, dar tu nu citesti) de ce se merge asa tare prin localitate. localitate, grup mare, etc. trebuia sa vin la tine sa-mi spun pasul? nu e vorba de curaj, e vorba de altceva. apropo, cand era sa vin la tine, cand ai plecat de la terasa, desi eu nu terminasem de mancat din cauza dobitocului care a uitat sa-mi aduca mancarea, sau in timp ce tu plecai cu restul grupului cand eu nici macar nu ajunsesem la motor?

 

scuze

:) culmea este ca aveam de gand sa te trec la exceptii, cand am facut acea referire...

dar... am zis ca de excluzi singur :blink:

am citit toate posturile

 

 

imediat vine si filmuletul de la iulian

trebuie sa mai tai din el, cica e prea lung ca si timp, pentru youtube

 

 

 

LE :

 

o mare la bulguri, nu merge? pentru urmatoarea iesire?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O propunere pt 6-7 septembrie ar fi pe Transfagarasan si cazare la Sambata. Eu imi doream sa ajung anul asta pe acolo. Din pacate drumul este destul de prost de la Vidraru pana la Balea. Destul de prost, adik cu multe gropi, dar nu impracticabil. Pe partea cu Sibiul este ok drumul. La Sambata nu am fost personal, dar au fost parintii mei de cateva ori si au zis ca e foarte frumos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FOARTE URAT......................cred ca aveti chef de cearta si nu aveti cu cine!

 

1) Orice ai face, mereu exista persoane nemultumite!

2) Cine a vazut filmuletul de pe youtube pus de Florin trebuia sa evite ce sa intamplat!

3) Cine a vazut ca nu se poate merge in siguranta trebuia sa se rupa de grup!

4) Daca ai experienta si vrei sa te dai cel mai bine o iei inainte.

5) Daca l-ai vazut pe unul din grup ca merge haotic si deranjeaza oprestel si spune-i ca sa nu mai repete greseala!

Cand am fost la Paduchiosu cu voi era un tip cu un CB500 care m-a depasit prin dreapta desi eram pe prima banda, iar la benzinarie in Ploiesti i-am zis sa nu mai faca asta si a bagat la cap.

 

Una peste alta unde ma uit pe forumu` asta vad numai oameni tari in gura si cu chef de cearta, dar nici unul dintre voi nu a propus sa stea de vorba cu cei fara experienta, sa le zica ce si cum.

 

Cand eram la inceput ma duceam si ii trageam de maneca pe baietii cu ceva km in spate si ii rugam sa imi spuna cum sa merg, cum sa franez eficient, cum sa evit un obstacol.......... iar cand ieseam la plimbare ma duceam in semanatoarea si exersam franari, faceam jaloane ..... si mereu venea cu mine un tip care stia sa mearga si imi zicea unde am gresit.

 

CONCLUZIA: ORICE PROST STIE SA ACCELEREZE, MAI GREU ESTE SA TE OPRESTI!

 

Asfalt uscat, Radu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FOARTE URAT......................cred ca aveti chef de cearta si nu aveti cu cine!

 

1) Orice ai face, mereu exista persoane nemultumite!

2) Cine a vazut filmuletul de pe youtube pus de Florin trebuia sa evite ce sa intamplat!

3) Cine a vazut ca nu se poate merge in siguranta trebuia sa se rupa de grup!

4) Daca ai experienta si vrei sa te dai cel mai bine o iei inainte.

5) Daca l-ai vazut pe unul din grup ca merge haotic si deranjeaza oprestel si spune-i ca sa nu mai repete greseala!

Cand am fost la Paduchiosu cu voi era un tip cu un CB500 care m-a depasit prin dreapta desi eram pe prima banda, iar la benzinarie in Ploiesti i-am zis sa nu mai faca asta si a bagat la cap.

 

Una peste alta unde ma uit pe forumu` asta vad numai oameni tari in gura si cu chef de cearta, dar nici unul dintre voi nu a propus sa stea de vorba cu cei fara experienta, sa le zica ce si cum.

 

Cand eram la inceput ma duceam si ii trageam de maneca pe baietii cu ceva km in spate si ii rugam sa imi spuna cum sa merg, cum sa franez eficient, cum sa evit un obstacol.......... iar cand ieseam la plimbare ma duceam in semanatoarea si exersam franari, faceam jaloane ..... si mereu venea cu mine un tip care stia sa mearga si imi zicea unde am gresit.

 

CONCLUZIA: ORICE PROST STIE SA ACCELEREZE, MAI GREU ESTE SA TE OPRESTI!

 

Asfalt uscat, Radu!

 

Uite vezi - nu toti sunt ca tine sau vor fi. D-aia se isca certuri d-astea...pentru ca se cred buricu pamantului cu 2000 km in spate si cred ca ne dam mari pe aci cat de bine ne dam noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)

al doilea la mine nu a mers ''filmuletul''

 

probabil inca il procesa youtube ul

 

da... si acum il "proceseaza"

acusica :blink:

 

 

mda...

 

nu mai poc sa dau edit la postul anterior, asa ca pun linkuri updatate pentru filmulete

 

 

 

sa corectam repede "inveselim" :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FOARTE URAT......................cred ca aveti chef de cearta si nu aveti cu cine!

 

1) Orice ai face, mereu exista persoane nemultumite!

2) Cine a vazut filmuletul de pe youtube pus de Florin trebuia sa evite ce sa intamplat!

