Sari la conținut

Accident cu scuterul


cpm
 Share

Postări Recomandate

Cand am fost la politie sa-mi dau procesu verbal si sa-mi daie adeverintza aia pentru a mi-l repara pe asigurare am intrebat si de chestia cu 50 cc 50 km/h viteza maxima si cu ciclomotor in talon. Au spus ca pe ei nu-i intereseaza ce scrie in talon daca nu are pedale ii trebuie permis A1...ma rog...pe mine nu ma intereseaza daca trebuie sau nu permis pt ca am A1...si la urma urmei e chiar asa greu sa faci A1-le? Eu zic ca-i o placere sa-l faci mai ales poligonul...te mai dai cate o tura cu un motor de pe acolo...m-ai stai la o poveste cu instructoru...si dureaza maxim 1 ora jumate / sedintza. Cu invatzatu legislatiei ce sa spun...mare scofala nu-i nici aia...ca doar nu ai stat in casa toata viatza ta...ai mai fost undeva cu masina si majoritatea regulilor le sti...plus ca daca citesti de 2 -3 ori legislatia sti sa faci aproape orice test. Eu nu as risca sa-mi iau motor de 50 daca n-as avea carnet...ca nu toti politisti agreeaza teorema cu talon ciclomotor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Răspunsuri 110
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

daca ai omologare RAR in care scrie ca e MOPED, nu mai s epune problema ca agreeaza sau nu politistii. ESTE LEGE!

MOPEDELE nu necesita PERMIS si NICI INMATRICULARE!

Doar 16+ si casca omologata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mopedul sau scuterul care e omologat rar si scrie clar ca e moped chiar dak nu e, ala n-are nevoie de permis. Practic si scuterele de 49cc ar trebui inmatriculate si sa ai carnet la ele. Ca in lege zice ca nu necesita inmatriculare ciclomotoarele, care pastreaza caracteristicile unei biciclete, adik mopedurile care au PEDALE, ceea c scuterele n-au :haha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@chaos: nu te supara, in care lege scrie ca TREBUIE sa aiba pedale?

Te rog informeza-te si nu induce in eroare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

D.p.d.v. TEHNIC, mopedul e shmecheria motorizata cu dubla actionare: pedale+motor. D.p.d.v. LEGAL, cel putin in .Ro, moped e vehiculul pe doo rotzi cu motor pana in 50cc, cu viteza pana in 45 km/h. Aia ie. Faptu ca in unele tsari vestice exista f'o 3 categorii de vehicule ushoare motorizate nu importa (cel putin nu pana cand nu intram in UE si incepe sa se aplice principiul armonizarii).

Editat de SnapShot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MOPEDul - TEHNIC SI LEGAL - (in UE si in curind si la noi, deja RAR foloseste definitia, urmeaza Politia Rutiera) este un vehicul cu doua, trei sau patru roti, a carui viteza maxima prin constructie nu depaseste 45km/h si care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scinteie, cu o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50cmc, sau cu un alt motor cu ardere interna, ori, dupa caz, electric, a caror putere nominala este de cel mult 4KW.

Editat de gopop
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar in anii 70 acela era mopedul. De cind cu Directivele UE s-a schimbat definitia, iar acum cea in vigoare este cea prezentata.

Deh...evolueaza si definitiile...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legea se aplica asa:

 

Daca nu are pedale trebuie imatriculat si trebuie permis A1.

 

 

Daca zici ca nu trebuie permis daca e sub 49 cmc si viteza ...... dece ai ramsa 3 luni cu carnetul suspendat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legea se aplica asa: daca ai omologare RAR ca si MOPED, NU trebuie PERMIS si NICI CARNET, doar 16 ani si casca...nici macar nu am permis, dar sa fie suspendat..

Da un search ai pe forum si vei avea chiar pozitia OPFICIALA asupra acestui aspect, chiar de la cel care aplica legea: Politia Rutiera.

Daca nu esti in tema, mai bine documenteaza-te la inceput si apoi vorbim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca e inmatriculat la RAR ca moped nu inseamna ca respectivul vehicul E moped d.p.d.v. constructiv. Omologarea scuterelor de 50 cc drept mopeduri e un artificiu legal aparut prin anii '80 cand cele doua tipuri de vehicule erau similare ca performante.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legea se aplica asa:

 

Daca nu are pedale trebuie imatriculat si trebuie permis A1.

Daca zici ca nu trebuie permis daca e sub 49 cmc si viteza ...... dece ai ramsa 3 luni cu carnetul suspendat?

Cine a ramas fara PERMIS????? ca eu nu stiu vreo unul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fals Snapshot. Inseamna INFRACTIUNE, DOSAR PENAL chiar daca ai carnet

(punerea in circulatie a unui vehicul neinmatriculat)!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai eu sunt curios.. daca treci cu o aprilia rs 50 sau cu un scuter pe langa un radar cu foto in care viteza era sa zicem de 80 km. Tu ce faci daca in talon scrie ca e moped si ca nu depaseste 45 km ?

Pai daca e dala care trimite amenda acasa,o primesti pe numar si gata.Personal am prieten care a fost oprit de politist ptr depasirea vitezei legale,ia dat amenda si atata,depinde si de noroc cred

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fals Snapshot. Inseamna INFRACTIUNE, DOSAR PENAL chiar daca ai carnet

Oops, de aia uitasem. Well, in cazul asta se poate spune ca ai cakat steagu' pe toata linia, fara nici o circumstanta atenuanta.

Pe de alta parte, eu personal consider ca toate vehiculele participante la trafic ar trebui inmatriculate, indiferent ca sunt biciclete, mofa-uri, mopeduri, mokick-uri (o exceptie as face in cazul Segway-urilor si a drujbomobilelor).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum scrie si-n semnatura, aia-i parerea mea personala. Treaba ta daca o accepti sau nu.

 

Si da, consider ca bicicletele ar trebui inmatriculate. Si de asemenea ar trebui sa prezinte un minim de elemente de siguranta (pe vremea lui Ceashka bicicletele aveau catadioptri fata/spate/lateral, unele aveau oglinzi ba chiar si far; azi pwla, cel mult un rakhat din-ala cu mai multe melodii tampite).

 

Nimeni nu zice ca tu cumparatorul sa alergi dupa numere de inmatriculare; mai degraba as prefera ca vanzatorul sa fie obligat sa-ti dea, odata cu bicicleta, un numar de inmatriculare (inregistrat la Primarie, asa cum s-a vehiculat in unele proiecte, aici si in Strainezia).

Editat de SnapShot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca o observatie...in noul cod rutier (disponibil in varianta iesita de la Camera Dep. de curind, dupa reintoarcerea de la Presedinte si pe care o gasiti pe siteul nostru) mopedele vor trebui inregistrate la consiliile locale - este un fel de inmatriculare dar mult mai rapida si necesita mai putine acte...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

sall all si ma bucur ca este asa ceva un forum al motociclistilor:)

as vrea sa imi iau un scooter si am tot studiat siteurile cu vanzari , mentionez ca nu am carnet cat.a sau a1 dar vreau scoter fara pedale si am descoperit asta :

http://www.motomania.ro/peugeot.html

este scooterul de la penultima pozitie de 49 cm se poate sa-l folosesti legal fara carnet?/ca acolo asa scrie!

va rog "" nu datzi cu pietre in muzicant"" ca-s la inceput de drum

thxx all

post-8670-1138914210_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...