3) Cine a vazut ca nu se poate merge in siguranta trebuia sa se rupa de grup!

4) Daca ai experienta si vrei sa te dai cel mai bine o iei inainte.

5) Daca l-ai vazut pe unul din grup ca merge haotic si deranjeaza oprestel si spune-i ca sa nu mai repete greseala!

Cand am fost la Paduchiosu cu voi era un tip cu un CB500 care m-a depasit prin dreapta desi eram pe prima banda, iar la benzinarie in Ploiesti i-am zis sa nu mai faca asta si a bagat la cap.

 

Una peste alta unde ma uit pe forumu` asta vad numai oameni tari in gura si cu chef de cearta, dar nici unul dintre voi nu a propus sa stea de vorba cu cei fara experienta, sa le zica ce si cum.

 

Cand eram la inceput ma duceam si ii trageam de maneca pe baietii cu ceva km in spate si ii rugam sa imi spuna cum sa merg, cum sa franez eficient, cum sa evit un obstacol.......... iar cand ieseam la plimbare ma duceam in semanatoarea si exersam franari, faceam jaloane ..... si mereu venea cu mine un tip care stia sa mearga si imi zicea unde am gresit.

 

CONCLUZIA: ORICE PROST STIE SA ACCELEREZE, MAI GREU ESTE SA TE OPRESTI!

 

Asfalt uscat, Radu!

 

 

nu realizeaza ce se poate intampla. mi-am asumat toata vina dar... accidentul meu a fost cauzat de o suma de factori. prefera sa se faca ca nu a existat. nu au invatat nimic. pot sa jur ca daca ajungeau pe cheia in coborare o patea altul. sincer, am crezut ca va fi ca pe paduchiosu'. am gresit. stiu ca au facut o cheta pt mine dar nu a ramas nici unul in afara de kittyr, desi era evident cand am plecat cu masina de politie ca sunt varza. omul ala a ramas SINGUR. eu postasem ca plecam toti si venim toti. nu a fost asa. stiu sigur ca nu as fi plecat. se vedea ca mobra mea nu mai e deplasabila. cui a pasat? lui kittyr si lui auto, care a avut probleme cu conserva. sunt atat de entuziasti. oare si cei care mi se opreau in fata in curba? s-au analizat sa numere cate curbe au pierdut cei care au sentimentul ca a fost cool? daca se gandesc a posteriori ar fi facut fata traseului cheia pe care l-au abandonat dupa accidentul meu? sunt sigura ca nu.

sunt ajutata de cativa OAMENI, unii nu au fost in faimoasa plimbare.

m-am gandit si din perspectiva conservarului... daca doream sa merg undeva si 30 de tartarete ma impiedicau...cum ar fi fost? sigur , eram simpatici. dar daca un conservar chiar avea o problema si avea nevoie sa se deplaseze repede?

discutii peste discutii.

acum realizez ca la ducere pana la targoviste te-am avut in fata, radu. si imi aratai fiecare groapa. apoi o parte din serpentine ma uitam cum abordezi. asta pana am ramas eu in urma. "adevaratii" au stat in coada si nu si-au aratat muschii. au fost rabdatori. aici a fost pe dos. stiu ca parerea mea nu conteaza, eu sunt proasta care a avut accident. va ganditi oare ca daca cadeam in fata voastra era o catastrofa? ca cel putin unul din voi iesea pe contrasens si multi altii va taraiati pe o parte? sunt sigura ca nu! eu am gresit dar am avut taria sa decid corect in momentul accidentului. v-ati pus macar o data intrebarea "daca eram eu ce faceam?"

inca ceva: toti stim ca accidentatul e in stare de soc. cum ati reactionat voi? pana m-am intors nu mai era nimeni. daca aveam o hemoragie interna sau altceva si picam dupa? se intampla.

regret ca trebuie sa scriu astea. cativa m-ati ajutat dupa, ieri, azi, in bucuresti si va multumesc. chiar nu ma pot descurca singura. dar exact aceia nu isi manifesta entuziasmul pe forum si tac.

nu am vazut nici o vorba pt kittyr.... ceva gen: omule esti deosebit! stiti, el era ultimul in grup...

eu nu mai am mobra. o sa dureze pana o sa vad banii. poate o sa continui. asa zic acum. cum sa va fac sa invatati si voi ceva ?

putea fi oricare dintre voi in locul meu. chiar si un experimentat. in acea seara am vazut cu kittyr cum cele mai multe masini calcau curba. se putea intampla sa fiti doar victime, fara vina. cu mobra distrusa si in stare de soc...

am plecat cu 30 de mobre ca sa nu fiu singura in caz de ceva ... daca plecam cu un singur amic era acelasi lucru. poate doar ca as fi fost mai relaxata pe drum. iar daca aveam accident... era acelasi lucru... eu, amicul si omul cu platforma

 

stiu ca acum nu mai sunt simpatica geserica! nu mai vorbiti cu mine dar reflectati !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

probabil inca il procesa youtube ul

 

da... si acum il "proceseaza"

acusica :)

 

 

mda...

 

nu mai poc sa dau edit la postul anterior, asa ca pun linkuri updatate pentru filmulete

 

 

 

sa corectam repede "inveselim" :blink:

 

Sau AICI , filmulet "complet" , aproape 11 minute :

http://video.google.com/videoplay?docid=-4770764080093356286

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...